نگاهي به عملکرد شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي در سال 98

توزیع یکپارچه، منسجم و منظم

 

همه ساله با نزديک شدن به شروع سال نو، جنب و جوش خاصي براي استقبال از بهار در ميان مردم کشورمان ايجاد مي شد. خيابان ها شلوغ و مراکز خريد، پر مي شد از جمعيت متقاضي لباس ها و وسايل نو. بازاردستفروش ها هم براي آن دسته از مردم که توان مالي کمتري داشتند  وبره کشان آنها محدود به همين چند روز بود، داغ داغ مي شد. البته سفر هم مقوله ديگري بود که پس از انجام آداب اوليه مثل خريد، تهيه وسايل سفره هفت سين، خواندن دعاي تحويل سال ودست بوسي بزرگترها به آن پرداخته مي شد.  اما امسال شرايط جور ديگري رقم خورده و ورود مهماني ناخوانده و مزاحم به نام کرونا ويروس(کوويد 19) به کشورمان و انتشار آن در بيشتر شهرها، موجب شده همه موارد پيش گفته تحت تاثير قرار بگيرد و اين جشن باستاني به دليل ملاحظات بهداشتي، مطابق هر سال برگزار نشود. سفر نيز در زمره اين ملاحظات است تا آنجا که مسوولان بهداشت کشور همواره بر آن نکته تاکيد کرده اند که از سفرهاي غيرضروري تا حد امکان اجتناب شود. اما به هر حال، تامين و توزيع سوخت، موضوعي است که در هرشرايطي اهميت داشته و دارد؛ با کرونا يا بي کرونا و متولي اين فرايند هم شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران است. شايد بد نباشد بدانيم که روزانه بيش از200 ميليون ليتر انواع فراورده نفتي شامل بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، گازمايع و نفت کوره، با ناوگاني مشتمل بر14هزار دستگاه نفتکش جاده پيما به مبادي مصرف انتقال مي يابد و بدون ترديد، توزيع اين ميزان فراورده نفتي، نيازمند مديريتي يکپارچه، منسجم و منظم است.  فعاليت اين شرکت خدمات رسان، متعدد است و با تعريف و توزيع 37 منطقه در سراسر کشور، به زمان محدود نمي شود، به طوري که در همه روزهاي تعطيل و غيرتعطيل سال، شبانه روز در خدمت مردم است. شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران در سالي که گذشت، همچون سنوات قبل تلاش کرده تا عملکردي عالي را در کارنامه کاري خود ثبت کند وعلاوه بر ارائه خدمات هميشگي خود، خدمات ديگري نيز انجام دهد.

توزیع 77 میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل زده

سال 98 با سیل ویرانگر آغاز شد و متاسفانه بسیاری از منازل و زمین های زراعی هموطنانمان در شمال، جنوب و غرب کشور زیرآب رفت و خسارت های مالی فراوانی برجا ماند.تامین سوخت و سوخت رسانی در چنین شرایطی اهمیتی بسزا دارد؛ این نکته ای است که کارکنان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی بر آن واقفند و با درک شرایط، همه توان و ظرفیت خود ر ابه کار گرفتند تا هموطنان آسیب دیده از این بلای طبیعی، دست کم از این بابت با مشکل رو به رو نباشند.در آن روزهای سخت، تامین سوخت مردم آسیب دیده از سیل، شیرین ترین کاری بود که هم کام کارکنان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران را شیرین ساخت و هم کام مردم بلادیده را.به گواه آمار رسمی، در جریان سیل استان های گلستان، لرستان، خوزستان، هرمزگان و چابهار، بیش از77 میلیون لیتر سوخت مایع تامین و درمیان مردم مناطق یاد شده توزیع شد.

 

سفرهای تابستانی

تابستان براي شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران شبيه به نوروز است، به اين معنا که فعاليت کارکنان اين شرکت براي تامين وتوزيع سوخت بويژه در دومقطع زماني شروع تعطيلات تابستاني و پايان آن، دو چندان مي شود. در اين بازه زماني، همه مناطق 37 گانه شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران از جمله البرز، گيلان، مازندران، اردبيل، زنجان و آذربايجان شرقي وغربي، همانند ايام نوروز، حالتي آماده باش به خود مي گيرند تا در اين فصل اوقاتي خوش براي مسافران رقم بخورد.  در اين ايام، همانند ديگر روزهاي سال، کارکنان شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران، زنجيره اي منسجم را شکل مي دهند تا فرايندي مطلوب براي تامين و توزيع مناسب سوخت ثبت شود.

 

توسعه سامانه 09627

09627، همان 118شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران به شمار مي رود که اپراتورهاي آن به سوالاتي درباره کارت سوخت، پاسخ مي دهند. طرح توسعه اين سامانه به دليل تعداد بالاي تماس گيرندگان، در سال 98 به بار نشست تا پاسخگوي طيف بيشتر و گسترده تري از سوالات شکل گرفته در اذهان عمومي کارت سوخت باشد.  کارکرد اين سامانه در زمان اجراي طرح مديريت مصرف سوخت در آبان امسال، به گونه اي بود که توانست با پاسخگويي به صدها تماس تلفني و ضبط شده، به اجراي بهتر کمک کند.

