اولين تيم در ايران بوديم که تمرين آنلاين گذاشتيم

افاضلی: فوتبال را همین جا تعطیل کنیم

سرمربي تيم فوتبال پارس جنوبي با تاکيد بر اينکه جان انسان ها از همه چيز مهمتر است، عقيده دارد بهترين کار اين است که ليگ برتر فوتبال را همين جا تمام کنيم و فصل آينده را نجات بدهيم. هومن افاضلي، سرمربي تيم فوتبال پارس جنوبي درباره بلاتکليف بودن وضعيت ليگ برتر فوتبال مي گويد: صادقانه بگويم تا زماني که جان حتي يک انسان در خطر باشد، فوتبال هيچ ارزشي ندارد. من هنوز از اتفاقي که براي چشمان سرباز احمدي در جريان مسابقات ليگ برتر که چند سال پيش رخ داد، به عنوان يک فوتبالي خجالت زده ام. چه ارزشي دارد که يک انسان در استاديوم آسيب ببيند. با سرمربي تيم فوتبال پارس جنوبي گفت وگويي داشتيم که مشروح آن را با هم مي خوانيم.

  با کرونا چه مي کنيد؟

ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم. اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي برگردند. البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند.

 اوضاع در تيم شما چطور است؟

ما هم مثل ساير تيم ها و با توجه به شرايط تمرينات را تعطيل کرديم. متاسفانه اين بيماري و ويروس باعث شد که مسابقات تعطيل شودو همه بلاتکليف باشيم. اميدوارم هرچه زودتر تکليف مشخص شود و به تيم ها خبر دهند که چه مي تصميمي دارند و از چه زماني مسابقات آغاز خواهد شد.

پس شما هم در اين مدت تمرينات پارس جنوبي را مانند ساير تيم ها تعطيل کرده ايد؟

بله درست است، شرايط ايجاب مي کند که تمرينات تيم ما هم مانند ساير تيم ها تعطيل باشد چون سلامت و حفظ جان بازيکنان و نيز تمام عوامل تيم از کادر فني تا تدارکات همه و همه مهم است.

شما مثل بعضي تيم ها به تعطيل شدن تمرينات معترض نيستيد؟

در اين وضعيت کسي نمي تواند معترض تعطيلي تمرينات و ليگ باشد، اين يک ضرورت است؛ بايد منتظر باشيم که تکليف چه مي شود؟ من خودم هم وقتي با مسئولان صحبت مي کنم، حرف آنها خارج از منطق نيست. آنها مي گويند آيا کسي مي داند کرونا چه زماني از کشور مي رود که ما بازي ها را شروع کنيم؟ به نظرم در اين وضعيت بايد صبر و حوصله داشته باشيم تا هر زماني مسئولان به اين نتيجه رسيدند که ويروس کرونا کنترل شده، بعد از آن ما هم مي توانيم تمرينات ما را آغاز کنيم.

 نظر شما درباره آينده ليگ برتر چيست؟ ادامه دهند يا تعطيل کنند؟

من عقيده دارم ليگ را همين جا تمام کنيم و فصل بعد را نجات بدهيم. تا زماني که اين شرايط ادامه داشته باشد، صحبت از فوتبال درست نيست. عده اي پزشک، پرستار و کادر بهداشتي و درماني جان خود را گذاشته اند تا شايد انسان هاي ديگر را زنده نگه دارند. اينکه ما بخواهيم درباره فوتبال صحبت کنيم، کار منطقي نيست. البته امرار معاش و زندگي ما از طريق فوتبال است، ما بايد سعي کنيم کارمان را درست انجام بدهيم.

 بهترين راهکار در اين شرايط براي فوتبال ايران چه مي تواند باشد؟

اگر دنبال برنامه ريزي درست هستيم، بايد ليگ را همين جا تمام کنيم تا فصل آينده را نجات بدهيم. اگر ليگ امسال از بلاتکليفي خارج شود، حداقل مي توانيم براي فصل بعد برنامه ريزي درستي داشته باشيم.

