هنری به نام آشپزی

سفره های یلدایی

 

آشپزي، دنيايي پررمز و راز است. برخي معتقدند براي حرفه اي شدن در آشپزي بايد تجربه کسب کرد و چيزهاي زيادي آموخت،  اما به طور کلي مي توان گفت آشپزي هنري ظريف است که عطر، بو و رنگ، حرف اول را در آن مي زند.  حالا اگر شما هم تصور مي کنيد که اين ظرافت و هنر را داريد، دست به کار شويد و هنر آشپزيتان را در طولاني ترين شب سال نشان دهيد، آن هم با پختن غذايي که در ادامه براي شب يلداتان آورده ايم. خورش خوش عطر و طعمي که مي توانيد با تهيه آن اعضاي خانواده را کنار هم جمع کنيد و شبي خاطره انگيز بسازيد. در اين شماره طرز تهيه يکي از لذيذترين غذاهاي خطه سرسبز شمال را برايتان در نظر گرفته ايم که طرفداران زيادي دارد و به روش هاي مختلف طبخ مي شود. مثلا برخي در اين خورش از آلوبخارا استفاده مي کنند، عده اي علاوه بر رب انار، رب گوجه فرنگي هم به آن اضافه مي کنند که اين کم و زياد کردن مواد به ذائقه افراد بستگي دارد.

اناردون يا ناردون

   داريوش اعماري

مواد لازم

مرغ: يک عدد

پياز خرد شده: 2 عدد متوسط

سير رنده شده: 4 حبه

رب گوجه فرنگي: 4 قاشق غذاخوري

رب انار: 4 قاشق غذاخوري

آب انار: 2 ليوان

پاپريکا: به ميزان لازم

دانه انار: يک ليوان

گشنيز تازه و خرد شده: 2 قاشق غذاخوري

روغن زيتون: يک تا 2 قاشق غذاخوري

روغن، نمک و فلفل: به ميزان لازم

 آلوخورشتي: 200 گرم (اختياري)

طرز تهيه

ابتدا مرغ را شسته به تکه هاي دلخواه خرد مي کنيم. براي گرفتن بوي زهم مرغ بايد آن را مزه دار کنيم؛ براي اين کار تکه هاي مرغ را داخل يک ظرف بزرگ دردار قرار مي دهيم و رويش کمي نمک مي پاشيم. سپس پودر گشنيز، پاپريکا، فلفل سياه و يک قاشق روغن زيتون را با هم مخلوط کرده و تمام قسمت هاي مرغ را به اين مواد آغشته مي کنيم. در ظرف را مي گذاريم و حدود 2ساعت در يخچال قرار مي دهيم تا مرغ  طعم دار شود.

سپس مقداري روغن در يک ماهيتابه مي ريزيم و تکه هاي مرغ را کمي تفت مي دهيم تا رنگ شان عوض شود. دو عدد پياز متوسط خرد شده را در قابلمه اي که مي خواهيم خورش را در آن درست کنيم، مي ريزيم. پيازها را کمي تفت مي دهيم، وقتي سبک شدند و حالت کاراملي پيدا کردند، حبه هاي سير رنده شده را به آن اضافه مي کنيم و باز هم کمي تفت مي دهيم. تکه هاي مرغ را هم داخل قابلمه مي ريزيم با پياز و سير تفت داده شده خوب هم مي زنيم.

در اين مرحله بايد رب انار را اضافه کنيم که بهتر است ملس باشد (اگر دوست داريد خورشتان ترش شود، مي توانيد رب انار ترش اضافه کنيد) رب انار را با مخلفات داخل قابلمه کمي هم مي زنيم و بلافاصله آب انار را اضافه مي کنيم(اگر دوست داشتيد مي توانيد آلو هم به خورشتان اضافه کنيد). شعله گاز را کم مي کنيم و در قابلمه را مي گذاريم تا خورش کم کم جا بيفتد. براي پخت خورش ناردون به يک ساعت زمان نياز داريد. در 15 دقيقه پاياني پخت هم مي توانيم دانه هاي انار را به خورش اضافه کنيم. (براي اينکه رنگ دانه هاي انار تغيير نکند و قرمز باقي بماند، بعد از اضافه کردن آنها در قابلمه را نگذاريد)

خورش مرغ ناردون، خورشي ملس با سس غليظ است، پس نبايد آبکي باشد. اين خورش را مي توانيد با برنج سرو کنيد و در طولاني ترين شب سال و در کنار خانواده از طعم آن لذت ببريد.

