محمد نوری در گفت وگوبا «مشعل»:   پارس جنوبی جم  باقدرت  در لیگ برتر  باقی  می ماند

هافبک ملي پوش سابق فوتبال ايران بعد از بازي در تيم هاي بزرگي مثل پرسپوليس و حضور در کشورهاي حوزه خليج فارس، در برگشت به ايران سه سالي مي شود که در پارس جنوبي جم بازي مي کند و تجربه اش را در اختيار جوانان جمي و همبازي هايش در اين تيم در ليگ برتر گذاشته است.

محمد نوري، کاپيتان پارس جنوبي جم، فوتبالش را از ليگ دسته دوم و تيم بعثت کرمانشاه شروع کرد و بعد در مقطع کوتاهي در سپاهان بازي کرد. سپس براي گذراندن دوران سربازي، به صباي قم رفت و بعد راهي پرسپوليس شد که از اين تيم به تيم ملي رسيد و در ادامه لژيونرشد و حالا هم 3 سال است که در پارس جنوبي جم بازي مي کند و 11 گل براي اين تيم به ثمر رسانده است. کاپيتان پارس جنوبي جم مي گويد دنبال آقاي گلي نيست و هدفش اين است که براي تيمش مثمر ثمر باشد.

محمد نوري در گفت وگو با «مشعل» از اوضاع تيم و شرايط خودش و اينکه در ليگ برتر ماندني هستند، صحبت کرد که باهم مي خوانيم.

   از بازي آخر با گل گهر شروع کنيم. چه شد که بازي برده را با تساوي عوض کرديد؟

بازي خيلي خوبي مقابل گل گهر سيرجان داشتيم. نيمه اول کاملاً بهتر از حريف بوديم. اين مسابقه به نوعي رقابت ته جدولي ها بود و چنين بازي هايي همواره سنگين و حساس است. بااين حال فکر مي کنم هم ما موقعيت داشتيم و هم تيم گل گهر. با اين شرايط نتيجه عادلانه بود؛ البته اين بازي خانگي بود و بايد 3 امتياز را مي گرفتيم؛ اما متأسفانه نشد و انشاءالله در بازي هاي آينده نتايج لازم را به دست آوريم.

   دوباره براي پارس جنوبي گلزني کرديد؟

اين گل هم مثل گل هاي قبلي ام زحمات بچه ها بود. تمرين هاي من خوب است و خدا را شکر مي کنم که توانستم بازهم براي تيمم مثمر ثمر باشم. دوست داشتم گل هاي 3 امتيازي براي پارس جنوبي بزنم. به هرحال من يک هافبک هستم و سخت است که در اين شرايط گل بزنم.

  اشاره به تمرين خوب داشتيد و اينکه براي يک هافبک، گل زدن سخت است و آن هم در سن و سال شما؛ بيشتر توضيح مي دهيد؟

ابتدا بايد بگويم سن و سال يک عدد است. شما اگر خوب و سالم زندگي کنيد، مي توانيد حداقل تا 40 سالگي فوتبال بازي کنيد. من نمي خواهم از خودم تعريف کنم؛ اما اين را مي دانم،که سالم زندگي کرده ام. وقتي سالم زندگي کنيد، مي توانيد خوب هم تمرين کنيد و به شما زياد فشار نمي آيد. بنابراين مي شود گفت راز خاصي ندارد، فقط بايد بدني سالم داشته باشيد؛ اما در مورد گل زدن، من از دوران جواني هم دوست داشتم بيشتر روبه جلو بازي کنم و براي همين هافبک بازي ساز شدم و در زمان حمله به مهاجمان، به عنوان مهاجم کاذب و سوم کمک مي کنم. به همين دليل گل زدن کمي سخت مي شود؛ چون کار من ساختن گل است، نه گل زدن!

  بعد از هر گلي که مي زنيد، يک عدد را با دست نشان مي دهيد. دليل اين شادي گل شما چيست؟

من با انگشتان دستم، تعداد گل ها را مي شمارم و اينکه اگر بالاي 10 گل بزنم، کار خيلي سخت مي شود و نمي دانم چه کار کنم؛ البته اگر تعداد گل هايم به 11 گل برسد، از بقيه بچه ها انگشت قرض مي گيرم و شادي مي کنيم. (با خنده)

  پس همين روند را ادامه مي دهيد و بايد منتظر گل هاي بعدي باشيم؟

خدا را شکر مي کنم که در اين سن، موفق تمرين مي کنم و شرايط بدني خوبي دارم. اميدوارم در بازي هاي آينده هم اين رويه را ادامه بدهم و براي تيمم مفيد باشم.

  قول آقاي گلي هم مي دهيد؟

واقعاً دنبال آقاي گلي نيستم. آقاي گل ليگ اولاً بايد مهاجم باشد و در تيم بزرگ بازي کند تا موقعيت هاي بيشتري نصيبش شود. من هافبک هستم و به آقاي گلي و اين چيزها فکر نمي کنم؛ اما درعين حال شانسم را امتحان مي کنم و نتيجه گرفتن تيم از گلزني من مهم تر است.

