موافقت فدراسیون با پيشنهاد باشگاه پالايش نفت آبادان؛

لیگ برتر بسکتبال باشگاه های ایران تعطیل شد

شيوع ويروس کرونا ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران را مانند ساير ورزش ها و مسابقات تحت الشعاع خود قرار داده تا به شرط مشخص و معرفی نکردن قهرمان، اين تعطيل شود.

سرپرست تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان که تیمش پیشنهاد تعطیلی لیگ به شرط عدم معرفی قهرمان برای این فصل از مسابقات را داده بود، در گفت وگو با مشعل اظهار کرد: پالايش نفت آبادان مدافع عنوان قهرماني بوده و اين فصل هم نتايج درخشاني کسب کرده است و در مرحله پلي آف قرار دارد.

سام بوشهري درباره تصميم باشگاه نفت آبادان براي تعطيلي يا برگزاري بازي هاي پلي آف فصل جاري ليگ برتر بسکتبال، گفت: ابتدا بايد بگويم سلامت بازيکنان، کارد فني و عوامل برگزاري مسابقات بسيار مهم است. ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم. اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند. البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند. اما در خصوص برگزاري و ادامه مسابقات بايد بگويم نامه فدراسيون در اين مورد به دست ما هم رسيد، نظر ما اين بود هر تصميمي که مصلحت است اتخاذ شود و تيم نفت هم قبول مي کند، ما مطيع نظر جمع هستيم چون کرونا تنها براي ايران و يک تيم خاص نيست. پیشنهاد کردیم لیگ به شرط عدم معرفی قهرمان تعطیل شود که با این پیشنهاد موافقت شد.

 سرپرست تيم پالايش نفت آبادان در ادامه گفت: البته اولويت ما نيز همانند ساير باشگاه ها حفظ سلامتي بازيکنان تيم و خانواده هايمان است. تأکيد مي کنم که اگر قرار باشد ليگ تعطيل شود، نبايد فدراسيون قهرماني را  براي اين فصل معرفي کند.

سرپرست تيم پالايش نفت آبادان در پاسخ به اينکه اگر ليگ ناتمام بماند موافق هستيد؟ تأکيد کرد: بله، اگر تصميم به تعطيلي است، فدراسيون بايد ليگ امسال را بدون اعلام تيم قهرمان پايان دهد. همچنين اگر خواستند براي مسابقات غرب آسيا يا قهرماني آسيا که احتمال برگزاري شان کم است نماينده معرفي کنند، بايد با يک تصميم جمعي نماينده معرفي کنند.

بوشهري در مورد پرداختي هاي تيم نفت به بازيکنانش نيز گفت: ما 60 درصد پول بازيکنان و کادر فني را پرداخت کرده ايم و مابقي قراردادها هم به بعد از اتمام مسابقات ليگ موکول شده است. در شرايط کنوني فعلاً هيات مديره در مورد بقيه قرارداد بازيکنان تصميم خاصي نگرفته است. بوشهري در پاسخ به اين سؤال، با تعطيلي احتمالي ليگ بايد شاهد کاهش قراردادها باشيم، گفت: ما کميته ورزش داريم که هرسال بودجه تيم هاي باشگاه را تعيين مي کند. الآن هم بايد اعلام شود که ليگ تعطيل مي شود يا خير تا تصميم گيري نهايي صورت گيرد، فعلاً اصلاً تصميمي اتخاذ نکرده اند. برخي باشگاه هاي شخصي اعلام کرده اند در صورت نيمه تمام ماندن ليگ احتمالاً قراردادها را کاهش دهند، اما من فکر مي کنم که فدراسيون هم مي تواند در اين مورد يک تصميم جامع براي همه تيم ها بگيرد.

 

توصيه ورزشي پزشکي:

کاهش خطر ابتلا به کرونا حين ورزش با نوشيدن آب

متخصصان پزشکي ورزشي تاکيد دارند که اهميت نوشيدن و قرقره کردن آب حين ورزش به منظور جلوگيري از ابتلا به ويروس کرونا بسيار بالاست.

