آشنایی با حقایق پنهان بدن

بدن انسان، ساختار پيچيده اي دارد که در آن تمام ارگان ها و قسمت ها وظايف خاص خود را دارند. اعضاي بدن هم از اين قاعده مستثنا نيستند و هر عضو وظيفه اي مشخص دارد، البته ممکن است گاهي يک عضو کار ديگري را تکميل کند، اما شايد ندانيد که بعضي از بخش هاي بدن، علاوه بر انجام وظايفشان، توانايي هاي ديگري هم دارند که مطمئنا بيشتر ما از آنها بي اطلاعيم. در ادامه برخي از اين توانايي هاي شگفت انگيز را برايتان آورده ايم.

حس بویایی گاهی شما را به گذشته می برد

براي همه ما پيش آمده که با بوييدن يک شيشه عطر بلافاصله به گذشته رفته ايم و خاطراتي برايمان زنده شده است. احساس و درک بوها مثل يک ماشين زمان عمل مي کند. قشر بويايي مغز، مسؤول ايجاد حس بويايي است و محل احساسات و ذخيره خاطرات نيز محسوب مي شود. بنابراين با بوييدن يک شيشه عطر آشنا، گاهي به گذشته مي رويم و به مرور خاطرات مي پردازيم. حسي خوشايند که آن را مديون حس بويايي خود هستيم.

چشم ها هشداردهنده سرمای بیش از حد

همانطور که مي دانيد، همه ما زماني که احساس سرما مي کنيم و بيش از حد سردمان مي شود، مي لرزيم، اما جواب اين واکنش و اينکه بدن چگونه متوجه مي شود که دما به حد هشدار رسيده را مي توان در چشم ها يافت. چشم ها نشان دهنده سرماي شديد بدن هستند. به اين شکل که وقتي هيپوترمي (سرماي بيش از حد بدن)، شديد شود، رگ هاي خوني براي اينکه از خروج گرما جلوگيري کنند، تنگ مي شوند و گاهي ممکن است فرد به طور موقت همه چيز را تيره و تار ببيند. پس در سرماي شديد چشم ها عضوي هشداردهنده هستند که نبايد از آنها غافل بود.

مفاصل دردناک پیش بینی آب و هوا

درد مفاصل قبل از بارش باران يا توفان غيرطبيعي نيست و دليل علمي دارد. به گفته متخصصان، بدي آب و هوا يا در راه بودن توفان، باعث کاهش فشار اتمسفر مي شود، اتفاقي که مي تواند بر انتهاي عصب حسي مفاصل بزرگ تاثير بگذارد و افزايش نسبي فشار مايع بين مفاصل را به دنبال داشته باشد که نتيجه اين اتفاق ايجاد و احساس درد است. دردهاي مکرر و صدا دادن مفاصل نشان دهنده بدي آب و هواست.

ضربان قلب پیش بینی آینده

همانطور که مي دانيد، قلب يکي از اعضاي مهم بدن است. اين عضو حياتي نمي داند که شما چه زماني قرار است ازدواج کنيد يا چه اتفاقاتي قرار است در آينده براي شما بيفتد؛ اما بررسي متخصصان نشان داده که ضربان قلب افراد اين توانايي را دارد که بدون هيچ نشانه اي، آينده را پيش بيني کند. مثل اينکه قرار است يک اتفاق هيجان انگيز بيفتد يا مشکلي پيش آيد. پس به نداي قلبتان بي توجهي نکنيد.

مردمک چشم لو دادن عشق

مخفي کردن عشق کار سختي است. اگر قصد اين کار را داريد، بهتر است وقتي کنار عشقتان هستيد، در جايي بايستيد که نور کمي دارد، زيرا عاشق بودن باعث گشادي مردمک چشم مي شود. در اينجاست که بايد از سيستم عصبي سمپاتيک خود ممنون باشيد. اين سيستم، کنترل کننده اتساع مردمک است. اين اتفاق نه تنها زمان دلبستگي به ديگران رخ مي دهد، بلکه خيره شدن به زيبايي ها مانند طلوع خورشيد، نور مهتاب، شکوفه هاي بهاري و... هم باعث متسع شدن مردمک ها مي شود.

میگرن وسر درد نشان دهنده تغییرات شدید دمایی

افرادي که به ميگرن مبتلا هستند و گاهي دچار سردردهاي شديد مي شوند، به تغييرات شديد آب و هوا حساسند. بنابراين تغييرات دمايي باعث عدم تعادل در مواد شيميايي موجود در مغز از جمله سروتونين مي شود و به بروز سردرد کمک مي کند. از اين رو عود کردن ميگرن يا سردرد نشان دهنده تغييرات شديد دمايي است.

حقیقت های باورنکردنی

علاوه بر موارد ي که آورديم، حقايق باور نکردني ديگري هم درباره اعضاي بدن انسان وجود دارد که با دانستن آنها شگفت زده خواهيد شد. حقايقي که شايد خيلي ها آنها را ندانند.

* بدن انسان شايد بسيار شکننده و ضعيف به نظر برسد، اما جالب است بدانيد که شما مي توانيد با برداشتن معده تان، با حذف طحال، از بين رفتن 75 درصد از کبد، نبود 80 درصد از روده، با برداشتن يک کليه، حذف يک شش و يا نبود تقريبا هر عضوي از ناحيه کشاله ران و لگن هم زنده بمانيد!

* شايد باورتان نشود، اما شب ها قد حدود يک سانتي متر کوتاه تر مي شود. دليل اين اتفاق هم فشاري است که در طول روز به غضروف ها وارد مي آيد و باعث فشرده شدن آنها مي شود.

* بدن انسان يک واقعيت باورنکردني ديگري هم دارد؛ تنها دليل اينکه اسيد معده، خود معده و ديگر اعضاي بدن را ذوب نمي کند، اين است که سلول هاي معده سريع تر از سرعتي که هضم مي شوند، مي توانند خود را بازسازي کنند.

* بيشتر بچه ها زماني که به دنيا مي آيند، چشم هاي آبي دارند، اما با قرار گرفتن در معرض تابش اشعه فرابنفش خورشيد، ملانين چشم آنها تغيير مي کند و در نهايت رنگ واقعي خود را نشان مي دهد.

دستگاه گوارش ایجاد نیروی فوق العاده

زماني که مغز از طريق سيستم عصبي سمپاتيک پيام هشدار را دريافت مي کند، آدرنالين ترشح مي شود و ضربان قلب و ميزان تنفس افزايش مي يابد. اين اتفاق باعث اتساع مردمک ها مي شود و خاموشي دستگاه گوارش را به دنبال دارد. ضمن اينکه به عضلات اجازه مي دهد با يک نيروي باورنکردني منقبض شوند. در واقع سيستم گوارش، انرژي خود را به ماهيچه ها و اندام ها قرض مي دهد تا اين نيروي فوق العاده در شما شکل بگيرد.