خیرخواهی در  دوران کرونایی

مشعل   در حداقل دو ماه اخير که ويروس کرونا در کل دنيا و کشورمان شيوع پيدا کرده و مردم در خانه ها مانده اند، بسياري از شهروندان با توجه به شرايط معيشتي خود نگران تامين هزينه هاي خانوار و حتي تهيه اقلام بهداشتي و ضدعفوني بوده و هستند. بسياري از سرپرستان خانوار نمي توانستند در خانه بمانند و مجبور به حضور در بيرون خانه و کار کردن براي تهيه نياز خانوار هستند و اين شرايط آنها و خانواده هايشان را در برابر ويروس کرونا تهديد مي کند. دولت و بسياري از نهادهاي مردمي در اين مدت تلاش کرده اند تا با اهداي برخي از اقلام به خانوارهاي نيازمند، بخشي از اين هزينه ها را تامين کنند تا سرپرستان خانوار زمان بيشتري را در خانه بمانند اما باز هم اين تعداد قابل توجه است و به همين دليل همه ارگان هاي دولتي تلاش مي کنند تا همسو با مسؤوليت اجتماعي خود اين نيازها را تا حد امکان تامين کنند و در اين مسير وزارت نفت به عنوان يکي از ارگان هاي پيشرو در موضوع مسؤوليت اجتماعي اين بار هم قدم هاي بلند و مهمي را برداشته است. وزارت نفت و زيرمجموعه هاي آن هم در حدود دو ماه گذشته و از اعلام همه گيري ويروس کرونا در کشور تلاش کرده تا علاوه بر حفاظت از خانواده بزرگ و گسترده خود در نقاط مختلف کشور، نياز بهداشتي بخش قابل توجهي از شهروندان شهرهايي را که در آن حضور دارد، تامين کند. اين اقدامات را مي توان از تامين ماسک و مواد شست وشو و ضد عفوني معابر و سطوح مختلف گرفته تا خريد تجهيزات مورد نياز براي مراکز درماني برشمرد که از روزهاي پاياني سال 98 شروع شده و همچنان ادامه دارد. با وجود اين در بسياري از زير مجموعه هاي صنعت نفت گروه هاي خيريه و غير رسمي براي کمک به همکاران نفت و يا ساير همشهريان تشکيل شده و به شکلي خودجوش شروع به تهيه اقلام مورد نياز خانوارها کرده اند و همه اين اقدامات جداي از برنامه ها و اعتباراتي است که مجموعه هاي نفت و گاز و پالايش و پخش و پتروشيمي به شکلي جداگانه و موظف اجرايي مي کنند. در اين مدت گروه هايي از ميان کارکنان پيمانکاري و قراردادي تلاش کرده اند تا با تشکيل گروه هايي در شبکه هاي اجتماعي شروع به جمع آوري کمک هاي نقدي کنند و با تهيه مواد شوينده و برخي اقلام اساسي براي خانوارها، به اقتصاد خانوار در روزهايي که ممکن است سرپرست خانوار بيکار شده باشد، کمک کنند. اين گروه ها در اين مدت توانسته اند بخش زيادي از کمک هاي مردمي را براي سرپرستان خانوار نيازمند و محروم جذب کنند و با رعايت دستورعمل هاي بهداشتي اقلام بهداشتي و خوراکي را به خانه هاي اين افراد برسانند.

در بسياري از شهرهاي کوچک، حضور يکي از صنايع کمک بزرگي به تامين نيازهاي آن شهر بوده و هست و تهيه بسياري از اقلام با کمک آن صنعت اتفاق مي افتد و از آنجا که نفت در بسياري از شهرها حضور دارد، تجهيزات و امکانات اين مجموعه ها هموارد به کمک مردم مي رود. به همين دليل در اين دوران کرونايي نيز، از مناطق ماشين آلات، خودروهاي آتش نشاني، نيروهاي خدماتي، فضاهاي ورزشي و تجمعي شرکت هاي زيرمجموعه وزارت نفت براي فعاليت هاي ستاد مبارزه با کروناي هر شهر و استان استفاده شده است. در حال حاضر بخش قابل توجهي از شست وشوي معابر در استان هاي جنوبي با کمک ماشين آلات شرکت هاي زيرمجموعه وزارت نفت انجام مي شوند و در عين حال چند شرکت پتروشيمي و پالايشگاهي همچون پتروشيمي کارون بدون وقفه نياز همه استانها به مواد ضدعفوني را تامين کرده اند.مي توان گفت که تنها يک مجموعه يعني پتروشيمي کارون به تنهايي در مسير عمل به مسؤوليت اجتماعي و مقابله با اين ويروس کرونا، توليد آب ژاول خود را به عنوان يکي از محصولات فرعي در اولويت قرار داد و توليد آن را به پنج برابر يعني 100 تن در هر روز به صورت غليظ افزايش داد.

