این راه ها را امتحان کنید

بررسی  سلامت  قلب  در  30  ثانیه

قلب يکي از اعضاي حياتي بدن انسان است که حتي اگر از بدن هم جدا شود، باز به تپش خود ادامه مي دهد. سالم نگه داشتن اين عضو مهم بدن، يکي از ضرورت هاي زندگي است که مي تواند بر سلامت جسم و روح انسان نيز تاثيرگذار باشد.  براي اطمينان از سلامت قلب نياز است هر چند وقت يک بار، آزمايش هايي انجام دهيم. با اين حال برخي افراد گاهي به دلايل مختلف نمي توانند به پزشک مراجعه کنند، بر همين اساس روش هايي ارائه شده که مي توان با انجام آنها در 30 ثانيه متوجه شد که يا همه چيز خوب است يا اينکه چاره اي نداريد جز مراجعه به پزشک.  به همين بهانه براي کمک به مخاطبان هميشه همراه، در ادامه روشي هايي را آورده ايم که با انجام آنها در 30 ثانيه مي توانيد سلامت قلب خود را بررسي کنيد.

راه هاي بررسی سلامت قلب

اولين کاري که بايد انجام دهيد اين است که در يک ظرف که بتوانيد هر دو دستتان را در آن قرار دهيد، آب خيلي سرد بريزيد(براي رسيدن به نتيجه بهتر است از يخ استفاده کنيد). حالا 30 ثانيه دستان خود را درون ظرف آب سرد يا تکه هاي يخ بگذاريد. اين روش به شما کمک مي کند تا از واکنش خون خود هنگام تماس با سرما مطلع شويد. از اين کار دو نتيجه به دست مي آيد؛ اول اينکه ممکن است انگشتانتان قرمز شوند: اگر اين اتفاق افتاد، مشکلي وجود ندارد. قرمزي دست ها به اين معناست که شما مشکلي در رابطه با اکسيژن رساني به خون نداريد و گردش خون و قلب شما سالم است.

 دومين نتيجه هم کمرنگ شدن انگشتان يا سيانوز (کبود) شدن آنهاست: اين يعني در اکسيژ ن رساني به خونتان با مشکل مواجه هستيد. کمرنگ شدن انگشتان يا کبود شدن آنها، اين احتمال را به وجود مي آورد که مشکل گردش خون داشته باشيد. اين اتفاق زماني رخ مي دهد که ميزان اکسيژن در گلبول هاي قرمز خون شما کم باشد.  در اين حالت، کاري که بايد انجام دهيد اين است که با گرم کردن يا ماساژ منطقه سعي کنيد آن را به حالت عادي برگردانيد. اگر اين اتفاق نيفتاد، در اولين فرصت به پزشک مراجعه کنيد. ضمن اينکه اگر تغيير رنگ آبي با  علايمي مثل بريده بريده نفس کشيدن ، تب، سردرد، درد قفسه سينه،تعريق ،ضعف در بازوها، پاها، دست ها، انگشتان دست يا پا و سرگيجه يا غش همراه شد، سريعا با اورژانس تماس بگيريد.

 

غذاهايي که به بهبود سلامت قلب کمک مي کنند

سير: مصرف سير باعث کاهش فشارخون و انقباض عروق مي شود.

شکلات تيره: خوردن شکلات با التهاب مبارزه و فشار خون را عادي مي کند.

دارچين: از بروز بيماري هاي قلبي و آترواسکلروز جلوگيري مي کند.

آووکادو: کاهنده سطح کلسترول بد است و باعث پاکسازي عروق مي شود.

موادی که به سلامت کمک می کند

 در گذشته باور همه بر این بود که چربی و کلسترول باعث انسداد شریان های خون می شود و این شرایط سکته مغزی یا حمله قلبی را به دنبال خواهد داشت. امروزه پژوهشگران بر این باورند که بیماری قلبی به واسطه التهاب ایجاد می شود. محرک های منفی در جریان خون - قند، نمک، کمبود مواد مغذی، سموم - موجب می شود سلول های حاضر در رگ ها مهاجرت کنند و ملتهب شوند که نتیجه این امر، شکل گیری ضایعات یا انسداد شریان های خون است که در نهایت باعث سکته های مغزی و حملات قلبی می شود. همان طور که عوامل مختلف می توانند دلیل التهاب گفته شده باشند، رژیم غذایی مناسب هم می تواند از ایجاد التهاب جلوگیری کند؛ بنابراین با مصرف مواد غذایی که دوستدار قلب هستند، می توان خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

روغن زیتون(اصل)

این روغن اگر ناخالصی نداشته باشد و اصل باشد، سرشار از اسیدهای چرب تک غیراشباع است. این اسیدهای چرب به تنهایی فواید زیادی برای قلب دارند و سرشار از پلی فنول هستند که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمندی دارند.  اسیدهای چرب تک غیر اشباع و پلی فنول ها در کنار یکدیگر می توانند به کاهش سطوح کلسترول کلی، کاهش کلسترول بد (LDL)، افزایش کلسترول خوب (HDL)، کاهش استرس اکسیداتیو و کاهش التهاب کمک کنند. تمامی این عوامل بر سلامت شریان ها و رگ ها تاثیرگذارند و به صورت مستقیم از بروز مشکلات قلبی پیشگیری می کنند.

توت ها

انواع توت مثل توت فرنگی، بلوبری و... حاوی آنتوسیانین ها هستند که نوعی فلاونوئید با کیفیت چشمگیر محسوب می شوند. این آنتوسیانین ها خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند، با رادیکال های آزاد مقابله می کنند و به تنظیم آنچه درون شریان ها رخ می دهد، می پردازند.

مغزهای خوراکی

مصرف این مغز های مقوی تاثیر زیادی بر سلامت قلب دارد که از بین این خوشمزه های پرفایده مثل بادام، پسته، فندق، آجیل برزیلی، دانه کاج، بادام زمینی و ... می توانید گزینه های مورد علاقه تان را انتخاب کنید و مصرف آن را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

سبزیجات برگدار سبز

 جزو مغذی ترین سبزیجات هستند و مصرف یک وعده بزرگ از آنها در روز توصیه شده است. سبزیجات برگدار سبز می توانند سفتی در شریان ها را کاهش دهند، به تنظیم فشار خون کمک کنند و در تولید نیترات غذایی(ترکیبی که به کاهش فشار خون کمک می کند، جلوی لخته شدن خون در شریان ها را می گیرد و به طور مستقیم مانع از اختلال در دیواره های شریانی می شود) نقش دارد. مصرف این سبزیجات به طور مداوم توصیه شده، چراکه اثر آنها پس از دو روز از بین می رود. لوتئین، منیزیم و فولات موجود در سبزیجات برگدار سبز به شکل گیری خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی منتج می شود.

فیبر

فیبر در سبزیجات، مغزهای خوراکی، غلات کامل، لوبیا، حبوبات و میوه ها به وفور یافت می شود، موادی که به طور کامل گیاهی هستند. مصرف فیبر کافی روی تنظیم قند خون، تغذیه باکتری های روده و سوخت و ساز بدن تاثیرگذار است و سلامت قلب و عروق را به دنبال دارد. براساس مطالعات انجام شده، فیبر باعث کاهش کلسترول می شود.

مقدار مصرف توصیه شده روزانه فیبر برای بدن 25 تا 38 گرم است.