دره راگه جاذبه ای 20 هزار ساله و کم نظیر

شبنم اعماري      به نيمه هاي پاييز رسيده ايم؛ فصل دل انگيزي که پر از زيبايي است، فصل باد و باران و بوي خاک، فصل عاشقي و دلبري رنگ ها. پاييز هزاررنگ کم کم جاي خود را به زمستان مي دهد، فصلي که کمتر کسي دل به جاده مي سپارد و راهي سفر مي شود.  با اين حال در کشورمان نقاط زيادي وجود دارد که در فصل سرما تماشايي و براي سفر هاي زمستاني مناسبند. استان کرمان يکي از مناطقي است که زمستاني دلپذير دارد و سفر به اين منطقه مي تواند بسيار خاطره انگيز باشد.  از جاذبه هاي ديدني اين استان هم که براي سفرهاي پاييزي و زمستاني بسيار مناسب است از دره راگه مي توان نام برد، جايي که در گذشته هاي نه چندان دور به دليل آنکه خرده سنگ هايي از بالاي دره به پايين سقوط مي کردند، به دره مرگ معروف بود. اين جاذبه زيبا در نزديکي رفسنجان جا خوش کرده است.

نادرترين پديده زمين شناسي

دره راگه يکي از زيباترين مکان هاي ديدني استان کرمان به شمار مي رود که قدمتي 20 هزار ساله دارد و از نادرترين پديده هاي زمين شناسي محسوب مي شود که بر اثر فرسايش آبرفتي در کويرهاي حاشيه رفسنجان شکل گرفته است. اين دره چيزي حدود 20 کيلومتر طول و عمقي 70 متري دارد. صخره هاي نوک تيز و معمولي با تيغه هاي بلند 100 متري از راگه فضايي شگفت انگيز ساخته اند که هر بازديدکننده اي را به وجد مي آورد؛ اما آنچه بر چشم نوازي دره افزوده، رودي به نام «گيودري» است که زيبايي هاي راگه را دوچندان کرده است.

 

تفريحات دره

راگه به دليل دارا بودن آب وهوايي مناسب و آسمان زيبا و پرستاره، توجه گردشگران زيادي را به خود جلب کرده است، از آن جهت که مکان خوبي براي ديدن ستاره هاست. با حضور در دره راگه نمي توان از رصد ستارگان در شب به راحتي گذشت.علاوه بر اين، صخره نوردي و کوهنوردي هم گردشگران زيادي را به اين منطقه مي کشاند.دره راگه روزگاري ناشناخته بود، اما افزايش ظرفيت گردشگري در اين منطقه باعث شده تفريحات جذاب و منحصر به فردي در حال ايجاد و گسترش باشند که از جمله آنها مي توان به دوچرخه سواري، شترسواري، اسب سواري، موتورهاي چهارچرخ، راپل، طي کردن عرض دره از طريق پل معلق، رالي کوير، زيپ لاين، گردشگري نجوم و... اشاره کرد.

حيات وحش راگه

اين جاذبه ديدني به دليل شرايط خاصي که دارد از حيات وحش منحصر به فردي نيز برخوردار است. ژئوپارک راگه با طبيعت بکر و حيات وحش کم نظيرش در حال حاضر محبوبيت زيادي در بين طبيعت گردان پيدا کرده است.

دانستي هاي سفر

با توجه به آنچه برايتان آورديم، اگر قصد سفر به اين دره را داشتيد، به نکاتي که در ادامه مي گوييم، دقت کنيد تا سفري ايمن و لذت بخش داشته باشيد.

امروزه که در عصر تکنولوژي بسر مي بريم، براي گشت و گذار در اقصي نقاط کشور مي توانيم به راحتي از گوشي هاي هوشمندمان استفاده کنيم، اما گاهي اوقات پيش مي آيد که کمک گرفتن از راهنمايان محلي امري ضروري به نظر مي رسد. براي دره گردي در راگه به راهنما و فردي آشنا به اين منطقه نياز است، کسي که محيط را به خوبي بشناسد و آگاهي کاملي از اين منطقه داشته باشد. نکته بعدي که بايد به آن اشاره کنيم، اينکه بخشي از مسير راگه را بايد در آب طي کنيد. بنابراين لباس، کفش و تجهيزات مورد نياز براي راه رفتن در آب يادتان نرود.

چه زماني برويم

استان کرمان و شهرهاي ديدني آن، به دليل شرايط اقليمي و موقعيت جغرافيايي شان، جزو مناطق گرمسيري ايران هستند که تابستان هايي داغ و سوزان دارند. به همين دليل بهترين زمان سفر به استان کرمان، فصول سرد سال است و مناسب ترين راه براي رسيدن به دره زيباي راگه که هم راحت باشد و هم به صرفه، سفر با قطار و رفتن به رفسنجان است، چراکه از اين شهر تا دره 20 کيلومتر راه در پيش داريد.

مسير دسترسي

براي رسيدن به اين دره شگفت انگيز کويري از سمت رفسنجان به سمت کرمان حرکت کنيد، سپس با عبور از روستاي ناصريه، يک خروجي در سمت راست مي بينيد، اين جاده را تا زماني ادامه دهيد که به يک علامت با لاستيک خودرو برسيد. با رسيدن به اين علامت، مسيري در سمت چپ ديده مي شود که بايد آن را مستقيم ادامه دهيد تا در نهايت به دره برسيد و خود را مهياي گشت و گذاري خاطره انگيز کنيد.