در روزهاي ابتدايي شيوع کرونا در کشور، بسياري از مسؤولان با توجه به تردد بالاي نيروهاي کار استان هاي به استان هاي جنوبي و به خصوص بوشهر، نگران شيوع گسترده اين ويروس در اين استانها بودند، اما اقدامات به موقع و پيشگيرانه وزارت نفت براي حفظ جان و سلامت کارکنان و خانواده هاي آنها و شهروندان اين شهرها تا جايي بود که اين استان تا چند روز قبل جزو استان هاي سفيد از نظر ابتلا به اين ويروس بود و در حال حاضر نيز آمار ابتلا در اين استان در کمترين حد ممکن است. با توجه به دستورات و ابلاغيه هايي که از سطح وزير نفت تا مديران عامل مجموعه هاي مختلف صادر شد، شرکت ها همزمان با وظايف خود در جهت تامين سلامت و ايمني کارکنان، شروع به انجام مسؤوليت هاي اجتماعي در محيط پيراموني کردند. ايجاد نقاهتگاه 100 تختخوابه سردار شهيد حاج قاسم سليماني همسو با اهداف مسؤوليت هاي اجتماعي صنعت نفت توسط شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در اهواز، گند زدايي معابر در شهرستان هاي مختلف استان هاي بوشهر و هرمزگان و خوزستان و ساير شهرها، تجهيز مراکز درماني و بهداشتي و خريد تب سنج و... اقداماتي بوده است که به عنوان وظايف اصلي اجرايي شده است. همه اين موارد جداي از اقدامات خيرخواهانه اي است که کارکنان صنعت نفت بدون اعلام عمومي و به صورت خودجوش براي افراد نيازمندي که مي شناسند انجام مي دهند و مثل گذشته در اين روزها ادامه دارد.

 

شرح عکس

هم زمان با شيوع ويروس کرونا در ايران و ديگر نقاط جهان و فعاليت شبانه روزي بيمارستان هاي کشور براي درمان و بستري اين بيماران، بيمارستان هاي صنعت نفت نيز در کنار ديگر جهادگران عرصه سلامت، لحظه اي از تلاش براي مقابله با اين ويروس دست برنداشته اند و به اين بيماران خدمات رساني مي کنند. بيمارستان فوق تخصصي نفت تهران هم بخش هاي بستري خود را به درمان و بستري کارکنان مبتلا به ويروس اختصاص داده است. عکس: حسن حسيني - شانا

 

Calm

حتما شما هم به دلايل مختلف مانند مشغله زياد، برنامه درسي، روابط کاري و … دچار استرس شده ايد. اپليکيشن calm شما را در غلبه بر استرس و رسيدن به آرامش ياري مي کند، به شما در مديتيشن، خواب راحت تر و آرامش بيشتر کمک مي کند. اين اپليکيشن با فضاي ساده و امکانات نسبتا عالي خود در نسخه معمولي، به شما خدمات مختلفي را ارائه مي دهد. اين برنامه تمرين و متدهاي زيادي در ارتباط با مديتيشن و تمدد اعصاب به شما ارائه مي هد که بسيار مفيد و ساده هستند. تنها کافي است روزانه مدتي از وقت خود را به Calm اختصاصي دهيد. پس از مدت کوتاهي، تأثير مثبت آن روي روحيه، کيفيت خواب و شادي درونتان را احساس خواهيد کرد.

 

BMI Calculator

اگر تا به حال نمي دانستيد چقدر در کاهش چربي هاي اضافه بدن موفق بوده ايد؛ پس حتما از برنامه BMI Calculator استفاده کنيد. کار با اين برنامه بسيار ساده است و همين ويژگي آن را از ساير برنامه هاي چربي­ سنج متمايز مي کند. تنها کافي است رقم مربوط به قد و وزن خود را وارد کنيد تا اين برنامه درصد دقيق چربي هاي بدن شما را تعيين کند. بعد از اندازه گيري مقدار چربي اين برنامه به شما پيشنهادهاي درمورد رژيم غذايي و تمرين ورزشي ارائه مي دهد و به شما مي گويد چربي بدن شما از کدام نوع است. در اين برنامه هشت نوع متفاوت از چربي در نظر گرفته شده که از «بسيار لاغر» تا «چاق سطح 3» ر ابه شما نشان مي دهد. همچنين به شما يک وزن مطلوب معرفي مي کند تا بدانيد چقدر بايد وزن کم يا اضافه کنيد. بهتر از همه اينکه استفاده از برنامه کاملا رايگان است.

Headspace

اين اپليکيشن يکي از بهترين راه هاي موجود در اين زمينه استفاده از اپ هاي مديتيشن و مراقبه ذهني است که باعث مي شود کاربران در مدتي کوتاه به آرامشي نسبي برسند و تجربه اي نو را در دنيايي پر هرج و مرج به دست آورند. Headspace عنوان نرم افزاري خاص و در عين حال پرمخاطب در زمينه مديتيشن و آرامش ذهن مخصوص دستگاه هاي اندرويد است که توسط شرکت Headspace, Inc توسعه و منتشر شده است. اين برنامه پرکاربرد با پشتيباني از چندين مرحله اين امکان را فراهم مي کند تا کاربران در طي چندين روز آرامش هاي ذهني خود را بازيابي کرده و آن را به ميزان قابل توجهي قدرتمند سازند و مي تواند در اين ر وزهاي پر استرس به کمک بيايد.