چهار فصل گاز در يک نگاه

افتتاح، افتتاح و بازهم افتتاح

مهدي مهرابي گازرساني به بخش هاي مختلف مصرف در سال هاي گذشته با روند رو به رشد همراه بوده و در کمتر از شش سال شاهد ثبت رکوردهايي بي نظير در اين حوزه بوده ايم. از ابتداي فعاليت صنعت گاز تا سال 92 تنها به 14 هزار روستا گازرساني شده و اين در حالي است که تنها از سال 92 تا سال 98 در مجموع به بيش از 15 هزار روستا گازرساني شده است. سال 98 نيز با تمام فراز و فرودهايش روزهاي پاياني را طي مي کند و در ادامه نگاهي خواهيم داشت به بخشي از فعاليت هاي صنعت گاز در سالي که گذشت.

سد صنعت گاز در برابر سيل

نوروز 98 با سيل آغاز شد و تعدادي از استان هاي کشور در شمال، جنوب و غرب کشور تحت تاثير اين بحران قرار گرفتند، با اين حال با توجه به هشدارهايي که از اسفندماه به همه شرکت هاي زيرمجموعه شرکت ملي گازايران داده شده بود، مناطق درگير در آماده باش کامل بودند و حتي يک مورد حادثه در شبکه گاز رخ نداد.  افزون بر اين، وزير نفت با هدف کمک به هموطنان در مناطق سيل زده استان گلستان و مطابق درخواست ستاد بحران وزارت کشور، دستور تحويل 700 متر خط لوله گاز به استانداري گلستان را صادر کرد.

افزون بر ارائه خدمات رساني در حوزه گاز، کارکنان صنعت گاز همسو با سياست هاي مسووليت اجتماعي اقدام به توزيع اقلام ضروري در ميان هموطنان مناطق سيل زده کردند.

تضمين پايداري تامين گاز البرز تا 50 سال

آغاز فاز دوم پروژه خط انتقال گاز بوئين زهرا - کرج از ديگر اخبار فروردين ماه بود. اين پروژه که تا سال 99 به بهره برداري مي رسد، پايداري تامين گاز استان البرز را تا 50 سال آينده تضمين مي کند.

طول اين خط لوله 70 کيلومتر است که يک خط لوله راهبردي 50 ساله گاز به شمار مي آيد و 200 ميليارد تومان اعتبار براي آن در نظر گرفته شده است. احداث اين خط انتقال گاز، در رفع مشکلات گازرساني استان البرز تاثيري بسزا دارد.

ابلاغ احداث فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام

ارديبهشت ماه با اخبار توسعه در صنعت گاز آغاز شد و با بيست وچهارمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي پايان يافت شد. در همين حال، طرح احداث فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام از سوي شرکت ملي گاز ايران به شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران ابلاغ شد تا در آينده اي نزديک احداث و راه اندازي شود. با احداث و راه اندازي فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام، خوراک دريافتي پالايشگاه از 6.8 به 10.2 ميليون مترمکعب و توليد محصولات پنج گانه به ميزان 50 درصد افزايش مي يابد.

افتتاح 119 پروژه گازرساني در آذربايجان غربي

همزمان با سفر حسن روحاني، رئيس جمهوري به استان آذربايجان غربي، افتتاح و آغاز عمليات اجرايي 119 پروژه گازرساني در اين استان کليد خورد. بر اين اساس، عمليات اجرايي 119 پروژه گازرساني در استان آذربايجان غربي با هزينه بيش از 62 ميليارد تومان همزمان با سفر رئيس جمهوري به اين استان آغاز شد.

توسعه گاز در ديار مهرباني

فراهم شدن زيرساخت هاي توسعه گاز در استان سيستان و بلوچستان از جمله رويدادهاي خردادماه بود. براين اساس، 520 ميليارد تومان اعتبار براي توسعه گازرساني در اين استان تا پايان سال 98 اختصاص يافت. بر اين اساس و در قالب طرح ضربتي گازرساني به استان سيستان و بلوچستان، پروژه هاي شرکت هاي معين که از دي ماه 97 با 16 گروه عملياتي براي توسعه گاز در اين استان وارد عمل شده بودند شاهد پيشرفت هايي قابل توجه شده بود.

