تقویت سیستم ایمنی بدن

سپری در برابر کرونا

بدن انسان به قدري شگفت انگيز و پيچيده است که مي توان با اطمينان گفت تمام عملکردهاي فيزيکي، بيولوژيکي و شيميايي را بدون هيچ گونه اشتباهي انجام مي دهد. از اين رو بدن براي انجام مکانيسم ها و عملکردهاي پايه اي خود، ويتامين ها و مواد معدني مورد نيازش را از مواد غذايي و نوشيدني هاي سالمي که مصرف مي کنيم، دريافت مي کند. علاوه بر اين، سيستم ايمني بدن هم بدون شک، نقش بسيار مهمي را مقابل عوامل بيماري زايي که سلامتمان را تهديد مي کنند، دارد.  امروز و در حالي که تقريبا بيشتر کشورهاي دنيا درگير کروناويروس شده اند، مهم ترين مساله ريشه کن شدن، اين مهمان ناخوانده جهاني است. از اين رو اهميت تقويت سيستم ايمني بيش از پيش بايد مورد توجه قرار گيرد، چراکه در حال حاضر تنها چيزي که مي تواند اثرات مخرب کروناويروس را خنثي کند، قوي بودن سيستم ايمني بدن است؛ به همين دليل در اين برهه از زمان که هنوز هيچ درمان قطعي و واکسني براي خلاص شدن از شر کروناويروس وجود ندارد، تقويت سيستم ايمني بدن، بهترين راه حل است. مصرف مواد غذايي سالم و مغذي، موثرترين راهي است که بايد آن را جدي گرفت.

 بهترين خط دفاعي

 همان طور که مي دانيد، مبارزه بدن براي حفظ سلامتي از دهان آغاز مي شود؛ بزاق دهان مواد ضدميکروب قدرتمندي مثل ليزوزيم، آلفا،آميلاز و لاکتوفرين دارد که هر ميکروبي بايد از اين خط دفاعي عبور کند، بنابراين براي ورود به بدن با اسيد هيدروکلريک معده مواجه مي شوند. در اين مرحله باکتري هاي خوب بدن(پروبيوتيک ها) که وظيفه مقابله با ويروس ها و باکتري هاي بيماري زا را دارند، وارد عمل مي شود و از ورود ويروس و باکتري هاي آسيب رسان و مهاجم به جريان خون يا ورود به روده کوچک و روده بزرگ جلوگيري مي کنند. باکتري هايي که در روده وجود دارند، در واقع ارتشي قدرتمند براي مبارزه با عوامل مهاجم خارجي هستند که قدرت اين ارتش با تغذيه مناسب ارتباط زيادي دارد. به همين دليل بايد گفت آنچه روزانه مصرف مي کنيد، در حقيقت تعيين کننده اين است که مي توانيد در برابر عوامل مهاجم بيماري زا مصون بمانيد يا نه.

دستگاه گوارش

 بيش از 70 درصد سيستم ايمني بدن مربوط به دستگاه گوارش است. اين دستگاه که محل انباشت باکتري هاي خوب روده محسوب مي شود، اين توانايي را دارد که با بسياري از عوامل خارجي مهاجم مبارزه کند. بنابراين با تغذيه خوب و مناسب مي توانيد کاري کنيد که اين باکتري ها به سود سلامت شما فعاليت کنند.

مصرف مواد سالم و مغذي

با آنچه برايتان آورديم، حالا مي توانيد اين نتيجه را بگيريد که يک رژيم غذايي مناسب نقش زيادي در جلوگيري از ابتلا به بيماري دارد، به خصوص که در اين برهه از زمان و شيوع کروناويروس مي توانيد با يک رژيم متعادل غذايي و عدم زياده روي در مصرف مواد غذايي فرآوري شده، چربي ها و قندها براي مبارزه با انواع مختلف ويروس ها و عفونت ها سيستم ايمني بدنتان را تقويت کنيد. به بيان ساده تر، بايد بگوييم که اگر رژيم غذايي نامناسبي داشته باشيد، خطر ابتلا به انواع بيماري از جمله کروناويروس را افزايش داده ا يد. داشتن رژيم غذايي نامناسب و عدم تغذيه درست بدن شما را براي ابتلا به انواع و اقسام بيماري ها آماده مي کند، اما تغذيه مناسب اين امکان را به شما مي دهد که بدنتان دفاع قدرتمندي برابر عوامل خارجي بيماري زا داشته باشد. سيستم ايمني بدن براي عملکرد بهتر، به چند دسته از مواد مغذي نياز دارد که مي توان آنها را از طريق رژيم غذايي روزانه دريافت کرد. اين مواد مغذي شامل پروتئين، ويتامين A، ويتامين C و ويتامين E به همراه مواد معدني مانند روي (زينک) و آهن مي شوند. پس فراموش نکنيد که براي تقويت سيستم ايمني بدن بايد اين مواد را در رژيم غذايي گنجاند. علاوه بر اينها از مصرف پروبيوتيک ها هم نبايد غافل شد. پروبيوتيک ها باکتري هاي مفيدي هستند که در برخي غذاها وجود دارند و به تعادل فلور طبيعي (ريزاندامگان هم زيست انسان) در دستگاه گوارش کمک مي کنند.  توصيه متخصصان تغذيه در شرايط حساس کنوني اين است که جايي براي مواد غذايي ضدبيماري در برنامه روزانه غذايي مان باز کنيم. از جمله اين مواد مي توان به مغز بادام، سيب، کلم بروکلي، عدس قرمز، ماهي آزاد، اسفناج، سيب زميني، عصاره سبزيجات، دانه گندم، انواع مرکبات، سير، پياز، فلفل قرمز، ماست، کيوي، مرغ و... اشاره کرد.

