یلدا ؛  بهانه ای برای شاد بودن

گشت و گذار در طولانی ترین شب سال

شبنم اعماري      واپسين روز پاييز و طولاني ترين شب سال، بهانه اي کوتاه براي دورهم بودن است، بهانه اي که رسمي به جا مانده از تاريخ کهن ايران را برايمان به يادگار گذاشته و شادي را براي لحظات کوتاهي هم که شده مهمان خانه هايمان مي کند.  پاييز مي رود و زمستان سروکله اش پيدا مي شود. امشب، شب يلداست. طولاني ترين شب سال که براي خانواده هاي ايراني اهميت زيادي دارد. اين شب از جمله شب هاي به يادماندني است که خانواده، اقوام و دوستان تا جايي که بتوانند دور هم جمع مي شوند و آداب شب يلدا را در کنار هم به جا مي آورند.  با اين حال، در سال هاي اخير بسياري از خانواده ها به دنبال يلدايي متفاوت بودند و طولاني ترين شب سالشان را خاص تر از هر زمان ديگري پشت سر گذاشته اند.  اگر شما هم دوست داريد يلدايي متفاوت را تجربه کنيد در ادامه با ما همراه باشيد.

يلداي دو نفره

براي برخي از ما پيش آمده که به دلايل مختلف از جمله دوري مسافت يا محروم بودن از نعمت پدر و مادر و بزرگ ترها به خانواده هاي کوچک تبديل شده ايم و چاره اي جز گرفتن دورهمي هاي بي سروصدا نداشته ايم. در سال هاي اول ازدواج هم يلداهاي دو نفره گرفته ايم، يلدايي متفاوت تر از دوران مجردي. حالا اگر هنوز در اول زندگي هستيد و به دنبال تجربه هاي دو نفره هيجان انگيز مي گرديد، پيشنهاد ما سفرهاي يک روزه يلدايي است که مي تواند برايتان خاطره انگيز باشد يا رستوراني را براي يک شب دو نفره انتخاب کنيد. البته عمارت گردي هم گزينه بدي نيست. اگر براي گذراندن يلدا قدم زدن در مکان هاي تاريخي و بکر را دوست داريد، مي توانيد عمارت هاي زيبا و قديمي را که جشن هاي يلدايي برگزار مي کنند، انتخاب کنيد. در کنار گزينه هايي که گفتيم، انتخاب بلندترين نقطه شهر(بام) هم ايده اي مناسب است که شايد به ذهن خودتان هم برسد.

دورهمي خانوادگي

در طولاني ترين شب سال اگر هر سال هم در جمع خانواده و کنار بزرگ ترها شب را به صبح برسانيم، هيچ گاه از اين دورهمي لذت بخش سير نمي شويم. امسال هم مي توانيم مانند هر سال مهمان خانه بزرگ ترها شويم و يلدايمان را در جمع هاي بزرگ تر برگزار کنيم يا حتي به جاي نشستن دور کرسي که البته حالا ديگر خبري از آن نيست و جايش را به شومينه و بخاري داده سراغ رستوران هاي سنتي برويم. از آن جهت پيشنهاد رستوران سنتي داديم که همه چيز در شب يلدا در آنها ويژه است، از موسيقي زنده گرفته تا خوردني هاي معروف و گرفتن فال حافظ. البته در اين شرايط اقتصادي اگر در تقسيم هزينه ها و دونگي کردن آن مشکلي نداريد، مي توانيد بعد از کسب اطلاع و مشخص کردن رستوران مدنظر، رزرو کنيد و يک شب خاطره انگيز را در کنار بزرگ ترها بسازيد.

يلدا در طبيعت شهري

طبيعت شهري هم براي آنهايي که اهل رفتن به پارک ها و گشتن در طبيعت هستند، گزينه خوبي است. شهرداري هاي شهرهاي مختلف هر سال در بوستان هاي معروف شهرهايشان جشن هاي باشکوهي برگزار مي کنند که يکي از آنها جشن شب يلداست. برگزاري آيين و سنت هاي شب يلدا، قصه خواني، نمايش هاي آييني عروسکي و برگزاري مسابقه براي خانواده هاي حاضر از برنامه هايي است که مي توانيد با مراجعه به سايت شهرداري شهرهايتان از آنها اطلاع پيدا کنيد و در کنار خانواده و در طبيعت زيباي شهريتان طولاني شب سال را سپري کنيد.

