گفت وگوي «مشعل» با رئيس خدمات اداري و امور مسافرت جزيره لاوان

انتقال دهندگان گمنام

مشعل  ما بارها مسافر يک روزه شناورها و هلي کوپترهاي مناطق عملياتي بوده ايم؛ مسافراني که عبور از مسير جزيره لاوان تا سکوهاي مختلف برايشان تازه و هيجان انگيز است؛ اما وقتي اين مسير، راهي باشد که سالهاست اجبار به حضور و طي کردن راه طولاني براي رسيدن به آن را داري، ديگر آن هيجان اوليه وجود ندارد و تنها دو موضوع اولويت و اهميت پيدا مي کند؛ امنيت و راحتي در اين مسير.

لاوان، يکي از مناطق عملياتي مهم شرکت نفت فلات قاره ايران است و ميادين نفتي رشادت، رسالت، بلال و سلمان و ميدان گازي لاوان در آن قرار گرفته است و سلمان به عنوان ميداني مشترک، علاوه بر اهميت آن، نيروهاي فعال بيشتري را روي سکوي عملياتي خود دارد. رفت و آمد نيروهاي عملياتي به اين سکوها، يکي از موضوعات مهم است که روزانه و بدون وقفه انجام مي شود؛ اما کمتر درباره جزييات آن صحبتي به ميان مي آيد. در يکي از همين ماموريت هاي کوتاه، زماني را هم پاي صحبت هاي رئيس خدمات اداري و امور مسافرت جزيره لاوان نشستيم و او از روند کار روزمره و اما مهمشان براي «مشعل» گفت.

کيانوش رشيدي با 36 سال سابقه از قديمي هاي نفت و منطقه لاوان است که روزهاي سخت و پر حادثه و روزهاي شاد و پرکار زيادي را گذرانده است. او مي گويد: شرايط کارکناني که روي سکو هستند، با شرايط کارکنان خشکي تفاوت زيادي دارد. به همين دليل جا به جايي به موقع و خدمات رساني به آنها اهميت متفاوتي مي يابد. رشيدي ادامه مي دهد: اين کارکنان در بسياري از روزها و لحظات مهم زندگي شخصي و خانوادگيشان امکان حضور کنار اعضاي خانواده و همسر و والدينشان را ندارند و از اين نظر سختي بيشتري را تحمل مي کنند. او براي ملموس تر شدن اين شرايط مثال مي زند: زمان از دست دادن همسر و پدرم در کنار آنها و اعضاي خانواده نبود. رشيدي مي گويد: همسران ما و کارکنان روي سکو در واقع مرد خانه هستند و همه امور خانه و بچه ها روي دوش آنهاست و در مواقع سخت ما در کنارشان نيستيم. درست است که حقوق کارکنان روي سکو بيشتر از کارکنان خشکي است؛ اما اين حقوق ها ارزش دوري از خانواده و غيبت از لحظات مهم زندگي مثل روز تولد فرزندمان را ندارد.

رشيدي در ادامه درباره برنامه کاري و انتقال نيروها به سکوها و به عکس مي گويد: تمام مسؤوليت تردد در منطقه لاوان؛ از پروازها تا تردد کشتي ها و ساير موارد را مجموعه ما، يعني خدمات اداري و امور مسافرت لاوان هماهنگ مي کند. قبل از انجام سفر تمام اطلاعات مسافران سکوها از مسؤول مربوطه گرفته مي شود تا بدانيم چه تعداد مسافر داريم تا براساس شرايط آب و هوايي و امکانات برنامه ريزي کنيم.

او با بيان اينکه اولويت تردد با کارکناني است که 14 روز کاري سخت داشته اند و قرار است از سکوها به منطقه يا شهر خود برگردند ادامه مي دهد: براي اين جا به جايي هم اگر دريا آرام باشد، با شناور و اگر نباشد، با هلي کوپتر نيروها را از سکو به ساحل منتقل مي کنيم و در مرحله بعد مسافران تازه آمده را به سکوها مي رسانيم.  رشيدي به فاصله جزيره لاوان تا سکوها که حدود 144 کيلومتر است، اشاره مي کند و مي افزايد: مسير دريايي با شناور حدود 5 ساعت طول مي کشد و سعي مي کنيم در مسير شرايط صرف ناهار و پذيرايي را براي کارکنان فراهم کنيم؛ چرا که بيشتر کارکناني که تازه به جزيره آمده اند، از شهرهاي دور آمده اند و کيلومترها با خانواده شان فاصله دارند، از اين رو تلاش مي کنيم با کمترين خستگي به سکو برسند. در بسياري از موارد قبل از اعزام با شناور براي رفع خستگي و استراحت، آنها را در باشگاه مستقر مي کنيم و بعد به اسکله هدايت مي شوند.