  يک آماري وجود دارد که مي گويد، شما گلزن ترين هافبک ليگ برتر فوتبال ايران هستيد، درست است؟

اگر اشتباه نکنم تا الان 64 گل در ليگ برتر زده ام. دنبال رکورد و اين مسائل نيستم؛ اما تا هرزماني که بازي کنم، سعي خواهم کرد اين روند خوب را ادامه بدهم و تعداد گل هايم را بالا ببرم.

  از پارس جنوبي صحبت کنيم، چه شد که به اين تيم آمديد؟

خيلي ساده و راحت بود(با خنده). من از چند تيم پيشنهاد داشتم؛ اما وقتي تارتار بامن صحبت کرد و شرايط را ديدم، متوجه شدم واقعاً اينجا به تمام معنا يک باشگاه است و همه چيز روتين است، براي همين ترجيح دادم پارس جنوبي جم را براي بازي کردن انتخاب کنم.

  با سه مربي در پارس جنوبي جم کار کرديد. کدام بهتر بودند و هستند؟

هرکدام از اين مربيان سبک خاص خود رادارند و من قبلاً به نوعي با هر سه کارکرده بودم و شناخت خوبي از آنها داشتم. نمي توان گفت که کدام بهتر است. من هم با تارتار و هم کمالوند و هم با افاضلي راحت بودم و هستم و مي توانم کارکنم.

  اوضاع پارس جنوبي جم امسال با سال هاي گذشته کمي متفاوت است. بيشتر در اين مورد صحبت مي کنيد؟

امسال خيلي از بازيکنان از جمع ما جدا شدند و تيم امسال تلفيقي از بازيکنان جوان و چند بازيکن باتجربه است. وقتي يک تيم مربي و بيشتر بازيکنانش عوض مي شود، سبکش تغيير مي کند و شما بايد صبر کنيد تا تيم دوباره به همان تيمي که انتظار داشتيد، تبديل شود. در نيم فصل اول، ما تا حدودي داشتيم به خواسته هاي سرمربي جديد مي رسيديم که ايشان از جمع ما جدا شدند و حالا بايد با مربي جديد کار جديدي را شروع کنيم. در کل پارس جنوبي جم توانايي بالايي دارد. در جم شما جوانان خوبي مي بينيد که خوب فوتبال بازي مي کنند و سرمايه باشگاه هستند و مي توانند در آينده حرف هاي زيادي براي گفتن داشته باشند. درمجموع ما تيم خيلي خوبي داريم.

  کمي درنتيجه گرفتن نوسان داشتيد، علت چه بود؟

درنتيجه نگرفتن، عوامل زيادي تأثير دارد؛ مثل مشکلات مالي که ابتداي فصل خيلي ما را اذيت کرد؛ اما الآن خدا را شکر اين مشکلات با تلاش مديريت حل شده است. از سوي ديگر سرمربي جديد آمده و شاکله تيم هم تغيير کرده بود. براي همين تا هماهنگ شدن زمان لازم بود. از سوي ديگر داوري ها هم کمر تيم را شکست، مثل بازي با استقلال که گل سالم ما را مردود اعلام کردند و بعد نتيجه را واگذار کرديم. اينها بخشي از مشکلات است و اين نوسان هم که شما گفتيد، به همين دلايل بود. مطمئنا از اين به بعد شما تيم بهتري خواهيد ديد.

  پارس جنوبي در ليگ برتر باقي مي ماند؟

شک نکنيد. ما نه تنها در ليگ باقي مي مانيم؛ بلکه در پايان فصل جايگاه خوبي در جدول خواهيم داشت. تمام تلاشمان را مي کنيم تا اين اتفاق بيفتد. شرايط در نيم فصل دوم سخت و سنگين است. تک امتيازها حکم مرگ وزندگي را دارد و تمام بازي ها دشوار است. اميدوارم همه چيز خوب پيش برود و بتوانيم هواداران پارس جنوبي را خوشحال کنيم.

 