تنها نمانيد

گاهي پيش مي آيد که به هزار و يک دليل نمي توان در طولاني ترين شب سال در کنار خانواده يا دوستان بود، به همين دليل بهتر است تنها نمانيد و به دل جمعيتي بزنيد که در اين شب در محوطه هاي شلوغ و معروف شهر در حال برگزاري مراسم هستند. اين مکان ها هر سال با جشن هايي که در محوطه هاي اصلي خود برگزار مي کنند و عده زيادي را دور خود جمع مي کنند و تا چله شدن اين شب مراسم ادامه دارد.

علاوه بر اين اگر اهل هنر باشيد، مطمئنا مکان هايي را که هنرمندان در آن رفت و آمد مي کنند، بلديد و مي دانيد که بهترين برنامه هاي شب يلداي آنها کجا برگزار مي شود، پس سري به آنجا بزنيد و در بين جمعيت حاضر در آن شب، حس تنهايي را از خود دور کنيد.

سفرهاي يلدايي

جمع ها و دورهمي هاي خانوادگي در کنار بزرگ ترها هميشه برايمان پر از شادي و نشاط و شب هاي خاطره انگيز بوده، اما گاهي هم هوس سفرهاي متفاوت را کرده ايم که يکي از آنها مي تواند سفرهاي يلدايي باشد. گشت و گذاري فراموش نشدني که مي توان آن را در کنار دوستان تجربه کرد يا دوستاني در سفر پيدا کرد و با آنها شبي ويژه ساخت. پس اول مقصد را مشخص کنيد، سپس ببينيد که مي خواهيد با تورهاي ويژه يلدا طولاني ترين شب سالتان را سپري کنيد يا قصد داريد خودتان دل به جاده بسپاريد. بعد از تصميم گيري بار و بنديلتان را جمع کنيد. براي گشت و گذار يلدايي انتخاب هاي زيادي داريد که از جمله آنها مي توان به بازديد از کوير، منزلگاه حافظ در شيراز، شبگردي در ابيانه يا گشت و گذار در عمارت هاي اصفهان و... اشاره کرد. مکان هايي که برنامه هاي ويژه اي مانند پذيرايي با انار، هندوانه، ميوه و آجيل به مناسبت يلدا و اجراي مراسم اين شب مانند شعرخواني و فال حافظ دارند که براي گذراندن شبي به يادماندني و لذت بخش مي توانيد يکي را انتخاب کنيد.

تورهاي يک يا دو روزه هم در شب يلدا قيمت مناسبي دارند و تخفيف هاي خوبي براي مشتريانشان در نظر گرفته اند که با انتخاب آنها هم مي توان شبي متفاوتي را رقم زد.

 

صنایع دستی

دوار (سياه چادر)

 

از بافتني هاي بسيار قديمي منطقه کرمانشاه است. هر لته دوار به عرض 60 تا 70 سانتي متر و طول 7 تا 10 تا 12 متر است.

براي هر خانه سياه چادر از 10 تا 12 لته استفاده مي شود. اين صنعت دستي کهن از بافتني هايي است که زنان آن را به طور کامل از موي بز مي بافند. دوار در برابر سرما و گرما بسيار مقاوم است.

اين بافتني کاربردي معمولا يکدست و يک رنگ (مشکي) و بدون طرح و نقش است. قسمت جلو و عقب دوار با هم کمي فرق دارند. قسمت جلوي آن حدود يک لته دوار بيشتر از قسمت پشتي دارد و دوارهاي قسمت جلو بلندتر از دوارهاي قسمت پشت هستند.

 علاوه بر اين، قطعه باريکي به نام «ورمال» نيز براي پوشش جلوي سياه چادر استفاده مي شود که در شب يا در سرما آن را جلوي سياه چادر آويزان مي کنند، هنگام گرما هم ورمال را به طرف بالاي سياه چادر مي اندازند.

اين دست بافته سنتي به خاطر اينکه از موي بز است، از ورود حشرات موذي نظير مار و عقرب به داخل سياه چادر جلوگيري مي کند.

سياه چادر عشايري که بيشتر ملزومات داخل آن نيز از موي بز بافته شده است، سابقه چندهزار ساله دارد و خوشبختانه استفاده از آن و بافتش با وجود چادرهاي ماشيني و وارداتي، هنوز در بين عشاير استان کرمانشاه ديده مي شود و مي توان از اين هنر و صنعت دستي به عنوان نماد و سمبل صنايع دستي منطقه کرمانشاه نام برد.

