پیوند ورزش حرفه ای و همگانی روی سکوی سلمان

مشعل    بسياري از کارکنان صنعت نفت در اين سال ها، همزمان با مسؤوليت هاي سخت و حساس خود در نقاط مختلف عملياتي، سرگرمي هاي هنري و ورزشي داشته اند که در بسياري موارد به سطح استاني، کشوري و ملي هم رسيده اند؛ اما نتوانسته اند اين موفقيت ها را ادامه دهند؛ چرا که مسؤوليت هاي سنگيني به عهده داشته اند. شهرام شريفي، رئيس بهره برداري و جانشين مسؤول سکوي سلمان، يکي از همين اعضاي خانواده بزرگ و موفق نفت است که جواني خود را روي اين سکو گذرانده و حالا با 49 سال سن و حدود 30 سال سابقه کار، هنوز با همان روحيه ورزشي قديمي فعاليت مي کند و در اين سال ها که ورزش قهرماني و همگاني را دنبال مي کرده، از کار خود روي سکوي سلمان هم کم نگذاشته است.  شريفي که مهندس شيمي است، کار خود را از پايين ترين سطوح فني روي همين سکوي سلمان شروع کرده و اکنون جانشين مسؤول سکوي سلمان است. او طي اين سال ها ورزش را در امتداد زندگي و کارش نگه داشته و همواره به ورزش حرفه اي و قهرماني علاقه داشته؛ اما کار سخت و دور، او را به انتخاب ديگري کشانده است. شريفي در سال 1371 به مجموعه نفت فلات قاره وارد شده و همزمان با علاقه اي که به ورزش داشته، بازيکن تيم فوتبال ساحل نفت تهران مي شود و ورزش حرفه اي را دنبال مي کند. او به «مشعل» مي گويد: «فوتبال ساحلي که به ايران آمد، چند سال در ليگ برتر بودم و حدود دو سال در تيم ملي فعاليت داشتم. در تيم ملي دروازه باني مي کردم و حدود يک سال هم مربي دروازه بان هاي تيم ملي بودم. در جام جهاني مسابقات فوتبال ساحلي 2011 در ايتاليا تيم ملي را همراهي کردم و به نتايج خوبي هم دست يافتم؛ اما در آن زمان، شرايط کاري سخت بود و مشغله کاري و دوري مسير نمي گذاشت در سطح حرفه اي اين ورزش را ادامه دهم.»  شريفي ادامه مي دهد: «در اين سال ها که از ورزش قهرماني دور بوده ام، تلاش کردم در هر شرايطي با ورزشي کردن سلامت خود را حفظ کنم و اين فضاي ورزشي را براي خانواده، فرزندانم و کارکنان روي سکو فراهم آورم. روي سکوي سلمان، فضايي ايجاد کردم که کارکنان بتوانند ورزش و بازي کنند و به نحوي در کنار هم باشند، حتي تيم ورزشي تشکيل داده ايم که پينگ پنگ و همزمان يوگا و ايروبيک را هم تمرين مي کنيم.»

او مي گويد: «اگرچه امکانات ورزشي روي سکو کم است و ما با نزديکترين خشکي 147 کيلومتر فاصله داريم؛ اما از حدود 100 نفر نيروي انساني روي سکوي سلمان حدود 30 تا 35 نفر هر روز در تمرين هاي روزانه ورزشي حضور ثابت دارند و اهميت زيادي براي اين تمرين ها و مسابقات دوره اي قائل هستند. رئيس بهره برداري سکوي سلمان مي افزايد: «يک مسير پياده روي هم روي سکو طراحي کرده ايم که کارکنان در اين مسير مي توانند پياده روي کرده و در همين مسير به يوگا و ايروبيک هم بپردازند.» از زماني که ورزش حرفه اي و قهرماني را کنار گذاشتم، تلاش کردم پسرم پوريا را به اين سمت و علاقه مندي هايش تشويق کنم. پوريا در سال 76 به دنيا آمد و او را از پنج سالگي به ورزش هاي رزمي تشويق کردم و اين دوره ها را گذراند؛ اما بعد ديدم که علاقه اي به اين رشته ورزشي ندارد. بنابراين او را با ورزش قايقراني آشنا کردم. يک سال در رشته کاناپولو کار کرد و وارد تيم استان تهران شد و در ادامه رشته ورزشي کاياک را که يکي از زيرشاخه هاي ورزش قايقراني است، انتخاب کرد.»  شريفي مي گويد: «پوريا پس از مدتي با تلاشي که داشت، به اردوي تيم ملي دعوت شد و تاکنون پنج مدال آسيايي کسب کرده است؛ يک مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز در رشته هاي کاياک 200، 500 و 1000 متر در سطح جوانان و اميد. او در حال حاضر در تيم ملي بزرگسالان کاياک کشور فعاليت مي کند و رکورد 200 متر کاياک در سطح ايران را دارد و همزمان در رشته تربيت بدني هم درس مي خواند.»

