بخوانید و بدانید

ترفندها و دانستنی های کاربردی

آشنا بودن با برخي ترفندها و دانستني هاي کاربردي، گاهي در شرايط بحراني که ممکن است هر کسي با آن روبه رو شود، مي تواند گره گشا باشد و حتي جانمان را نجات دهد.  اين نکات مهم مطمئنا به دردمان مي خورد و در مواقع اضطراري به کارمان مي آيد، پس آگاهي از آنها در موارد اورژانسي که بايد در کسري از ثانيه تصميم بگيريم، همان چيزي است که بايد بدانيم. اگر حس کنجکاويتان برانگيخته شده، اين مطلب را تا پايان بخوانيد.

توقف ماشين زماني که ترمز کار نمي کند

کار نکردن ترمز براي بسياري از رانندگان پيش آمده است. اتفاقي که گاهي به دليل عدم آگاهي از کنترل بجا و بموقع خودرو حوادث ناگواري را رقم زده است. اگر هنگام رانندگي متوجه شديد که ترمز کار نمي کند، اولين کاري که بايد انجام دهيد، حفظ خونسردي است. پس از آن ابتدا پدال ترمز را پشت سر هم و محکم بفشاريد تا بر اثر اصطکاک ميان لنت و ديسک سرعت خودرو شما کاهش يابد و خودرو متوقف شود. اگر اين کار بي تاثير بود، با کاهش سرعت از ترمزدستي کمک بگيريد. اگر کشيدن ترمزدستي هم باعث توقف خودرو نشد، چاره اي جز ريسک خطرناک و وارد شدن خسارت نداريد. آخرين گزينه اين است که بدنه خودرو را به گاردريل هاي کناره جاده بماليد تا از اين طريق بتوانيد ابتدا سرعت خودرو را کم و سپس آن را متوقف کنيد.

براي ايجاد گرما دور آتش سنگ بچينيد

افراد زيادي هستند که زمان روشن کردن آتش، دور آن سنگ مي چينند. اين سنگ ها علاوه بر کاربردهاي مختلفي که دارند، مثل جلوگيري از سرايت آتش و عمل کردن به عنوان پايه براي قرار دادن ظروف غذا کاربرد مهم ديگري هم دارند که شايد ندانيد. اين سنگ ها پس از خاموش شدن آتش، يک ابزار فوق العاده براي گرم شدن هستند. گرماي آنها به حدي است که در صورت قرار دادن در ظرف آب، آن را براي شما گرم مي کنند.

از حشرات سمي دوري کنيد

در مواجهه با حشرات و عنکبوت هاي معمولي، تنها کاري که بايد انجام دهيد غلبه بر ترس است، چراکه آنها آسيبي به شما نمي رسانند؛ اما درباره حشرات و موجودات سمي، احتياط کنيد. حشرات با نيش زدن براحتي مي توانند در طبيعت که به مراکز درماني هم دسترسي نداريد، جان شما را به خطر بيندازند. پس حواستان به نيش حشرات و موجوداتي که در اطرافتان وجود دارند، باشد.

باقوطي هاي در دسترس ماهي بگيريد

براي افرادي که طبيعت گردي را دوست دارند و هر چند وقت يک بار برنامه اي براي گشت وگذار مي ريزند، اين احتمال که گم شوند و چند روزي را در طبيعت بگذرانند، وجود دارد. اين اتفاق نه تنها براي طبيعت گردان، بلکه براي ما هم ممکن است بيفتد. بنابراين دانستن اينکه چطور خودمان را در اين شرايط سير نگه داريم، مهم است. اگر به رودخانه يا دريا دسترسي داشته باشيم، مي توانيم ماهي بگيريم، اما بدون قلاب چطور مي توان اين کار را انجام داد؟ اگر قوطي کنسرو يا نوشابه داشته باشيد، روي در آنها حلقه اي وجود دارد که به باز شدن آسان آن کمک مي کند. بنابراين مي توان از اين حلقه يک قلاب ماهيگيري ساخت. براي اين کار کافي است با چاقو يا سنگ اين حلقه را از وسط نصف کنيد و يک بند به آن ببنديد و با يک تکه نان به عنوان طعمه، توانايي تان را در گرفتن ماهي امتحان کنيد.

