اسکوچيچ:

چراغ خاموش به سمت قهرمانی می رویم

دراگان اسکوچيچ، سرمربي کروات موفق تيم صنعت نفت آبادان بعد از تعطيلات سال جديد ميلادي، هفته گذشته به ايران بازگشت و بلافاصله و تنها ساعاتي بعد از حضورش، تمرين تيمش را در آبادان زير نظر گرفت تا تمام شايعات در خصوص اين مربي کروات برطرف شود. اسکوچيچ نه تنها خودش نمي رود، بلکه اجازه رفتن هيچ بازيکني را هم از تيمش نمي دهد؛ چراکه او به اين فکر مي کند تيمش اين شانس را دارد که بتواند سهميه آسيايي کسب کند. براي همين مي ماند تا با نفت آبادان در فوتبال ايران تاريخ ساز شود. صنعت نفت آبادان با قرار گرفتن در جمع چهارتيم بالاي جدول، اين شانس رادارد که براي نخستين بار به عنوان نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا شرکت کند. به همين منظور با اين سرمربي موفق صنعت نفت آبادان گفت وگويي داشتيم که باهم مي خوانيم.

درنيم فصل اول با کسب مقام چهارمي به کارخود پايان داديد. درمورد جايگاه نفت آبادان بگوييد و چه شد اين موفقيت را کسب کرديد؟

من به موفقيت تيمم و بازيکنانم ايمان و باور داشته و دارم و مي دانستم با تلاش زياد به موفقيت مي رسيم. به همين دليل هم با تلاش زياد به موفقيت هاي خوب و جايگاه قابل توجهي رسيديم و به نوعي بايد بگويم مزد تلاشمان را گرفتيم. هرچند که اگر کمي خوش شانس تر بوديم، مي توانستيم سوم يا حتي دوم شويم. ما الان با تفاضل گل سوم هستيم و با صدر جدول هم فاصله خيلي کمي داريم.

کسب نتايج خوب درصنعت نفت آبادان باعث شده چند تيم ازجمله تيم ملي و پرسپوليس به شما پيشنهاد بدهند؟

به خودم وتوانايي هاي فني ام ايمان دارم؛ اما آدم مغرور و از خود متشکري نيستم؛ ولي فکر مي کنم زماني بايد به تيمي جديد به صورت جدي فکر کرد که حرف ها خيلي جدي باشد. در آن صورت حتماً مربي هم به شکل جدي به آن فکر مي کند؛ اما در مورد پرسپوليس هم بايد بگويم آنها به دنبال اين بودند که سرمربي خود را برگردانند و بعد هم به دنبال گزينه ايراني و مربي سابق خود رفتند. پس نبايد به چنين تيمي فکر کرد. بنابراين بايد بگويم اصلاً پيشنهادي مطرح نبوده است.شايد اينگونه پيش خودشان فکر مي کردند.

 درمورد بحث تيم ملي هم که مطرح بوده، حرفي نداريد؟ يعني با شما براي تيم ملي به صورت جدي صحبت نشد؟

حرف هايي مطرح شد؛ اما بايد جدي مي شد که بتوان به آنها فکر کرد، در حالي که به اين مرحله نرسيد. حتماً اگر اين بحث به صورت جدي با من مطرح شود، به آن فکر مي کنم.

با صنعت نفت آبادان مي توانيد قهرمان شويد؟

من ترجيح مي دهم به جاي اينکه خواب قهرماني ببينم، سعي کنم با تمرکز بيشتر کارکنم و تيمم را به بهترين شکل به سوي موفقيت سوق دهم. هدف ما اين است که اين روند را ادامه دهيم. 14 بازي باقيمانده است. هر اتفاقي مي تواند رخ دهد. من به دنبال اين هستم که بهترين نتايج را بگيرم. قهرماني در هر تورنمنتي خيلي سخت است؛ اما به اين معنا نيست که دست نيافتني باشد و در عين حال شما بايد تمام فاکتورها را داشته باشيد.

يعني به سهميه آسيايي هم فکر نمي کنيد؟ آيا اصلاً نفت شانس کسب سهميه آسيايي هم دارد؟

رؤياپردازي خوب است و ما هم اين مهم را داريم، اما خوبي من و تيمم اين است که بايدي براي قهرماني نداريم و با همان روش موفق نيم فصل اول سعي مي کنيم، موفق شويم و بهترين عنوان ممکن را کسب کنيم. بايد اين را هم اضافه کنم که الان زود است درمورد هر چيزي صحبت کنيم. بگذاريد به يک سوم پاياني ليگ برسيم، بعد در اين مورد صحبت مي کنيم. بازهم تاکيد مي کنم، من آمده ام تا با صنعت نفت آبادان نتايج خوبي بگيرم.

