کمک به سلامتی جسم و روح

بافتنی ببافید

براي همه ما پيش آمده که برخي اوقات حوصله انجام هيچ کاري را نداريم، اما به دنبال سرگرمي اي بوديم که خود را مشغول کنيم. همان طور که همه مي دانند، پاييز و زمستان فصل شروع پروژه هاي رنگارنگ است. پروژه هايي مثل بافتني، بافتني هايي که بيشتر اوقات از اوايل فصل پاييز بافتن شان آغاز مي شود و با شروع فصل زمستان به اتمام مي رسد تا آنهايي که برايشان دستي بالا زده ايد و چيزي بافته ايد، بتوانند از آنها استفاده کنند. بافتن شال گردن، کلاه، دستکش و... سرگرمي خوبي براي فصول سرد سال است. اين روزها ديگر تنها مادربزرگ ها نيستند که براي فرزندان و نوه هايشان بافتني مي بافتند. بافتن تاروپود رنگارنگ، امروزه براي خانواده ها جذابيت زيادي پيدا کرده و هر کسي به نوعي اين کار را براي رفع بي حوصلگي و کسلي انجام مي دهد.  در حال حاضر با وجود انواع و اقسام نخ ها و کاموا ها هر کسي مي تواند با کمک آنها خلاقيت و هنر خود را به نمايش بگذارد و بافتني هاي زيبايي ببافد؛ از مدل هاي ساده گرفته تا حرفه اي و پيچيده ، سرگرمي که توانسته افراد زيادي را به سمت بافتني بکشاند؛ باحوصله و بي حوصله هم فرقي ندارد. با اين حال جدا از بافتني که اوقات تنهايي يا فراغتتان را پر مي کند، تحقيقات انجام شده درباره بافندگي نشان داده که اين فعاليت دوست داشتني، نه تنها سرگرمي خوبي محسوب مي شود، بلکه به سلامت جسم و روح هم کمک مي کند. پس براي اينکه درباره مزاياي بافتني بيشتر بدانيد در ادامه با ما همراه شويد.

افزايش اعتماد به نفس

افراد زيادي هستند که حرفه اي بافتني مي بافند، اما در اطرافمان هستند کساني که اصلا نمي دانند چطور ميل بافتني به دست بگيرند و شروع به بافتن کنند. اگر شما هم جزو کساني هستيد که بافتن بلد نيستيد، در اولين زمان ممکن آن را ياد بگيريد تا با پي بردن به ظرافت اين کار و ديدن توانمندي هاي خودتان، احساس خوشايندي به شما دست دهد و باعث بالا رفتن اعتماد به نفستان شود. با يادگيري اين کار مي توانيد هر چيزي که دوست داريد براي خود و اطرافيانتان ببافيد تا بعد از آماده شدن، هم شما از کاري که انجام داده ايد، رضايت داشته باشيد و هم اطرافيانتان از چيزي که برايشان بافته ايد، لذت ببرند.

 

فعاليتي شبيه به مديتيشن

 زماني که شروع به بافتن مي کنيد، مي دانيد که حين بافتن بايد دقيقا چه کاري انجام دهيد، اين مساله خودبه خود باعث مي شود در آرامش هنرتان را بروز دهيد. کار با کاموا و بافتن آن نکات ظريف و حساسي دارد که همين موضوع باعث بالا رفتن دقت شما مي شود و حافظه تان را تقويت مي کند. حرکات آرام بخش، تکراري و دقيق سبب مي شود ذهن شما همراه با بدنتان حرکت کند. شايد به همين دليل است که مي گويند بافتن، فعاليتي شبيه به مديتيشن است.

 

کاهش علائم استرس و افسردگي

حرکت ريتميک و متمرکز در طول بافت کاموا علائم اضطراب، افسردگي و استرس را به شدت کاهش مي دهد. علاوه بر اين چند دقيقه بعد از شروع بافت، فشار خون کاهش مي يابد. پس اگر احساس بي حوصلگي مي کنيد يا علائم افسردگي داريد، پيشنهاد ما اين است که هرچه زودتر به فکر بافتن چيزي بيفتيد تا روح و جسمتان آرامش را به معناي واقعي تجربه کند. وجود تنوع در طرح ها و استفاده از کامواهاي رنگي هم مي تواند زيبايي بصري فرآيند را افزايش دهد و در روحيه شما تاثير مثبتي بگذارد.

