گفت وگويي صميمي با مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب

جدا از کارکنان نیستم

 

مشعل: احمد محمدي، بيست و يكمين سكاندار شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب پس از انقلاب اسلامي و دهمين مديرعامل اين شركت پس از تغييرات ساختاري سال 1377 است. اين دانش آموخته مهندسي مخازن دانشگاه صنعت نفت، ابتداي سال 1376 به استخدام شركت ملي نفت ايران درآمد و 23 سال در شرکت ملي مناطق نفتخيزجنوب مشغول به كار بوده است. محمدي پيش از انتصاب به عنوان مديرعامل، مسووليت مديريت امور فني بزرگترين توليدكننده نفت ايران را عهده دار بوده است. آنچه مي خوانيد چكيده گفت و گوي ساده و صميمي مشعل از کتاب و فوتبال تا سفر و نفت با اين مدير ارشد نفتي است.

   به عنوان يكي از مديران جوان صنعت نفت، تجربه مديرعاملي بزرگترين شركت توليدكننده نفت ايران را چگونه ديده ايد؟ سخت است يا آسان، تلخ است يا شيرين؟

شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب، يك سازمان خاص، سرآمد و ساختارمند با ويژگي هاي كاملا حرفه اي است كه با اتكا به مجموعه اي از توانمندترين نيروهاي صنعت نفت، رسالت خطير توليد افزون بر 80درصد نفت خام توليدي روزانه کشور، حدود 16 درصد گاز، تامين خوراک پالايشگاه هاي کشور و خوراك پتروشيمي هاي مستقر در بندر امام و ماهشهر را عهده دار است. اين سازمان با توجه به تجربه اي طولاني در توليد در بين ساير بخش هاي وزارت نفت به بلوغ سازماني شناخته شده، رسيده است و معمولا تصميمات و چاره جويي هاي آن به مثابه دستورعمل و آيين نامه هاي اجرايي در كل بخش بالادستي قابليت استناد و اجرا دارند. از بعد بيروني، نقش، جايگاه و رسالت اين شركت و حساسيت، اهميت و تأثير توليدات آن بر گردش چرخ هاي اقتصاد كشور به گونه اي است كه اطلاق عنوان لوكوموتيو اقتصاد به اين شركت خالي از اغراق نيست. با اين وصف، تجربه مديريت بر اين شركت پيش از آن كه با معيار تلخي و شيريني سنجيده شود، تجربه اي بزرگ است در به دوش كشيدن مسووليتي خطير. اينجا قطب توليد نفت و قلب عمليات شركت ملي نفت ايران است. پيداست كه در چنين ساختاري، عهده داري هر سطحي از مسووليت، نيازمند انديشه ورزي، برنامه ريزي، پشتكار، پيگيري، ارتباط مستمر و هماهنگي با زيرمجموعه است.

 از بعد احساسي؛ اما من جدا از كاركنان نيستم، بدون شک هم حوادث تلخ وجود دارد و هم رويدادهاي شيرين. هرگاه زحمتي به ثمر بنشيند، موفقيتي به دست آيد و پيشرفتي در كارها حاصل شود، مجموعه كاركنان و مديريت، احساس خرسندي دارند و اگر مشكلي پيش آيد، اتفاقي رخ بدهد و زياني وارد شود، براي اين جمع تلخي و ناخرسندي به همراه دارد. به هر روي اميدواريم تلخي به تجربه و شيريني به انگيزه بيشتر براي خدمت منتهي شود.

   به عملکردتان چه نمره اي مي دهيد؟

کار مديران دستگاه هاي اجرايي به مثابه دوي امدادي است. به اين مفهوم که عملکرد گذشته قطعا بر نحوه  کار و عملکرد هر مديري اثر مستقيم دارد. با اين حساب هر مديري روش و شيوه اي خاص در نحوه  مديريت خود دارد. رويکرد اينجانب در مديريت بر پايه  صداقت، شفافيت و استقرار يک سيستم فرايندنگر در راستاي وظيفه اصلي سازمان بوده و هست و اينکه نمره اينجانب در اين مدل مديريت چند است، قضاوت با همکاران و ذي نفعان است.

   رابطه تان با كاركنان چگونه است؟ از شما حساب مي برند يا شما را دوست دارند؟ چند نامه طي يك سال گذشته از طرف كاركنان به دفتر شما رسيده و به چند تا از آنها پاسخ داده ايد؟ با نامه هاي انتقادي چه برخوردي داريد؟

من ارتباط رودررو با كاركنان را ترجيح مي دهم و از ابتداي مسووليتم در هر فرصتي كه پيش آمده آنها را به حضور پذيرفته و يا شخصا به ديدار آنها رفته و بي واسطه گفت و گو داشته ام. به عنوان مثال نوروز 98 من به اتفاق مسوول دفتر و برخي از مديران تک تک ادارات و برخي تاسيسات در پنج شرکت بهره برداري سركشي كردم و با كاركنان ديدار و گفت و گو داشتم. در راستاي بررسي دستورعمل، رويه  و چک ليست ، با تمامي مديريت ها و ادارات جلسات حضوري برگزار کرده ام و علاوه بر آن تقريبا با هر مديريت/ اداره يک ديدار عمومي نيز داشته ام. يك برنامه ديدار عمومي با كاركنان در بهمن ماه براي اولين بار در مناطق داشته و همه كاركنان بدون هماهنگي قبلي و فارغ از هرگونه تشريفات مي توانستند حضور داشته باشند. در اين ديدار كه روز 21 بهمن انجام شد، حدود 300 نفر از سطوح مختلف سازمان حضور يافته و به انتخاب خودشان از طريق تريبون آزاد يا ارائه يادداشت و نامه مشكلات، پيشنهادها و نقطه نظراتشان را با من در ميان گذاشتند. در آن نشست برخي مشكلات از كاركنان مطرح شد. دغدغه ها، اولويت ها و نيازهاي سطوحي از كاركنان كه به علت نوع كارشان با مديريت ارشد ارتباط مستقيم ندارند، بدون سانسور بيان شد و نتيجه اينكه نطق ها و نامه ها دسته بندي شد و يك كميته متشكل از مديريت منابع انساني، مديريت عمليات غيرصنعتي، دفتر مديرعامل و روابط عمومي براي پيگيري و رفع مشكلات تشكيل و مقرر شد که پاسخ لازم داده شود.