اما به نظر مي رسد اين طوري حرف مي زنيد که با ر  رواني از روي دوش تيم شما برداشته شود و به قول ما چراغ خاموش قهرمان شويد؟

نه اينکه بخواهيم براي خودمان مشغله درست کنيم؛ اما بار رواني، برادر کوچک ترس است و ما فارغ از هر دو اين موارد، کار خودمان را دنبال مي کنيم. پرسپوليس و استقلال و يکي دو تيم ديگر هرسال مدعيان اصلي هستند؛ اما ما هم به کسب عنواني خوب و بزرگ نا اميد نيستيم و تلاشمان را انجام مي دهيم. مي خواهيم امسال همه روي ما حساب کنند و به جمع مدعيان اضافه شويم.

پرسپوليس سخت به دنبال آل کثير بود و استقلال هم عقيل کعبي را مي خواست؟

کدام شخصي در پرسپوليس پيشنهاد داده بود؟ اصلاً مگر پرسپوليس آن موقع سرمربي داشت؟ شما مي گوييد خواهان آل کثير بودند؛ اما الان مي بينيد او دارد با ما تمرين مي کند و به تيم تعهد دارد. ما به جزعيسي آل کثير، فوروارد با تجربه نداشتيم. به همين دليل اگر پرسپوليس ميلياردها تومان پول هم مي داد، ما نمي توانستيم آل کثيررا به آنها يا تيم هاي خواهان ديگر بدهيم. مطمئن باشيد آل کثير هم نمي خواست برود؛ چون مي دانست به او احتياج داريم. در مورد عقيل کعبي هم شرايط همين گونه بود. ما او را به استقلال نمي داديم؛ چون خودمان به عقيل بيشتر احتياج داشتيم و داريم. بازهم تاکيد مي کنم الان شما مي بينيد هر دو بازيکن دارند با ما تمرين مي کنند. پس من تحت هيچ شرايطي با رفتن آنها موافقت نمي کردم.

گويا رفتار هواداران هم با شما خيلي بهتر از ابتداي فصل شده است؟

هواداران هميشه خوب بودند و به من احترام مي گذاشتند؛ اما هميشه آدم خوب و بد همه جا وجود دارد. يک سري ابتدا فکر مي کردند ما بايد همه بازي ها را ببريم و از سوي ديگر از مشکلات تيم خبر نداشتند. همه مي دانند تا هفته هفتم و هشتم يا نهم بود که بچه هاي ما و کادر فني ريالي پول نگرفته بودند و اين روي کار تاثير مي گذارد؛ اما آنها با حال و دل بازي کردند. از سوي ديگر ما فوتبال بازي مي کنيم و در فوتبال هر اتفاق و نتيجه اي رخ مي دهد. پس نبايد در هر بازي انتظار برد داشته باشيد. ما هميشه براي برد وارد زمين مي شويم و سعي خودمان را مي کنيم که برنده شويم. درکل بايد بگويم ما بهترين هواداران را داريم و من از همه آن ها هستم. آنها در طول نيم فصل اول خيلي به ما کمک کردند.

 

  پیشگامی دوچرخه سوار نفتی در توسعه ورزش همگانی و هوای پاک 

يکي از کارکنان شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان باهدف ترويج ورزش همگاني و سلامت کارکنان و داشتن هواي پاک در گفتن نه به خودرو در شهر، دوچرخه سواري را سرلوحه خود قرار داده است.

