در گفت وگو با رئيس خدمات درماني شرکت نفت فلات قاره تشريح شد

نفت فلات قاره تمام قد در مقابله با کرونا

مشعل   شرکت نفت فلات قاره ايران به عنوان يکي از بزرگترين شرکت هاي توليدکننده نفت و گاز دريايي جهان است که وظيفه استخراج و بهره برداري از ميادين نفتي و گازي کشور در طول بيش از 1200 کيلومتر از گستره آب هاي نيلگون خليج فارس (به استثناي پارس جنوبي و شمالي) و همچنين درياي عمان را با پيشينه نيم قرن تجربه به عهده دارد. بدون شک همين گستردگي فعاليت، اهميت مبارزه با شيوع ويروس کرونا را در مناطق عملياتي اين شرکت دوچندان کرده است. در شرکت نفت فلات قاره به منظور پيشگيري از شيوع ويروس کرونا و اتخاذ راهکارهاي مناسب، از همان ابتدا، جلسه كميته راهبردى با حضور مديرعامل و مديران مرتبط از جمله مسوولان شش منطقه عملياتى برگزار شده و آخرين شرايط و اقدام هاي مناطق و ستاد پيشگيرى و مقابله با ويروس كرونا بررسى و تصميم گيري لازم در اين زمينه انجام شده است.

اميرحسين لولاور، رئيس خدمات درماني شرکت نفت فلات قاره در گفت وگو با «مشعل» براساس گزارش های دریافتی از مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره به تشریح این موارد پرداخت. به گفته او از جمله این اقدام ها، ضدعفونی کردن مکان های عمومی در مناطق عملیاتی، سکوها و ستاد، مجهز شدن کارگران خدماتی به ماسک، محلول های ضدعفونی و...، آموزش همکاران خدمات در زمینه رعایت مسائل بهداشتی و روش های جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، ارسال دستکش، عینک، ماسک، مواد ضدعفونی کننده، تب سنج و ... برای کادر پزشکی مناطق عملیاتی، ستاد تهران و... بوده است. لولاور در ادامه یادآور شد: همچنین با استقرار گروه پزشک مشاور در ورودی مناطق عملیاتی، سکوها و ستاد نسبت به اندازه گیری تب همکاران اقدام و در صورت مشکوک بودن فرد، اقدام های لازم برای اعزام وی به مراکز درمانی انجام می شود. سطوح نیز هر دو ساعت یک بار و مکان های عمومی هر روز پس از پایان ساعت اداری در حال ضدعفونی است. او در ادامه با تشریح اقدا م های انجام شده به تفکیک مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره پرداخت.

فعالیت های گسترده منطقه لاوان

رئيس خدمات درماني شرکت نفت فلات قاره در توضیح اقدام های انجام شده در منطقه عملیاتی لاوان که مشتمل بر سکوهای سلمان، رسالت، رشادت، بلال است، توضیح داد: در این منطقه، کمیته سلامت با حضور مسوول وقت منطقه، رئیس اچ اس ای، رئیس درمانگاه، رئیس حراست، رئیس امور اداری و برخی دیگر از مسوولان منطقه تشکیل و تعداد چهار جلسه در همین ارتباط برگزار شد که در آن به بررسی راهکارها و موانع پیش رو، تعیین دستورعمل اجرایی، نحوه اطلاع رسانی برای رعایت اصول بهداشتی و تکلیف برخی اقدام های پرداختند و از جمله اقدام های انجام شده در منطقه و جزیره لاوان تهیه پوستر و بنر آموزش مقابله با ویروس کرونا و نصب در سطح منطقه و سکوها، بررسی دستورعمل های اجرایی، آیین نامه ها، بخشنامه ها و اجرایی کردن آن، آموزش و اطلاع رسانی درست از سوی تیم پزشکی منطقه و سکوها، اعلام ضرورت های مربوط به بهداشت فردی، محیطی و محل استراحت، توزیع ماسک معمولی به تعداد مکفی بین همه واحدهای منطقه، استفاده اجباری همکاران از دستکش و ماسک در محیط هایی مانند فرودگاه، اسکله، رستوران و آبدارخانه ها، ایجاد محدودیت ها در اماکن عمومی و رستوران ها، گندزدایی و استریل کردن دفاتر ادارات منطقه، سکوها، محیط های عمومی و یخچال های متحرک سکوها، انجام معاینات ترمومتری در مبادی ورودی منطقه، ضدعفونی و گندزدایی مبادی ورودی منطقه پس از ورود و خروج مسافران، مکاتبات با سایر ارگان های منطقه برای ابلاغ دستورعمل های اجرایی در دهکده، تهیه اقلام ضروری مانند ماسک، دستکش، وسایل ضدعفونی کننده، ایجاد محدودیت های ورود به منطقه برای همکارانی که احتمال وجود ویروس را دارند، اچ اس ای منطقه به عنوان فرمانده عملیات و سخنگوی مدیریت شرایط اضطراری جهت اعلام رسمی اقدامات انجام گرفته و ارسال گزارش های منظم و مستمر تعیین شد که این اقدام ها تا به ثبات رسیدن کشور ادامه خواهد داشت.