   تغییر سبک زندگی

سبک زندگی هم جزو مواردی است که تاثیر زیادی روی عملکرد سیستم ایمنی بدن و تقویت آن در برابر میکروب ها، ویروس ها و بیماری های مزمن دارد. اگر تا امروز این مورد برایتان مهم نبود، از حالا و در شرایط خطرساز کنونی سعی کنید به آن توجه ویژه ای داشته باشید تا از ابتلا به کروناویروس در امان بمانید.

خواب کافی

نداشتن خواب کافی و استرس زیاد باعث ترشح هورمون کورتیزول می شود. استرس یکی از عواملی است که عملکرد سیستم ایمنی بدن را به مخاطره می اندازد. به همین دلیل، داشتن خواب کافی می تواند کلید اصلی سلامت بدن باشد.

بهداشت فردي

بي ترديد همه مي دانند که رعايت بهداشت فردي چه معنايي دارد، با اين حال يادآوري آن ضرري ندارد. فراموش نکنيد که در حال حاضر بهترين راه براي جلوگيري از ابتلا به کروناويروس شستن دست هاست، به خصوص زماني که از خانه خارج مي شويد و در معرض خطر قرار مي گيرد، بايد بيش از هر زمان ديگري به شست وشوي دست ها توجه کنيد.

خوشحالي و خنديدن

خوشحالي و خنديدن در هر شرايطي مفيد است و مزاياي زيادي دارد. خنده ميزان ترشح هورمون استرس را در بدن کاهش مي دهد و ميزان گلبول هاي سفيدي را که با عوامل بيروني بيماري زا مبارزه مي کنند به حد قابل توجهي افزايش خواهد داد.

ورزش کردن

 

در این روزهای حساس که آماده نبرد با کروناویروس هستیم، بیش از هر زمان دیگری ورزش کنید، اگر هم اهل ورزش کردن نیستید و شرایط برایتان فراهم است، حداقل در طول روز 30 دقیقه پیاده روی کنید. این کار باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

 

نشانه های ضعف سیستم ایمنی بدن

مکانيسم دفاعي بدن، گاهي بنا به دلايلي مثل تغذيه نامناسب، استرس، عفونت و... دچار ضعف مي شود که اين مي تواند تهديدي براي سلامت بدن باشد. به همين دليل شناسايي اين عوامل مي تواند به حفظ سلامت بدن کمک زيادي کند. برخي از اين نشانه ها به شرح زير است:

 

 

خستگي

[Text Box: 1]  کار و تلاش زياد باعث خستگي مي شود، اما به خاطر داشته باشيد که خستگي زياد و مداوم، حتي زماني که از خواب بيدار مي شويد، بدون انرژي هستيد يا با انجام ساده ترين و کوچک ترين کارها، احساس خستگي مي کنيد، همه اينها نشان از اين دارد که سيستم ايمني بدنتان ضعيف شده است.

 

عفونت هاي مداوم

[Text Box: 2]  عفونت معده، لثه هاي قرمز و ملتهب و... که چالش دائمي شماست، نشان مي دهد که سيستم ايمني بدنتا کارايي لازم براي مقابله با عوامل خارجي را ندارد. در واقع اين علائم اين هشدار را به شما مي دهد که سيستم ايمني بدنتان نمي تواند از بدن در برابر ويروس ها و باکتري ها محافظت کند، به همين دليل مداوم با اين مشکلات دست به گريبان هستيد.

سرماخوردگي، آنفلوانزا و گلودرد

[Text Box: 3]  تا حالا به اين موضوع توجه کرده ايد که در طول سال چند بار سرما مي خوريد يا گلودرد داريد. اگر دقت کرديد و به اين نتيجه رسيديد که دائما مريض هستيد، بدانيد که سيستم ايمني بدنتان آنطور که بايد و شايد کار نمي کند.

آلرژي ها

[Text Box: 4]  برخي افراد بيشتر از واکنش هاي آلرژيک رنج مي برند. به اين دليل که سيستم ايمني بدن آنها نمي تواند راه ورود آلاينده ها، گردوغبار و عوامل محيطي آلرژي زا را مسدود کند. اگر به طور مداوم دچار حساسيت بيش از اندازه مي شويد، اين احتمال را بدهيد که سيستم ايمني بدن شما ضعيف شده باشد.

بهبود نيافتن سريع زخم ها

[Text Box: 5]  هر نوع زخم و جراحتي بايد بعد از چند روز بهبود يابد. بنابراين اگر حتي خراش هاي کوچک روي پوستتان است که فکر مي کنيد زمان زيادي گذشته و هنوز بهبود نيافته، بدانيد که سيستم ايمني بدنتان دچار اخلال شده است.با توجه به تمام مواردي که برايتان آورده ايم، مي توانيد به تقويت سيستم ايمني بدنتان کمک کنيد و با رعايت برخي نکات شر تمام بيماري ها از جمله کروناويروس را از سرتان کم کنيد و اين دوره حساس را با خيال آسوده پشت سر بگذاريد.