جريان توليد همچون جريان زندگي در دوران کرونا ادامه دارد

پتروشیمی پشتیبان مبارزه با کرونا

مشعل: در چهل و اندي روزي که از ورود ويروس کرونا به کشور مي گذرد، بسياري از واحدهاي فعال توليدي و صنعتي کشور تعطيل يا نيمه تعطيل شده اند تا حداقل خطر براي حفظ جان مردم را داشته باشيم. در صنعت نفت نيز از روزهاي پاياني سال 98 بسياري از واحدها نوبت کاري را شروع کردند، اما يکي از زيرمجموعه هايي که با حداکثر توان به فعاليتشان ادامه دادند، پتروشيمي ها بودند؛ آن هم چند پتروشيمي که توليداتشان براي تامين نيازهاي کشور مقابله با کرونا لازم و حياتي بود. به عنوان نمونه مجموعه اي همچون پتروشيمي کارون که از همان روزهاي ابتدايي با حداکثر توان خود به توليد مواد شيميايي مورد نياز پرداخت تا نياز منطقه و کل کشور را تامين کنند.

شرکت های پتروشیمی در خط مقدم مقابله با کرونا

علی گلمرادی نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در پی شیوع ویروس کرونا، شورای راهبردی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی پس از تشکیل نشست های کارشناسی برای مقابله با این ویروس فعالیت های خود را آغاز کرد، گفت: شرکت های پتروشیمی در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند و از همان ابتدا مجموعه اقدام های لازم به منظور مقابله با این ویروس، با تشکیل نشست های متعدد و حضور اچ اس ای شرکت های منطقه به همراه دیگر دست درکاران بخش بهداشت و درمان ماهشهر و کمیته شرایط اضطراری به تصویب رسید و به فوریت نیز وارد فاز اجرا شد.

وی افزود: در تعطیلات نوروز بازدیدی میدانی از سطح منطقه ویژه اقتصادی داشتم و با برخی مدیران و مسئولان ستادی صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه دیدار کردم. خوشبختانه این صنعت ظرفیت های بالایی برای مقابله با ویروس کرونا دارد که از آن به نحو شایسته استفاده کرده است.

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرکت های پتروشیمی، نقش مهمی در تأمین مواد ضدعفونی کننده دارند، تصریح کرد: شرکت های پتروشیمی از تمام توان خود برای کمک به مقابله با ویروس کرونا استفاده خواهند کرد، همچنین ضدعفونی کردن معابر عمومی منطقه ماهشهر با کمک شرکت های پتروشیمی مستقر در منطقه در حال انجام است و موادضدعفونی کننده نیز به مردم منطقه اهدا شده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر همکاری همگان در زمینه مبارزه با ویروس کرونا عنوان کرد: فعالان اقتصادی به ویژه شرکت های پتروشیمی و نفتی و واحدهای تولیدی در مبارزه با ویروس کرونا همکاری مستمری دارند که خدمات آنها ستودنی است.

تولید پتروشیمی های ماهشهر پایدار است

سیدامید شهیدی نیا، مدیر ارشد شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفته است که در این مدت تولید محصولات شرکت های پتروشیمی این منطقه به صورت پایدار در جریان است و شیوع ویروس کرونا تأثیری بر روند تولید نداشته است.

او گفته است که از ابتدای شیوع این ویروس، اقدام های چندجانبه ای را دنبال کرده اند که تمامی آنها با همکاری کامل شرکت های تولیدی منطقه انجام شده است. او افزود: آموزش مستمر و آگاه سازی کارکنان، گندزدایی و ضدعفونی ادارات و فضاهای اداری، تریاژ پزشکی از طریق تب سنجی و اکسیومتری و غربالگری گروه های حساس، تغییر ساعات کار کارکنان منطقه برای کارکنان ستادی و روزکار و به حداقل رساندن آنها از طریق انجام امور به صورت دورکاری، کاهش تعداد نیروهای نوبتکار از طریق تغییر در نوع نوبتکاری ها، کنترل مبادی ورودی منطقه و ورودی مجتمع های پتروشیمی و تعلیق همه فعالیت های فرهنگی، ورزشی، مراکز تفریحی، از اقدام های مختلف انجام شده بوده است.

شهیدی نیا با بیان اینکه از ابتدای آغاز شیوع ویروس کرونا همه توان لجستیکی منطقه در اختیار عملیات ضدعفونی اماکن در سطح شهرستان و شهرک های اطراف قرار گرفته که این عملیات به طور مستمر انجام می شود، ادامه داد: تولید آب ژاول از سوی پتروشیمی کارون با توان تولید روزانه بیش از یکصد تن و توزیع رایگان آن در سطح شهرستان و سایر شهرهای استان بنا به درخواست ستاد مدیریت بحران استان، از دیگر اقدام های موثر صنعت بوده که حتی دامنه آن تا ۲۷ استان کشور نیز گسترش یافته است.

وی با اشاره به اینکه توجه به رفع نیاز سه بیمارستان شهرستان ماهشهر با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان شهرستان از لحاظ تأمین تجهیزات و سایر نیازمندی های جاری برای تداوم عملیات مراقبت و درمان و نیز همراهی و همکاری با دانشگاه علوم پزشکی اهواز در رفع نیازهای درمانی استان از جمله اقدام های حمایتی صنعت است، گفت: تأمین تجهیزات حفاظتی مانند ماسک، گان، دستکش و.... برای دستگاه های اجرایی شهرستان به ویژه نیروهای انتظامی و هلال احمر در حد مطلوب انجام شده است.

