بررسي عملکردتيم هاي نفتي در پايان نيم فصل ليگ برتر

آبادان پرچم دار نفتی ها

آرش جعفري     ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران به نيمه راه خود رسيد و بايد گفت در اين رقابت ها تيم هاي نفتي با وجود تمام مشکلات، عملکرد بسيار خوبي داشتند تا جايي که يک تيم در جمع مربع قهرماني قرارگرفته است و به جرت مي توانيم بگوييم درخشان ترين فصل خود را در ليگ برتر فوتبال ايران سپري مي کند و ديگري هم رکورددار ليگ برتر شده و تنه به تنه بزرگان فوتبال ايران مي زند. تيم سوم حاضر در اين رقابت ها با توجه به شرايطي که دارد، انتظارات را برآورده کرده، اما نسبت به دوتيم ديگر نتيجه عالي نبوده اما مي توان آن را قابل قبول دانست.

 

کسب سهمیه آسیایی دور از دسترس نیست

مديران تيم فوتبال نفت آبادان بعد از رفتن سرجيوي پرتغالي که فصل گذشته نتايج قابل قبولي گرفته بود، در فصل جديد ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران، هدايت تيم خود را به دراگان اسکوچيچ کروات دادند. مرد کروات با کمترين امکانات نرم افزاري و سخت افزاري، کاري شبيه به معجزه انجام داد و تيم فوتبال نفت آبادان را که در سالهاي گذشته هميشه در نيمه پاييني جدول حضور داشت و فقط براي ماندن در ليگ برتر مبارزه مي کرد، به يک مدعي قهرماني و کسب سهميه آسيا تبديل کرده است. تيم فوتبال نفت آبادان در فصل جديد ليگ را پر نوسان شروع کرد، اما در ادامه راه رفته رفته به همان تيمي تبديل شد که سرمربي اش انتظار داشت و حالا در پايان هفته پانزدهم و پايان نيم فصل نخست با يک بازي کمتر نسبت به ساير تيم ها در رتبه چهارم جدول قرار دارد، درحالي که با صدرنشين 3 امتياز و به اندازه يک بازي فاصله دارد. نتايج نفت آبادان در اين فصل به خوبي ثابت کرد نتيجه گيري در بازي هاي ليگ برتر ابتدا به کيفيت فوتبالي است که تيم ها در زمين ارائه مي دهند و حتي مشکلات مالي هم نمي تواند بهانه خوبي براي عدم نتيجه گيري باشد. بازيکنان نفت آبادان با اين عملکرد به طور حتم شرايط خود را تغيير خواهند داد تا در نيم فصل دوم بهتر نتيجه بگيرند و در کورس قهرماني باقي بمانند. ابتداي اين تغيير از اسکوچيچ خواهد بود که در فصل آتي خود را در تيم هاي بهتر خواهد ديد. نفت آبادان الگوي خوبي براي تيم هايي است که مشکلات مالي خود را برجسته مي کنند تا به نوعي عدم نتيجه گيري را توجيه کنند.همان طور که اشاره کرديم، نفت آبادان با ادامه اين روند، نه تنها مي تواند شانس قهرماني داشته باشد بلکه براي نخستين بار مي تواند با حضور در جمع 4 تيم نخست جدول از راه ليگ برتر به آسيا برسد و نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا باشد؛ همان راهي که چند سال پيش نفت تهران رفت و نماينده شايسته اي براي فوتبال ايران بود.تيم فوتبال نفت آبادان در هفته پانزدهم ليگ برتر در خانه ميزبان تيم ماشين سازي تبريز بود و توانست هفتمين برد فصل خود را جشن بگيرد.شاگردان اسکوچيچ در روزي که تيم برتر ميدان بودند، با تک گل ميلاد جهاني از سد حريف تبريزي خود گذشتند تا 26 امتيازي شدند.نفت آبادان در بازي عقب افتاده خود با توجه به بازي مستقيمي که با سپاهان در خانه دارد، مي تواند در صورت پيروزي حتي به رتبه سوم و يا حتي دوم صعود کند.

 

رکوردداران شکست ناپذیر

از نفت آبادان که بگذريم، نوبت به رکوردشکن شکست ناپذير فوتبال نفت مي رسد. نفت مسجدسليمان هم مانند نفت آبادان يک نيم فصل طلايي را پشت سر گذاشت. تيمي که در فصل گذشته در روز پاياني ليگ توانست حضور خود در سطح اول فوتبال ايران را تضمين کند و به قول معروف با نمره ناپلئوني بقايش تضمين شد، حالا در فصل جديد چشم ها را به خود خيره کرده تا جايي که به شکست ناپذيران معروف شدند. نفت مسجدسليمان در پايان نيم فصل نخست ليگ برتر در 15 بازي به ميدان رفت که در هر 15 بازي بازنده نبود و بايد گفت اين يک رکورد جالب توجه در بين تيم هاي نفتي به شمار مي رود. البته اين رکورد در ليگ برتر هم جالب توجه است چراکه در ميان بزرگان فوتبال در فصل جديد فقط سپاهان توانسته است بدون شکست باقي بماند و کار نفت در مقابل چنين تيمي بسيار برجسته تر است چراکه از هر لحاظ چه امکانات نرم افزاري و سخت افزاري و چه بازيکن خيلي پايين تر از سپاهان است. شاگردان مهدي تارتار ثابت کردند که نتيجه در زمين فوتبال رقم مي خورد و مشکلات بهانه اي بيش نيست. نفتي هاي مسجدسليمان هم مشکلات عديده اي در نيم فصل نخست داشتند، اما براي شاد کردن دل هواداران نفت در شهر اولين ها از جان مايه گذاشتند و در 15 بازي بدون شکست باقي ماندند تا در جمع بالانشينان جدول بوده و مثل سال هاي گذشته دغدغه سقوط نداشته باشند.تيم فوتبال نفت مسجدسليمان در بازي پاياني نيم فصل خود در جم، مهمان تيم پارس جنوبي جم بود. شاگردان تارتار در دربي نفتي ها به تساوي دست پيدا کردند تا با 23 امتياز در رتبه هفتم جدول کنار مدعياني چون شهر خودرو و بالاتر از تيم هايي چون تراکتور و فولاد مدعي قرار بگيرند. نفت مسجدسليمان با 4 پيروزي و 11 تساوي که در اين بخش هم رکورددار هستند، توانسته اند عملکرد قابل قبولي داشته باشند.

