مواد غذایی که نباید با شیر مصرف کرد

همه ما به خوبي مي دانيم که شير براي سلامت بدن، يکي از بهترين و مفيدترين مواد غذايي است. نوشيدني سالمي که مصرف آن بايدها و نبايدهاي زيادي دارد که شايد خيلي ها از آن بي اطلاع باشند، مثل مصرف شير با مواد غذايي که باعث از بين رفتن خاصيت شير مي شود. عادت غلطي که مي تواند روي سلامت افراد تاثيرگذار باشد.

شير سرشار از مواد مغذي مثل کلسيم، منيزيم و پروتئين است که نقشي مهمي در سلامت بدن دارند.  کلسيم در شير، نقش اساسي در شکل گيري و استحکام استخوان ها و سلامت دندان ها ايفا مي کند و از مهم ترين ترکيبات موجود در شير است. فسفر هم براي بسياري از واکنش هاي شيميايي بدن و فعال کردن آنزيم ها لازم است و در رشد و ترميم بافتي و... دخالت دارد. شايد به همين دليل است که بسياري از افراد تمايل زيادي به نوشيدن شير دارند، البته فراموش نکنيم که استفاده از شير به مقدار زياد ممنوع است.  همانطور که همه مي دانند، هيچگاه نبايد دارويي را همراه با شير مصرف کرد، علاوه بر اين برخي مواد غذايي هستند که نبايد با شير خورده شوند، در ادامه به برخي از اين مواد اشاره کرده ايم.

شير و پرتقال

هرگز نبايد تا يک ساعت بعد يا قبل از نوشيدن شير، پرتقال مصرف کرد، چراکه پروتئين موجود در شير ممکن است با اسيد پرتقال مخلوط شود و روي هضم و گوارش شما تاثير بگذارد. ضمن اينکه در اين مدت نبايد ميوه هاي اسيدي ديگر را هم مصرف کنيد.

شير و ترشيجات

مصرف همزمان شير با ترشيجات و خوراکي هاي شور باعث انجماد شير در معده مي شود و سلامتي را به خطر مي اندازد، بنابراين به اين مورد هم توجه کنيد و آن را جدي بگيريد.

شيرداغ و شکر

شير سرشار از ليزين است که به فروکتوز واکنش نشان مي دهد، به خصوص اگر آن را در دماي بالا مصرف کنيد، باعث به وجود آمدن سم ليزين مي شود که براي بدن انسان بسيار مضر است. به همين خاطر هيچ گاه نبايد شکر را به شيري که تازه جوش آمده اضافه کرد. پس تا خنک شدن شير صبر و بعد به آن شکر اضافه کنيد.

شير و ميوه ها

80 درصد از پروتئين موجود در شير کازئين است، زماني که شير را با ميوه مصرف مي کنيد، مقدار زيادي از کازئين در بدن شما باقي مي ماند، نتيجه اين اتفاق اين است که هضم و جذب اين ماده به راحتي انجام نخواهد شد و اين مساله مي تواند سبب اختلال در سيستم بدن شود. آبميوه هم از اين قاعده مستثنا نيست.

شير و دارو

گاهي پيش آمده که برخي افراد در زمان مصرف دارو به جاي نوشيدن آب از شير استفاده مي کنند. عادت غلطي که باعث ايجاد واکنش شيميايي در بدن مي شود و مي تواند اثر دارو را خنثي کند و تاثير بدي بر بدن بگذارد؛ بنابراين هرگز نبايد تا يک ساعت قبل و بعد از نوشيدن شير از هيچ دارويي استفاده کرد.

شير و شکلات

مي دانيم که شير منبع غني پروتئين و کلسيم است، در حالي که شکلات اکساليک اسيد دارد. خوردن اين دو با هم ممکن است باعث تشکيل کلسيم اگزالات غيراشباع شود و بر جذب کليسم تاثير بگذارد. علاوه بر اين باعث خشکي مو، رشد کم و... در افراد مي  شود.

شير و گوشت

مصرف همزمان شير با گوشت قرمز يا سفيد زيان آور است و سنگيني معده و انسداد اندام هاي گوارشي را به دنبال دارد و فرد را دچار يبوست مي کند.

شير و تخم مرغ

برخي مردم در وعده صبحانه شير را با تخم مرغ مصرف مي کنند، در حالي که شايد ندانند مصرف همزمان اين دو اثرات زيانباري در پي خواهد داشت. مصرف همزمان تخم مرغ با شير براي قلب و مغز هم مضر است. بنابراين بعد از خوردن تخم مرغ بايد سه ساعت صبر کنيد تا هضم شود، سپس به سراغ نوشيدن شير برويد.

موز و شير

شايد برايتان عجيب باشد، اما خوردن شير و موز هم توصيه نشده است، چراکه مصرف موز و شير همراه با هم مي تواند سموم سنگين را تشکيل دهد که باعث ايجاد اختلال در ذهن، احساس خستگي و کاهش فرايند هضم در بدن مي شوند، از اين رو توصيه شده هيچگاه موز با شير مصرف نشود.

شير و آناناس

آناناس از آن جهت که حاوي بروملين است، در صورت ترکيب با شير مي تواند موجب ايجاد سردرد، معده درد، عفونت، اسهال و تهوع شود که اين ترکيب براي کودکان بسيار خطرناک است.