وی با اشاره به کمک به اعمال محدودیت ها و قرنطینه در سطح شهرستان و تأمین وسایل مورد نیاز از جمله دستگاه تب سنج و در اختیار گذاشتن کمک های لجستیک اظهار کرد: ۵ هزار بسته حمایتی شامل ارزاق عمومی و مواد بهداشتی به ارزش ۲۵ میلیارد ریال نیز برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تهیه و با کمک دستگاه های ذی ربط توزیع شد. مدیر ارشد شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با قدردانی از تلاش جهادگرانه کادر پزشکی و درمانی بیمارستان های شهرستان افزود: با توجه به اقدام های اساسی و موثر برای پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا در سطح شهرستان ماهشهر و براساس اظهارات مسئولان بهداشت و درمان، روند کنترل شیوع بیماری قابل قبول بوده است.

ازگندزدایی تا تامین تجهیزات پزشکی

داوود عمادی، مدیر واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس ای) و دبیر کمیته شرایط اضطراری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته است که تولید و توزیع مواد ضدعفونی کننده با هدف پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری کرونا با جدیت ادامه دارد و این فعالیت در ایام تعطیلات نوروز هم ادامه داشته است. در همین راستا نیز مجتمع پتروشیمی کارون با مشارکت شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اقدام به تولید محلول آنتی سپتیک و آب ژاول با هدف تامین بخشی از نیازهای کشور برای مواد ضدعفونی کننده کرده است. از سوی دیگر مهرزاد غیبی، دبیر کمیته شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اعلام کرده است که تولیدات پتروشیمی کارون افزون بر خوزستان، نیاز ۲۷ استان دیگر را هم برطرف می کند.  وی از کمک به تجهیز بیمارستان های استان خوزستان و تهیه شش دستگاه ونتیلاتور بنا به درخواست دانشگاه علوم پزشکی و نیز تأمین پنج دستگاه برای بیمارستان های سطح شهرستان به انضمام یک دستگاه سونوگرافی پرتابل مجموعا به ارزش 31 میلیارد ریال که ازمحل اعتبارات شورای راهبردی شرکت های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تامین شده خبر داد و گفت: خرید و تحویل ۱۲ دستگاه تب سنج دیجیتالی پرتابل نیز برای عملیات کنترل مبادی ورودی شهر تحویل هلال احمرو دستگاه های اجرایی شهرستان شد. همچنین تهیه و تحویل ماسک ودستکش و مواد ضد عفونی کننده برای دستگاه های اجرایی شهرستان به ویژه نیروی انتظامی بصورت فعال انجام شده است. غیبی،  به آمارگندزدایی و ضدعفونی مناطق مسکونی شهری و حومه شهرستان بندرماهشهر اشاره کرد و در این خصوص گفت: عملیات ضد عفونی و گندزدایی معابر شهری توسط آتش نشانی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در این مدت به صورت مداوم در جریان است. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس نیز دستورعمل تولید آب ژاول تا رفع موج کرونا را به پتروشیمی کارون ابلاغ کرد. جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با تاکید بر اهمیت حفظ سلامت مردم به پتروشیمی کارون ابلاغ کرد که تا رفع مشکلات ایجاد شده ناشی از ویروس کرونا، تولید آب ژاول به عنوان ضدعفونی کننده سطوح و اماکن عمومی در اولویت تولید این مجتمع قرار گیرد. بر این اساس در کمیته مدیریت تولید در پتروشیمی کارون که با حضور مدیرعامل و مدیران ارشد این مجتمع برگزار شد، مدیرعامل پتروشیمی کارون، ضمن ابلاغ دستورالعمل مهندس ربیعی تاکید کرد که تولید آب ژاول به عنوان یک اولویت برای رفع بحران کرونا ویروس با رعایت نکات ایمنی در این مجتمع در نظر گرفته شود.

توزیع ۱۳ هزار متر مربع پارچه های ویژه اسپان باند

شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد هم اعلام کرده است که در این مدت، به منظور تولید و توزیع گسترده ماسک در شهرها و روستاهای منطقه پارس جنوبی با توجه به شیوع ویروس کرونا، بیش از ۱۳ هزار متر مربع پارچه های ویژه اسپان باند در اختیار گروه های جهادی فعال در منطقه قرار گرفت . این مقدار اسپان باند قابلیت تولید حدود ۳۰۰ هزار ماسک را دارد.  پیش از این نیز مقدار ۴۴ هزار لیتر «آب ژاول» که در ترکیب با آب بیش از ۴۴۰ هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده از آن استحصال می شود از سوی شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد در منطقه پارس جنوبی توزیع شده است. در عین حال شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و پاکسازی منطقه پارس و محیط پیرامونی آن، در مرحله دوم مقدار ۲۲ هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده آب ژاول غلیظ توزیع کرد که در ترکیب با آب بیش از ۲۲۰ هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده از آن تولید خواهد شد.