تغيير و تحول در برج گاز

تابستان گاز با انتصاب هايي در برج گاز آغاز شد. بر اساس دستور وزير نفت مبني بر اعمال محدوديت چهار ساله براي عهده داري سمت هاي مديريتي در سطح صنعت نفت موج تغييرات در شرکت ملي گاز ايران آغاز کرده است.

بهره برداري از پروژه گازرساني به آلاشت

طرح گازرساني به شهر آلاشت و هفت روستاي همجوار با اعتباري بيش از 810 ميليارد ريال چهارم تيرماه با حضور مديران صنعت گاز، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مقام هاي استان مازندران افتتاح شد. گازرساني به شهر آلاشت در سه فاز اجراي خط تغذيه گاز و شبکه داخلي شهر اجرا شده است؛ اجراي خط تغذيه گاز شهر آلاشت و روستاهاي حومه از سال 91 آغاز شد و با هزينه اي بيش از 810 ميليارد ريال اکنون به مرحله پاياني خود رسيده است.

امضاي تفاهمنامه تبادل فيبر نوري بين شرکت‎هاي انتقال گاز و خطوط لوله و مخابرات نفت ايران

تيرماه، تفاهمنامه تبادل تار فيبر نوري با هدف هم افزايي زيرساخت هاي مخابراتي وزارت نفت و در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي، افزايش بهره وري، کاهش هزينه ها و جلوگيري از موازي کاري، بين شرکت انتقال گاز ايران و شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران نيز امضا شد.

بي نيازي صنعت گاز از خريد يک کالاي راهبردي

دانش سامانه هاي پايش و حفاظت در برابر ارتعاشات (Vibration monitoring & protection)  به عنوان يک محصول راهبردي و داراي فناوري بالا تنها در اختيار شرکت هاي محدود و برندهاي مطرح خارجي در جهان قرار دارد، اما با توجه به استفاده بسياري از اين تجهيزات در صنايع نفت و گاز به ويژه ماشين هاي دوار و مشکلات تامين نمونه هاي خارجي اين محصولات، داخلي سازي اين تجهيز در دستور کار شرکت انتقال گاز ايران قرار گرفت. با بومي سازي اين قطعه، شبکه انتقال گاز ايران از خريد خارجي آن بي نياز شد و هزينه تمام شده محصول نيز نسبت به نمونه خارجي حدود يک بيستم است.

افتتاح پروژه هاي گازرساني آذربايجان شرقي با حضور رئيس جمهوري

مرداد ماه هم با خبر افتتاح پروژه هاي گازرساني به پايان رسيد. بر اين اساس، پروژه هاي گازرساني روستايي، صنعتي و انتقال گاز استان آذربايجان شرقي با حضور رئيس جمهوري و مسئولان وزارت نفت و شرکت ملي گاز ايران به صورت ويدئوکنفرانس به بهره برداري رسيد.

دستيابي ايران به دانش تعميرات خاص توربين هاي زيمنس

با اجراي پروژه هاي تعميرات پيشگيرانه و اساسي توربين هاي گاز، متخصصان ايراني شرکت انتقال گاز به دانش تعميرات خاص بخش ارتعاشي توربين هاي گازي زيمنس دست يافتند. تعميرات رفع ارتعاشات حرارتي توربين تاسيسات تقويت فشار گاز جهرم در منطقه 5 عمليات انتقال گاز با دانش متخصصان شرکت انتقال گاز ايران و شرکت هاي داخلي ضمن بي نياز کردن ايران از خدمات کارشناسي خارج از کشور، براي هر توربين 350 هزار يورو صرفه جويي ارزي به همراه داشته است.

آغاز بهره برداري از 125 کيلومتر خط لوله نهم سراسري انتقال گاز

شهريورماه، با خبر آغاز بهره برداري از 125 کيلومتر خط لوله انتقال گاز نهم سراسري با ظرفيت 60 ميليون مترمکعب همراه بود. خط لوله انتقال گاز نهم سراسري که در کنار خط ششم سراسري عهده دار تامين پايدار انتقال گاز در کريدور غرب کشور است از مبدا بيدبلند به مقصد مرز بازرگان در حال ساخت است که شهريورماه بهره برداري از 125 کيلومتر خط لوله احداث شده اين خط، در منطقه 7 عمليات انتقال گاز آغاز شد.

