گفت و گو با ايمان روح الامين، از مبتکران خانواده صنعت نفت

امیدوارم عملگر چرخی وارد وندورلیست شود

مشعل سيد ايمان روح الامين، يکي از کارشناسان خوش فکر خانواده بزرگ نفت است که به دنبال پيگيري علايق شخصي خود، موفق به ساخت عملگر چرخي (rotary actuator)  مورد نياز شيرهاي صنايع نفت و گاز شده و حالا اميدوار است که با رفع موانع براي اخذ مجوزهاي مختلف بتواند در آينده نزديک، اين محصول پرمصرف را به توليد انبوه برساند. او مدرک کارشناسي ارشد مکانيک از دانشگاه صنعتي اصفهان دارد و سال ها در صنايع دفاع مشغول به کار بوده؛ اما از سال 91 در قالب جذب ممتازان دانشگاهي، وارد خانواده نفت شده و اين روزها در مديريت برنامه ريزي و کنترل طرح هاي سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس مشغول به فعاليت است.

روح الامين مي گويد: با توجه به حوزه عملکرد و برنامه هاي سازمان منطقه ويژه پارس، کارهاي عملياتي و اجرايي خاصي براي من وجود ندارد و نهايت کار اجرايي بازرسي فني پروژه هاست؛ اما علاقه زيادي به داشتن چالش براي ساخت تجهيزات و قطعات مختلف دارم و در اين مدت اين علاقه را دنبال کرد ه ام.

او ادامه مي دهد: پيش تر که در صنايع دفاع بودم، اين علاقه شخصي را دنبال مي کردم و در آنجا هم روي عملگرهاي صاعقه و آذرخش يا بالگرد کبري کار کرده بودم؛ اما از وقتي وارد نفت شدم، کمي فاصله گرفتم. در ادامه با همکاري يکي از بستگان اين علاقه را دوباره دنبال کردم.  روح الامين درباره دليل اين ابتکار خود به «مشعل» مي گويد: ماموريت 6 ماهه در ايستگاه انتقال گاز ياسوج و نياز مبرم صنايع نفت و گاز کشور به اين عملگرها، جرقه توليد  اين قطعه را  زد و بعد از نزديک به دو سال تلاش شبانه روزي موفق به توليد اين محصول شديم و حدود يکسال است که توليد آن را به شکل محدود شروع کرده ايم. در خطوط مختلف آب، گاز يا ساير محصولات انواع شيرهاي توپي، پروانه اي يا سماوري وجود دارد که هر بار بايد 90 درجه باز و بسته شوند و باز و بسته کردن آنها در زمان هاي کوتاه زمانبر است يا به نيروي جسمي زيادي نياز دارد و ممکن است يک نفر نتواند همزمان اين شيرها را باز و بسته کند. در عين حال گاه لازم است که چند شير در زماني مشخص  باز يا بسته شوند که در اين شرايط، ديگر يک نيروي انساني از پس اين کار برنمي آيد و حتما بايد از طريق يک موتور بادي اين کار صورت گيرد.

او با تاکيد بر اينکه نمونه مشابه اين عملگرها با قيمت هاي متفاوتي از اروپا، چين يا ترکيه وارد مي شوند، اعلام مي کند: اين عملگرها با مهندسي معکوس و بازطراحي و با قيمتي کمتر در داخل توليد مي شود؛ اما فعلا شرايط توليد انبوه و گرفتن سفارش از بزرگترين مشتري يعني صنعت نفت را نداريم.

روح الامين به مشکلاتي که در اين دو سال براي دريافت برخي مجوزها و وارد شدن در وندورليست نفت داشته اند، اشاره مي کند و مي گويد: سفارش هاي بزرگ و خوبي را در اين مدت داشته ايم که به دليل قرار نداشتن در وندورليست صنعت نفت، نهايي نشده اند و نتوانسته ايم در توليد اين تجهيز به توليد انبوه برسيم، از سوي ديگر تا زماني که در وندورليست نباشيم، اعتماد صنعت داخل به ما کامل نمي شود. بجز يکي از بخش ها، ساير قسمت هاي مربوط به ساخت اين تجهيز، کاملا داخلي است و با قيمت بسيار کمتري نسبت به نمونه هاي خارجي توليد مي شود. او در عين حال مي گويد که اطلاعات دقيقي از قيمت و ميزان واردات اين عملگرهاي چرخي وجود ندارد و ما تنها مي دانيم که 30 هزار نمونه از اين عملگرها در سايزهاي مختلف در کل کشور مصرف مي شود.

