گفت و گو با پژوهشگر شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران:

تلاش ما امید زنان را بیشتر می کند

مشعل  بسیاری از زنان صنعت نفت که قابلیت های بسیار دارند، در این سال ها در شرایطی محدودکننده توانسته اند به موفقیت هایی قابل توجه در حوزه کاری خود برسند. به طور سنتی و معمول بسیاری از زمینه های شغلی و توان افزایی در صنعت نفت برای مردان بوده و تعداد کم زنان در بخش های مختلف، این کمبود امکانات را توجیه کرده است. با این وجود در سال های گذشته، با توجه و اهتمامی که وزیر نفت به طور اختصاصی در مورد رفع این محدودیت ها داشته، این شرایط تا حد زیادی تسهیل و محدود شده و امیدواری برای کم شدن آن در شرکت های زیرمجموعه و شهرهای مختلف وجود دارد؛ اما در همین شرایط، بسیاری از زنان در حالی که محدودیت های کارکنان پیمانکاری یا به قولی ارکان ثالث را دارند، توانسته اند به موفقیت های قابل قبولی برسند. فریبا گرجی زاده، یکی از همین زنان است که توانسته پیشرفت های علمی و پژوهشی خوبی کسب و نتایج فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی خود را از طریق ارائه مقالات متعدد در همایش ها، کنفرانس ها و ژورنال های ملی و بین المللی مختلف کشورهای اروپایی و آمریکایی از جمله آلمان، نروژ، گرجستان، ارمنستان و آمریکا ثبت کند. او همچنین دارای مقالات ISI است.  او، دانش آموخته کارشناسی مهندسی کشاورزی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، گرایش مالی بوده و عضو بنیاد ملی نخبگان و سازمان استعداده های درخشان است. همچنین سابقه سه دوره داوری المپیاد ملی مهارت در رشتهgardening   Iandscapa را نیز در کارنامه خود دارد. او بتازگی به عنوان محقق و پژوهشگر در زمینه پروژه بین المللی ترسیب کربن (C.S.P) همسو با تاکید شعار مقام معظم رهبری که همان اقتصاد مقاومتی است، معرفی شده و در حال فعالیت است. گرجی زاده در توضیح این طرح می گوید: هدف این پروژه، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی موجود و احیای منابع طبیعی تخریب شده، به طور کلی تضمین پایداری محیط زیست از طریق معیشت پایدار و سازگار با محیط زیست برای روستاییان، ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و در نهایت ارائه یک مدل اجتماعی- اقتصادی در این زمینه است. تصویب طرح بین المللی ترسیب کربن، سند توسعه هزاره (MDGS) در سال 2000 از سوی سازمان ملل، در سطح ملی به بازیابی منابع طبیعی تخریب شده و در سطح بین المللی تمهید الگویی برای نشان دادن ترسیب کربن در زمین های خشک به شیوه اقتصادی است. به همین منظور به دستور مقام معظم رهبری، شهرستان قلعه گنج (استان کرمان) به عنوان شهر پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور انتخاب و امور مربوط به پروژه عمران و آبادانی آن به بخش خصوصی (بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) واگذار شد.
او ادامه می دهد: اجرای این پروژه عظیم به دستور مقام معظم رهبری ما را بر آن داشت که به همراه چند تن از استادانی که طی همکاری با ارگان های مختلف، فرصت آشنایی با ایشان را داشتم، تحقیق و بررسی در مورد نتایج و آثار این پروژه را شروع کنیم. مناطقی در کشور هستند که در کنار فقر و محرومیت اجتماعی و اقتصادی، وجود شرایط اقلیمی نامناسب، فرصت ایجاد شغل پایدار را به ساکنان آنها نمی دهد. با توجه به اینکه مجموعه های مختلف صنعت نفت از گذشته تاکنون، به جوامع همجوار با این شرکت ها، خدمات زیادی را در قالب مسوولیت های اجتماعی ارائه می کنند، طرح بین المللی ترسیب کربن می تواند به صورت هدفمند و هدایت شده، خدمات صنعت نفت را به مخاطبان اصلی برساند.
این کارشناس با اعلام اینکه یکی دیگر از مواردی که در مناطق مختلف روستایی کشور در دست بررسی داریم، موضوع کاهش شکاف جنسیتی در ایران از طریق توانمندسازی زنان است، می افزاید: متاسفانه در بسیاری از مناطق و حتی برخی سازمان های دولتی، محدودیت های جنسیتی زیادی برای زنان وجود دارد و در مناطق محروم، زنان سرپرست خانه دار، شرایط بسیار سخت تری را می گذرانند که امیدواریم توانمندسازی زنان بتواند مشکلات آنها را برطرف کند. گرجی زاده می گوید: در این سال ها مطالعات و بررسی های میدانی خود را به صورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ ارگان و نهاد خاصی انجام داده ام؛ اما علاقه برای همکاری و اشتراک گذاری یافته ها و بررسی ها وجود دارد.  او در حال حاضر، بعنوان نیروی ارکان ثالث به مدت هفت سال است که در امور منشی گری و ماشین نویسی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مشغول به فعالیت است.
گرجی زاده درباره محدودیت هایی که برای نیروهای ارکان ثالث (پیمانکار) وجود دارد، می گوید: در بسیاری از موارد محدودیت هایی دیده می شود که شرایط کار را سخت می کند، بخصوص که این محدودیت ها برای خانم ها بیشتر است؛ اگرچه در سال های اخیر به دستور وزیر نفت تلاش هایی برای در نظر گرفتن توانایی های زنان در مجموعه نفت شده؛ اما همچنان محدودیت ها نسبت به قابلیت های زنان برقرار است.
او می افزاید: به عنوان نیروی ارکان ثالث، حتی اجازه استفاده از کتابخانه به صورت امانی را نداریم و این تفاوت و محدودیت ها در برخی موضوعات اذیت کننده است.
گرجی زاده می گوید: در این سال ها با وجود همه این محدودیت ها تلاش کرده ام تا به بهترین شکل کار خود را انجام دهم و به نتیجه برسانم. صحبت درباره شرایط زنان در شرکت ها و بیان موفقیت های آنها در عین شرایط سخت، می تواند زنان را در شرکت های دیگر امیدوار کند تا بدانند زمینه و شرایط برای کارهای بزرگی که قابلیت آن را دارند، فراهم است و این موضوع امید آنها را بیشتر کند.
او می افزاید: زنان فعال در نفت، توانمندی و قابلیت های مختلفی دارند که زمینه بروز و ظهور پیدا نمی کنند و لازم است درباره این شرایط در شرکت های مختلف تجدید نظر صورت گیرد.