بهره مندي بيش از 3600 خانوار روستايي کرمان از نعمت گاز طبيعي

مهرماه نيز همچون ديگر ماه هاي سال با افتتاح پروژه هاي گازرساني همراه بود. پروژه گازرساني به 26 روستا از توابع دهستان هاي دشتاب و خبر شهرستان بافت کرمان با حضور مقام هاي استاني براي گازرساني به 3 هزار و 610 خانوار روستايي افتتاح شد. با گازدار شدن 26 روستاي ياد شده، 3 هزار و 610 خانوار از نعمت گاز طبيعي برخوردار شدند. اين پروژه با هزينه اي بالغ بر 42 ميليارد تومان انجام و در طول اجراي پروژه، 70 کيلومتر خط تغذيه و 126 کيلومتر شبکه توزيع گاز اجرا شد.

ثبت اولين رکورد مصرف گاز

آبان ماه با ثبت اولين رکورد مصرف گاز در سال 98 همراه بود. بر اين اساس، 28 آبان ماه ميزان مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي کشور از مرز 516 ميليون مترمکعب تنها در يک روز عبور کرد و مجموع مصرف به 693 ميليون مترمکعب رسيد.

آغاز توسعه بزرگترين مخزن ذخيره سازي گاز خاورميانه

آذرماه، معاون وزير نفت با تشريح وضع انجام مطالعات و عمليات اجرايي هفت طرح ذخيره سازي گاز طبيعي از انتخاب مجري طرح توسعه مخزن ذخيره سازي گاز شوريجه به روش BOT خبر داد و اعلام کرد: حفاري نخستين چاه ارزيابي در مخزن «قزل تپه» گلستان آغاز شد.

بومي سازي ايستگاه هاي سيار تقليل فشار گاز ورودي شهرها

زمستان هم با اخباري در حوزه خودکفايي و بومي سازي اقلام و تجهيزات گاز آغاز شد. در همين حال نخستين تاسيسات ايستگاه سيار تقليل فشار گاز ورودي شهرها (CGS) توسط شرکت گاز استان تهران بومي سازي شد. قابليت حمل ونقل ايستگاه از طريق ماشين آلات سنگين از ويژگي هاي اين ايستگاه ها است و اين طرح قابليت هاي بسياري نسبت به ديگر ايستگاه ها دارد.

دهه فجر و افتتاح پروژه هاي گازرساني

همزمان با دهه مبارک فجر و جشن چهل و يکمين سال پيروزي انقلاب اسلامي، بهره برداري و عمليات اجرايي حدود 3 هزار پروژه گازرساني و توسعه اي، با هزينه اي 19000 ميليارد تومان آغاز شد. همزمان با اين ايام فرخنده، بهره برداري و عمليات اجرايي 12 خط انتقال گاز انجام و آغاز شد که 579 کيلومتر اين خطوط در اين دهه، به بهره برداري رسيد و عمليات اجرايي 159 کيلومتر خطوط لوله جديد نيز در دهه فجر، کليد خورد.

طرح پژوهشي شرکت انتقال گاز؛ برترين طرح وزارت علوم

آخرين ماه سال نيز با رويدادهاي پژوهشي از صنعت گاز همراه بود. طرح پژوهشي «ارتقاي سيستم مديريت نگهداري و تعميرات در مسير الزامات مديريت دارايي هاي فيزيکي در شرکت انتقال گاز» در سال 98 به عنوان طرح تحقيقاتي برتر، از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري انتخاب شد.. دفتر گاز در سال 98 بسته شد، دفتري که در آن رکوردهايي درخشان ثبت شد که نتيجه اش براي مردم اشتغال زايي، رفاه و محروميت زدايي و براي کشور رونق اقتصاد، حفظ محيط زيست و... بود؛ دفتري که سال 99 نيز بار ديگر باز مي شود و براساس برنامه هاي تعريف شده قطعا شاهد رويدادهاي مهمي در آن خواهيم بود.