   اهل سينما رفتن هستيد؟

تا 10 سال پيش، همراه خانواده سالي يکي دوبار به سينما مي رفتم؛ اما در ساليان اخير به دليل مشغله کاري متاسفانه فرصت رفتن به سينما را ندارم.

   ميانه تان با كتاب چگونه است؟ با اين مشغله فرصت مطالعه داريد؟

در کلاس پنجم ابتدايي به عنوان جايزه  شاگرد ممتازي، از طرف آموزش و پرورش کتاب داستان شهيد مطهري به بنده هديه داده شد. از آن پس گرايش من به کتاب خواندن در اغلب زمينه ها بويژه (تاريخي، اجتماعي، ادبي) زياد شد. باز در ساليان اخير به واسطه  گرفتاري شغلي، فرصت چنداني براي مطالعه مستمر نداشتم؛ اما در فرصت هايي که پيش مي آيد، گاهي مطالعه  مختصري دارم.

   آخرين كتابي كه خوانده ايد، چه نام دارد؟

الان در حال خواندن کتابي به نام مديريت تحول و بهبود سازماني هستم.

   اهل مسافرت هستيد؟

با توجه به شرايط آب و هوايي خوزستان، سالي يک يا دو بار در فصل مسافرت، به جاهاي خوش آب و هواتر مي رويم.(البته حدود 3 سال است که باز اين حداقل مسافرت هم تحت شعاع مشغله کاري قرار گرفته است)

   شهر مورد علاقه تان کجاست؟ اگر قرار باشد سه شهر را براي سفر پيشنهاد كنيد، به ترتيب كدامند؟

 شهر مورد علاقه  من تبريز است. مناطق نوار زاگرس از شمال غرب تا جنوب شرق به همراه ساحل خيلج فارس را خيلي دوست دارم.

   رابطه تان با ورزش چگونه است؟

از کودکي ورزش جزو لاينفک برنامه زندگي ام بوده است. بيشتر اهل فوتبال بودم. در کنار آن به ورزش هاي ديگري مانند شنا هم مي پرداختم.

   طرفدار كدام تيم فوتبال هستيد؟ قرمز يا آبي؟

من پرسپوليسي هستم؛ اما در مسابقات بين المللي طرفدار استقلال هم هستم.

   يك خاطره از دوران تحصيل مدرسه يا دانشگاه؟ دانش آموز زرنگي بوديد؟

در دوران ابتدايي براي شاگرد اول شدن هميشه با همکلا سي ها رقابت داشتم. کلاس چهارم ابتدايي از طرف آموزش و پرورش به عنوان يکي از شاگردان ممتاز، يک دوچرخه نمره 20 قرمز رنگ جايزه گرفتم. اين کار در ايجاد انگيزه و تلاش براي کسب موفقيت در طول زندگي و کار خيلي روي من اثر مثبت گذاشت.

    سال 98 با اخبار ناگوار همراه و سپري شد؛ شما يك خبر خوب از اين سال بدهيد.

در سال 1398 با وجود تحريم هاي سنگيني که وجود داشت، در شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب حدود 70 هزار ميليارد تومان قرارداد تنها در سه طرح EPC / EPD، جمع آوري گازهاي همراه و توسعه ميدان به امضا رسيد. عمليات اجرايي برخي از اين طرح ها شروع شده است.

 اين کار سبب رونق کسب و کار، حداکثر سازي ساخت داخل، توجه به مسووليت هاي اجتماعي و اشتغال مستقيم و غيرمستقيم در کشور و مناطق نفت خيز خواهد شد. با توجه به شرايط کنوني اين کارها بسيار ارزشمند و کم سابقه است.

   فكر مي كنيد سال 99 سال بهتري خواهد بود؟ براي سال تحويل چه آرزويي داشتيد؟

اميدوارم سالي همراه با سلامت براي همه مردم دنيا، بخصوص هموطنان عزيزم باشد. سالي با رويکرد صلح و آرامش در سطح جهان باشد. جايگاه کشورم در همه زمينه ها بيش از پيش ارتقا يابد.

     مهمترين اولويت سال 99 در زندگي شخصي و كاري شما چيست؟

يکسري اقدامات نيمه تمام در سطح شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب وجود دارند که بايد با اولويت بندي و برنامه ريزي آنها را به سرانجام برسانيم. يکسري اقدامات زيربنايي در سطح شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب هدف گذاري شده که انشاالله با کمک همکارانم بتوانيم آنها را انجام دهيم. دستيابي به اهداف برنامه هاي توليد سال 99، ايجاد ظرفيت براي افزايش/ نگهداشت توليد، ساماندهي برخي امور داخلي شرکت نيز از اهداف ديگر من براي سال جديد است. همه  کارهاي منزل، تربيت و رسيدگي به بچه ها به دوش همسرم است و از خداوند بزرگ آرزوي سلامت براي تمامي خانواده ها و خانواده خودم دارم.