کاهش مصرف سوخت و هزينه ها

یک تیر و دو نشان

افزايش قيمت سوخت اين روزها نه تنها به يکي از دغدغه هاي اصلي مان تبديل شده، بلکه مشکلي جهاني هم به شمار مي آيد؛ تا جايي که شرکت هاي توليدکننده خودروي جهان در تلاشند محصولاتي را طراحي و توليد کنند که مصرف سوخت پاييني داشته باشند تا در مصرف سوخت صرفه جويي شود.  با اين حال با آگاهي از روش هاي کاربردي در رانندگي هم مي توان مصرف سوخت را کاهش داد. اگر علاقه مند به دانستن راهکارهاي موثر در کاهش مصرف سوخت هستيد، ادامه مطلب را مطالعه کنيد تا با اطلاع از اين موارد، بتوانيد مصرف سوخت و هزينه هاي آن را تا حدي کاهش دهيد.

سیستم تهویه هوا را خاموش کنید

اينکه سيستم تهويه خودرو روشن باشد يا خاموش، به راننده بستگي دارد؛ اما اگر مصرف بنزين و هزينه آن برايتان اهميت داشته باشد، به طور حتم به اين موارد توجه مي کنيد. به عنوان مثال هنگام تابستان در مواقعي که به روشن کردن کولر نياز نداريد، مي توانيد به طور ميانگين 15 درصد کاهش مصرف سوخت داشته باشيد.

مسیر مستقیم و کم پیچ و خمی را انتخاب کنید

انتخاب هوشمندانه مسير حرکت هم مي تواند به کاهش هزينه ها و مصرف سوخت کمک زيادي کند. اين کار در فصل زمستان اهميت بيشتري دارد. رانندگي در يک مسير مستقيم، اما طولاني بهتر از مسيرهاي کوتاه و پرترافيک است.

روغن خودرو را به موقع و منظم تعویض کنید

روغن ماشين و فيلتر روغن بايد هر 7 هزار کيلومتر تعويض شوند. از فيلتر هواي ماشين هم نبايد غافل شد. براي جلوگيري از هزينه هاي اضافي، اين تعويض ها را به موقع و منظم انجام دهيد؛ چراکه انجام ندادن اين کارهاي به ظاهر ساده در زمان مناسب مي تواند به خرابي موتور و هزينه هاي دور از انتظار منجر شود.

باد لاستیک ها را چک کنید

همانطور که مي دانيد، مناسب بودن باد لاستيک ها به کارکرد بهتر ترمزها کمک مي کند، اما اگر باد لاستيک ها در فصول مختلف از حد مناسب کمتر يا بيشتر باشد، مصرف بنزين 2 تا 3 درصد افزايش مي يابد. به همين دليل چک کردن باد لاستيک ها به طور مرتب، بخصوص در روزهاي سرد زمستان ضروري است.

سان روف و شیشه ها را در سرعت بالا ببندید

باز بودن سان روف و پايين بودن شيشه ها هنگام حرکت باعث برهم خوردن آيروديناميک خودرو مي شوند. شرکت هاي سازنده با همين آيروديناميک خودروي شما را طوري طراحي کرده اند که در حال حرکت کمترين اصطکاک را با هوا داشته باشد. هرچه اين اصطکاک کمتر باشد، فشار روي ماشين کمتر مي شود و مصرف سوخت نيز پايين مي آيد. پايين بودن پنجره هاي خودرو در سرعت پايين مشکلي ايجاد نمي کند، اما بالا رفتن سرعت، روي مصرف سوخت تاثير مي گذارد. پس سعي کنيد سان روف و پنجره ها را در سرعت بالاي 55 کيلومتر بر ساعت ببنديد.

بار اضافی ماشین را تخلیه کنید

برخي طبق عادت، خودرويشان پر از وسايل غيرضروري است. تقريبا هر 50 کيلوگرم وزن اضافي مي تواند يک تا 2 درصد مصرف سوخت را بالا ببرد. توصيه ما اين است که بار اضافي و غيرضروري را از خودرو خارج کنيد. هر چقدر ماشين تان سبک تر باشد، مصرف سوخت کمتري خواهيد داشت. پس در اولين فرصت سعي کنيد لوازم غيرضروري داخل صندوق را خارج کنيد تا نتيجه آن را ببينيد.

در بارندگی رانندگی نکنید

در زمان بارندگي، احتمال تصادف بالا مي رود، ضمن اينکه مصرف سوخت نيز زياد مي شود. در روزهاي خشک، خودرو براي غلبه بر کشش باد، انرژي زيادي مصرف مي کند؛ اما در روزهاي باراني، غلبه بر آب باعث سوختن انرژي بيشتري مي شود. پس تا جايي که امکان دارد، در روزهاي باراني از خودروي شخصي استفاده نکنيد.

پدال گاز را نرم و آهسته فشار دهید

بسياري از مردم براي شتاب دادن به خودرو، پايشان را روي پدال گاز فشار مي دهند، اين در حالي است که پدال هاي گاز و ترمز را بايد خيلي نرم و آهسته فشار داد تا سوخت کمتري مصرف شود. فشردن پا روي پدال گاز باعث مي شود خودرو، انرژي بيشتري مصرف کند و همين موضوع افزايش مصرف سوخت را به دنبال دارد.

از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید

ترمز هاي ناگهاني در جاده ها مي تواند باعث بالا رفتن مصرف سوخت شود؛ البته برخي مواقع ترمز هاي ناگهاني اجتناب ناپذير است. با اين حال دقت در رانندگي و رعايت اصول ايمني را فراموش نکنيد تا مجبور به استفاده از ترمزهاي ناگهاني نشويد. ترمز کردن هاي ناگهاني علاوه بر خطراتي که ايجاد مي کند، به طور قابل توجهي مصرف سوخت خودرو را بالا مي برد.

باک بنزین را کامل پر نکنید

سعي کنيد باک بنزين را کامل پر نکنيد و بخشي کوچک از آن را خالي نگه داريد. اين کار نه تنها با کاهش وزن ارتباط دارد، بلکه از بخار شدن بنزين جلوگيري مي کند. اگر مقدار زيادي بنزين در باک ذخيره شود و در مدت زمان معين مورد استفاده قرار نگيرد، به مرور زمان تبخير مي شود و هزينه اي اضافي به شما تحميل مي کند. به همين دليل براي صرفه جويي در هزينه ها، هم در باک را چک کنيد و هم بخشي از آن را خالي نگه داريد.