تعطیلاتی متفاوت

امسال عید سفر نروید

اين روزها در گوشه و کنار ايران، مردماني را مي بينيم که ماسک زده اند، دستکش هاي رنگارنگ پزشکي يا يک بار مصرف پوشيده اند و هنگام احوالپرسي، مشت هاي گره کرده شان را به هم مي کوبند.  ديدن اين رفتارها در بين مردم ايران زمين شايد در نگاه اول کمي عجيب باشد، چراکه آن را بنا بر سنت ها و رسم هاي ديرينه شان زماني که با هم روبه رو مي شوند و ديدارهاي دوستانه دارند با هم دست مي دهند و همديگر را در آغوش مي کشند، اما مهمان ناخوانده اي به نام کرونا، اين روزها خط پاياني بر اين رسم ها کشيده تا شايد بتوان با اين روش هاي به ظاهر ساده، جلوي انتشار اين ويروس کشنده را گرفت و آن را در کمترين زمان ممکن مهار کرد. بر اين اساس، شايد امسال مردم ايران تعطيلات نوروزي متفاوتي را تجربه کنند. تعطيلاتي که هر سال باعث مي شود، مردم در اقصا نقاط ايران، مقصدي را براي سفر انتخاب و تعطيلات نوروزي شان را در اين شهرها سپري کنند تا پس از يک سال کار و تلاش، چند روزي را در آرامش باشند و از سفرشان لذت ببرند. اما ورود ويروس کرونا به ايران که پيش از آن، کشورهاي زيادي را درگير خود کرده بود، بحث لغو سفرهاي نوروزي را بيش از پيش سر زبان ها انداخته است. امروز در کشور، شهرهاي مختلفي با اين ويروس ناخوانده دست به گريبانند که با سفر نکردن به شهرهاي مصون مانده مي توان از انتشار آن جلوگيري و به ريشه کن شدنش کمک کرد.

در خانه بمانید

همان طور که همه مي دانند، تعطيلات نوروز، فرصت خوبي است تا تمام اعضاي خانواده کنار هم باشند و از اين دورهمي خانوادگي لذت ببرند.

بنابراين با توجه به شرايطي که در کشور وجود دارد، اولين راه حل براي حفظ سلامت خود و خانواده، اين است که سفرهاي نوروزي را لغو کنيم و برنامه اي براي گذراندن تعطيلاتمان بريزيم و از رسم و رسوم گذشته به شکلي متفاوت سود ببريم و لحظاتي به يادماندني بسازيم.

اوقاتي که مي توان آن را با انجام بازي هاي مختلف، قصه گويي و قصه خواني، براي بچه ها ديدن فيلم و کارتون، خواندن کتاب و... گذراند.

موسیقی گوش کنید

تحقيقات نشان داده، گوش دادن به موسيقي باعث کاهش اضطراب، فشار خون و درد مي شود. علاوه بر اين، به بهبود کيفيت خواب، خلق وخو، سلامت رواني و حافظه هم کمک مي کند. به همين دليل تعطيلات نوروز مي تواند فرصت خوبي براي گوش سپردن به نواي موسيقي هايي باشد که در طول سال فرصت آن را نداشته ايد.

دیدن فیلم و کارتون

اگر موافق توصيه ما بوديد و سفرهاي نوروزيتان را لغو کرديد، مي توانيد ديدن فيلم و کارتون را در برنامه تعطيلاتتان بگنجانيد.

اينکه در کنار خانواده و با خيال راحت از سلامت آنها، عيد را سپري کنيم، مطمئنا برايمان از هر مسافرتي لذت بخش تر خواهد بود.

شبکه هاي مختلف تلويزيوني هم در ايام نوروز فيلم ها و سريال هاي سرگرم کننده اي پخش مي کنند که مي توانيد خود را با ديدن آنها و خوردن آجيل در کنار خانواده سرگرم کنيد. بچه ها هم به ديدن کارتون علاقه زيادي دارند و اگر مدت ها پاي آن بنشينند، خسته نمي شوند. پس اين راه را هم براي بهانه نگرفتن آنها براي خارج شدن از خانه و رفتن به مسافرت امتحان کنيد.

بازی های سرگرم کننده

دور همي هاي خانوادگي تعطيلات نوروز تنها در ديد و بازديد از آشنايان و دوستان و رفتن به مهماني هاي مختلف در عيد خلاصه نمي شود و در خانه هم مي توان با کمي ذوق و خلاقيت، تعطيلات هيجان انگيزي را پشت سر گذاشت. يکي از راه هايي که مي توانيد در عيد متفاوت امسال آن را برگزينيد، بازي هاي سنتي گروهي است. با انتخاب يکي از بازي هاي سنتي و البته ديجيتالي که اين روزها هم انواع و اقسام آن را در تبلت يا موبايلتان داريد، هم مي توانيد خودتان را سرگرم کنيد و هم بچه ها را تا حوصله شان سر نرود و بهانه بيرون رفتن نگيرند. بيشتر ما با بازي هايي آشنايي داريم که نسل به نسل به ما منتقل شده اند  و هميشه جزئي جدايي ناپذير از دورهمي هايمان بوده اند مثل اسم فاميل، نقطه بازي، پانتوميم، مافيا و... سرگرم شدن با بازي هاي کامپيوتري هم گزينه ديگري است که براحتي مي تواند اوقات فراغت نوروزيتان را پر کنيد.

کتاب بخوانید

با اين تصور که شرايط سفر را نداريد و بايد کل تعطيلات را در خانه بمانيد، سراغ خواندن کتاب برويد. رمان و کتاب هاي داستان به شما اين اجازه را مي دهد که بدون هيچ هزينه اي به شهرها و کشورهاي مختلف سفر کنيد و با فرهنگ هاي مختلف آشنا شويد. با خواندن کتاب مي توانيد تجربيات جديدي را کسب کنيد. مجله هاي نوروزي خواندني را هم فراموش نکنيد.  براساس تحقيقات انجام شده، مطالعه مي تواند استرس را تا 69 درصد کاهش دهد. بنابراين با کتاب خواندن استرسي را که از کرونا داريد، از بين ببريد و ذهنتان را مشغول فعاليتي سودمند کنيد.

چاره ای ندارید

شايد با خواندن آنچه برايتان در اين صفحه آورده ايم، کمي اخم هايتان درهم برود و زير لب غرولندي کنيد و آهسته چيزي بگوييد، اما چاره اي نداريد. ما هم با شما موافقيم که بهترين وقت سفر، تعطيلات  نوروز است. زماني که به دور از دغدغه هاي هميشگي زندگي مي توان مقصدي را انتخاب کرد و راهي سفر شد و لحظات دلچسبي ساخت، اما امسال شرايط کمي متفاوت است و مطمئنا همه ما اين را بخوبي درک مي کنيم که وقتي امکان سفر وجود ندارد، بايد در آرامش از زمان به وجود آمده استفاده کرد و لذتش را برد.