تمهیدات پیشگیرانه منطقه بهرگان

لولاور در زمینه فعالیت های انجام شده در منطقه عملیاتی بهرگان به عنوان یکی دیگر از مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره توضیح داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا (کووید-19) در کشور، منطقه بهرگان نیز، تمهیدات پیشگیرانه ای برای مقابله با این ویروس در منطقه انجام داده است. به گفته او، با برگزاری جلسات مختلف با حضور روسای اداره ها در دفتر منطقه مقرر شد دستورعمل های اعلامی در زمینه رعایت مسائل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع در مجتمع فرهنگی ورزشی، استخر، سالن های ورزشی، حسینیه، رستوران، تا اطلاع ثانوی به صورت کامل رعایت شود. همچنین سه وعده غذایی کارکنان به صورت یک بار مصرف با رعایت همه نکات بهداشتی به صورت بیرون بر توزیع می شود که در همین زمینه، آموزش های لازم توسط سید پیام حسینی، مشاور تغذیه در چندین مرحله به کارگران رستوران و اتاق داری ارائه شد.  لولاور اشاره کرد: کنترل و شناسایی افراد مشکوک از مسافران ورودی در شرکت انجام می شود و ورود نفرات ساکن از شهرهای مبادی که ویروس کرونا شایع است و افرادی که دارای بیماری خاص هستند تا اطلاع ثانوی با هماهنگی های انجام شده در محیط کار ممنوع است. پیام های بهداشتی و آموزشی از طریق شبکه داخلی و سیستم برید و نصب در تابلو اعلانات به منظور افزایش سطح آگاهی کارکنان انجام می شود. اماکن اداری و مسکونی منطقه نیز ضدعفونی شد. همچنین دقت و حساسیت در حضور و تردد اتباع بیگانه شاغل در شناورهای و سکوها به عمل می آید و با حضور فعال پزشکیاران منطقه، سرکشی به افراد مشکوک انجام می شود.

 

اقدام های   منطقه سیری

رئيس خدمات درماني شرکت نفت فلات قاره ایران در زمینه منطقه عملیاتی سیری هم اشاره کرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا و به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری، برگزاری دو جلسه هماهنگی تحت نام کمیته سلامت منطقه سیری توسط معاون عملیات تولید و روسای واحدهای مرتبط انجام و پس از بررسی راه های مقابله با این ویروس و رعایت اصول بهداشتی در سطح منطقه بحث و تبادل نظر انجام و تصمیماتی گرفته شد که براساس آن کارکنانی که در استراحت هستند، چنانچه دارای علائم بیماری و سرماخوردگی (تب، سرفه، آبریزش بینی و...) باشند، از ورود به منطقه خودداری کرده و مسافران ورودی از مبدا حرکت تا ورود به منطقه سیری در طول مسیر از ماسک استفاده کنند. همچنین واحدها نسبت به کاهش کارکنان حاضر در منطقه با در نظر گرفتن وظایف جاری و روزانه اقدام کنند. معاینه اولیه توسط واحد خدمات درمانی برای کلیه مسافران ورودی به منطقه در فرودگاه انجام شود.

افزون بر آن، مسوولان واحدها موظف هستند افراد تحت مسوولیت  خود را که دارای علائم بیماری هستند، سریعا به درمانگاه معرفی کنند و بیماران تا زمان حضور در منطقه تحت مراقبت بوده و در اولین فرصت به مراکز درمانی خارج از منطقه اعزام خواهند شد.

