پاي صحبت مدير جوان شركت گاز استان هرمزگان:

بندرعباس تا پايان دولت دوازدهم به طور كامل گازدار خواهد شد

همه از مردمداري، حسن خلق و پيشقدم بودنش در امور خير صحبت مي کنند. مي گويند در اتاقش به روي همگان باز است و نه تنها همكاران، كه مردم عادي هم مي توانند بدون واسطه با او ديدار كنند و نقطه نظرهاي خود را با او در ميان بگذارند. فواد حمزوي، مديرعامل شركت گاز استان هرمزگان همچون ديگر اهالي جنوب ايران خونگرم و گشاده روست. او بازخوردهاي عملكرد شركت تحت مسؤوليتش را نه از پشت ميز كه با حضور در بين مردم و گفت وگوي رو در رو با آنان جويا مي شود.

آقاي حمزوي متولد 1359 و يكي از جوان ترين مديران صنعت گاز كشور به شمار مي آيد و در حال حاضر در حال نگارش پايان نامه دكترا در رشته مهندسي شيمي است. در حالي كه امكان حضور در شركت نفت فلات قاره، حفاري شمال و مناطق نفت خير جنوب را داشت، به دليل اشتياق خدمت به مردم ديارش، حضور در شركت ملي گاز ايران را ترجيح داد و از سال1383 و با استخدام در منطقه 6 عمليات انتقال گاز وارد شركت شد و در مهر سال 1397 مسؤوليت مهم مديرعاملي گاز استان هرمزگان به وي سپرده شد. اين مدير جوان در سال 1384 ازدواج كرد كه حاصل اين پيوند دو فرزند به نام هاي نيايش 10 ساله و هامين 1 ساله بوده و همسرش نيز از كارمندان سازمان برنامه و بودجه است.

مهندس حمزوي اكنون سكاندار شركتي است كه از جوان ترين شركت هاي گاز در سطح كشوربه شمار مي آيد. هرمزگان يكي از قطب هاي صنعتي كشور است و پالايشگاه هاي بزرگي مانند ستاره خليج فارس، نفت بندرعباس و كارخانه هاي بزرگ فولاد، آلومينيوم، سيمان و نيروگاه در اين منطقه مستقر شدهاند. از وجوه تمايز اين استان سهم بالاي مشتركان صنعتي با ميزان مصرف بالاي 90 درصد است و مشتركان خانگي سهم كمتري از اين انرژي پاك دارند كه با اين حساب، حمزوي و همكارانش رسالت بزرگي براي ترويج و توسعه استفاده از گاز در سطح ساكنان بر استان بر دوش دارند.

حمزوي سخنان خود را با مروري بر جايگاه گاز در بين مردم استان آغاز مي كند و مي گويد: اگرچه عمليات گازرساني در اين استان ديرتر از ديگر استان ها آغاز شد، اما گاز براي اهالي بندرعباس بيگانه نيست و از ديرباز اين ديار تامين كننده گاز بوده است. اكنون گازرساني با سرعت زيادي در چهار گوشه استان در جريان است؛ امابرخلاف ديگر استان ها، موهبت هاي گاز در بين مردم هرمزگان چندان شناخته شده نيست و ساكنان اين خطه كمتر به فوايد بي شمار گاز آگاه و واقف هستند. بنابراين يكي از اولويت هاي شركت گاز استان هرمزگان، شناساندن اهميت و ارزش گاز به مردم است و با توجه به سرمايه گذاري انجام شده براي توسعه شبكه گاز هرمزگان، بايد با معرفي درست امتيازات فراوان گاز، مردم را به سمت استفاده هر چه بيشتر از اين انرژي پاك سوق دهيم. ما علاوه بر استقرار سيستم CRM (سامانه ارتباط با مشتريان) در امور مشتركان، روزهاي سه شنبه هر هفته را به ملاقات عمومي مديرعامل با مردم اختصاص داده ايم تا مردم بتوانند مشكلات، درخواست ها و نقطه نظرهاي خود را بي واسطه مطرح كنند. در اين ملاقات هاي صميمي، پذيراي مردم هستم و تلاش مي كنم شنونده خوبي براي صحبت هاي آنان باشم.

افزون بر اين، گاهي اوقات نيز با همكاران به منازل مردم رفته و ميزان رضايت اين گروه مهم از ذينفعان را به صورت حضوري و رو در رو ارزيابي مي كنيم. در اين ديدارها در صورت طرح مواردي از سوي مردم، موضوع مد نظر بلافاصله به مبادي ذيربط منعكس و تا حل مشكل و حصول نتيجه مطلوب، پيگيري مي شود. براي ترويج استفاده از گاز در بين مردم قصد داريم با همكاري رسانه هاي عمومي و برپايي يك كارزار تبليغاتي، ذهنيتي مثبت در مخاطبان نسبت به اين نعمت خدادادي پديد آوريم و سبب استقبال آگاهانه ذينفعان در برخورداري از مواهب گاز طبيعي شويم.