 

 

سوغات

ايلام

ايلام که يکي از مناطق کوهستاني ايران است و طولاني ترين مرز بين المللي را با کشور عراق دارد، از مقاصد محبوب گردشگري به شمار مي رود. اين منطقه علاوه بر آثار تاريخي باارزش، خوراکي و صنايع دستي خاص خود را دارد.

بژي برساق: يکي از انواع شيريني هاي محلي اين منطقه است که به خاطر طعم و عطر به خصوصش شهرت زيادي دارد.

کله کنجي: حلوايي شيرين و خوش طعم است که براي تهيه آن از کنجد سفيد و خرماي خشک استفاده مي کنند.

شله کينه(لکينه): نان هاي محلي و سنتي اين منطقه  است که روي ساج پخته مي شود.

ترخينه: يکي از غذاهاي محلي و محبوب ايلام است که از دوغ يا شير تهيه مي شود.

نان پيگ: از ترکيب نمک، آرد، پياز و آب تهيه و زير خاکستر زغال پخته مي شود. اين نان را فقط مي توان در ايلام پيدا کرد.

برنج عنبربو: برنجي دانه کوتاه است که در برخي مناطق از جمله ايلام و خوزستان کشت مي شود و پخت آن به آب کمي نياز دارد.

حلواي بگل: از مخلوط کنجد سفيد، کشک پودر شده (بگل)، خرماي مرغوب و روغن محلي(دان) تهيه مي شود و محبوبيت زيادي در بين ايلامي ها دارد.

بنه: پسته وحشي است که معمولا در ارتفاعات رشد مي کند و برخلاف ديگر پسته ها مغز کوچکي دارد.

نان گرده: يکي ديگر از نان هاي سنتي اين منطقه است که در شب يلدا در خانه هاي ايلامي ها يافت مي شود.

گليم برجسته: ترکيبي از قالي و گليم است که شهرت زيادي دارد.

چيغ بافي: از صنايع دستي استان ايلام است که از ني بافته مي شود.

 

هتل های سنتی ایران

هتل لاله بيستون کرمانشاه

در دامنه کوه بيستون و مقابل اثر تاريخي فرهاد تراش، کاروانسرايي به جا مانده از عهد شاه عباس صفوي به فرم چهار ايواني سنتي جا خوش کرده که بعد از بازسازي و مرمت به عنوان اقامتگاهي سنتي به بهره برداري رسيده است.

با اقامت در کاروانسراي شاه عباسي يا هتل لاله بيستون، مي توان به راحتي از ديدن زيبايي هاي کاخ نيمه تمام ساساني، کتيبه بيستون، پرستشگاه پارتي، مجسمه هرکول، طاق بستان و غار شکارچيان لذت
 برد.

هتل بين المللي بيستون کرمانشاه که به عنوان يکي از ميراث ملي ايران به ثبت رسيده است، 20 اتاق و سوئيت با امکانات مجهز و مدرن دارد.

 هتل لاله که در 37 کيلومتري کرمانشاه و 2 کيلومتري از شهر بيستون واقع شده، سالانه ميزبان گردشگران ايراني و خارجي زيادي
 است.

 در اين هتل زيبا مي توانيد امکانات مدرن زيادي مثل لمکده، رستوران سنتي و رستوران تابستاني بيابيد. از ديگر تجهيزات و امکانات اين هتل هم بايد به مواردي چون سالن همايش هاي ويژه جشن ها و مراسم هاي مختلف، اجراي موسيقي زنده در هتل، نمايشگاه و فروشگاه دائمي صنايع دستي محلي، فروشگاه تجهيزات و لوازم صخره نوردي و... اشاره کرد که همه اينها در کنار قرارگيري هتل بيستون در سايت جهاني بيستون مي تواند اقامت به يادماندني را برايتان
رقم بزند.

نکته قابل اشاره در خصوص هتل لاله اينکه اتاق هاي اين مجموعه، فاقد پنجره و در ورودي داراي يک پله است.

گيوه: از کفش هاي محلي و پرطرفدار اين منطقه است که افراد ماهر آن را مي دوزند.

روغن حيواني (رون دان) و عسل کوهي هم از ديگر سوغات اين منطقه است.