با غذاهاي کشورهاي ديگر آشنا شويد

کانلونی مرغ

 

امروزه پختن غذاهاي خوش آب و رنگ و خوشمزه، جزئي جدايي ناپذير از فعاليت هاي روزمره است، کاري که نمي توان آن را ناديده گرفت. در اين بين با تهيه غذاهاي متنوع که هر کدام بسته به مواد اوليه شان روش هاي مختلفي براي طبخ دارند، مي توان خوردني هاي خوش عطر و طعمي پخت.

در حال حاضر با توجه به تنوع غذايي و ورود غذاهاي ملل مختلف به ايران، در کنار غذاهاي اصيل و سنتي مان، مي توانيم غذاهاي ديگر کشورها را هم تهيه کنيم و ترکيب زيبايي از اين دو را در چيدمان سفره هايمان داشته باشيم. بنابراين پختن غذاهاي ملل مختلف هم در کنار غذاهاي اصيل و سنتي ايراني، خالي از لطف نيست. غذاهاي خوشمزه اي که گاهي مزه اش به اندازه غذاهاي ايراني تا مدت ها از يادمان نمي رود. به همين بهانه و براي آشنايي با برخي غذاهاي پرطرفدار ملل ديگر، در اين شماره غذايي را معرفي مي کنيم که با يک بار پختن آن، مطمئنا جايگاه ويژه اي در سفره هاي مهماني هايتان پيدا خواهد کرد.

کانلوني مرغ يک غذاي ايتاليايي بسيار خوشمزه و لذيذ است که طعمي شبيه به لازانيا دارد. غذايي که مي توان آن را به عنوان يک غذاي کامل يا به عنوان يک پيش غذا سرو کرد.


    محيا اترک

مواد لازم  

سينه مرغ: 200 گرم

قارچ: 100 گرم

سير تازه: يک حبه

جعفري ساطوري: 2 قاشق غذاخوري

ترخون: يک دوم قاشق غذاخوري

تخم مرغ: يک عدد

ليموترش: يک عدد

نمک و فلفل: به مقدار لازم

پنير پارمزان: 2 قاشق غذاخوري


مواد سس

پياز خرد شده: يک عدد

سير رنده شده: 2 حبه

گوجه رنده شده: 3 عدد

سرکه قرمز: به ميزان لازم

نمک: به ميزان لازم

طرز تهيه سس

 پياز را تفت دهيد تا سبک شود. سپس سير رنده شده را اضافه کنيد و در ادامه گوجه رنده شده را نيز به آن بيفزاييد تا آب آن کشيده شود. در پايان با سرکه و نمک، طعم سس را آن طور که دوست داريد، درست کنيد.

 

طرز تهيه

ابتدا سينه مرع را با مقداري فلفل سياه و نمک در کمي آب بپزيد و بعد از خرد کردن(ريز) کنار بگذاريد. سپس قارچ را ريز خرد کنيد و کمي تفت دهيد تا آب آن کشيده شود. در اين مرحله تمام مواد (سير، جعفري، ترخون، تخم مرغ و ليموترش) را با سينه مرغ و قارچ تفت دهيد. حالا همه مواد را در ميکسر بريزيد و مخلوط کنيد. کانلوني هاي پخته شده را با موادي که آماده کرده ايد، پر کنيد و در ظرفي که از قبل چرب شده، بچينيد و روي آن را با سس گوجه بپوشانيد و مقداري پنير پارمزان بريزيد و در دماي 200 درجه در طبقه وسط فر به مدت 10 دقيقه قرار دهيد تا بپزد. بعد از پخت آنها را در ظرف مورد نظر بچينيد و به سليقه دلخواه تزيين کنيد.

شيرينى آرد نخودچى

 

 مواد لازم

آرد نخودچى: 150 گرم(معادل يک ليوان)

آرد سفيد: 50 گرم(معادل يک سوم ليوان)

پودر قند الک شده: 100 گرم(معادل يک دوم ليوان)

روغن جامد: 100 گرم(معادل يک دوم ليوان)

هل کوبيده: 2 تا 3 عدد

طرز تهيه

ابتدا روغن جامد را روي حرارت قرار دهيد، وقتي آب شد، پودر قند الک شده را به آن اضافه کنيد و به مدت 10 دقيقه هم بزنيد تا مثل خامه سفيد و شل شود. بعد آرد نخودچى را (بهتر است خودتان نخود خام را بگيريد و آن را آسياب کرده و الک کنيد) به همراه آرد سفيد و هل، قاشق قاشق به پودر قند و روغن اضافه کرده و ورز دهيد. اگر چرخ گوشت داشتيد، مي توانيد دو بار از چرخ گوشت رد کنيد. اگر هم چرخ گوشت در دسترس نبود، آن را خوب ورز دهيد، سپس خمير را در کيسه فريزر بگذاريد و با وردنه به قطر يک سانت باز کنيد و به همان شکل در يخچال بگذاريد تا خمير استراحت کند. بعد از چند ساعت از يخچال خارج کرده و خيلى کم در دماى محيط قرار دهيد تا نرم شود. حالا خمير را قالب بزنيد و در سينى فري که ته آن را کاغذ روغني پهن کرده ايد، بگذاريد (اگر دولايه کاغذ روغني کف سيني بگذاريد، بهتر است، چون از بدرنگ و سياه شدن شيريني جلوگيري مي کند). شيريني ها را در طبقه وسط فر و با دماى 170 درجه سانتيگراد به مدت 20 دقيقه قرار دهيد تا بپزد.

نان سیر

 

 

 

  داوود اعماري

مواد لازم

ماست: يک پيمانه

شير: يک پيمانه

تخم مرغ: يک عدد

آرد: به ميزان لازم

خميرمايه: يک و نيم قاشق مرباخوري

روغن مايع: يک پيمانه

بيکينگ پودر: يک قاشق مرباخوري

 کره: 300 گرم

سير رنده شده: سه حبه

جعفري ساتوري شده: يک پيمانه

نمک و فلفل: به ميزان لازم

طرز تهيه

ابتدا تخم مرغ را خوب هم بزنيد و به آن ماست اضافه   و خوب مخلوط کنيد. شير را به دماي محيط برسانيد و به آن آرد اضافه کنيد. محلول شير و آرد را با مواد اوليه (تخم مرغ و ماست) ترکيب و بيکينگ پودر را به آن اضافه کنيد. حالا خميرمايه را به مواد اضافه کرده ،خمير به دست آمده را خوب ورز دهيد تا يکدست شود. به خمير کمي روغن اضافه کرده و دوباره آن را ورز دهيد. سپس يک پارچه تميز يا يک کيسه فريزر روي خمير بيندازيد و بگذاريد استراحت کند. براي درست کردن مواد روي خمير هم ابتدا کره را در تابه بريزيد و منتظر بمانيد تا کره آب شود. حالا سيرهاي رنده شده را داخل کره بريزيد. جعفري را ساتوري خرد کرده و به کره و سير اضافه کنيد و نمک و فلفل را هم به مواد بيفزاييد. خمير را چونه و پهن کرده و داخل قالب پيتزا بگذاريد و سس آماده شده را روي خمير بريزيد و داخل فر از قبل گرم شده قرار دهيد تا بپزد.