پاي صحبت يکي از اعضاي خانواده نفت درباره سختي هاي نگهداري از دو فرزند معلول

حمایت تنها  کمک مالی نیست

مشعل منصور رحيم زادگان، يکي از کارکنان ستاد شرکت ملي نفت است که در ساختمان مرکزي چهارم مشغول به فعاليت است. 33 سال سابقه کار دارد و در اين سال ها با وجود مشکلات بسيار سخت و خاص در خانه خود، بدون آنکه مشکلش را به ديگران بگويد، جريان زندگي را پيش برده و در کنار شرايط سخت نگهداري از دو فرزند معلولش، توانسته تا مدرک کارشناسي ارشد IT از دانشگاه اميرکبير هم پيش برود. او سال هاست که با شرايطي سخت و تلخ رو به روست؛ اما کمتر همکاري است که شرايط او را بداند. او حالا به اين نتيجه رسيده که لازم است درباره اين شرايط سخت به خاطر ديگراني که ممکن است شرايط مشابه داشته باشند، حرف بزند و از زندگي روزانه اش با دو فرزند معلول بگويد.

او مي گويد: ازدواج فاميلي داشته، اما قبل از ازدواج و قبل از اولين بارداري همسرش بارها آزمايش هاي مختلف داده اند و پزشکان اعلام کرده بودند که مشکلي براي فرزندشان به وجود نمي آيد، اما برخلاف اين نظر، دخترشان با معلوليت ذهني به دنيا آمد. او 30 سال سن دارد و خانواده اش در اين سال ها با وجود سختي بسيار از او نگهداري کرده اند؛ اما با تولد دوقلوها مشکلات چهره جديدي را به زندگي آنها نشان داد.

رحيم زادگان ادامه مي دهد، براي تولد اين دو فرزندشان که دوقلو شده اند هم حداقل يک دهه بعد و با پيشرفت بيشتر علم ژنتيک از پزشکان مختلف کمک گرفته اند و آزمايش هاي کنترل شده زيادي که هزينه هاي بالايي هم داشته، انجام داده اند؛ باز هم يکي از دو قلوها همان بيماري را دارد و يکي ديگرشان سالم است. دوقلوها حالا 14 سالشان است و دختر دومشان در نهايت سلامت به مدرسه مي رود؛ اما پسرشان معلول است. از وقتي دوقلوها آمدند، مادر ديگر توان مراقبت از خواهر معلول بزرگتر را ندارد و مجبور شده اند دختر اولشان را در يکي از مراکز مراقبتي نگهداري و ماهانه هزينه هاي نگهداري را پرداخت کنند.

او مي گويد، دختر و پسر معلولشان مي توانند دست و پايشان را حرکت دهند؛ اما توان راه رفتن ندارند و مهمتر اينکه با توجه به نوع بيماري نابينا هم هستند. رحيم زادگان مي افزايد: با توجه به شرايطشان در مواقع زيادي از روز يا شب دچار آشفتگي و بي خوابي مي شوند. به همين دليل شب هاي بسياري مجبوريم تا صبح آنها را آرام کنيم. رحيم زادگان ادامه مي دهد: بسياري از صبح ها در زمان شروع کار، تاخير دارد و يکي از دلايل اين شرايط، بي خوابي شب ها و رسيدگي به امور بچه ها قبل از بيرون آمدن از خانه است.

اين کارمند ستاد نفت مي گويد: در تمام اين سال ها همسرش بار نگهداري اين دو فرزند معلول و مديريت دختر ديگرشان را که سالم است، به تنهايي به دوش کشيده و حالا سال هاست که مشکلات جدي آرتروز گردن و کمر گرفته است.او مي افزايد: اگرچه نگهداري دختر معلول بزرگشان در مرکز نگهداري طرف قرارداد با نفت از مشکلاتشان کاسته، با اين وجود برخي هزينه هاي نگهداري که شامل تهيه پوشک، لباس و برخي داروها در هر ماه مي شود، رقم کمي نيست و هر ماه حداقل حدود دو ميليون تومان تنها براي تهيه پوشک هزينه مي کنند.

رحيم زادگان براي درک متقابل خانواده هايي که شرايطي شبيه به او دارند، مي گويد: معلولاني شبيه فرزندان من در روز يا شب بي تابي دارند و ممکن است اصلا نخوابند و اين بي خوابي همراه با سروصدا و فريادهايي باشد که همسايه ها را ناراحت کند. ما هم تلاش مي کنيم اين شرايط کمتر پيش بيايد و شب بيداري هاي ما براي همين است؛ اما در بيشتر موارد همسايه ها تحمل نمي کنند. يکبار هم با توجه به اجاره نشين بودنمان مجبور شديم محل خانه را به خاطر شکايت همسايه ها تغيير دهيم.

او با بيان اينکه برخي داروهاي دو فرزند معلولش کمياب است يا مورد حمايت سازمان بهداشت و درمان نفت نيست و مجبور مي شود آنها را در بازار آزاد پيدا و خريداري کند، مي گويد: اين داروها براي تمرکز و آرامش اين بچه هاست تا بي تابي و بي خوابي کمتري داشته باشند و اگر به موقع داده نشود، حالشان بدتر مي شود. رحيم زادگان مي افزايد در اين سال ها علاوه بر کار دوم براي تامين هزينه هاي فرزندان، توانستم در رشته IT مدرک کارشناسي ارشد بگيرم؛ اما در اين سال ها به دليل شرايط اداري اين تغيير سطح تحصيلي در پايه اداري لحاظ نشده تا هم شرايط مالي ام تغيير کند و هم روحيه ام.