 بعضي ها مي گويند اگر مي خواهند ليگ تمام شود، بايد قهرمان و تيم هاي سقوط کننده را هم مشخص کنند؟

فدراسيون راهکار پيشنهاد بدهد و راي گيري کند. البته اينها مباحث ديگري است. اينکه ليگ تمام شود، يک بحث است و اينکه چطور به پايان برسد، بحثي ديگر. در کشورمان عادت کرده ايم که يک نفر به جاي بقيه فکر مي کند و تصميم مي گيرد. فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ بايد تيم هايي را که از اين تصميم صاحب نفع هستند، يا متضرر مي شوند، در تصميم گيري ها دخيل کند. مثلا سه راهکار پيشنهاد بدهد و از ميان اين سه راهکار، راي گيري کند. در اينصورت حتي مخالفان هم مجبور مي شوند راي اکثريت را قبول کنند.

 البته بحث شروع ليگ در فصل آينده هم هست؟

بله دقيقا همينطور است. سال بعد ليگ بسيار سخت مي شود. اگر بخواهند مسابقات را سر موقع شروع کنند، در نقل و انتقالات و مباحث بدنسازي و برنامه ريزي، مشکلات زيادي ايجاد مي شود.

 البته بعضي کارشناسان فيفا و يوفا را ملاک قرار مي دهند و مي گويند هرچه آنها تصميم بگيرند، ما هم اجرا کنيم؟

بله من هم شنيده ام. عده اي مي گويند کشورهاي اروپايي مسابقاتشان را ادامه مي دهند. بايد قبول کنيم شرايط ما با اروپا متفاوت است. ما اولين کشوري بوديم که به خاطر کرونا، ليگ را بدون تماشاگر برگزار کرديم. الان هم بايد بر اساس شرايط خودمان تصميم بگيريم. ليگ فوتبال ايران از حق پخش تلويزيوني ضرر نمي کند. اگر اروپايي ها اصرار به برگزاري مسابقات دارند به خاطر حق پخش تلويزيوني است که آنها را ورشکسته مي کند. ما اين دغدغه را نداريم. باشگاه هاي ما حتي ممکن است از تعطيلي ليگ خوشحال هم بشوند چون مجبور نيستند هزينه بيشتري بپردازند و حتي ممکن است بخشي از دستمزد بازيکنان و مربيانشان را ندهند. با اين وضعيت، چرا بايد از اروپايي ها الگوبرداري کنيم؟

 اما شنيده مي شود فدراسيون دنبال برگزاري ادامه مسابقات است؟

 بله درست است و من هم احساسم اين است که فدراسيون فوتبال علاقه مند است به هر شکلي مسابقات را برگزار کند چون فکر مي کند رسالتش را انجام داده است. در حالي که رسالت آنها بايد حفظ سلامت مردم و سپس نجات دادن ليگ آينده باشد. امسال که از دست رفت، اما بايد مسابقات فصل بعد را نجات بدهند.

تيم شما در تعطيلات چه مي کند؟

 اولين تيمي در ايران بوديم که تمرين آنلاين گذاشتيم. حدود 10 روز است که سر يک ساعت مشخص تمرين آنلاين برگزار مي کنيم. هرچند اين تمرين از شرايط ايده آل دور است اما در اين برهه از زمان بايد بهترين کار را انجام بدهيم.

 

کمپين و پويش  در ورزش مناطق نفت خيز جنوب

در خانه مي مانيم و ورزش مي کنيم

باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب در يک اقدام جالب توجه براي اينکه کارکنان و ورزشکاران ورزش کردن را در دوراني که ويروس کرونا باعث شده فعاليت هاي ورزشي در اماکن ورزشي برگزار نشود، پويش ورزش در خانه را به راه انداخته تا در خانه به ورزش بپردازند و سلامت بمانند.

در همين راستا از مربيان، ورزشکاران و ورزش دوستان و کارکنان خواسته تا به کمپين و پويش باشگاه فرهنگي ورزشي مناطق نفت خيز جنوب پيوسته و سپس يک ويدئوي کوتاه با مشخصات زير از خودشان ضبط و به روابط عمومي باشگاه ارسال کنند. قرار است به بهترين ويدئوها جوايزي به رسم يادبود اهدا شود.

پيوستن به کمپين ورزش در خانه بدين شرح است:

مدت: کمتر از يک دقيقه

لوکيشن: منزل

پس زمينه گوينده حتي الامکان روشن و لحن خودماني و محاوره اي باشد.