بهره مندي 11 هزار مشترک خانگي از گاز

از مدير عامل شركت گاز استان هرمزگان مي خواهم که كمي درباره عملكرد اين مجموعه در حيطه مسؤوليت اجتماعي صحبت كند. او مي گويد: متقاضيان زيادي از جمله فعالان ورزشي و اجتماعي استان براي كسب حمايت به شركت مراجعه مي كنند؛ اما همانطور كه مي دانيد به واسطه محدوديت هاي قانوني امكان پشتيباني از اين عزيزان فراهم نيست. با اين حال، مشاركت همكاران خير و نيكوكار در اقدامات عام المنفعه و كمك به اقشار نيازمند با قوت ادامه دارد كه آخرين مورد آن كمك به كودكان بي بضاعت و تهيه لوازم التحرير بود كه اين اقلام با همكاري آموزش و پرورش در بين اين قشر از آينده سازان كشور توزيع شد. به گفته حمزوي، براي گسترش استفاده ايمن مشتركان از گاز انتشار 10 هزار نسخه بروشور و فراورده محتوايي در دستور كار قرار گرفته كه همكاران امداد گاز با حضور در مدارس، اصول و موازين ايمني را براي دانش آموزان تشريح مي كنند و بخش ديگري از كتابچه ها نيز به خانه هاي مردم ارسال مي شود. ضمن آنكه برنامه هميار گاز را نيز براي دانش آموزان استان در نظر گرفته ايم تا با سرمايه گذاري روي اين قشر، آينده اي روشن در استفاده از اين انرژي خدادادي را در استان هرمزگان ترسيم كنيم. در سال 1397، بيش از 6800 ميليون متر مكعب گاز به مشتركان عرضه شد كه اين ميزان در سال 98 به رقم بالاتري مي رسد. هم اکنون در هرمزگان حدود 11 هزار مشترك خانگي داريم كه اين ميزان بسرعت در حال افزايش است و با گسترش گازرساني به شهرها مطمئنا كاهش چشمگيرمصرف سوخت مايع و جايگزيني گاز طبيعي را در پي خواهد داشت و تحقق اين مهم به معناي سودآوري براي كشور است. هم اكنون بندرعباس، بزرگترين شهر مصرف كننده در سطح استان بوده و جمعيتي حدود 150 هزار خانوار را در خود جاي داده است و بنابر برنامه پيش بيني شده اين شهربندري تا پايان دولت دوازدهم به طور كامل گازدار خواهد شد.  او همچنين در پاسخ به سوالي درباره نحوه تعامل شركت گاز استان هرمزگان با ديگر سازمان ها مي گويد: شركت گاز به عنوان آخرين شركت خدمت رسان استان فعاليت خود را آغاز كرده، اين در حالي است كه زيرساخت هاي شهري نظير آب، برق و مخابرات در سال هاي گذشته ايجاد شده اند و ما براي پيشبرد پروژه ها ناگزير از تعامل مضاعف هستيم. تاكنون جلسات متعددي براي خلق تفاهم بين طرفين برگزار شده تا به واسطه تعامل مسؤولان استاني، اجراي پروژه هاي گازرساني شتاب بيشتري بگيرد. ارتباط بسيار خوبي با استانداري، شهرداري، فرمانداري و ديگر ادارات و سازمان ها برقرار شده كه همه اين عزيزان با درك اهميت و ارزش گازرساني نهايت تعامل و همكاري را مبذول داشته اند

کوچک بودن چارت سازماني

از نگاه حمزوي، كوچك بودن ساختار و چارت سازماني، يكي از مشكلات مبتلا به گاز استان هرمزگان است. او دراين باره مي گويد: شركت گاز استان هرمزگان به عنوان 30 امين شركت گاز استاني شروع به كاركرد وبه واسطه ساختار كوچك از نيروهاي انساني بسيار كمي تشكيل شده است. اين شركت در شرايطي با كمبود منابع انساني مواجه است كه بايد تا سال 1400 از ظرفيت هاي بند «ق» نهايت استفاده را ببرد و روستاهاي باقيمانده استان را از طريق اجراي پرشتاب پروژه هاي متعدد، گازدار كند. افزون براين فراموش نكنيم كه زيرساخت هاي گازرساني در هرمزگان چندان قوي نيست و خطوط سراسري گاز در شرق و غرب استان به تناسب ديگر استان ها شكل نگرفته اند كه اين محدوديت ها سبب شده هر كدام از كاركنان شركت به اندازه چند نفر فعاليت و تلاش كنند. بر اين باورم كه كاركناني با اين درجه از سخت كوشي و مسؤوليت پذيري لايق و شايسته برخورداري از بهترين امكانات و تسهيلات هستند. مثلي در بين همكاران معروف است كه مي گويند هركس به گاز استان مي آيد، بايدعاشق كارش باشد. همكاران اين شركت مي توانند در حد وسع از امكانات رفاهي، باشگاه و استخر شهرك مسكوني استفاده كنند و چنانچه شرايط ميسر باشد، سعي مي شود با حداقل بودجه برخي مراسم ها براي روحيه دهي به همكاران در مناسبت هاي ملي و مذهبي برگزار شود تا مايه انبساط خاطرهمكاران و خانواده هاي صبورشان باشد كه در خط مقدم پروژه هاي گازرساني بوده و ياران صديق و حاميان ما در عرصه خدمت به مردم و صنعت كشور به شمار مي آيند.