 

شرح عکس

راهپيمايي 22 بهمن در حالي باشکوه هميشگي برگزار شد که در بيشتر شهرهاي ايران شاهد افت شديد دما و بارش هاي سنگين برف بوديم. در شهرهاي مختلف، حضور گسترده مردم زير بارش برف، صحنه هايي ديدني آفريده است.

 عکس: فرزاد خبوشاني

 ايسنا

 

معرفی اپلیکیشن

FiiNote

FiiNote را توسعه دهنده اي ساخته است که پيش از اين هم در زمينه ساخت آپ هاي نوت برداري تجربه داشته و برنامه هايش با اقبال کاربران رو به رو شده اند. FiiNote يک برنامه خوب و کاربردي است و تجربه مناسبي از نوت برداري روي موبايل برايتان به همراه خواهد داشت. اين برنامه از پس زمينه شطرنجي و قابليت استفاده از استايلوس يا قلم پشتيباني مي کند.با اين امکان مي توانيد يادداشت هايتان را تايپ کرده، با قلم بنويسيد يا بکشيد.

SomNote

SomNote از لحاظ روش نوت برداري کمي با ساير اپليکيشن هاي يادداشت برداري موبايل متفاوت است و بيشتر مناسب يادداشت برداري هاي طولاني و بلند است. به عنوان مثال اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد که خاطرات روزانه خود را مي نويسيد يا محقق هستيد و دنبال يک آپ براي يادداشت نتايج و روند تحقيقاتتان مي گرديد، اين برنامه گزينه مناسبي براي شما خواهد بود. در SomNote از نوعي فولدربندي براي مرتب نگه داشتن يادداشت هاي شما استفاده مي شود.

ColorNote

با نگاهي به صفحه دانلود ColorNote در گوگل پلي متوجه خواهيد شد که اين آپ، يکي از محبوب ترين ابزارها براي يادداشت برداري در اندرويد به حساب مي آيد. در اين اپليکيشن مي توانيد علاوه بر نوت برداري، فهرستي از کارها و موارد مدنظرتان را درست کرده و با توجه به نام برنامه، براي برگه هر يادداشت، رنگ خاصي در نظر بگيريد. اين امکان رنگي کردن به شما اجازه مي دهد تا به يادداشت هايتان نظم بيشتري ببخشيد و به عنوان مثال بتوانيد براي هر دسته از يادداشت هايتان رنگ خاصي در نظر بگيريد.