گشت و گذارهای مجازی

چمدان ها را ببندید و راهی شوید

شبنم اعماري- به روزهاي پاياني اولين ماه سال جديدنزديک مي شويم، ماهي که آغاز آن با سنتي ديرينه و دوست داشتني به نام نوروز همراه بود؛ آيين ديد و بازديدي که از ديرباز در ميان مردمان ايران زمين رايج بوده و تاکنون هم ادامه داشته است. در اين بين گشت و گذار و سفر هم جزئي جدايي ناپذير از نوروز باستاني ايرانيان است. با آغاز سال جديد و شروع تعطيلات عيد، مردم ايران خود را آماده سفر مي کردند تا با حضور در مناطق مختلف ايران کمي از دغدغه هاي روزمره زندگي شان را فراموش کنند، اما نوروز امسال با تمام سال هايي که گذشت، متفاوت بود.

قبل از آغاز سال 99 و عيد نوروز، کشورمان درگير مهمان ناخوانده اي شد که هنوز شرش از سرمان کم نشده است. در حال حاضر نه تنها ايران، بلکه کل جهان درگير ويروسي هستند که بيرون راندنش کار آساني نيست و همکاري تمام مردم را مي طلبد.

امسال و در عيد نوروز، مردم ايران در بهترين فصل سفر، چالشي به نام کروناويروس را پشت سر مي گذارند. اتفاقي که باعث شده با کنسل کردن مسافرت هاي نوروزي، قدمي در راه عدم انتشار اين ويروس واگيردار بردارند تا بتوانند در ريشه کني آن سهيم باشند.

مردم فهيم کشور با وجود اينکه سال سختي را سپري کردند و براي به در کردن خستگي يک سال کار و تلاش در انتظار رسيدن تعطيلات نوروز بودند، به خاطر مهمان ناخوانده اي که وارد ايران شده، مجبور به لغو سفرهايشان شده اند و خود را در خانه قرنطينه کرده اند.

در تعطيلات نوروز 99، نه تنها ايران، بلکه بسياري از کشورهاي درگير کرونا، مبارزه با اين ويروس را نوعي جنگ اعلام و توصيه کرده اند همانطور که به کسي در زمان جنگ اجازه سفر داده نمي شود، مردم نيز به سفر نروند و در خانه بمانند تا از اين طريق بتوانند سلامت خود و ديگران را تضمين کنند.

تعطیلی کامل صنعت گردشگری

با فراگیری ویروس کرونا و لغو مسافرت در بیشتر کشورهای جهان، اتفاقات ناخوشایندی هم در صنعت گردشگری افتاده است؛ موزه ها تعطیل شده اند و در آنها به روی بازدیدکنندگان بسته است. مراکز گردشگری ایران و کل جهان هم تعطیل شده اند. تمام بلیت ها و تورهای فروخته شده، لغو و هتل ها در شهرها و کشورهای مختلف، هیچ مسافری را پذیرش نمی کنند. تمام رستوران ها بسته شده اند. هیچ کس اجازه حضور در پارک ها را ندارد و مراکز رفاهی شهرهای مسافرپذیر و توریستی تا نابودی کرونا تعطیل هستند. در این بین تمام مسوولان اجرایی کشور توصیه اکید دارند که مردم در خانه بمانند و با سفر نکردن جلوی انتقال و انتشار ویروس را بگیرند. میراث فرهنگی هم اعلام کرده مردم می توانند سنت دیرینه شان را در تعطیلات دیگری چون عید فطر و عید قربان بجا آورند.

سفرهای مجازی

با توجه به آنچه مسوولان عنوان کرده اند، نگرانی بابت از دست رفتن تعطیلات عید وجود نخواهد داشت. بنابراین مردم فهیم کشور با قرنطینه خانگی و پر کردن اوقات فراغت خود از طرق مختلف می توانند گامی بلند برای نابودی کرونا بردارند. امروزه و در عصر تکنولوژی، می توان مدل جدیدی از سفر یا گشت و گذار را تجربه کرد؛ یعنی از طریق فضای مجازی به موزه رفت یا به شهر و دیار مدنظر سفر کرد و در خصوص مقاصد گردشگری دوره پساکرونا، برنامه ریزی داشت. این روزها سایت های زیادی برای سفرهای مجازی راه اندازی شده اند که با یافتن آنها می توان در خانه، سفرهای هیجان انگیزی را تجربه کرد. سفری که شاید هیجان آن در دنیای مجازی بیش از دنیای واقعی برایتان لذت بخش باشد. بی شک این مهمان ناخوانده نیز دیر یا زود از شهر و دیارمان خواهد رفت، آن زمان است که می توان در آرامش و به دور از دغدغه های امروز، مقصدی برای سفر انتخاب کرد و چمدان ها را بست و راهی شد؛ البته به شرط آنکه همه برای ریشه کنی این ویروس منحوس دست در دست هم دهیم و با رعایت نکات بهداشتی و در خانه ماندن به بیرون راندن کروناویروس از شهر و دیارمان کمک کنیم.

آشنایی با سایت های گردشگری

Tehran.ir، نخستین سایت با پسوند ملی ایران است که از سوی شهرداری تهران اداره می شود و فرصت های گردشگری زیادی را در دسترس قرار می دهد. در این سایت می توانید تصاویر سه بعدی خاصی را از بخش های مختلف پایتخت ببینید و از دیدنش لذت ببرید.

Irantravels.ir، یکی از سایت های جدید صنعت گردشگری ایران است که سعی کرده فرصت های گردشگری زیادی را به زبان ساده در اختیار مخاطبان داخلی و خارجی قرار دهد. پس بازدید از این سایت را هم از دست ندهید.

ichto.ir، یکی از سایت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است که ظرفیت های گردشگری سراسر ایران را به چند زبان مختلف در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

tourismiran.ir، برندی برای پرتال جامع گردشگری مجازی ایران محسوب می شود و با وجود اینکه اطلاعات تخصصی زیادی در اختیار مخاطب قرار نمی دهد، اما تا حدی توانسته پاسخگوی نیاز های کاربران و علاقه مندان به گردشگری در ایران باشد.

chn.ir، خبرگزاری میراث فرهنگی و گردشگری است که چند سالی از راه اندازی آن می گذرد. در این سایت می توان آخرین اطلاعات دنیای گردشگری ایران را مشاهده کرد.

دانش نامه گردشگری ایران در سایت iranpedia.ir بتازگی فعال شده و درباره مقاصد گردشگری ایران اطلاعات تخصصی در فضای اینترنت ارائه می دهد.

iranview.ir، یکی دیگر از سایت های گردشگری مجازی فعال است.

makanbin.com، شما را با مکان های مختلف گردشگری(کاخ ها، موزه ها، آب انبارها، مراکز باستانی و تاریخی) صدها شهر ایران آشنا می کند.

gardeshgarha.com، سایتی در دسترس است و امکانات گردشگری جذاب و جالبی از هتل ها و روستا های مختلف را می توان در آن دید.

iftga.ir کانون راهنمایان گردشگری ایران، از جمله مراکزی است که برای متخصصان گردشگری، فرصت های آموزشی مختلفی تدارک دیده؛ پس بازدید از سایت را هم فراموش نکنید.

iranvtn.ir، شبکه گردشگری مجازی ایران است که بازدید از آن در بین سایت های فعال گردشگری کشور خالی از لطف نخواهد بود.

donyayesafar.com، در این سایت خبری می توانید اطلاعاتی را که در زمینه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیاز دارید، به دست آورید.