شيما قنادي، از متخصصان پزشکي ورزشي در مورد ضرورت نوشيدن آب حين ورزش در شرايطي که ويروس کرونا شيوع پيدا کرده است و احتمال ابتلا به آن وجود دارد، گفت: خط اول سيستم ايمني بدن شامل پوست و غشا مخاطي است و عواملي مانند حرارت، باد، نور خورشيد، رطوبت و ضربه مي توانند به آن آسيب وارد کنند. بسياري از عوامل بيماري زا مانند ويروس کرونا از طريق دستگاه تنفسي فوقاني، از طريق هوا منتقل مي شوند و سدهاي مکانيکي بدن و عملکرد پرزهاي دستگاه تنفسي را تحت تاثير قرار مي دهند.

اين متخصص در ادامه گفت: در حين ورزش، تنفس از بيني ورزشکار به تنفس دهاني تغيير مي کند و سبب مي شود که احتمال رسوب ذرات بيماري زا در سيستم تنفسي بيشتر شود.

به گفته اين متخصص پزشکي ورزشي تنفس دهاني باعث مي شود که مخاط تنفسي، سرد و خشک شده، حرکت پرزها کم شود و غلظت مخاط افزايش پيدا کند و احتمال بيماري بالاتر رود.

شيما قنادي تاکيد دارد: به همين دليل در اين شرايط که بيماري کرونا شايع شده است، توصيه به نوشيدن مقدار کم يا حتي قرقره کردن آب در دهان حين ورزش است.

 

سلامت بازيکنان را به خطر نيندازنيم

باراني: ملي حفاري با اول شدن در پايان فصل شايسته قهرماني است

 

سرمربي تيم فوتسال بانوان ملي حفاري اهواز با تأکيد بر اينکه جان انسان ها از همه چيز مهم تر است، عقيده دارد بهترين کار اين است که ليگ برتر فوتسال را همين جا تمام کنند و براي فصل آينده برنامه ريزي کنند. مينا باراني سرمربي تيم فوتسال بانوان ملي حفاري اهواز درباره بلاتکليف بودن وضعيت ليگ برتر فوتسال مي گويد: صادقانه بگويم تا زماني که جان حتي يک انسان درخطر باشد، فوتسال هيچ ارزشي ندارد. با شيوع بيماري و ويروس کرونا هيچ کس نمي تواند نسبت به تعطيلي مسابقات ليگ معترض باشد چون جان بازيکنان و تمام عوامل تيم ها در ميان است. بيماري کرونا پديده اي است که در ارتباط با سلامت جامعه است و همکاري همه جانبه جامعه را طلب مي کند.

با مينا باراني، سرمربي تيم فوتسال بانوان ملي حفاري اهواز درباره وضعيت اين تيم در روزهاي کرونايي گفت وگويي کرديم که ادامه آن را باهم مي خوانيم.

     با کرونا چه مي کنيد؟

ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم. اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند. البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند. البته من چون شاغل هستم برابر با مقررات وضع شده سرکار مي روم ولي فوتسال و تمرينات تعطيل است.

     اوضاع در تيم شما چطور است؟

ما هم مثل ساير تيم ها و با توجه به شرايط تمرينات را تعطيل کرديم. متأسفانه اين بيماري و ويروس باعث شد که مسابقات تعطيل شود و همه بلاتکليف باشيم. اميدوارم هرچه زودتر تکليف مشخص شود و به تيم ها خبر دهند که چه مي خواهند بکنند و از چه زماني مسابقات آغاز خواهد شد.

     پس شما هم در اين مدت تمرينات ملي حفاري را مانند ساير تيم ها تعطيل کرده ايد؟

بله درست است، بالاخره شرايط ايجاب مي کند که تمرينات تيم ما مانند ساير تيم ها تعطيل باشد چون سلامت و حفظ جان بازيکنان و نيز تمام عوامل تيم از کادر فني تا تدارکات همه و همه مهم است.

     شما به تعطيل شدن تمرينات معترض نيستيد؟

در اين وضعيت کسي نمي تواند معترض تعطيلي تمرينات و ليگ باشد، اين يک ضرورت بوده و بايد منتظر باشيم و ببينيم که تکليف چه مي شود. من خودم هم وقتي با مسئولان صحبت مي کنم حرف آنها خارج از منطق نيست. آنها مي گويند آيا کسي مي داند کرونا چه زماني از کشور مي رود که ما بازي ها را شروع کنيم؟ به نظرم در اين وضعيت بايد صبر و حوصله داشته باشيم تا هرزماني مسئولان به اين نتيجه رسيدند که ويروس کرونا کنترل شده، بعدازآن ما هم مي توانيم تمرينات مان را آغاز کنيم.