او با اعلام اينکه اين نيروها به وسيله دو شناور موجود بين سکوهاي ميدان هاي رشادت، رسالت، بلال و سلمان و ميدان گازي لاوان تقسيم مي شوند، مي افزايد: درحال حاضر دو شناور فعال با 86 صندلي در منطقه داريم که در هر بار تردد تقريبا با بيش از 60 مسافر تردد مي کنند. براي آنکه مسافران در اين مسير طولاني راحت باشند و در صورت نياز استراحت کنند و مزاحم يکديگر نباشند، براي مهمانان و کارکنان هر سکو تقسيم بندي هايي انجام داده ايم. بيشترين تعداد مسافران براي سکوي سلمان است که حدود 130 نفر هستند و در هر نوبت کاري حدود 30 نفر جا به جا مي شوند. يکي از شناورها به سکوي سلمان و رسالت اختصاص يافته و کارکنان دو سکوي رشادت و بلال هم جداگانه با شناوري ديگر منتقل مي شوند.

رشيدي به تردد هر روزه به روزهاي دوشنبه و پنجشنبه شناورها اشاره مي کند و مي گويد: شناورها ي جديد، تميز و بدون بو هستند و امکان سرو غذا را هم دارند؛ اما با اين وجود وقتي دريا شرايط جوي مناسبي ندارد (دريا خرابي)، مجبوريم با هلي کوپتر نيروها را جا به جا کنيم. هلي کوپتر هم در هربار بيشتر از 10 نفر را نمي تواند جا به جا کند و روزانه هم تنها مجوز سه سورت پرواز داريم. اين هلي کوپترها در اجاره شرکت هستند و با اين هزينه هاي سنگين، تعداد محدودي از کارکنان را مي توانيم جا به جا کنيم.

رئيس خدمات اداري و امور مسافرت جزيره لاوان مي گويد: هزينه شناورها کمتر است و امنيت بيشتري هم دارند و نيروها مايل هستند با شناور تردد کنند. او مي افزايد: متاسفانه يکي از هلي کوپترها سال گذشته سقوط کرد و نيروها تا مدت ها مي ترسيدند در شرايط جوي نامساعد از هلي کوپتر استفاده کنند. به همين دليل با وجود شرايط سخت، شناور را ترجيح مي دهند.

رشيدي ادامه مي دهد: براي مواقع اضطراري هلي کوپترها در دسترس هستند و مجوز پرواز در شب يا هر ساعتي ديگر را دارند. در موارد خاص مثل بروز بيماري يا حادثه براي کارکنان هم هر زمان پزشک سکو به پزشک منطقه لاوان اعلام نياز کند، اقدام به جا به جايي با هلي کوپتر يا شناور مي کنيم و بيمار را در اسرع وقت به جزيره کيش مي فرستيم؛ چرا که امکانات پزشکي کيش بهتر از لاوان است و اگر بيمار در ساعات شب شرايط خاصي داشته باشد، در غير اين صورت با هلي کوپتر منتقل مي شود در روز و با شناور او را جا به جا مي کنيم.

 

داستان عکس

مراسم چهاردهمين سالگرد شهداي اصحاب رسانه و ارتش جمهوري اسلامي ايران بعد از ظهر پنجشنبه (14 آذرماه) در قطعه 50 بهشت زهرا (س) برگزار شد.

عکس: محمد محسني فر -  مهر

 

اپلیکیشن های کاربردی

Timetable

دسته بندي و برنامه ريزي مباحث و پروژه ها در ابتداي سال مي تواند کار سخت و دشواري باشد اما به ياد آوردن اينکه هر ساعت چه کلاسي داريم نيز مي تواند به نوبه خود دردسر داشته باشد. از اين رو با استفاده از اپليکيشن Timetable مي توانيد به راحتي کلاس هايتان را مديريت کنيد و براي رخدادهاي مهم کلاسي مانند کنفرانس ها يا امتحانات هم آلارم تنظيم کنيم. همچنين اين برنامه قادر است به صورت اتوماتيک در زمان کلاس گوشيتان را روي حالت بيصدا قرار دهد.

Google Lens

اگر از اپليکيشن هاي برنامه ريزي فعاليت روزانه استفاده مي کنيد، بايد بدانيد که اپليکيشن Call  گوگل يک برنامه بسيار عالي براي مديريت وظايف و برنامه هاي روزانه شما است. استفاده از اين اپليکيشن تقويم به لطف داشتن رابط کاربري عالي و کابردي بسيار ساده است و مي توانيد به آساني نمايي کلي از فعاليت هاي هفته يا ماه پيش رويتان را مشاهده کنيد. علاوه بر اينها، اپليکيشن Call قابليت همگام سازي با اپليکيشن معروف Any.Do را نيز دارد. با اين کار مي توانيد تمام برنامه ريزي ها و فعاليت هايتان را يکجا مشاهده کنيد.

WolframAlpha

اپليکيشن WolframAlpha در اصل يک موتور جستجو بسيار پيشرفته است که مي تواند پاسخ هر سوالي را برايتان پيدا کند. اين اپليکيشن پاسخ به سوالات در زمينه هاي موسيقي، فرهنگ، تلويزيون و حتي مسائل رياضي را پوشش داده و همچنين قادر است آمار و ارقام مختلفي را نيز به شما ارائه دهد.