جانشين سکوي سلمان مي گويد: «پرنيا، دخترم هم اکنون کلاس پنجم است؛ اما به جاي ورزش به هنر و موسيقي علاقه نشان داده و ويولن تمرين مي کند.»

او همه اين اتفاقات خوب زندگي خود و فرزندانش را مديون همسرش است و مي گويد: «در اين سال ها که من در شرايطي سخت و دور از خانه و روي سکو بوده ام و حضور دائمي در خانه نداشتم، همسرم به همه اين امور توجه و رسيدگي داشته است. زندگي اقماري شرايط سختي دارد و در اين سال ها، همسرم مسؤوليت اصلي را در هدايت و مديريت خانه به عهده داشت و بخوبي هم از عهده آن برآمده، به همين دليل من توانسته ام با خيال راحت روي سکو کار کنم.»

 

شرح عکس

امداد رساني به روستاهاي سيل زده شهرستان جاسک به همت نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ساير نيروهاي امدادي ادامه دارد.

عکس: مرتضي آخوندي

مهر

 

معرفی اپلیکیشن

Good Morning by Apalon

يک آلارم حرفه اي و هوشمند براي کاربران اندرويدي است. اين نرم افزار به کاربران خود کمک مي کند تا در زماني مطلوب از خواب بيدار شوند و به اطلاعاتي کامل از عادات و ميزان خواب خود در شب دسترسي داشته باشند.  همچنين مجموعه اي از صداها و آلارم هاي ملايم در اين ساعت زنگ دار هوشمند قرار داده شده است. سيستم هوشمند به کار رفته در گود مرنينگ آلارم، هر کسي را قادر مي سازد تا آهنگ و موسيقي مورد علاقه خود را با حالتي آرام پخش کند. يکي از سيستم هاي به کار رفته در اين برنامه، محاسبه کمبود خواب و يادآوري براي خوابيدن است، به گونه اي که تمامي آمار و داده هاي مربوط به خواب کاربران را بررسي مي کند.

Sleep as Android

برنامه اندرويدي Sleep as Android يکي از کاربردي ترين برنامه هاي اندرويدي کنوني موجود به شمار مي رود. اين برنامه، قابليت رديابي وضعيت خواب شما را دارد. با استفاده از اين برنامه، مي توانيد ساعت خواب خود را مشخص و براي بيداري در ساعت خاصي زنگ هشدار تعيين کنيد. سپس گوشي اندرويدي خود را در کنار تختخواب قرار دهيد. اين اپليکيشن با توجه به حرکات شما ميزان کيفيت خوابتان را مي سنجد. اپليکيشن Sleep as Android با Android Wear و S Health پشتيباني مي شود.

 

Sleep Better

Sleep Better اپليکيشني است که شما را در مديريت ساعات خوابتان راهنمايي مي کند. Runtastic که آن را بيشتر با اپليکيشن هاي ورزشي و تندرستي اش مي شناسيم، با در نظر گرفتن اهميت مسأله خواب، Sleep Better را براي ارتقاي سلامت و تندرستي کاربران تلفن هاي همراه عرضه کرده است. طرز کار Sleep Better در عين سادگي، از متفاوت ترين و همچنين جالب ترين مکانيزم هايي است که در اپليکيشن هاي موبايل ديده ايم. با ورود به Sleep Better، از شما خواسته مي شود موبايلتان را روي سطح صافي گذاشته و آن را کاليبره کنيد. پيش از خوابيدن هم اگر فعاليت سنگين يا حالت استرس داريد، دير شام خورده ايد، در جاي هميشگي تان نخوابيده يا قهوه زيادي نوشيده ايد، بهتر است که آيکن آن را در اپليکيشن انتخاب کنيد. صبح که از خواب بيدار شديد، از آنجا که موبايل زير بالش تان بوده، Sleep Better با آناليز حرکات شما قبل از خوابيدن، ساعات بيداري، خواب سبک و خواب عميق شما را در نموداري مشخص مي کند و طبق آن عددي را با عنوان ساعات خواب موثر به شما مي دهد. سپس با پرسيدن سوالاتي در مورد وضعيت روحي و رويا يا کابوس هايي که ديده ايد، اطلاعات خواب هاي شما را در طول هفته جمع آوري مي کند که با مراجعه به نمودارها و آمار و ارقام آن، مي توانيد برنامه ريزي بهتري براي وضعيت خوابتان داشته باشيد.