يک علامت اورژانسي بفرستيد

اين کار در گذشته هاي بسيار دور انجام مي شد، اما امروزه و در برخي شرايط بحراني هم مي توان از آن کمک گرفت. براي علامت دادن با آتش، بايد دود زيادي ايجاد کنيد که برگ هاي چنار، برگ هاي خيس درختان و حتي مواد پلاستيکي مي توانند در توليد دود زياد کمک کننده باشند. راه ديگري که مي توان براي فرستادن سيگنال استفاده کرد، اشياي بازتاب دهنده اي مثل آيينه، سي دي، آهن پوليش شده و حتي جواهرات هستند.

بدون هيچ منبعي آتش درست کنيد

علاوه بر روش هاي معمولي که براي درست کردن آتش وجود دارد، يک راه اثبات شده اين است که از باتري و دو تکه کوچک فويل (در مواقع ضروري کاغذ آدامس هم مناسب است) استفاده کنيد. به اين شکل که هر کدام از تکه هاي فويل را روي دو سمت باتري بگذاريد تا فويل داغ شود و بسوزد. وقتي شعله ايجاد شد، مي توانيد از چيپس هاي  مانده براي درست کردن آتش کمک بگيريد(چيپس زودتر آتش مي گيرد). ضدعفوني کننده هاي دست هم مانند الکل قابل اشتعال هستند و در مواقع اضطراري به درد آتش درست کردن مي خورند.

خودرويتان را از برف و شن بيرون بکشيد

تجربه گير کردن ماشين در برف، شن، گل و لاي و... براي بيشتر ما پيش آمده است که با کمک گرفتن از ديگران مشکل به آساني حل شده است؛ اما اگر جايي گير افتاديد که هيچ کمکي نبود، چه کاري مي توانيد انجام دهيد؟ اولين پيشنهاد اين است که از زيرپايي هاي خودرو کمک بگيريد و آنها را زير چرخ هاي گير کرده قرار دهيد تا مشکل حل شود. داشتن موکت يا هر چيز ديگري که بتواند سطح لغزنده را از بين ببرد هم مشکل گشاست.

آبتصفيه شده خودساز  بنوشيد

اگر روزي در شرايطي بحراني قرار گرفتيد و دسترسي به آب تصفيه شده نداشتيد، اولين گزينه نوشيدن آب از برکه يا چاله آب نباشد. در اين شرايط مي توان با يک بطري خالي، مقداري علف، زغال و شن معمولي يک تصفيه کننده آب ساخت. آب با جريان يافتن در اين لايه ها تصفيه و قابل استفاده مي شود. همچنين مي توانيد از آبي که از درختان تهيه و گرفته مي شود، استفاده کنيد. براي گرفتن آب از درختان کافي است يک کيسه نايلوني يا پلاستيکي نسبتا بزرگ را دور يک شاخه از درختاني که برگ هاي زيادي دارند، بکشيد طوري که همه برگ ها داخل کيسه قرار بگيرند. بعد از گذشت دقايقي نه چندان طولاني، مي بينيد که داخل کيسه آب جمع شده است.

شماره اورژانسي را بگيرد

همانطور که مي دانيد بيشتر گوشي ها از هوشمند گرفته تا معمولي، قابليت گرفتن يک شماره محلي اورژانس را دارند، حتي اگر سيم کارت و آنتن نداشته باشند. در شرايطي که احساس مي کنيد نياز به کمک داريد، تلفن همراه خود را روشن نگه داريد. گرفتن يک شماره اورژانسي، کمک مي کند تا پيغامي الکترونيکي به نجات دهندگان فرستاده شود و آنها بفهمند که کسي نياز به کمک دارد. به اين اتفاق دست دادن ديجيتالي مي گويند.