در نمونه بازارهاي مختلف براي اين عملگرهاي چرخي 10 ساير مختلف وجود دارد؛ اما تنها پنج سايز پرمصرف را توليد مي کند.

عملگر چرخي قابل نصب روي شيرهاي پروانه اي (butterfly valve)، توپي (ball valve) و سماوري (plug valve) يکي از اقلام پرکاربرد است که سبب سهولت باز و بسته شدن شيرها مي شود.

 همچنين با توجه به امکان تجهيز آنها به فنرهاي بازگشت، اين عملگرها به منظور تامين شرايط امن نيز استفاده مي شوند.

 توليد اين شيرها به روش مهندسي معکوس در پنج سايز 40، 52، 63، 88 و 105 (قطر داخلي عملگر) به صورت انبوه فراهم شده و در خودکفايي اين اقلام با توجه به قيمت رقابتي در صنايع نفت و گاز مي تواند نقشي مهم ايفا کند.

 از ديگر مزاياي توليد داخلي اين عملگرها مي توان به ضمانت 6 ماهه محصول و امکان پشتيباني قطعات يدکي اشاره کرد که اين محصول را از نمونه خارجي در بازار متمايز مي کند.

 

اپلیکیشن های کاربردی

Datally

با افزايش هزينه ها و از سويي فراگيري بيشتر اينترنت، بايد به دنبال راه هايي براي کاهش مصرف ديتا بود. Datally موفق شد که به طور موثري اين مهم را براي مردمان سراسر دنيا به ارمغان بياورد. اين آپ کاربردي گوگل، امسال چند قابليت جديد و ويژه دريافت کرد.  قابليت نخست، Guest Mode نام دارد که براي کاربر مهمان محدوديت مصرف تعيين مي کند، Daily Limit براي مصرف نت هر اپليکيشن محدوديت روزانه مي گذارد و  Find WiFi اينترنت رايگان دور و برتان روي نقشه را مشخص مي کند. ديتالي پا را فراتر هم گذاشت و با معرفي قابليت Unused Apps، شناسايي اپليکيشن هاي پر مصرف در پس زمينه و پيشنهاد پاک کردن آنها را هم به قابليت هاي خود اضافه کرد تا به يکي از بهترين ديتاسرورهاي اندرويد تبديل شود.

Google Lens

گوگل لنز، چشمه اي کوچک از آينده اي را برايمان به نمايش گذاشت که همگي دوست داريم در آن حضور داشته باشيم. 2018 سالي بود که اين آپ از کالبد گوگل اسيستنت و اپليکيشن فوتوز خارج شد و به شکل يک آپ مستقل در اختيار کاربران اندرويد و ios قرار گرفت. با گوگل لنز مي توانيد همه چيز را به شکل تصويري جست وجو کنيد. هوش مصنوعي قدرتمند گوگل، اشيا را از طريق دوربين تلفن همراه تشخيص مي دهد و مي تواند در يک چشم به هم زدن، اطلاعات کاملي از آن را جست وجو کند تا روي صفحه نقش ببندند؛ البته لنز هنوز در ابتداي راه خود است و کم و کاستي هايي در عملکردش ديده مي شوند. با اين وجود، گوگل زودتر از رقباي بزرگش فناوري جست وجوي تصويري را در دسترس مردم قرار داد و به همين دليل، شايستگي حضور در فهرست برترين هاي 2018 را پيدا کرد.

Walli

اپليکيشن هاي دانلود والپيپر به دليل ذات تفنني که دارند، معمولا جدي گرفته نمي شوند؛ اما امسال سازندگان Walli تصميم گرفتند سنت شکني کرده و با تحولي اساسي در اپليکيشن، اهميت انتخاب يک والپيپر خوب براي گوشي را يک بار ديگر به ما يادآوري کنند. Walli هم روي ios و هم اندرويد عرضه شده و والپيپرهاي رايگان و پولي با حداکثر کيفيت 4k در اختيار کاربرانش مي گذارد. نکته بسيار عالي در مورد Walli، دسته بندي هاي منظم اپليکيشن است که شما را بسرعت به نتيجه دلخواهتان مي رساند. Walli جامعه کاربري پويا و بانشاطي دارد که بخش زيادي از آنها را هنرمندان تشکيل مي دهند. بنابراين با فعاليت در آن مي توانيد از آثار جديد هنرمنداني که به طور اختصاصي روي تلفن همراه کار مي کنند، بهره مند شويد ، ضمن اينکه خودتان با ساخت پروفايل و آپلود آثار، از طريق فروش والپيپرهايتان درآمدزايي کنيد.