سفره های رنگارنگ

غذاهای ساده اما خوش عطر و طعم

 

همانطور که مي دانيد، کشورمان از نظر فرهنگ و تنوع غذايي جزو کشورهاي مطرحي است که غذاهاي اصيل در آن از قدمت طولاني برخوردارند، غذاهايي که در عين سادگي، عطر و طعم دلپذيري دارند. برخي غذاها در ايران، نه تنها صرفه اقتصادي دارند، بلکه براحتي هم تهيه مي شوند و مي توان با پختن آنها سفره هاي رنگارنگي چيد. يکي از اين خوراکي هاي خوش عطر و طعم، خاگينه است. نوعي خوراک ايراني که به روش هاي مختلف پخته مي شود و انواع مختلفي دارد که مي توان از خاگينه ساده، خاگينه گردو، خاگينه تبريزي، خاگينه عسلي، خاگينه پفي، خاگينه ماست، خاگينه اصفهاني، خاگينه قالبي و خاگينه کنجدي نام برد.

در اين شماره، طرز تهيه يکي از انواع خاگينه را برايتان انتخاب کرده ايم، خوراکي خوشمزه و شيکي که مي تواند جايي در سفره هاي رنگارنگ مهماني هايتان داشته باشد يا در وعده صبحانه آن را بپزيد و در کنار خانواده ميل کنيد. از اين غذا که تنوع زيادي دارد، مي توان براي وعده عصرانه هم استفاده کرد.


خاگينه قالبي

  زهرا فتحي

مواد لازم

تخم مرغ: 3 عدد

آرد سفيد قنادي: 4 قاشق سوپخوري سرپر

بيکينگ پودر: يک قاشق چايخوري

روغن مايع: يک چهارم پيمانه

ماست سفت: 2 قاشق سوپخوري

پودر پسته(در صورت تمايل): براي تزيين

مواد لازم براي شربت

شکر: يک و نيم پيمانه

آب: سه چهارم پيمانه

گلاب: يک چهارم پيمانه

زعفران دم کرده: به ميزان لازم

 

طرز تهيه

ابتدا شکر، آب، گلاب و زعفران دم کرده را با هم مخلوط مي کنيم و روي حرارت مي گذاريم تا قوام بيايد. شربت که آماده شد، آن را کنار مي گذاريم تا خنک شود. در اين مرحله تخم مرغ ها را شکسته و درون ظرفي مي ريزيم و با همزن يا يک چنگال خوب هم مي زنيم تا کرم رنگ شود و بوي زهم آنها از بين برود. سپس آرد سفيد و بيکينگ پودر را الک مي کنيم. روغن مايع، ماست، آرد و بيکينگ پودر را به تخم مرغ ها اضافه مي کنيم و با همزن دستي مي زنيم. حالا مواد خاگينه آماده شده را در قالب هايي که از قبل چرب کرده ايم(مي توانيد از قالب مافين استفاده کنيد)، مي ريزيم. بسته به ارتفاع مواد، 15 تا 20 دقيقه در فر با دماي 180 درجه سانتيگراد قرار مي دهيم تا بپزند.  بعد از پخت، قالب يا قالب ها را از فر خارج کرده و شربت را به خاگينه هاي داغ اضافه و 10 دقيقه صبر مي کنيم تا شربت به خورد آنها برود، سپس از قالب جدا مي کنيم. درون ظرف مورد نظر هم کمي شربت مي ريزيم و خاگينه هاي قالبي مان را درون آن مي چينيم و با سليقه دلخواه تزيين مي کنيم. 

نکته: هرچند دقيقه يک بار شيره ظرف را روي خاگينه بريزيد تا به خورد خاگينه برود.  زماني که مي خواهيد شربت را روي خاگينه ها بريزيد، بايد خاگينه داغ و شربت سرد باشد.

 

سوهان کنجدی

   آتينا عالي

مواد لازم

کنجد خام: يک ليوان

پودر نارگيل: 2 قاشق غداخوري

شيره خرما: يک قاشق غذاخوري

ارده: يک قاشق غذاخوري

عسل: يک قاشق غذاخوري

خلال پسته و بادام: براي تزيين

کره: به دلخواه

طرز تهيه

کنجد را در تابه بريزيد و با حرارت ملايم تفت دهيد تا طلايي رنگ شود. مي توانيد کمي کره هم به آن اضافه کنيد تا عطر خوبي بگيرد. حالا پودر نارگيل را اضافه کنيد. ظرف موادتان را از روي حرارت برداريد و ارده، شيره و عسل را اضافه کنيد تا به صورت خمير درآيد. يک ظرف استيل برداريد و کف آن را خيس و کيسه فريزر پهن کنيد. کنجد را روي آن بريزيد و با پشت يک قاشق خوب فشرده کنيد. کمي از شيره را روي کنجد ها بريزيد و خلال پسته خرد شده را هم روي آن بپاشيد تا بهتر بچسبد. پس از اتمام کار، آن را  در يخچال بگذاريد، وقتي آماده شد، برش بزنيد و با چاي و نوشيدني هاي گرم ميل کنيد.

نکته: به جاي شيره خرما مي توان شيره انگور را جايگزين کرد. اگر عسل يا ارده هم نداشتيد، از شيره استفاده کنيد.

 

ژله رولی یا فرفره ای

مواد لازم

ژله: به رنگ هاي دلخواه

آب جوش: يک ليوان

بستني وانيلي: يک دوم ليوان

طرز تهيه

ژله را با آب جوش مخلوط مي کنيم و خوب هم مي زنيم. سپس روي حرارت غيرمستقيم قرار مي دهيم و هم مي زنيم تا ژله کاملا حل شود. حالا نوبت اضافه کردن بستني است؛ البته بستني را بايد آرام آرام به ژله اضافه کنيم و هم بزنيم. ظرفي را انتخاب مي کنيم (بهتر است سيني باشد تا زمان برش مشکلي پيش نيايد) روي ظرفمان سلفون مي کشيم و ژله را درون آن مي ريزيم و به مدت 45 دقيقه داخل يخچال قرار مي دهيم. پس از گذشت زمان مورد نظر، ژله ها را برش مي زنيم و رول مي کنيم و در ظرفي که ژله هايمان جلوه زيبايي داشته باشد، مي چينيم.

نکته: مي توانيد روي سلفون را چرب کنيد و ژله را روي آن بريزيد، با اين کار ژله راحت تر رول مي شود.