او تاکيد دارد که درک متقابل و اطلاع از شرايط چنين خانواده هايي، بهترين کمک و همکاري است و نبايد تنها نگاه مادي داشت و تصور کرد چنين خانواده هايي تنها به کمک مالي نياز دارند. رحيم زادگان مي گويد، دليل گفت وگويش با «مشعل» اين است که شايد خانواده هاي ديگري هم در خانواده نفت شرايط مشابه او داشته باشند و با ديدن و خواندن اين گزارش، شرايطشان را بگويند و زمينه کمک به آنها فراهم شود. او ضمن تشکر از واحد مددکاري شرکت ملي نفت به خاطر پيگيري مستقيم شرايط خانه و فرزندان معلولش مي افزايد: «بسياري از همکارانم در محيط کار در اين سال ها از شرايط من بي خبر بودند، به عبارتي بدون آنکه به کسي بگوييم، در اين شرايط دوام آورديم و مبارزه کرديم، اما حالا لازم است درباره اين شرايط حرف بزنيم تا شايد اوضاع براي کساني که شرايط مشابه دارند، تغيير کند و درک بيشتري از اين نوع موقعيت زندگي به وجود بيايد؛ چرا که تنها موضوعات مالي مطرح نيست و درک معنوي اهميت بيشتري دارد.

 

داستان عکس

ثبت نام از داوطلبان يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي با صدور دستور شروع انتخابات از سوي وزير کشور از صبح يکشنبه 10 آذرماه در محل وزارت کشور آغاز شد.

محمدرضا عباسي  – مهر

 

اپلیکیشن های کاربردی

Perfect365

يک نرم افزار عالي و پرطرفدار با بيش از 50 ميليون دريافت از گوگل پلي در زمينه روتوش و ترميم عکس ها مخصوص سيستم عامل اندرويد است که از سوي گروه برنامه نويسي ArcSoft توسعه و طراحي شده است. با استفاده از اين نرم افزار قادر خواهيد بود در محيطي ساده و کلاسيک در سريع ترين زمان ممکن و به صورت حرفه اي لک هاي موجود در چهره را حذف کنيد و با ابزارهايي کاربردي که در اختيار داريد، تنها با چند لمس ساده، چهره خودتان را زيباتر کنيد. اگر به دنبال برنامه اي هستيد که با آن بتوانيد عکس هاي خودتان را بهبود ببخشيد، پيشنهاد ما به شما اپليکيشن فوق العاده Perfect365  است. شما قادر هستيد که بر اساس سليقه، مد روز يا قالب هاي آماده عکس هايتان را ويرايش و آرايش کنيد و در نهايت عکس ويرايش شده را با يک کليک در گالري خودتان ذخيره کرده و آن را به اشتراک بگذاريد.

PicsArt – Photo Studio

کامل ترين، بهترين، قدرتمندترين و پرطرفدارترين اپليکيشن ويرايش تصوير (Photo Editor) براي اندرويد است که با دانلود بيش از 70 ميليون بار و با دارا بودن امتياز 4٫4 از 5٫0 در پلي استور محبوب ترين فوتو اديتور به شمار مي رود که با نصب آن روي اسمارت فون، مي توانيد يک استوديوي عکس فوق العاده را در اندرويدفون خود به ارمغان بياوريد و با استفاده از ابزارهاي بي نظيري که در اختيار شما قرار مي دهد، تجربه کار با بهترين و کامل ترين برنامه فوتو اديتور را داشته باشيد. شما اين امکان را داريد تا از ميان ده ها افکت فوق العاده در دسته بندي هاي منحصر به فرد، يکي را به صورت دلخواه روي عکس هايتان اعمال کنيد و رنگ و رويي تازه به عکس هايتان ببخشيد.

Pho.to Lab PRO

اگر بخواهيم يکي از قدرتمندترين، پرطرفدارترين و بهترين برنامه ويرايش افکت گذاري عکس را براي سيستم عامل اندرويد معرفي کنيم که با دارا بودن امکانات بي نظير شما را متعجب مي سازد، بدون شک اپليکيشن Pho.to Lab PRO اين شايستگي را دارد که از آن به عنوان قدرتمندترين برنامه ويرايش تصوير ياد شود. اين نرم افزار با در اختيار قرار دادن يک آزمايشگاه عکس شگفت انگيز، شما را قادر مي سازد که عکس هايي خلاق ايجاد کنيد و از ميان صدها افکت، فريم و استايل، يکي را به دلخواه روي عکس هايتان اعمال کنيد. اگر مي خواهيد عکس هاي خود يا دوستانتان را به کاريکاتور تبديل کنيد يا کارت پستال هاي کم نظير و فوق العاده زيبا و حرفه اي را بدون هيچ دانش خاصي طراحي کنيد، اين اپليکيشن به کمک شما مي آيد.