رنگ های خاص و ویژه

همانطور که می دانید، چشم انسان قادر است بیش از ۷ میلیون رنگ مختلف را تشخیص دهد، با این توانایی می تواند به محیط پیرامون خود توجه زیادی داشته باشد. در این میان، یکی از موضوعات مهمی که گاهی ذهنمان را به خود مشغول می کند، رنگ های خاص و ویژه برخی اشیای پیرامونمان است، رنگ هایی که شاید دلایل استفاده از آنها را در یک وسیله خاص ندانیم و این سوال را مدام تکرار کنیم که چرا این رنگ؟! اگر شما هم سوالات این چنینی دارید،  این مطلب را تا پایان بخوانید. شاید به جواب برخی پرسش هایتان برسید.

لاستیک های خودرو

شايد برايتان جالب باشد که بدانيد مواد اوليه اي که براي توليد لاستيک استفاده مي شود، سفيدرنگ است؛ اما براي افزايش طول عمر لاستيک ها از کربن در ساخت آنها استفاده مي کنند. اين ماده که در برابر اشعه ماوراي بنفش و گرما مقاومت بالايي دارد، باعث دوام بيشتر لاستيک ها مي شود.

هواپیما های مسافربری

بيشتر هواپيماهاي مسافربري به رنگ سفيد هستند، چون اين رنگ ارتباط مستقيمي با نور خورشيد دارد. رنگ سفيد گرما را از خود عبور نمي دهد و مانع از گرم شدن بيش از حد هواپيما در برابر نور خورشيد مي شود. اين رنگ کمک مي کند هواپيما ها بعد از فرود آمدن در مدت زمان کمتري خنک شوند.

تاکسی ها

دقيقا به همان دلايلي که اتوبوس هاي مدرسه زردرنگ هستند، بيشتر تاکسي ها هم با اين رنگ ديده مي شوند تا براحتي از ديگر وسايل نقليه قابل شناسايي باشند.

شیر های آتش نشانی

اين شيرها رنگ هاي مختلفي دارند و هر رنگ نشان دهنده ظرفيت مشخصي از آب است. آتش نشان ها با توجه به قدرت و وسعت آتش، از شير هاي آتش نشاني مختلفي استفاده مي کنند. اين شير ها معمولا به رنگ هاي قرمز، آبي، سبز و نارنجي در گوشه و کنار شهر و خيابان ها ديده مي شوند.

توپ های فوتبال

نخستين توپ هاي فوتبال جنسي پلاستيکي داشتند که رنگ شان سفيد بود، اما بعد از مدتي شرکت معروف آديداس تصميم گرفت تحولي عظيم ايجاد کند. اين شرکت در توليد اين توپ ها از رنگ سياه هم استفاده کرد. دليل اين کار مشخص تر شدن توپ هاي فوتبال در تلويزيون هاي سياه و سفيد بود. نکته جالب اينکه امروزه با پيشرفت تکنولوژي، ديگر از تلويزيون هاي سياه و سفيد خبري نيست و انواع و اقسام تلويزيون با سايزها و امکانات پيشرفته در دسترس است، اما هنوز هم گاهي از اين توپ هاي فوتبال استفاده مي شود.

 

خطوط عابر پیاده

تاثيرگذاري رنگ ها بر هم غيرقابل انکار است. در خطوط عابر پياده به اين دليل از رنگ هاي متضاد سفيد و سياه استفاده مي شود که اين خطوط براحتي از فاصله دور قابل مشاهده هستند. استفاده از رنگ هاي متضاد اين امکان را براي رانندگان فراهم مي کند که با ديدن اين خطوط از دور فرصت کاهش سرعت پيدا کنند و اجازه دهند که عابران پياده با آسودگي خاطر از خيابان عبور کنند. اين خطوط در حفظ جان عابران پياده هم نقش تاثيرگذاري دارد.

 

دستمال توالت

براي توليد دستمال توالت از رنگ سفيد استفاده مي کنند و شرکت هاي کمي هستند که دستمال هايشان رنگ هاي ديگري داشته باشد. استفاده از رنگ سفيد هزينه هاي توليد را پايين مي آورد، ضمن اينکه گفته مي شود پزشکان بر اين باورند که استفاده از رنگ هاي مختلف در دستمال توالت باعث ايجاد عفونت مي شود، بنابراين رنگ سفيد را رنگي مطمئن و سالم مي دانند.

چراغ های راهنمایی و رانندگی

همه ما مي دانيم که چراغ راهنمايي داراي سه رنگ است که هر رنگ معناي خاصي دارد. به عنوان مثال رنگ سبز به معناي حرکت کردن است، رنگ زرد اين معنا را مي دهد که با احتياط پيش برويم و رنگ قرمز هم به معناي توقف کردن است.

دليل اصلي اختصاص اين رنگ ها به چراغ راهنمايي دلايل مختلفي دارد:

1- رنگ قرمز به اين دليل که طولاني ترين طول موج را دارد، راننده ها مي توانند از فواصل دور آن را ببينند و تشخيص دهند.

2- رنگ زرد اما نسبت به رنگ قرمز طول موج کوتاهتري دارد؛ اما نسبت به رنگ سبز طول موجش بيشتر است. دليلي که افراد زيادي از آن بي اطلاع هستند.

اتوبوس های مدرسه

انتخاب رنگ   اتوبوس هاي مدرسه  بنا بر دلايل امنيتي و حفاظتي است. رنگ هاي زرد و سياه استفاده شده در اتوبوس هاي مدرسه، امکان شناسايي آسان آن را از سوي دانش آموزان ايجاد کرده است. همچنين استفاده از اين رنگ ها در شب باعث مي شود راننده هاي ساير وسايل نقليه، متوجه عبور اين اتوبوس ها شوند.

رنگ  نرم افزار های شبکه های اجتماعی

درست است که در ساخت اين سيستم عامل ها و برنامه ها از رنگ هاي مختلفي استفاده شده، اما بيشتر برنامه نويسان و شرکت ها، انتخابشان رنگ آبي است، به اين دليل که اين رنگ براحتي مي تواند با ذهن ارتباط برقرار کند و روي آن تاثير بگذارد. در واقع بايد بگوييم که رنگ آبي، نماد ارتباط در ذهن انسان است. علاوه بر اين، استفاده از اين رنگ باعث اطمينان و آرامش مي شود. شرکت هاي رسانه هاي اجتماعي به دليل منتقل کردن احساس امنيت و ارتباط مطمئن، بيشتر از رنگ آبي استفاده مي کنند.