بازگشت به محیط کار

چگونه از کرونا در امان باشیم


در روزهای سخت کرونایی و در شرایطی که همچنان به خانه ماندن تشویق می شویم، شروع به کار برخی مشاغل، چاره ای جز بازگشت به محل کسب و کار باقی نگذاشته است. این روزها برخی از ما ناچاریم به محیط کار خود بازگردیم و دوباره شروع به کار و تلاش کنیم. با توجه به همین مساله رعایت برخی نکات بهداشتی برای جلوگیری از انتقال ویروس در محل کار امری ضروری است که باید به آن توجهی ویژه داشت تا از این طریق بتوان خطر ابتلا به بیماری را کاهش داد و از مبتلا شدن به کرونا پیشگیری کرد.

 

محیط کار


در حال حاضر برخی مشاغل باز شده اند و بسیاری از کارکنان در محل کار خود حضور دارند. مکانی که ساعت های زیادی را در آن می گذرانیم و با افراد زیادی نیز سروکار داریم. از این رو برای اینکه خطر ابتلا به ویروس کرونا را به حداقل برسانیم، بهترین کار این است که به توصیه های سازمان بهداشت جهانی که در ادامه برایتان می آوریم، توجه کنید. با اجرای این توصیه ها، علاوه بر اینکه از خودتان محافظت می کنید، احتمال انتقال ویروس از محیط بیرون به خانه را هم به میزان قابل توجهی کاهش می دهید.

 

دستورعمل آماده سازی محل کار


* سطوح (میزهای کنفرانس، میزهای کار و...) و وسایل (تلفن، موبایل، صفحه کلید، موس، خودکار و...) باید مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز شوند.
* اگر امکان دورکاری وجود دارد، استفاده از این روش بهترین راهکار است. با این روش، هم شما می توانید وظیفه محوله را از راه دور انجام دهید و هم سازمان می تواند در حفظ سلامت کارکنان و قطع زنجیره انتشار ویروس نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
* محدودیت های اعمال شده محلی در خصوص تردد یا عدم حضور در تجمعات را جدی بگیرید و آنها را به طور کامل رعایت کنید.
* اگر کسی دارای علائم خفیف تب یا سرفه بود، در خانه بماند و استراحت کند.
* بهداشت تنفسی مناسب را رعایت و دیگران را هم به رعایت این نکات تشویق کنید.
* در محل کار تا حد امکان از ماسک استفاده کنید و دستمال کاغذی و سطل های زباله دردار داشته باشید.
* شست وشوی مرتب و کامل دست ها را فراموش نکنید.
* حتما با خود محلول یا ژل ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آنها در کمترین زمان ممکن استفاده کنید.
* محل کارتان را در وضعیت تمیز و بهداشتی نگه دارید.
علاوه بر توصیه های بهداشت جهانی، کارگروه حمایت روانی- اجتماعی ستاد مقابله با کرونا هم در خصوص آرامش بیشتر در محیط کار و در امان ماندن از ابتلا به بیماری کرونا، دستورعملی تهیه کرده که به این شرح است: «با رعایت برخی موارد می توانیم با آرامش بیشتری به کسب و کار خود بپردازیم و علاوه بر تامین درآمد خود، از سالم و کم خطر بودن محیط مطمئن باشیم. مطمئنا هر کدام از ما با دانستن اصول اولیه مراقبت با توجه به شرایط خاص کاری، می توانیم راه حل های بهتر و خلاقانه تری برای محافظت از خود و دیگران طراحی و اجرا کنیم.»


وسایل مورد نیاز


استفاده از ماسک می تواند خیالتان را از بابت انتشار ویروس در محیط کار راحت کند. در دسترس بودن جعبه دستمال کاغذی و در صورت امکان محلول ضدعفونی هم جزو مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید تا در صورت نداشتن دستکش، هنگام سرفه یا عطسه بتوانید براحتی از آنها استفاده کنید.


رعایت فاصله


این مساله، یکی از موارد مهم پیشگیری از ابتلا به ویروس کروناست. فاصله بیش از یک متر (حداقل یک متر و نیم) در این شرایط حساس الزامی است. سعی کنید در مسیر رفت و آمد خانه تا محل کار و برعکس، فاصله توصیه شده را رعایت کنید تا در طول مسیر رفت و برگشت ابتلا به ویروس تهدیدتان نکند.
 


اطلاع رسانی و یادآوری

کارمندان به طور حتم تاکنون در زمینه شست وشوی مرتب دست ها، استفاده صحیح از ماسک، دستکش و عدم تماس دست با دهان، بینی و چشم ها آموزش دیده اند. در حال حاضر در تمام ادارات پوسترهایی درباره تمام مسائل و موارد مربوط به کرونا وجود دارد که بهتر است هرازگاهی برای یادآوری و حفظ سلامت نگاهی به آنها بیندازید.


سرویس های بهداشتی

در این شرایط که نگاه ویژه ای نسبت به موارد مربوط به حفظ سلامت وجود دارد و دائما در حال تکرار است، از سرویس های بهداشتی سازمان ها، ارگان ها و ادارات نباید غافل شد. این روزها این مکان ها بیشتر از گذشته به نظافت و ضدعفونی نیاز دارند. وجود صابون و مواد ضدعفونی کننده کافی در سرویس های بهداشتی نیز امری ضروری است.


شناسایی و جداسازی موارد مشکوک


افرادی که علائم سرماخوردگی دارند و مشکوک به کرونا هستند، توصیه قرنطینه خانگی را جدی بگیرند و از خانه خارج نشوند. برای پیگیری علائم و کسب نتیجه می توان با سامانه 4030 تماس برقرار کرد و از آنها کمک گرفت.

 

خودمراقبتی


شرایطی که این روزها با آن دست و پنجه نرم می کنیم، شرایط معمولی نیست. از این رو چون نمی توانیم مهارت های همیشگی مان را داشته باشیم، شاید دچار استرس شویم، به همین دلیل برای کنار آمدن با این وضعیت، همگی به گذشت زمان نیاز داریم. در این شرایط کمک کردن به همدیگر می تواند بار روانی موجود را سبک و برخی مشکلات را حل کند. پس، خودمراقبتی هم غافل نشوید. شاید از توصیه هایی که این روزها دائما تکرار می شود، کلافه شده باشید، اما همانطور که می دانید قطع زنجیره انتشار ویروس کرونا و خلاصی از آن تنها در رعایت نکات توصیه شده و اصول بهداشتی است که مدام در حال تکرار شدن هستند. بنابراین اگر دوست دارید قدمی برای ریشه کنی این ویروس منحوس بردارید، به تمام نکاتی که توصیه می شود، عمل کنید.