آشنایی با ویروس کرونا

پیشگیری بهترین درمان است

خبر جديدي که اين روزها افکار جهان را درگير خود کرده، انتشار ويروس کروناست. ويروسي که جديد نيست و پيش از اين نيز وجود داشت و قربانيان زيادي گرفته بود . ويروس کرونا که پس از سال ها، بار ديگر سروکله اش در چين پيدا شده، ويروس جهش يافته قديمي است که باعث ايجاد عفونت در بيني، سينوس ها يا حتي دستگاه تنفس فوقاني مي شود.

اين ويروس اولين بار در سال 1960 شناسايي شد. ويروس هاي کرونا به خاطر برجستگي هايي که روي غشاي آنها وجود دارد و شبيه تاج خورشيد است، به اين نام خوانده مي شوند. اين ويروس ها مي توانند حيوانات و انسان ها را آلوده کنند.  نکته مهمي که بايد درباره کروناويروس ها به آن توجه کرد، شيوه انتشار آنهاست. ويروس هاي کرونا هم مانند ساير ويروس ها، از طريق افراد آلوده به ديگران منتقل مي شوند. اين ويروس مثل ويروس هاي سرماخوردگي با سرفه يا عطسه در هوا پخش مي شود و از طريق دست دادن، روبوسي، لمس سر و صورت فرد مبتلا و لمس اشيايي که همه با آنها سروکار دارند، به ديگران سرايت مي کند. با اين حال تمام ويروس هاي کرونا خطرناک و مرگبار نيستند، اما برخي از انواع آن اگر جدي گرفته نشود، خطرآفرين خواهند بود، مانند ويروسي که اکنون در کشور چين انتشار يافته و باعث مرگ افراد زيادي شده است.  اين ويروس براي اولين بار در عربستان سعودي و برخي کشورهاي خاورميانه، آفريقا، آسيا و اروپا خود را نشان داد و باعث مرگ حدود 858 نفر در اثر سندرم تنفسي (MERS) شد. در امريکا هم در آوريل 2014، دو نفر گرفتار ويروس کرونا شدند. اين دو تازه از عربستان سعودي بازگشته بودند.  در ماه مه 2015، شيوع MERS در کره اتفاق افتاد که بعد از عربستان، بدترين شيوع به شمار مي رفت و پيش از آن نيز  در سال 2003   بر اثر شيوع سندرم تنفسي حاد (SARS) 774 نفر جان خود را از دست دادند. MERS و SARS از انواع ويروس کرونا هستند.

ويروس جهش يافته

حالا اما در اوايل سال 2020، سازمان بهداشت جهاني نوع جديدي از اين ويروس مسري را شناسايي کرده است؛ کروناويروس. ويروسي که تاکنون افراد زيادي را در چين به کام مرگ فرستاده و تعداد زيادي هم به آن مبتلا شده اند. در حال حاضر کروناويروس نه تنها در کشور چين به چالشي جدي تبديل شده، بلکه وارد کشورهاي ديگر هم شده و خطر انتشار آن در کل جهان وجود دارد و مي تواند به مشکلي جهاني تبديل شود.

راه هاي تشخيص

براي تشخيص اين بيماري، راه هاي زيادي وجود دارد که يکي از آنها نمونه برداري از مخاط بيني، گلو و خون است. با اين حال گاهي اوقات ويروس کرونا تشخيص داده نمي شود و گمان بر اين است که فرد آنفلوانزا گرفته، چراکه علائمي شبيه به سرماخوردگي و آنفلوانزا دارد.

 راه هاي پيشگيري

تاکنون واکسني براي مقابله با ويروس کرونا پيدا نشده و فعلا راه درمان قطعي وجود ندارد. بنابراين بهترين راه براي مبتلا نشدن به اين ويروس همان کارهايي است که براي پيشگيري از سرماخوردگي انجام مي دهيم.

- شستن مرتب دست ها با آب گرم و صابون و استفاده از ضدعفوني کننده ها

- عدم لمس بيني، دهان و چشم با دست ها

- استفاده از ماسک(فيلتردار)

- خودداري از تماس با افراد آلوده يا مشکوک به بيماري.

انواع ويروس

انواع کروناويروس هاي انساني موجب ابتلا به بيماري هاي مختلف مي شوند. در حال حاضر شش نوع شناخته شده از ويروس کرونا وجود دارد که مي تواند انسان را آلوده کند و در نهايت منجر به مرگ شود. از انواع متداول اين ويروس مي توان به 229E (آلفا کروناويروس)، NL63 (آلفا کروناويروس)، OC43 (قرنطينه ويروس بتا) و HKU1 (کرونا ويروسي بتا) اشاره کرد.

 علائم بيماري

از نشانه هاي اصلي اصلي اين بيماري تب، سرفه، تنگي نفس، آبريزش بيني و مشکلات حاد تنفسي است. فرد مبتلا ممکن است سرفه هاي بي دليل و طولاني مدت داشته باشد. در موارد حاد نيز بايد به مشکلات گوارشي مثل اسهال، نارسايي هاي تنفسي، اختلالات انعقادي و نارسايي کليه ها اشاره کرد. همان طور که گفتيم، اين بيماري علائمي مثل سرماخوردگي دارد و در بيشتر مواقع، نمي توان به درستي تشخيص داد که فرد به ويروس کرونا آلوده شده يا ويروس سرماخوردگي و...  بهترين راهکار در اين برهه حساس که هر روز بر شمار کشورهاي درگير با اين بيماري افزوده مي شود، پيشگيري است.

روش های درمانی

همان طور که اشاره کردیم، هنوز درمان خاصی برای ویروس کرونا پیدا نشده است. بنابراین چاره ای جز امتحان روش های درمان سرماخوردگی ندارید. پس درست مانند زمانی که دچار سرماخوردگی شده اید، استراحت مطلق داشته باشید و مایعات زیادی بنوشید. برای رفع خشکی گلو هم دائما بخور کنید.  با وجود اینکه هنوز گزارشی از ورود ویروس کرونا به ایران منتشر نشده، اما همان طور که گفتیم، پیشگیری بهترین گزینه است، بنابراین با رعایت مواردی که به آنها اشاره کرده ایم، می توانید از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری کنید. اگر هم با علائمی بدتر از سرماخوردگی مواجه شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

گیاهان دارویی

ارگانو

عطر و طعم این گیاه فوق العاده است و فواید زیادی برای سلامت دارد. ارگانو دارای دو ترکیب قدرتمند به نام های کارواکرول و تیمول است که ویژگی های ضدباکتریایی و ضدقارچی دارند. علاوه بر این آنتی اکسیدانی قوی است و خاصیت ضد التهابی، ضدمیکروبی دارد. نفخ را برطرف می کند و ادرارآور و خلط آور است.

از ارگانو می توان برای درمان سرماخوردگی، رفع گرفتگی بینی، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامت قلب، کاهش خستگی آدرنال  و مبارزه با دندان درد کمک گرفت. این گیاه در پیشگیری و درمان قند خون بالا نیز بسیار موثر است.