کاربردهایی که نمی دانستید

دنياي اطراف ما پر از دانستني هاي شگفت انگيزي است که شايد در نگاه اول زياد مهم نباشند، اما گاهي آگاهي از آنها نه تنها برايمان جالب است، بلکه ضروري هم به نظر مي رسد.  در اين ميان، در زندگي روزمره همه ما وسايلي وجود دارد که به خاطر کاربردهايشان به وفور از آنها استفاده مي کنيم، اما هيچ گاه به برخي نشانه هايي که روي اين وسايل ديده مي شوند توجهي نمي کنيم. علائمي که مطمئنا اگر از دليل بودنشان آگاهي پيدا کنيم، متعجب مي شويم. حالا اگر دوست داريد درباره وسايل مورد استفاده تان بيشتر بدانيد، تمام اين مطلب را بخوانيد.

لباس های نو و تکه پارچه اضافه

 احتمالا برای شما هم پیش آمده که با خرید لباسی نو، تکه پارچه ای دوخته شده با یک دکمه اضافه، نظرتان را جلب کرده باشد. همه ما با دیدن تکه پارچه، تصور می کنیم که برای وصله زدن تعبیه شده است، تصوری که اصلا درست نیست، به این خاطر که فروشنده قصدش از قرار دادن پارچه اضافه این است که بعد از دادن لباس به خشکشویی، تفاوت ایجاد شده و تاثیر مواد شوینده روی لباستان را ببینید. دکمه هم برای این است که در صورت نیاز بتوانید به صورت زاپاس از آن استفاده کنید.

گل میخ های کنار جیب شلوار های جین

نخستین شلوار جین توسط « Levi’s» دوخته شد، اما پاره شدن درز شلوار در بین معدنچیان وکارگران باعث شد، چاره ای برای این مشکل اندیشیده شود. بنابراین برای محکم تر کردن درزها، گل میخ هایی کنار جیب شلوارها دوخته شدند تا درزها دیرتر پاره شوند و شلوارها مدت زمان بیشتری عمر کنند.

حفره های کوچک کفش های آل استار

شاید آل استارپوش ها، این سوال را بارها از خود پرسیده باشند که کاربرد حفره های روی کفش هایشان چیست و جوابی که برای آن داشته اند، این بوده که آل استار به این خاطر که در گذشته تنها تولیدکننده کفش های بسکتبال بوده، این حفره ها را برای تعادل در نظر گرفته است. دلیل اصلی اما چیزی غیر از این است؛ حفره های کوچک کفش های آل استار برای تهویه در نظر گرفته شده اند.

خط مجعد و زیگزاگی سنجاق سر

بخش صاف سنجاق سر با پوست برخورد می کند، بنابراین صاف در نظر گرفته شده، اما سطح زیگزاگی آن که قسمت بالای سنجاق است، به بهتر نگه داشته شدن مو کمک می کند.

حفره مترهای نواری

  حرفه ای ها مطمئنا می دانند که حفره روی مترهای نواری چه کاربردی دارد و به چه دردی می خورد، اما شما که با این مترها زیاد سروکار ندارید شاید ندانید. به وسیله این حفره می توان متر را به سرپیچ یا میخ گیر داد و با خیال راحت و بدون کوچکترین مشکلی از آن برای اندازه گیری استفاده کرد.

فلش آمپر بنزین

گاهی به علائمی که می بینیم توجه نمی کنیم، یکی از این علائم کاربردی، فلش کوچکی است که در آمپر بنزین خودروها وجود دارد. این فلش نشان دهنده نکته مهمی است؛ باک بنزین خودروی شما در کدام سمت قرار دارد. آیا تاکنون به آن توجه کرده اید؟

زائده ضخیم روی کابل ها

این زائده های استوانه ای، هسته های فلزی هستند که از آهن مغناطیسی تشکیل شده اند و از رخ دادن تداخلات الکترومغناطیسی با فرکانس بالا جلوگیری می کنند. شاید تاکنون صدای این تداخل ها را زمانی که تلفن هوشمند به بلندگو نزدیک می شود، شنیده باشید. هسته های آهنی به این دلیل تعبیه شده اند که چنین تداخل هایی با مانیتور، شارژر یا هر چیز دیگری اتفاق نیفتد.

حفره در خودکار

بیشتر ما تصور می کنیم که حفره در خودکارها برای متعادل کردن فشار و جلوگیری از سرازیر شدن جوهر در نظر گرفته شده، در حالی که دلیل اصلی چیز دیگری است. این حفره ها برای پیشگیری از خفگی ایجاد شده اند. تعجب نکنید؛ اگر کودک خردسالی در را بجود و در شرایط خفگی قرار بگیرد، این سوراخ می تواند راه هوا را باز نگه دارد و احتمال مرگ را کاهش دهد.

حفره کوچک قفل های کتابی

این حفره به دلایل مختلفی در نظر گرفته شده است؛ اول اینکه اجازه می دهد آب از درون قفل عبور کند (استفاده در بیرون از خانه)، به همین دلیل در اثر انجماد آب در فصل زمستان قفل دچار مشکل نمی شود. علاوه بر این، می توان برای روغن کاری قفل و بهبود عملکرد آن استفاده کرد.

دایره پلاستیکی درون در بطری ها

این دایره های پلاستیک از آن جهت تعبیه شده اند که حالت مهر و موم ایجاد می کنند. استفاده از آنها باعث می شود مایع یا مواد درون بطری ها به خوبی نگهداری و از نفوذ هوا به داخلی برخی از آنها جلوگیری شود.

برجستگی روی کلیدهای F و J صفحه کلید

تایپیست های حرفه ای که باید 10 انگشتی تایپ کنند، دلیل این برجستگی را به خوبی می دانند. کلیدهای F و J دکمه های هوم نامیده می شوند و انگشتان شاخص روی آنها قرار می گیرد. این برآمدگی به تایپست ها و کسانی که قصد دارند سریع تایپ کنند، کمک می کند بدون نگاه کردن به صفحه کلید به حالت اصلی بازگردند.

حفره دسته قابلمه ها 

درست است که این حفره برای آویزان کردن آنها در نظر گرفته شده، اما کارایی دیگری هم دارد که برای کدبانوها و آشپزها بسیار کاربردی است. کفگیر یا قاشق را هنگام آشپزی می توان به وسیله آن نگه داشت، به این ترتیب زمان طبخ غذا مدام به دنبال کفگیر، ملاقه یا قاشق نمی گردید و به راحتی در دسترستان قرار دارند.

حفره کوچک روی پنجره های هواپیما 

دلیلی که باعث ایجاد این حفره شده، جبران فشار هواست؛ هنگامی که هواپیما بالا می رود، تفاوت فشار داخل و بیرون کابین به بیشترین حد خود می رسد. این حفره فشار وارده را مدیریت می کند، شاید به همین دلیل است که روی شیشه بیرونی چنین حفره ای دیده نمی شود. وجود این حفره از مه گرفتگی و تار شدن شیشه نیز جلوگیری می کند.