سوال هايي که جوابشان شگفت زده تان مي کند

حقایق باورنکردنی

انسان ذاتا کنجکاو است و دوست دارد در مورد تمام آنچه پيرامون خود مي بيند، کنکاش کند. تمام چيزهايي که اطرافمان مي بينيم و درباره آنها چيزي نمي دانيم، باعث ايجاد پرسش هاي گوناگون مي شود که همه آنها با چرا شروع مي شوند، مثلا چرا آسمان آبي است، چرا پرندگان روي يک پا مي ايستند، چرا روي بدن ببرها خط هاي نامتقارن ديده مي شود و هزاران چراي ديگر.  حالا اگر دوست داريد به جواب برخي چراهايي که ذهنتان را درگير کرده، برسيد اين مطلب را تا پايان بخوانيد، شايد پرسش هاي شما هم يکي از آنها باشد.

* مي گويند خميازه حسود است و خميازه مي آورد. دانشمندان هنوز به درستي دليل خميازه کشيدن را نمي دانند، اما به اين نتيجه رسيده اند که خميازه ممکن است يک مکانيسم ويژه باشد که به سرد شدن مغز کمک مي کند. البته درباره اينکه چرا خميازه مسري است، هنوز چيزي کشف نشده است.

* شايد ندانيد که ارتفاع برج ايفل ثابت نيست. دليل اين ادعا را بايد فلز به کار رفته در اين برج دانست. فلزي که در روز هاي آفتابي، گرم و منبسط مي شود و ارتفاع برج را تا 18 سانتيمتر تغيير مي دهد.

* درباره رنگ ها هم دانستني هاي زيادي وجود دارد که يکي از مهم ترين آنها قابل تشخيص بودن رنگ زرد در تاريکي است. به همين دليل بيشتر تاکسي ها و اتوبوس ها زردرنگ هستند.

* اما درباره مورچه ها هرچه بگوييم، کم گفته ايم.

مورچه ها بسيار اجتماعي تر از آن چيزي که فکر مي کنيم، هستند.

از آن جهت اين ادعا به اثبات رسيده که بعضي اوقات، وقتي کلوني مورچه ها متحد مي شوند، سوپرکلوني را تشکيل مي دهند. سوپرکلوني ها هم زماني که متحد شوند، مگاکلوني را تشکيل مي دهند! اين مگاکلوني که در آن ميليارد ها مورچه سکونت دارد، پرجمعيت ترين جامعه حيواني است که تاکنون به ثبت رسيده است.

* همه ما با مکعب روبيک آشنايي داريم، اما حل کردن اين مکعب، سخت تر از آن چيزي است که فکر مي کنيد. نکته قابل اشاره درباره مکعب روبيک اين است که ارنو روبيک، خالق آن، يک ماه طول کشيد تا خودش بتواند اين مکعب را حل کند! از سوي ديگر در ژوئن 2018، رکورد حل مکعب روبيک در کوتاهترين زمان با 4.22 ثانيه ثبت شده است.

* با ديدن فلامينگو، اولين چيزي که ذهنتان را درگير مي کند، رنگ آنهاست. شايد ندانيد که فلامينگو ها خاکستري به دنيا مي آيند، اما پر هايشان بعداً رنگ طبيعي صورتي به خود مي گيرد. دليل اين اتفاق هم رژيم غذايي آنهاست، چراکه اين پرندگان از جلبک هاي سبز، آبي و ميگو هاي آب شور تغذيه مي کنند.

* شايد ندانيد که کانادا جزو کشور هايي است که در فرهنگش، ابرقهرمان هاي دنياي کميک نقش جدي دارند. همين دليل کافي بود تا آنها در سال 2015، 350هزار سکه منقوش به تصوير «سوپرمن» ضرب کنند.

* شايد از اينکه بدانيد مغز چاق ترين عضو بدن شماست، تعجب کنيد، اما بهتر است بدانيد که مغز تقريبا از 60درصد چربي تشکيل شده است، ضمن اينکه مغز ما در زمان بيداري بيش از 23 وات برق توليد مي کند.

* اينکه چرا پرندگان روي يک پا مي خوابند، شايد يکي از پرسش هاي هميشگي باشد. خوب است بدانيد که پرندگان به اين خاطر که گرماي خود را از طريق پاهايشان که فاقد است از دست ندهند، يک پايشان را زير بالشان مي برند و فقط روي يک پا مي خوابند. به اين ترتيب، آنها از اين راه جلوي گرمايي را که از طريق پا هايشان از دست مي دهند، مي گيرند.

* درباره حلزون ها هم بايد گفت به آن اندازه که تصور مي کنيم بي خطر نيستند، چراکه آنها بين هزار تا 14 هزار دندان تيز ريز دارند که مي تواند براي ما خطرناک باشد.

* مطمئنا با ديدن ببر، اولين چيزي که به ذهنتان خطور مي کند، اين است که چرا آنها خط هايي روي بدنشان دارند. خط هايي که روي بدن ببرها وجود دارد باعث استتار آنها مي شود و از اين طريق مي توانند خود را از حيوانات ديگر مخفي کنند. نکته جالبي که درباره ببرها نمي دانيم، اينکه ببر ها نه تنها خز راه راه دارند، بلکه پوست آنها نيز راه راه است. علاوه بر اين، خط هاي راه راه هاي روي هيچ دو ببري يکسان نيست و مانند اثر انگشت انسان ها هر ببر خطوط منحصر به فردي خود را دارد.

* مي گويند غروب خورشيد در مريخ آبي رنگ است. به گفته محققان، اين مسئله مربوط به هواي مريخ و گرد و غبار ريزي است که در آن شناورند. اين گرد و غبار به اندازه اي است که از بين تمام رنگ ها، تنها رنگ آبي اجازه نفوذ پيدا مي کند.

* هما ن طور که مي دانيد، گربه ها از خيار مي ترسند، تاکنون بارها ويديو هاي ترسيدن گربه ها را ديده ايم، اما اين سوال برايمان پيش آمده که چرا اين حيوانات نسبت به خيار چنين واکنشي از خود نشان مي دهند. متخصصان دليل اين واکنش را به اين احتمال ربط داده اند که گربه ها، خيار را به دليل شکل و رنگ سبزش مار تصور مي کنند، به همين دليل با ديدن خيار دچار وحشت مي شوند.

* همه ما آسمان را آبي رنگ مي بينيم، چرا؟ چون اين رنگ در طول موج هاي کوچک تر و کوتاهتر حرکت مي کند، نتيجه اين اتفاق هم اين است که اين رنگ بيشتر از ساير رنگ ها پراکنده مي شود و آسمان آبي رنگ به نظر مي رسد.

* زمين لرزه هاي قدرتمند مي توانند باعث کوتاه شدن روزها شوند، چون باعث تغيير در چرخش محور زمين مي شوند.

* در گذشته يقه پيراهن هاي لباس مردانه قابل تعويض بود. مسئله اي که به مردم کمک مي کرد در هزينه هاي لباسشويي صرفه جويي کنند. يقه، بخشي از پيراهن است که خيلي زود کثيف و چرک مي شود، بنابراين تعويض آن راهي مناسب براي صرفه جويي در هزينه ها بود.