 استفاده از کمپ

اگر تمايل داشتيد از تمام ديدني هاي دره و اطراف آن ديدن کنيد، يک روز کافي نيست و بايد مدت زمان بيشتري را به اين کار اختصاص دهيد. بنابراين در صورت تمايل مي توانيد شب را در اقامتگاهي که در نزديکي راگه وجود دارد، بگذرانيد، کمپي که با عبور از قسمتي از دره، آن را مي بينيد.

ثبت عکس هاي ديواره ها و رود جاري اين دره مي تواند شگفت انگيز بودن آن را به خوبي برايتان به تصوير بکشد تا با هر بار ديدن اين تصاوير به وجد بياييد و خاطرات حضور در دره را مرور کنيد.

 

هتل های سنتی ایران

هتل سرابي  شوشتر

اين خانه که کهن ترين هتل سنتي جنوب محسوب مي شود با قدمتي 210 ساله در دل شهر جا خوش کرده و جزو بناهاي تاريخي و زيباي شوشتر به حساب مي آيد که پس از مرمت به عنوان اولين هتل سنتي استان خوزستان شناخته مي شود. هتل سنتي سراب شوشتر، هنر بي بديل ايران زمين را به حدي زيبا به تصوير کشيده که نمي توان از اقامت در آن به راحتي گذشت و تلفيق هنر ايراني اسلامي در معماري آن را ناديده گرفت. از مزاياي اقامت در هتل خانه سرابي نزديکي آن به سازه هاي تاريخي و بازار سنتي است. با اين حال توجه داشته باشيد که اين هتل در ورودي، لابي و اتاق هاي خود داراي پله است که شايد براي افراد سالمند و کودکان خردسال مشکلاتي در رفت و آمد ايجاد کند.

هتل سنتي طبيب

بناي اين هتل سنتي، يک اثر تاريخي زيبا و منحصر به فرد است که در بافت قديم شوشتر خودنمايي مي کند. اثري که به ثبت ملي رسيده است. هتل خانه سنتي طبيب، با قدمت بيش از 200 سال متعلق به دوران قاجار است و در آن زمان به عنوان تجارت خانه از آن استفاده مي کردند. از ويژگي هاي اين هتل منحصر به فرد که باعث تمايز آن شده، مي توان به انواع مختلف و متعدد تزيينات از جمله گچبري و آجرکاري اشاره کرد. ديوارها و پنجره هاي مشبک آجري که در بخش هاي مختلف اين بنا به چشم مي خورد هم بر زيبايي هاي اين هتل خانه سنتي افزوده است. درهاي چوبي با سردرهاي زيباي آن فضايي چشم نواز خلق کرده اند که شما را به عمق تاريخ خواهد برد.

هتل عمارت افضل

يکي ديگر از بناهاي تاريخي بجا مانده از دوره قاجار در شوشتر که به ثبت ملي رسيده عمارت خانه افضل است، جايي که در معماري آن تلفيق هنر ايراني اسلامي به خوبي ديده مي شود. آجرکاري اين بنا بسيار خاص است و مشتمل بر آجرکاري خفته، راسته و خوون چيني در جبهه هاي مختلف بناست.

 

صنایع دستی

نگارگری

 

 

يکي از مشهورترين و ارزنده ترين هنرهاي ايران که نمونه هاي هنر تصويري در نسخه هاي خطي است، نگارگري مي گويند. در اين هنر کهن؛ نقش ها، هيچ شباهتي با عالم واقعي ندارند. منظره هاي نزديک، در قسمت پايين نقاشي و مناظر دور در قسمت بالاي آن کشيده مي شوند و هيچ کدام از چهره ها تمام رخ نيستند.

نگارگري ايراني، به عنوان هنري برگرفته از مفاهيمي چون تعالي روح و رسيدن به عالم معنا و جاودانگي با نگرش حقيقت گرا و هنر قدسي در سراسر دنيا شناخته شده است.

در حقيقت نگارگري مفهوم عام دارد و روش ها و سبک هاي گوناگون نقاشي ايراني را شامل مي شود؛ چه آنها که در کتاب و نسخه هاي خطي (تذهيب، تشعير، حاشيه سازي، جدول کشي، گل و مرغ) صورت گرفته و چه آنها که بر ديواربناها و بوم هاي ديگر انجام شده است.

* نگارگري يا نقاشي ايراني داراي ويژگي ها، اصول و ضوابطي مخصوص به خود است که آن را از نقاشي اروپايي و حتي مينياتور(که با نگارگري اشتباه گرفته مي شود) متمايز مي کند.

در مجموع ويژگي هاي نگارگري باعث شده نگارگران ايراني از اين هنر براي ترسيم تصاوير زيبا و پرمعنا و مفهوم استفاده کنند. اين هنر از ديرباز در کتاب آرايي و ديوارنگاري به کار مي رفته و امروزه نيز بيشتر در تابلوها و پرده ها تجلي پيدا مي کند.

اصلي ترين ماده هنر نگارگري، سطحي است که اين هنر روي آن اجرا مي شود، مثل قلمدان ها، جاکتابي، جلد کتاب، آلبوم، قاب آينه و ... .

نگارگران در تکنيک نگارگري از انواع رنگ هاي محلول در آب مانند گواش، آبرنگ، آکروليک يا مرکب استفاده مي کنند. روغن نيز براي محافظت از آثار مورد استفاده قرار مي گيرد.

قلم مو هم ابزار ديگري است که در نگارگري از آن بهره مي برند.