زمستان گرم با ذخیره سازی مناسب

ارسال سوخت براي ذخيره سازي آن در نيمه دوم سال، بويژه در مناطق سخت گذر روستايي، يکي ديگر از خدمات شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران است؛ خدمتي که همه ساله پيش از آغاز فصل سرد شروع مي شود تا زمستاني گرم را براي آن دسته از هموطناني که در نقاط سردسير زندگي مي کنند، به ارمغان آورد. تامين سوخت مايع نقاط سردسير وسخت گذر از جمله مسووليت هايي است که شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران به آن توجه دارد و اين مهم کماکان در دستور کار اين شرکت است. امسال نيز با وجود شدت بارش ها در نيمه دوم سال و مسدود شدن برخي راه هاي ارتباطي روستايي در استان هاي سردسير کشور، اين ماموريت با تمهيدات پيش بيني شده از قبل براي ذخيره سازي نفت سفيد و گاز مايع، به گونه اي انجام شد که مشکلي براي ساکنان نقاط سردسير پيش نيايد.

ارتقای سامانه هوشمند سوخت

طرح مديريت مصرف سوخت در ساعت صفر24 آبان 98 کليد خورد وپيش زمينه اجراي آن، ارتقاي سامانه هوشمند سوخت بود. مديريت مصرف سوخت، طرحي است که اجراي آن، اين قابليت را ايجاد کرد تا بتوان باارتقاي سامانه سوخت، 6ميليون قطعه کارت سوخت هوشمند در سال 98توليد شود و کارايي اجراي طرح مديريت مصرف سوخت را افزايش دهد. ارتقاي اين سامانه نقشي مهم دراجراي اين طرح ايفا کرده، به طوري که امروز به يک مگاپروژه با 25 ميليون مشترک تبديل شده است. با ارتقاي سامانه هوشمند سوخت، اتفاق مهم ديگري نيز افتاد و آن رصد کارت هاي سوخت مهاجر و ابطال آنها بود، به گونه اي که با خروج آنها از چرخه سوختگيري، قاچاق سوخت که عمدتا گازوييل بود، تا حد زيادي مهار و دست سوداگران اين بازار سودآور کوتاه شد.

 

خدمت به عزاداران اباعبدالله الحسین(ع)

خدمت به عزاداران سيد و سالار شهيدان، حضرت اباعبدالله الحسين، فعاليت وخدمت ديگري است که شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران در سال 98 نيز در دستور کار خود قرار داد و با تامين و توزيع به موقع سوخت برپاکنندگان موکب، سهمي مهم در برپايي آيين باشکوه عزاداري امام حسين(ع) درمحرم امسال ايفا کرد. اين شرکت علاوه بر تامين سوخت خودروهاي سواري و اتوبوس هاي حامل زائران کربلاي معلي، با تامين سوخت مورد نياز موکب داران در مرز ايران و عراق، همچنين برپايي موکب در مسير زائران حرم حسيني و پذيرايي از آنها، گامي بلند در برگزاري هرچه بهتر اين آيين باشکوه برداشت.

 

تمرکز بیشتر بر توسعه صنعت سی ان جی

توسعه صنعت سی ان جی با هدف جایگزینی سوخت پاک با بنزین وکاهش آلودگی هوا، یکی از برنامه های کلان وزارت نفت است و درمدیریت طرح احداث جایگاه های سی ان جی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی پیگیری می شود.  فعالیت های  توسعه ای این بخش آنقدر مهم است که در کنارتوسعه جایگاهی، ارائه تسهیلات به منظور دوگانه سوز کردن خودروها در دستور کار مسوولان ذیربط قرار می گیرد و پیرو آن سهم سی ان جی در سبد سوخت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و مقرر می شود 4 میلیون دستگاه خودرو با تبدیل کارگاهی و کارخانه ای، سی ان جی سوز شوند. پیرو زمینه های ایجاد شده برای توزیع گسترده تر سی ان جی که ریشه در سال های قبل دارد، اکنون 2 هزار و 489 جایگاه عرضه سی ان جی در سراسر کشور فعالیت می کنند وآذر امسال نیز با هدف توسعه بیش از پیش صنعت سی ان جی در کشور، تفاهمنامه تامين مالي طرح توسعه و توليد کارخانه اي و کارگاهي خودروهاي دوگانه سوز، بين شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي و بانک ملت به ارزش 6500 ميليارد تومان براي گازسوزکردن يک ميليون و 500 هزار خودرو امضا شد. هم اکنون روزانه 23میلیون مترمکعب گاز طبیعی فشرده(سی ان جی) توزیع می شود و با توجه و تمرکز بیشتر روی این صنعت، انتظارمی رود ظرفیت توزیع این سوخت پاک د رجایگاه ها که 45میلیون مترمکعب در روز است، در آینده ای نه چندان دور تکمیل شود. همه آنچه آمد، نگاهی گذرا بود به مجموعه بی شمار فعالیت یک سال اخیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران. سالی که با همه فراز و نشیب هایش رو به پایان است؛ پایانی کرونایی اما با گذر سلامت از آن برای خدمت بهتر به مردم.

 

تامین سوخت مسافران

يکي از مسووليت هاي مهم شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران، طبق سال هاي گذشته، تامين بنزين مورد نياز براي مسافراني است که در ايامي مانند نوروز سفر مي کنند.

در سال 98 نيزهمين فعاليت با نگاه ثبت لحظه هاي خوش براي مسافران نوروزي انجام شد؛ اما وقوع سيل در نقاط مختلف کشور،اين موضوع را به سمت وسويي ديگر سوق داد و بار مسووليتي کارکنان شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران را دوچندان ساخت.

 

توسعه جایگاه ها

توسعه جايگاه هاي عرضه سوخت با هدف تسهيل در عمليات سوختگيري خودروها، کاهش زمان سوختگيري و کاهش صف خودروها در جايگاه ها، موضوع مهم ديگري است که شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران همواره بر آن تاکيد دارد و در اين مسير گام هاي بلندي هم برداشته است، به طوري که هم اکنون 3هزار و 750 جايگاه فعاليت مي کنند که افتتاح و بهره برداري شماري از آنها مربوط به سال 98 است.