 

دسر هندوانه

   شهره سعيدي

مواد لازم

ژله ليمو، آلوئه ورا و هندوانه: هر کدام يک بسته

آب جوش: 3 ليوان

بستني: به ميزان لازم

شکلات چيپسي: به ميزان لازم

طرز تهيه

سه سايز كاسه بزرگ، متوسط و كوچك انتخاب مي كنيم. ژله ليمو را با يك ليوان آب جوش و دوسوم ليوان بستني مخلوط و داخل كاسه بزرگ تر كه از قبل چرب كرده ايم، مي ريزيم. كاسه متوسط را پر از يخ مي كنيم و درون کاسه بزرگ قرار مي دهيم و داخل يخچال مي گذاريم. بعد از سفت شدن، كاسه متوسط را با كمك آب داغ خارج مي كنيم. سپس يك بسته ژله آلوئه ورا را با يك ليوان آب جوش و دوسوم ليوان بستني مخلوط مي كنيم و داخل ژله قبلي مي ريزيم و ظرف كوچك تر را پر از يخ مي كنيم و داخلش قرار مي دهيم و در يخچال مي گذاريم. براي لايه آخر هم ژله هندوانه را با آب جوش و دوسوم ليوان بستني مخلوط مي كنيم. بايد حواسمان باشد که بعد از اضافه كردن آب جوش، کمي صبر کنيم تا خوب خنك شود و بعد بستني را اضافه كنيم. بعد از اينكه كاسه كوچك را خارج کرديم، ژله هندوانه را هم در يخچال مي گذاريم تا سفت شود و ببندد. حالا ژله هندوانه آماده شده را از قالب بيرون مي آوريم و برش مي زنيم و از شكلات چيپسي براي دانه هايش استفاده كنيم. تهيه اين دسر را براي دورهمي هاي يلدايي فراموش نکنيد.

 

کاپ کیک هندوانه

مواد لازم

تخم مرغ: 3 عدد

آرد: 2 پيمانه

شکر: يک پيمانه

روغن مايع: يک پيمانه

شير: يک پيمانه

پودر پسته: يک سوم پيمانه

بيکينگ پودر: 2 قاشق چايخوري

وانيل: يک چهارم قاشق چايخوري

نمک: به ميزان لازم

رنگ خوراکي سبز و قرمز: به ميزان لازم

طرز تهيه

ابتدا فر را با دماي 180 روشن کرده، سپس آرد، نمک و بيکينگ پودر را سه بار الک کنيد. حالا مقداري پسته را با خلال پسته آسياب کرده، مي توانيد فقط از خلال پسته يا از مغز پسته استفاده کنيد. (خلال پسته رنگ بهتري و مغز پسته طعم بهتري دارد، اما به صورت ترکيبي طعم بسيار خوبي پيدا مي کند). در اين مرحله تخم مرغ، شکر و وانيل را با هم مخلوط کنيد و تا جايي بزنيد که حجيم و کشدار شود. سپس روغن و شير را اضافه کنيد و در حد مخلوط شدن بزنيد. نوبت اضافه کردن پودر پسته است. حالا مواد را با ليسک مخلوط کنيد و در صورت نياز چند قطره رنگ سبز به موادتان بيفزاييد. در پايان هم مواد خشک الک شده را اضافه و با ليسک مخلوط کنيد.

قالب هاي کاپ کيک را چرب و تا نيمه از موادي که آماده کرده ايد، پر کنيد و حدود 20 تا 30 دقيقه در فر از قبل گرم شده قرار دهيد تا زماني که پخت کامل شود. بعد از خنک شدن، کاپ کيک ها را از قالب جدا کنيد و با کمک قلم مو و رنگ سبز خطوط هندوانه را بکشيد.

مواد لازم براي تزيين

خامه قنادي: 500 گرم

پنير ماسکارپونه: يک بسته

 اگر قالب گرد نداشتيد، مي توانيد کيک هايتان را داخل قالب مستطيل هم بپزيد و بعد از پخت با کاتر، دايره اي برش بزنيد و آن را به سليقه دلخواهتان تزيين کنيد. کاپ کيک هندوانه اي گزينه خوبي براي سفره شب يلداست و مي تواند زيبايي آن را دوچندان کند.