صنعت نفت پشتیبان مناطق سیل زده خوزستان

شهرزاد سرفلاح   اوايل هفته گذشته (شنبه 22 دي ماه) در جريان برگزاري يک مراسم رسمي در شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب، 3 هزار و 333 حواله آهن آلات مورد نياز براي بازسازي مناطق سيل زده اهواز، کارون، باوي، حميديه، دشت آزادگان، شادگان و هويزه از سوي شرکت ملي نفت ايران به فرمانداران اين مناطق واگذار شد.

بابک دارابي، مدير نظارت بر طرح هاي عمراني مناطق نفت خيز با بيان اينکه کمک رساني و بهبود فضاهاي عمراني در اين مناطق براي شرکت ملي نفت همواره رويکردي مهم بوده است، اظهار کرد: تاکنون 794 پروژه با اعتبار 1500 ميليارد تومان از سوي شرکت ملي نفت ايران به دستور وزير نفت اجرايي شده است که از اين ميان 287 پروژه با اعتبار 553 ميليارد تومان تکميل شده و در دست بهره برداري است. همچنين 507 پروژه با اعتبار 961 ميليارد تومان در دست اقدام و اجراست.

اختصاص 51 ميليارد تومان براي تکميل 500 واحد نيمه تمام در مسجدسليمان

مدير نظارت بر طرح هاي عمراني مناطق نفت خيز ضمن اعلام خبر  اختصاص 51 ميليارد تومان اعتبار از سوي شرکت ملي نفت ايران به منظور تکميل 500 واحد نيمه تمام در شهرک وليعصر، واقع در مناطق زلزله زده مسجدسليمان افزود: قرار است با اختصاص اين اعتبار، واحد هاي نيمه تمام اين شهرک در کوتاهترين زمان ممکن به شهروندان زلزله زده مسجدسليمان واگذار شود.

اعتبار 10 ميليارد توماني براي فاضلاب شهري کارون

دارابي ضمن توضيح در خصوص رسيدگي به مشکلات سيستم فاضلاب شهرستان کارون اظهار کرد: شرکت ملي نفت ايران با توجه به دستور وزير علاوه بر تفاهمنامه اي که پيش از اين به امضا رسيده است، 10 ميليارد تومان براي احداث شبکه فاضلاب جديد به اين شهر اختصاص داده که قرار است بر اساس مشارکت سازمان آبفاي استان خوزستان، 20 ميليارد تومان نيز از جانب اين نهاد براي بازسازي تخصيص داده شود.

نام گذاري 14 پروژه عمراني به سردار شهيد قاسم  سليما ني

مدير نظارت بر طرح هاي عمراني مناطق نفت خيز با تاکيد بر لزوم زنده نگهداشتن ياد شهيد بزرگوار سردار قاسم سليماني در يادها، از نام گذاري 14 پروژه عمراني به نام اين شهيد والامقام خبر داد و افزود: قرار است با نام گذاري 11 پروژه در استان خوزستان، دو پروژه در استان فارس و يک پروژه در استان کهگيلويه و بويراحمد، رشادت هاي اين شهيد عاليقدر را در قلوب مردم زنده نگه خواهيم داشت.

پيشرفت در نوسازي مدارس، بازسازي مراکز علوم پزشکي و امدادرساني به سيل زدگان

دارابي با اشاره به امدادرساني همه جانبه شرکت ملي نفت ايران حين و پس از وقوع سيل توضيح داد: 130 ميليارد تومان تعهد شرکت ملي نفت ايران براي نوسازي مدارس، بازسازي مراکز علوم پزشکي و کمک به آسيب ديدگان سيل (در قالب تقبل ميلگرد هاي احداث ساختمان ها) بوده است که تاکنون توانسته ايم نوسازي مدارس را به گونه اي پيش ببريم که در مهر ماه سال جاري دانش آموزان براي تحصيل به مدارس بازسازي شده، ورود کنند. در بحث بازسازي مراکز علوم پزشکي نيز اسناد و مدارک مربوطه ارسال شده و قراردادها امضا شده است که متناسب با پيشرفت فيزيکي پرداخت خواهد شد.

دارابي گفت: در خصوص خريد ميلگرد براي بازسازي خانه هاي آسيب ديده از وقوع سيل، حواله ها براي افراد ذي نفع ارسال شده و متناسب با پيشرفت فيزيکي از طريق مديريت بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان خوزستان، نسبت به پرداخت و صورت وضعيت کارکردشان اقدام شده و بايد گفت شرکت ملي نفت ايران در اين حوزه به تعهدات خود پايبند بوده است.

تداوم خدمت رساني نفت 

در مراسم واگذاري حواله هاي آهن آلات مورد نياز براي بازسازي مناطق سيل زده از سوي شرکت ملي نفت ايران، تعدادي از مديران ارشد از جمله مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب، شرکت مهندسي و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز اروندان نيز حضور داشتند.

احمد محمدي، مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب نيز در جريان برگزاري اين مراسم با اشاره به اهميت همکاري شرکت ملي نفت ايران و دستگاه هاي اجرايي ذي ربط در خصوص کمک رساني به مردم سيل زده و بهبود شرايط آنها گفت: صنعت نفت در نقش پشتيبان مالي و کالايي همواره در کنار مردم استان خوزستان حضور خواهد داشت. تورج دهقاني، مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) نيز با اشاره به نقش و سهم کليدي استان خوزستان در تاريخ و حماسه سازي کشور گفت: اقدام هايي که تاکنون حين مديريت سيل و پس از آن صورت گرفته است بايد همچنان ادامه يابد و شکل يک توسعه پايدار به خود بگيرد. بايد توجه داشت که مجموعه نهادهاي دولتي به دليل نقش حاکميتي در منطقه، در تسهيل ارتباط بين مردم و خود و شرکت ملي نفت نقش پررنگي دارند.

جهانگير پورهنگ نيز در اين نشست ضمن اعلام اينکه در جريان وقوع سيل با وجود برخي کاستي ها، بحران به خوبي مديريت شد، گفت: بايد از اين حوادث درس گرفت و آن را تجربه اي ارزشمند مي دانيم.

در پايان مراسم حواله هاي آهن آلات به فرمانداران مناطق سيل زده حاضر اهدا شد.

منبع: روابط عمومي شرکت ملي نفت ايران