نکات قابل اشاره در پيام:

1. مقابله با ويروس کرونا، مهم ترين اولويت کشور است.

2. براي محافظت از خود، خانواده و دوستان به نکات بهداشتي توجه مي کنيم.

3. رعايت بهداشت فردي و جلوگيري از انتقال فردبه فرد، انتقال از سطوح آلوده و لوازم شخصي و ورزشي، شست وشوي مرتب دست ها، رعايت آداب سرفه و عطسه، دست نزدن به صورت اهميت دارد.

4. با انجام فعاليت هاي متوسط ورزشي در منزل به تقويت سيستم ايمني خود کمک مي کنيم.

5. تا حد ممکن از حضور در تجمعات پرهيزمي کنيم.

6. براي محافظت از خود و ديگران به مسافرت نمي رويم.

7. در صورت داشتن علائم خفيف مثل تب ولرز، سرفه خشک و بي حالي در خانه مي مانيم و خود را قرنطينه مي کنيم.

8. در صورت وجود علائم شديدتر مثل تنگي نفس سريعاً به پزشک مراجعه مي کنيم.

9. با ماندن در خانه کرونا را شکست مي دهيم.

با آرزوي سلامتي براي همه ملت ايران

باشگاه فرهنگي ورزشي مناطق نفت خيز جنوب

 

بازیکنان تیم های فوتبال پایه  نفت  و گاز گچساران صدرنشین مبارزه با کرونا

اين روزها همه در حال مبارزه با ويروس کرونا هستند و ورزشکاران هم مانند ساير مردم مي کوشند در از بين بردن اين ويروس، سهمي هر چند کوچک داشته باشند. بازيکنان تيم هاي فوتبال پايه باشگاه نفت و گاز گچساران در صدر مبارزه با بيماري کرونا قرارگرفته و سعي دارند با کمک کردن به مردم سهم کوچکي در از بين بردن اين ويروس داشته باشند.   سجاد مؤمني، کاپيتان تيم جوانان، محمد بابويي، کاپيتان تيم نوجوانان نفت و گاز گچساران به همراه حميد و علي رضا مؤمني، ديگر بازيکنان رده هاي پايه اين باشگاه در حرکتي خودجوش و انسان دوستانه در مسجد امام حسين (ع) کوي طالقاني به توليد ماسک و دستکش بهداشتي براي خدمات رساني به مردم مشغول شده اند. سجاد مؤمني، کاپيتان جوان نفت و گاز گچساران دراين باره گفت: متأسفانه مردم عزيز کشورمان اين روزهاي سخت با ويروس کرونا دست وپنجه نرم مي کنند؛ من و ساير دوستان وظيفه خود ديديم در اين شرايط سخت به مردم کمک کنيم. وقتي مسابقات فوتبال تعطيل است و تمرين نمي کنيم، گفتيم بهترين کار اين است که يک گوشه کار را بگيريم، براي همين به مسجد کوي طالقاني رفتيم و در کنار ساير دوستان و نيز مردم به توليد ماسک و دستکش بهداشتي مشغول شديم.

اميدوارم توانسته باشيم خدمتي هر چند کوچک به مردم کرده باشيم ونيز اميدوارم هرچه زودتر ويروس کرونا از بين برود و مردم دوباره در شرايط عادي زندگي کنند. از مردم هم مي خواهم که در خانه بمانند و اصول بهداشتي را رعايت کنند. محمد بابويي، کاپيتان تيم نوجوانان نفت و گاز گچساران نيز دراين باره افزود: وقتي شرايط را ديديم و مدارس و باشگاه نيز تعطيل شد، فکر کرديم ماهم مثل ساير مردم يک کار کوچک براي از بين بردن و نيز پيشگيري از ويروس کرونا انجام دهيم، براي همين من و ساير دوستانم به مسجد کوي طالقاني آمديم تا يک گوشه کار را بگيريم و به مردم خدمتي کرده باشيم. اميدوارم اين ويروس هرچه زودتر از بين برود و بتوانيم در شرايط عادي زندگي کنيم. البته از مردم هم مي خواهم که در خانه بمانند و اصول بهداشتي را رعايت کنند.