ورزش نفت در 41 سالگی انقلاب اسلامی ایران

صنعت نفت ايران از کشف تا به امروز، فراز و فرودهاي فراواني را طي كرده و به مرور به يكي از برندهاي معتبر جهاني و نمادي قابل اتكا در محاسبات سياسي و  بين المللي تبديل شده است. صنعت نفت درکنارموفقيت هاي سياسي و بين المللي، هيچگاه مقوله ورزش را فراموش نکرده و هميشه از همان ابتداي کشف نفت در ايران و در مسجد سليمان که نخستين زمين هاي ورزشي مثل فوتبال و گلف درست شد و به ورزش کردن پرداختند، تا به امروز، در کنار ورزش حضوري فعال داشته و به جرات مي توان گفت که پشتوانه اصلي ورزش کشوراست. اين حضور و پشتوانه سازي بعد از انقلاب شکوهمند اسلامي به مراتب بيشتر شده، تاجايي که وقتي به قهرمانان ملي و نتايج نگاه مي کنيم، رد پاي صنعت نفت را در اين موفقيت ها بيش از پيش مي بينيم.حضور بيش از 70 تيم ورزشي درشته هاي مختلف ورزشي شامل فوتبال، بسکتبال، وزنه برداري با نام نفت در رقابتهاي باشگاهي و بين المللي باعث شده شاهد حضور فعال نفتي ها در ورزش کشور باشيم که به اين ترتيب، با پرورش استعدادهاي ورزشي به ورزش ملي کمک مي کنند.ورزش نفت بعد از انقلاب اسلامي رشد چشمگيري داشت، به طوري که امروز و درآستانه 41 سالگي پيروزي انقلاب اسلامي مي بينيم که ورزش ايران بدون تيم هاي ورزشي نفت معنا ندارد؛ البته اين مهم با حضور بانوان بيشتر نمود پيدا کرده که بايد گفت نزديک به نيمي از تيم هاي ورزشي و ورزشکاران نفت را بانوان تشکيل مي دهند و اين، يکي از دستاوردهاي مهم ورزش نفت بعد ار انقلاب اسلامي است.البته اين رشد و موفقيت فقط به ورزش قهرماني مربوط نمي شود؛ چرا که ورزش نفت در بخش ورزش همگاني هم در ميان ساير وزارتخانه ها پيشگام بوده و بهترين شرايط را براي همکاران نفتي و خانواده هايشان فراهم کرده است تا بتوانند ورزش کنند. همانطور که گفتيم، ورزش در نفت فقط به ورزش قهرماني و حتي ورزش همگاني مربوط نمي شود. وزارت نفت در راستاي مسؤوليت اجتماعي که در قبال هموطنان دارد در ساخت پروژه هاي اماکن ورزشي در شهر هاي مختلف پيشگام بوده تا مردم بتوانند ورزش کنند و يا فرصت استفاده از اماکن ورزشي نفتي را براي استفاده عموم مردم فراهم کرده تا به نوعي ديگر به ورزش کشور کمک کرده باشد.تمام اين موفقيت ها در 41 سالگي انقلاب اسلامي به اوج خود رسيده و به جرات مي توان گفت که صنعت نفت اين روزها يار وياور اصلي ورزش کشور است. 

 

درخشش فرزندان کارکنان خطوط لوله درمسابقات کاراته

فرزندان نفتي در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران - منطقه اصفهان در مسابقات کيوکوشين کاراته قهرماني استان اصفهان موفق شدند چند عنوان قهرماني را کسب کنند.

مسابقات کيوکوشين کاراته، يادواره شهيد سردار حاج قاسم سليماني و قهرماني استان اصفهان با حضور کاراته کاهاي استان در رده هاي سني نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در محل ورزشگاه تختي دولت آباد برگزار شد.

در اين دوره از مسابقات، اميرمحمد اورنگي، فرزند مدير منطقه اصفهان در رده سني نوجوانان با کسب مقام اول در رشته کاتا قهرمان شد. 2 فرزند همکار ديگردر واحد ترابري به نام هاي اميرحسين و رشيد سليمي هم توانستند 3 مدال برنز اين رقابت ها را از آن خود کنند. اميرحسين سليمي در رده سني نوجوانان، مقام سوم و مدال برنز در بخش کوميته و سوم کاتا را کسب کرد و رشيد سليمي هم در رده سني نونهالان مقام سوم و مدال برنزکوميته را به دست آورد.

 

صعود کوهنوردان شرکت ملی نفت به آسمان کوه

گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران به مناسبت چهل و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در تاريخ 10 بهمن 98، به قله آسمان كوه استان البرز - شهرستان ساوجبلاغ با ارتفاع 2781 متر در رشته کوه البرز صعود کردند.

 18 نفراز کوهنوردان شرکت ملي نفت ايران از مسير شلمزار،صعود خود را در كوه هاي پوشيده از برف شروع کردند و پس از 6 ساعت کوهپيمايي موفق شدند به قله برسند.

 سيدرضا فيضي، رئيس هيات كوهنوردي استان البرز؛ محمد سلگي، دبيرهيات و راهنماي گروه و اردشير معدن دار از بوميان روستاي هيو دراين صعود با کوهنوردان شرکت ملي نفت همکاري داشتند.

 فريدون ابوقداره، موسي الرضا كريميان، مسعود محمد اصغري، ناصرقره باقري، قادر سرخي نژاد، محمد نقي پور، مجيد اكبري، محسن حدادي، سيد بهرام صفوي، رضا قاسمي، مهدي محمدزاده، حمدالله كاظمي، تورج ايرجي، محمد علي پورحشمتي، فرامرزفرجي، محمد سلگي (مربي)، اردشير معدن دار (راهنما) و حسين باقرزاده (سرپرست گروه) در اين صعود حضور داشتند.