  اميدوار به روزهاي آينده

پارس جنوبي جم که در دو فصل گذشته ليگ برتر فوتبال ايران، نتايج بسيار خوبي گرفته و حتي در نخستين حضور خود صدرنشيني در ليگ برتر را تجربه کرده بود، در اين فصل با توجه به تغييرات مديريت و مشکلاتي که دارد، فقط توانسته با نتايج به دست آمده، به بقا در ليگ اميدوار باشد و سهميه نفتي ها را حفظ کند. پارس جنوبي براي بقا و کسب نتايج بهتر در نيم فصل دوم نيازمند حمايت بيشتر مسئولين است تا پرچم نفت را برافراشته نگه دارد.همان طور که اشاره کرديم، شاگردان فراز کمالوند در ديدار پاياني نيم فصل در دربي نفتي ها به تساوي دست پيدا کردند و با توجه به يک بازي کمتر نسبت به ساير تيم ها با 11 امتياز در رتبه سيزدهم قرار گرفتند که با پيروزي در بازي عقب افتاده خود در مقابل پيکان در جم مي توانند تا رتبه يازدهم صعود کنند.

 

صعود کوهنوردان شرکت ملی نفت به قله لتمان

  اعضاي گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران در قالب يک برنامه کوهنوردي در ارتفاعات البرز به قله لتمان صعود کردند.

 13 نفر از اعضاي تيم کوهنوردي شركت ملي نفت ايران به سمت منطقه شمال غرب تهران و ارتفاعات البرز رفته و طي يک کوه پيمايي 3 ساعته به قله لتمان در ارتفاع 3100 متري از سطح دريا صعود کردند.

کوهنوردان تيم شركت ملي نفت ايران كه در اين صعود حضور داشتند، عبارتنداز: فريدون ابو قداره، الله يار الياسي، مهدي الياسي، موسي الرضا كريميان، بهرام صفوي، ناصرقره باقري، عبدالله امامي كوهپايه، اعتماد باقري، ابراهيميان، محمد علي پورحشمتي، محمد اصغري، بهروز نوروزي، فرامرز فرجي، حسين باقر زاده ( سرپرست گروه)

               

قهرمانی همکار نفتی در پاورلیفتینگ آسیا

همکار نفتي در شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان در مسابقات پاورليفتينگ آسيا به مقام قهرماني دست يافت. مسابقات پاورليفتينگ قهرماني آسيا در سال 2019 در شهر آلماتي کشور قزاقستان با حضور 400 پاورليفتينگ کار از 22 کشور به مدت 7 روز برگزار شد که محسن شهني فيض، همکار نفتي در امور ورزش شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان بعد از پشت سر گذاشتن رقبايش، موفق به کسب مدال طلاي اين مسابقات شد.

شهني فيض که رئيس هيأت بدن سازي و پاورليفتينگ شهرستان مسجدسليمان است به عنوان مربي و ورزشکار در اين مسابقات شرکت کرده بود. شهني فيض موفق شد در وزن 83 کيلوگرم با کسب مقام نخست و قهرماني، مدال طلاي مسابقات جهاني را براي کشورمان به ارمغان بياورد.

 

شناگران نفت امیدیه مقتدرانه قهرمان شدند

تيم شناي پسران نوجوان و جوان نفت اميديه موفق شد در مسابقات ليگ برتر شنا استان خوزستان بااقتدار قهرمان شود.

 مسابقات شنا ليگ برتر استان خوزستان در رده سني نوجوانان 11و12 و 13 و 14 سال و در رده سني جوانان 15،16 و 17 سال برگزار شد که در پايان شناگران تيم نفت اميديه که بيشتر آنان از فرزندان نفتي به شمار مي رفتند، موفق شدند در پايان اين رقابت ها در هر دو رده سني بر سکوي قهرماني قرار بگيرند. در رده  سني نوجوانان تيم شنا نفت اميديه موفق شد با کسب 1015 امتياز مقام اول را به دست بياورد و تيم هاي استخر کارون اهواز با و مدرسه شنا اميديه به ترتيب در جايگاه دوم و سوم قرار گرفتند. شناگران نفت اميديه در رده سني جوانان هم با پشت سر گذاشتن رقباي خود موفق شدند با کسب 577 امتياز، مقام اول را به دست بياورند و تيم هاي پتروشيمي بندر امام با کسب 425 امتياز، مقام دوم و مدرسه شنا اميديه نيز با کسب 371 امتياز مقام سوم را کسب کردند.