ابوطالب بندرپور همه روزه با استفاده از دوچرخه به جاي خودرو، مسير رفت و برگشت منزل تا محل کار را طي مي کند.  وي 39 ساله از کارکنان قراردادي امور ورزش اين شرکت که دانش آموخته کارشناسي ارشد مديريت دولتي است، نزديک به يک سال است که از دوچرخه به جاي خودرو براي رفت وبرگشت خود به محيط کار و منزل استفاده مي کند و تلاش دارد فرهنگ استفاده از وسايل نقليه فاقد آلايندگي را در جامعه ترويج دهد تا باعث تشويق ديگران به ورزش همگاني باشد. بندر پور که روزانه به طور ميانگين 10 کيلومتر را براي تردد از اين وسيله مفيد استفاده مي کند، مي گويد: وجود ترافيک در تنها خيابان مسجدسليمان و معطلي در صفوف خودروها به همراه آلودگي هواي ناشي از اين کار، باعث شده تا تصميم به استفاده از دوچرخه براي تسريع در انجام امور بگيرم.  اين دوچرخه سوار نفتي در ادامه مي افزايد: به جز تردد در محيط کار از دوچرخه براي ساير امور زندگي ازجمله خريد از بازار، انجام امور اداري، شخصي و... هم استفاده مي کنم و با اين وسيله ترددم در مدت زمان کمتري انجام مي شود و ديگر نگران جاي پارک خودرو، خريد بنزين، تصادف با خودروهاي ديگر و ساير مشکلات خودرو داشتن و رانندگي با خودرو نيستم. او در ادامه با اشاره به استفاده از دوچرخه که ورزش هم محسوب مي شود، مي گويد: زماني که در سطح شهر دوچرخه سواري مي کردم، مردم با تعجب نگاهم مي کردند؛ اما تشويق دوستان و همکاران موجب افزايش انگيزه در من شد و باگذشت زمان، نگاه مردم ديگر مانند گذشته متعجبانه نيست. اين را هم بايد اضافه کنم که استفاده از اين وسيله، حکم ورزش کردن را نيز دارد و بنده به همکاران و شهروندان توصيه مي کنم که از اين وسيله نقليه مفيد به جاي خودرو استفاده کنند تا هم به داشتن هواي پاک کمک کنند و هم ورزش کرده باشند تا ضامن سلامت آنها باشد و لذت تردد در خيابان بدون محدوديت ترافيکي و دردسرهاي خاص رانندگي با خودرو را هم تجربه کنند.

 

  کویرنوردی کوهنوردان شرکت ملی نفت ایران

گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران در برنامه اي متفاوت، اين بار به دل کوير زدند تا تجربه اي جديد را در کارنامه ورزشي خود ثبت کرده باشند.

29 نفر از کوهنوردان شرکت ملي نفت ايران طي برنامه اي به منطقه شاهرود رفته واز آنجا با طي کردن 80 کيلومتربه دل کوير زدند تا به منطقه كويري چاه جام برسند. کوهنوردان شرکت ملي نفت ايران پس از کمي استراحت دركوير چاه جام و با طي کردن مسافتي حدود 20 کيلومترطي 6 ساعت به کويرنوردي پرداختند. آب و هواي كوير چاه جام به نسبت گرم و خشك است.

اسامي کوهنورداني که دراين برنامه شركت داشتند، عبارتند از:

اعتماد باقري، مهدي دهدشتي اخوان، كامل عبادي، حسين سيادت، فريدون ابوقداره، موسي الرضا كريميان، مسعود محمد اصغري، ناصرقره باقري، صفر علي كشاورز، اصغررحيم نژاد، محمدديمكاران، محسن صداقت، اميرميرسلام پورشريف، سهيل مجد، محسن حدادي، محمدعلي عبادي، الله يارالياسي، عبدالله شاهرخ، بهروزنوروزي، عبدالله امامي، ناصرامامي، بهرام صفوي، منصور رحيم زادگان، بهنام جداييان( مربي )، فرامرزفرجي و حسين باقرزاده(سرپرست گروه).

 

درخشش بانوان نفتی اهواز ومسجد سلیمان دروالیبال خوزستان

تيم هاي واليبال بانوان نفت اهواز و نفت مسجد سليمان با کسب مقام هاي دوم و سوم مسابقات قهرماني واليبال بانوان استان خوزستان به کار خود در اين رقابت ها پايان دادند.

دور سوم و نهايي مسابقات واليبال رده سني بزرگسالان، قهرماني استان خوزستان با حضور 8 تيم، رستاک رامهرمز،هيات واليبال سوسنگرد، ويس جوان ملاثاني، ايرنا دزفول، نفت مسجدسليمان، نفت اهواز، هيات واليبال بندر امام و هيات واليبال هفتکل به مدت 2 روز و به ميزباني شهرستان ماهشهر برگزار شد که طي آن تيم ها در دوگروه با يکديگر به صورت دوره اي و ضربدري به رقابت پرداختند که در نهايت چهار تيم به مرحله نهايي صعود کردند.

در مرحله نهايي تيم واليبال بانوان نفت اهواز که به فينال راه پيدا کرده بود، در ديدار پاياني مسابقات مقابل تيم هيات واليبال بندر امام خميني با نتيجه نزديک 3 بر2 شکست خورد و به مقام دوم و مدال نقره قناعت کرد. تيم واليبال بانوان نفت مسجد سليمان هم در ديدار رده بندي با پشت سر گذاشتن رقيبش موفق شد به مقام سوم دست پيدا کند.