   تيم شما در يک قدمي فينال قرار داشت و فکرمي کنم اين تعطيلات بيشتر به ضرر تيم شما بود؟

من قبل از بازي با سايپا در نيمه نهايي مصاحبه کردم و گفتم که قانون پلي آف به درد فوتسال بانوان نمي خورد و بايد در همان پايان ليگ قهرمان را مشخص مي کردند. ببينيد اين حرف را به خاطر اين نمي گويم که چون تيم من در پايان ليگ اول شده است بايد تمام مي شد بلکه به خاطر شرايط مسابقات مي گويم. سطح ليگ بسيار بالابود و چهار تيم نخست تا روز آخر براي قهرماني مي جنگيدند و تيم من در هفته پاياني اول شدنش مسجل شد پس بايد همان جا ليگ را تمام مي کردند و امروز ديگر شاهد اين چه کنم چه کنم ها نبوديم و تکليف کار مشخص بود.

   با اين اوصاف حالا بايد براي 4 مسابقه پاياني چه کنند؟

من فدراسيون بودم و متأسفانه هيچ پلاني براي پايان مسابقات فعلاً ندارند. البته برخي مي گفتند مسابقات را همين جا تمام کنيم بدون اعلام قهرمان يا اينکه 4 بازي آخر در يک شهر که وضعيت سفيد دارد، به صورت متمرکز و بدون بازي رفت وبرگشت انجام شود و يا اينکه بر اساس پايان مرحله گروهي و جدول نهايي وضعيت تيم ها و قهرمان مشخص شود. البته راه آخر را بعيد مي دانم تيمي قبول کند بالاخره همه تيم ها هزينه کردند و ازآنجاکه در فوتسال بانوان اسپانسر کم است، شايد فصل بعد همان اسپانسر ديگر حاضر به سرمايه گذاري نباشد.

   نظر شما و بهترين راهکار چيست؟

من از اول هم گفتم مخالف پلي آف بودم و هستم. پلي آف هيچ کمکي به پيشرفت فوتسال بانوان نمي کند. شايد در فوتسال آقايان جواب دهد، ولي در بانوان جواب نمي دهد و هزينه بر است. من همان موقع قبل از بازي با سايپا هم گفتم تيم من شانس اول قهرماني است و شما ديديد بازي رفت را هم در تهران با نتيجه پرگل برديم. بازهم تأکيد مي کنم اگر پلي آف نبود، الان دغدغه پايان ليگ و قهرمان نداشتيم و تيم ما هم قهرمان شده بود. سال گذشته هم در پايان مرحله گروهي اين تيم حفاري بود که با اختلاف در صدر قرار گرفت.

   پس با اين اوصاف حرف شما اين است که حفاري را قهرمان اعلام کنند؟

چراکه نه. ما در مبارزه برابر مقابل همه تيم ها موفق شديم در صدر قرار بگيريم و قدم به پلي آف بگذاريم. الان هم اگر اشتباه نکنم، بيشتر از يک ماه است تمرينات و مسابقات تعطيل شده است و اگر قصد برگزاري دوباره مسابقات باشد، بايد حداقل يک ماه دوباره تمرين کنيم تا به شرايط مسابقه برگرديم؛ بنابراين پيشنهاد من بازهم اين است که حفاري را قهرمان اعلام کنند و حرف بي ربطي نمي زنم. من فکر مي کنم سلامت بازيکنان واجب تر از هر چيزي است. من در طول فصل دو بازيکن اصلي و ملي پوش خودم را از دست دادم و بدون آن ها فصل را به اول شدن به پايان بردم. فشار مسابقات زياد است و بنابراين ادامه مسابقات توجيهي ندارد و تيم اول پايان فصل بايد قهرمان شود همان طور که دوتيم انتهاي جدول در پايان فصل بدون پلي آف به ليگ دسته پائين تر سقوط کردند.

    بازيکنان شما در تعطيلات برنامه تمريني هم داشتند؟

بله مثل بيشتر تيم ها بازيکنان تيم ما هم در طول تعطيلات براي حفظ آمادگي بدني تمرينات اختصاصي داشتند، به اين ترتيب که ما هرروز صبح برنامه تمريني براي بازيکنانمان ارسال مي کنيم و آن ها هم گزارش خود را از تمريناتشان براي ما مي فرستند، اما تمرين در منزل هيچ وقت مثل تمرين در سالن و تمرينات گروهي نمي شود.