پويش نوروزي

نه به دید و بازدیدهای  عید

شبنم اعماري-هر سال نزديک عيد که مي شود، همه چيز حال و هواي خاصي به خود مي گيرد، از بازار خريد و فروش پوشاک و خوراکي هاي متنوع شب عيد گرفته تا خانه تکاني و زيباسازي معابر و سروسامان دادن به اوضاع فضاي سبز.  آغاز بهار و شکوفايي طبيعت، هميشه يادآور بخشي از خاطرات شيريني بوده که هر سال منتظر تکرارش هستيم، خاطراتي که به کفش و لباس نو، ديد و بازديدها، خوردن ميوه، شيريني و آجيل و از همه مهم تر گرفتن عيدي گره خورده اند. تجديد ديدار نه تنها باعث گرفتن انرژي مثبت مي شود، بلکه ارزش هاي زيادي براي ايرانيان دارد و احساسات لطيف و خوشايندي به همه ما منتقل مي کند. نوروز و ايام آن پر از شور و حال است، از مجالس مهماني گرفته تا دورهمي ها و شب زنده داري هاي دوست داشتني. اين حال و هوا هميشه و در هر شرايطي پابرجا بوده و هيچ چيز باعث نشده اين جنب و جوش ها از تب و تاب بيفتند.

با اين حال، عيد امسال با تمام تعطيلات نوروزي که پشت سر گذاشته ايم، فرق دارد.

اين بهار، بهار مبارزه است؛ عيدي که باز هم به يک پويش نياز دارد. همانطور که مي دانيد، پويش هاي مختلفي در چند هفته گذشته در جامعه شکل گرفته، پويش هايي که مردم در ايجاد آن نقش بسزايي داشته اند.  امسال و در آستانه سال جديد، ايراني ها مهمان ناخوانده اي دارند به نام ويروس کرونا، مهماني که مي خواهيم شرش را هرچه زودتر از سر مردم ايران کم کنيم، اما چطور؟

به نظر مي رسد امسال هم مانند سال هاي گذشته به شکل گرفتن يک پويش جديد و اثربخش نياز داريم؛ نه به ديد و بازديدهاي عيد، اين پويش در تعطيلات نوروز مي تواند به ريشه کن شدن اين ويروس در سريع ترين زمان ممکن کمک کند.

قصه شب عيد را همه مي دانند؛ خانه تکاني، خريد وسايل شب عيد، چيدن سفره هفت سين، پختن سبزي پلو با ماهي، برگزاري دورهمي هاي خانوادگي و از همه مهم تر رفتن به ديدن بزرگترها. تعطيلات نوروز هميشه فرصت مناسبي براي فاصله گرفتن از روزمرگي هاي مادي و معنوي بوده، به طوري که با فرا رسيدن عيد و تعطيلات اين امکان برايمان فراهم مي شود که سري به بزرگ ترها، اقوام و دوستاني بزنيم که در طول سال به دليل مشغله زياد نتوانستيم حتي حالي از آنها بپرسيم.

امسال، اما سالي متفاوت است و به نظر مي رسد که بايد اين رسم ديرينه را کمي به تاخير بيندازيم. امسال مهمان ناخوانده اي داريم که نبايد از آن غفلت کنيم. از اين رو عيد امسال به خاطر سلامت خود و خانواده مان و البته حفظ سلامت ديگران بايد از خير ديد و بازديدهاي تعطيلات عيد بگذريم تا از اين طريق به جنگ مهمان ناخوانده اي برويم که بيرون کردنش ميسر نمي شود، مگر با رعايت برخي موارد که از مهم ترين آنها دوري از تجمعات و لغو مهماني و ديد و بازديدهاست.

دير نمي شود؛ در اين شرايط حساس، حفظ سلامت از هر چيز ديگري مهم تر است. مي توانيم بعد از سپري کردن اين دوران، ديد و بازديدهاي عيد و سر زدن به بزرگ ترها و شرکت در دورهمي هايي که يک سال انتظارش را کشيده ايم با تاخير انجام دهيم، نه از آن جهت که دوست نداريم، به اين دليل که شرايط مثل هر سال نيست و بايد براي دوري از خطر بجا آوردن رسم دوست داشتني ديد و بازديد عيد را به زمان مناسبي موکول کنيم، زماني که با خيال راحت بتوانيم نزديکانمان را در صحت و سلامت ببينيم و از کنار آنها بودن شاد و خوشحال شويم.

عيد امسال را مي توانيم از طريق تلفن و اينترنت با همديگر در تماس باشيم و با اين کار جلوي انتشار و انتقال ويروس را بگيريم. تعطيلات نوروزي امسال برخلاف تمام هزاره هاي گذشته، دوست داشتن و دوست داشته شدن در نديدن است.  بعد از شکست اين ويروس، مي توان جشني به يادماندني برپا کرد؛ جشني پر از آرامش، همراه با سلامت. ديد و بازديد و دورهمي هايي که يک سال منتظرش بوديم، زماني برايمان خوشايند خواهد بود که اثري از ويروس کرونا در سرزمينمان ديده نشود. پس مي توان عيدديدني را به وقتي ديگر موکول کرد. تاخير در بجا آوردن آيين ديد و بازديدهاي نوروزي در شرايط کنوني مي تواند بهترين گزينه باشد.

امسال در خانه و در کنار هم سال تحويل را جشن مي گيريم و «حول حالنا الي احسن الحال» را به نيت ريشه کني مهمان ناخوانده و بهبود حال مبتلايان زمزمه مي کنيم.