کمک به بهبود عملکرد ذهني

 از آنجا که حين بافندگي، تمامي قسمت هاي مغز به يک باره تحريک مي شوند و به کار مي افتند، بخش هايي از مغز فعال تر مي شوند و مي توانند به افرادي که در عملکرد حرکتي شان با مشکل مواجهند، کمک کنند. به همين دليل هم بايد گفت که بافندگي علاوه بر بهبود عملکرد حرکتي، مي تواند باعث تحريک ذهن شود. پس از هر رج بافندگي، عملکرد ذهني ارتقا پيدا مي کند و همين مساله روي سلامت ذهن تاثير مي گذارد.

کند شدن روند زوال عقل

اما يکي از اثرگذارترين نکات مثبت بافندگي، بهبود سلامت مغز است. بافندگي و درگير کردن ذهن روي نقش ها و طرح هاي چيزي که مي بافيد، باعث کند شدن روند زوال عقل مي شود و از کم حافظه شدنتان جلوگيري مي کند. تحقيقات نشان داده، سالمنداني که به بافت يا ساخت صنايع دستي مشغولند، حدود 30 تا 50 درصد کمتر از ساير افراد در معرض اختلال شناختي و زوال عقل قرار مي گيرند. به همين دليل هم توصيه شده، سالمندان با کمک بافندگي و ساخت صنايع دستي ذهنشان را فعال نگه دارند تا بتوانند احتمال ابتلا به آلزايمز را کاهش دهند.

 

علاوه بر اينها، داشتن يک سرگرمي خوب هم به سلامت بدن کمک مي کند. پس در روزهاي سرد سال، با شروع يک فعاليت لذت بخش و بي دردسر مثل بافتن بافتني خود را سرگرم کنيد تا از بي حوصلگي و کسلي درآييد و با انتخاب اين کار دوست داشتني، آرامش را به جسم و روحتان تزريق کنيد.

.

جلوگيري از آرتروز

 

همان اندازه که بافت بافتني هاي زيبا و رنگارنگ به سلامت مغز کمک مي کند، روي سلامت نگه داشتن مفاصل نيز تاثيرگذار است. متخصصان بر اين باورند که استفاده از دست و انجام حرکات آرام با کمک انگشتان، غضروف هاي دست را تقويت مي کند و قدرت بيشتري به آنها مي دهد. بافندگي را مي توان يکي از بهترين فعاليت هايي دانست که بدون فشار بر انگشتان، آنها را تقويت مي کند.  براي سالم ماندن عوامل زيادي وجود دارند که بايد دست به دست هم بدهند؛ داشتن تحرک بدني روزانه مانند پياده روي، نوشيدن آب کافي، تغذيه سالم و... .

 

جینسینگ

این گیاه، انواع مختلفی دارد که شامل جینسینگ هندی، کره ای، سیری و آمریکایی می شود و هر نوع از آن برای سلامت انسان بسیار مفید است.  ریشه ، برگ و میوه این گیاه برای اهداف دارویی استفاده می شوند. آنها سرشار از ویژگی های تقویت کنندگی سیستم ایمنی، ضدالتهابی، ضداسترس، خواب آور و ضد باکتریایی هستند. جینسینگ سطوح انرژی را افزایش می دهد، سوخت و ساز بدن را تسریع و به سوزاندن کالری کمک می کند. باعث درمان سردرد می شود، گوارش را بهبود می ببخشد، سلامت روانی را تقویت می کند و استرس را کاهش می دهد. به عملکرد ریه کمک می کند، سطوح قند خون را پایین می آورد، سیستم ایمنی را تقویت می کند و التهاب را کاهش می دهد. این گیاه به عنوان یک درمان طبیعی برای ناباروری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته: مصرف جینسینگ به بانوان باردار (برای سه ماه اول) توصیه نمی شود.