وسایل نقلیه عمومی و سرویس ها روزانه ضدعفونی و میکروب زدایی شوند.

اتاق داران از ورود به اتاق های استراحت کارکنان خودداری و تنها در روز تغییر شیفت نظافت خواهند کرد.

زباله های اتاق ها و کیسه های البسه در بیرون از اتاق گذاشته شده و البسه شسته شده و همچنین بسته های میوه و جیره هفتگی در مقابل اتاق قرار داده خواهد شد.

مواد ضد عفونی کننده برای سرویس های بهداشتی هر اتاق در نظر گرفته و توزیع خواهد شد.

اتاق داران موظفند برای انجام وظایف روزانه، تقسیم میوه، جیره و جابه جایی کیسه های لباس حتما از دستکش و ماسک استفاده کنند.

سرویس های بهداشتی عمومی روزانه ضدعفونی و میکروب زدایی شود.

- همه کارکنان رستوران و آشپز خانه موظف هستند از دستکش و ماسک استفاده کنند.

توزیع غذا در سه وعده، در ظرف یک بار مصرف اجرا خواهد شد.

کارکنان رستوران و آشپزخانه و اتاق داران روزانه توسط دستگاه ترمومتر معاینه خواهند شد.

برنامه ریزی و برگزاری دوره های آموزشی آشنایی و پیشگیری از ویروس کرونا در تمامی سطوح الزامی است.

او از دیگر تصمیم های اتخاذ شده در این منطقه را آماده باش اورژانس منطقه و درمانگاه برای هرگونه اقدام لازم، نظارت بر اجرای صحیح موارد بهداشتی یاد شده توسط کارشناس بهداشت، تهیه و توزیع اطلاعیه ها، پوستر، بنر در مورد کرونا ویروس، نحوه مقابله و پیشگیری آن و نصب در اماکن عمومی و دیگر رسانه ها و اطلاع رسانی دستورعمل های اجرایی به کارکنان به طور مستمر و روزانه، جلوگیری از هرگونه تجمع به عناوین مختلف، عدم برگزاری هر گونه مراسم ملی و مذهبی تا اطلاع ثانوی، تعطیلی اماکن عمومی (سینما ها، باشگاه ها و کتابخانه)، اماکن ورزشی سرپوشیده و استخر و سونا تا اطلاع ثانوی دانست.

راه های مقابله با شیوع و پیشگیری از کرونا در خارک

لولاور در ادامه به فعالیت های انجام شده در منطقه خارک برای مقابله با کرونا پرداخته و با اشاره به برگزاری مراحل آموزش کارکنان شاغل در واحد خدمات اداری و اجتماعی (اتاق داری، رستوران، نظافتچیان و آبدارچی های واحدهای اداری منطقه) در خصوص «آشنایی با کرونا ویروس و راه های مقابله با شیوع و پیشگیری از ابتلا به این بیماری» با هماهنگی واحد اچ اس ای منطقه و بیمارستان صنعت نفت خلیج فارس خارک اشاره کرد که این جلسه آموزشی، با پرسش و پاسخ حاضران به پایان رسید.

تمهیدات پیشگیرانه

رئيس خدمات درماني شرکت نفت فلات قاره ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، دفتر نمایندگی شیراز نیز تمهیدات پیشگیرانه ای برای مقابله با این ویروس انجام داده است که با برگزاری جلسات شورای سلامت دفتر، مقرر شد دستورعمل های اعلامی در خصوص رعایت مسائل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع این ویروس در اولویت کار واحدها قرار بگیرد که اقدام هایی همچون کاهش تردد ارباب رجوع به اتاق همکاران، فعال کردن کارت شناسایی همه همکاران برای ثبت تردد، ضدعفونی کردن همه اماکن شرکت، نصب مایع ضدعفونی کننده و دستکش یک بار مصرف در راهرو، معاینه روزانه همکاران بوسیله دستگاه تب سنج توسط پزشکیار، تعطیل کردن نماز جماعت و زیارت عاشورا به صورت موقت، تعطیل کردن تمام برنامه های ورزشی و رستوران از جمله آنها به شمار می رود.