سلامت تان را با غذاهای سالم و مغذی تضمین کنید

کبک سرخ شده در سس هلو

 

داشتن يک الگوي غذايي سالم مي تواند خطر ابتلا به بيماري ها را کاهش دهد و ضامن سلامت افراد باشد. بيماري هايي که برخي از آنها(فشار خون، چربي خون، ديابت و...) براحتي و با تغذيه مناسب قابل پيشگيري هستند، از اين رو مي توان در وعده هاي غذايي جايي براي خوراکي هاي سالم و مغذي باز کرد و با ايجاد تنوع غذايي در برنامه روزانه از تمام گروه هاي غذايي در همه وعده ها استفاده کرد. با اين کار نه تنها سهم مواد غذايي ناسالم در رژيم روزانه کاهش مي يابد؛ بلکه استفاده از مواد غذايي مفيد که ارزش غذايي بالايي دارند، مي تواند سلامت خانواده ها را تضمين کند. به همين بهانه در اين شماره براي شما خوانندگان هميشه همراه، غذايي را معرفي مي کنيم که هم خوشمزه و لذيذ است و هم از ارزش غذايي بالايي برخوردار است.  کبک؛ گوشتي خوش طعم، لذيذ و سالم دارد. اين گوشت داراي چربي پايين و پروتيين بالايي است. علاوه بر اين سريع هضم مي شود و حاوي مواد مفيدي نظير پتاسيم، کلسيم، فسفر، منيزيم، آهن و مقدار کمي گوگرد است. گنجاندن گوشت کبک در برنامه غذايي از ابتلا به بسياري از بيماري ها پيشگيري مي کند. مصرف گوشت کبک سلامت قلب را به دنبال دارد، به درمان مشکلات عصبي کمک مي کند، عملکرد کليه ها را بهبود مي بخشد، ضعف عمومي بدن را برطرف مي کند، عفونت هاي تنفسي را کاهش مي دهد و در درمان واکنش هاي سرمايشي و گرمايشي بدن بسيار موثر است.

 

    محيا اترک

مواد لازم

پياز حلقه شده: يک عدد

هويج: يک يا دو عدد

فلفل دلمه اي: چند برش

کنسرو هلو: 2 عدد

سير و سبزيجات معطر: به ميزان لازم

رزماري: به مقدار دلخواه

نمک و فلفل: به ميزان لازم 

ادويه کاري: 2 قاشق چايخوري

کره: به ميزان لازم

سس سويا و سرکه بالزاميک: به مقدار لازم

طرز تهيه

اولين کاري که بايد انجام داد، اين است که کبک را با کافدوپاري(سس تهيه شده از کره آب شده در دماي محيط، همراه با موادي مثل نمک، فلفل، سير، سبزيجات معطر، سس سويا، سرکه بالزاميک و...) مزه دار کرده و 10 تا 15 دقيقه همه قسمت هاي کبک از داخل شکم گرفته تا نقاط اتصالي غضروف ها و همه عضلات را کاملا به سس آغشته کنيم. اين کار براي از بين بردن بوي زهم، سرعت پخت و نرم و لطيف شدن گوشت کبک است. حالا آن را با کمي کره و نمک سرخ کرده و کنار مي گذاريم. سپس پياز، هويج و برش هاي فلفل دلمه اي را با ادويه کاري و رزماري کمي تفت مي دهيم و به کبک اضافه مي کنيم. هلوي رنده شده را به همراه شربت يا آب کنسرو هلو و مقداري آب به آن مي افزاييم. زير شعله را کم کرده و اجازه مي دهيم که کبک آرام آرام در سس هلو بپزد. زماني که کاملا پخت، کبک را جدا در ظرف مورد نظر مي گذاريم و سس صاف شده هلو را روي آن مي ريزيم.

نکته:

* اين غذا بايد مزه و شيريني هلو را داشته باشد.

* کبک براي اينکه پخت يکساني داشته باشد، بايد کاملا داخل شربت و آب قرار گيرد.

 

باسلوق بلوبری

 

   سوگند بهروزي

مواد لازم

آب: نصف ليوان

شکر: يک دوم ليوان

گلاب: يک قاشق غذاخوري

پودر هل: به ميزان لازم

روغن مايع: يک چهارم ليوان

پودر ژله بلوبري:2 بسته

پودر نارگيل: به ميزان لازم

طرز تهيه

تمام مواد به جز روغن و گلاب را با هم مخلوط مي کنيم و روي حرارت مي گذاريم و کم کم هم مي زنيم تا جايي که غليظ شود. در اين مرحله روغن و گلاب را اضافه کرده و خوب هم مي زنيم تا کمي سفت شود. سپس از روي حرارت برداشته و منتظر مي مانيم تا سرد شود. وقتي سرد شد، آن را به صورت گلوله هاي کوچک درمي آوريم و در پودر نارگيل مي غلتانيم و در ظرف مورد نظر مي چينيم.

 

 

شیرینی ساده با خامه صبحانه

مواد لازم

خامه صبحانه: يک بسته

آرد: يک دوم پيمانه(بستگي به ميزان خامه دارد)

بيکينگ پودر: يک قاشق مرباخوري

کنجد سفيد: به ميزان لازم

پودر هل سبز: به ميزان لازم

شربت آماده (شکر: 2 پيمانه، آب: يک پيمانه، زعفران و جوهرليمو به ميزان لازم)

طرز تهيه

ابتدا آرد را با خامه صبحانه و بيکينگ پودر مخلوط مي کنيم و هم مي زنيم تا جايي که خمير لطيفي به دست آيد و به دست نچسبد. مقدار آرد ممکن است بيشتر يا کمتر شود، به همين دليل آرد را کم کم اضافه مي کنيم تا جايي که حالت چسبندگي نداشته باشد. حالا کنجد و پودر هل سبز را به ديگر مواد اضافه مي کنيم و خمير آماده شده را با نايلون مي پوشانيم و به مدت 15 دقيقه استراحت مي دهيم. بعد از گذشت اين زمان، خمير را قالب مي زنيم و دوباره اجازه مي دهيم که 10 دقيقه ديگر استراحت کند. در اين مرحله خمير شکل گرفته را داخل روغن گرم شده با حرارت کم سرخ مي کنيم تا جايي که طلايي رنگ شود. بعد از سرخ شدن، درون ظرفي قرار مي دهيم تا روغن آن گرفته شود و حرارتش را از دست بدهد و سرد شود. سپس آن را درون شربت آماده شده قرار مي دهيم، طوري که هر دو طرف آن کاملا به شربت آغشته شود. شيريني آماده شده را داخل ظرف مورد نظر مي چينيم و به دلخواه تزيين مي کنيم. (مي توانيد باقيمانده شربت را هم روي شيريني ها بريزيد)