توضیح شرکت ملی نفت درباره قرارداد فروش گاز به نروژی ها‎
شرکت ملی نفت ایران توضیحاتی را درباره قرارداد فروش گاز به شرکت آی اف ال ان جی ( IFLNG) نروژ منتشر و اعلام کرد: قرارداد مورد بحث گرچه امضا شده اما هنوز مراحل تصویب خواهی و تنفیذ آن به انجام نرسیده است.
در این توضیحات آمده است: «قرارداد امضا شده ازسوی شرکت ملی نفت ایران با شرکت آی اف ال ان جی، قرارداد مناسبی است و پاره ای از اطلاعاتی که در این زمینه در رسانه ها منتشر شده مبتنی بر حدس و گمان است. قرارداد مورد بحث گرچه امضا شده، اما هنوز مراحل تصویب خواهی و تنفیذ آن به انجام نرسیده است و لذا به طور قطع در مراحل تصویب نهایی قرارداد، مطالب مطرح شده بررسی می شود و سرانجام پس از تایید و تنفیذ قرارداد، اطلاعات قابل اتکا در این زمینه منتشر خواهد شد. لازم به تاکید است که قیمت گاز تحویلی به واحدهای کوچک مقیاس تولیدکننده ال ان جی در سواحل جنوبی کشور، برای همه متقاضیان حسب تکلیف قانونی در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ توسط وزارت نفت تعیین و ابلاغ شده است (که در ابلاغیه مورخ ۵ مهر ۱۳۹۶ مورد اصلاح قرار گرفته است). این قیمت ها برای همه متقاضیان به صورت یکسان اعمال خواهد شد و همه شرکت های علاقه مند می توانند برای عقد قرارداد به شرکت ملی نفت ایران مراجعه کنند.»
نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی برای تولید گاز طبیعی مایع (ال ان جی) صادراتی، سوم آبان ماه امسال بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG (تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارک و شرکت نروژی (Hemla) امضا شد.


سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:
قیمت حامل های انرژی باید متناسب با قدرت خرید مردم افزایش یابد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که افزایش قیمت ها در قالب لایحه بودجه به مصوبه  و مجوز مجلس نیاز دارد، گفت: قیمت حامل های انرژی باید متناسب با قدرت خرید مردم افزایش یابد.
اسدالله قره خانی با اشاره به این که افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل های انرژی باید متناسب با قدرت خرید مردم افزایش یابد، گفت: هرگونه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل باید در قانون بودجه پیش بینی شود و افزایش قیمت ها در قالب لایحه بودجه به مصوبه  و مجوز مجلس نیاز دارد.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان این که اصل تثبیت قیمت برای حامل های انرژی منطقی نیست، افزود: این سیاست در گذشته ضربه هایی به پیکره شرکت ها وارد کرد که خسارت های آن در شرایط کنونی قابل مشاهده است.احمد مرادی نیز با بیان این که ارتباطی بین ایمن سازی جاده ها و لزوم افزایش قیمت سوخت وجود ندارد، گفت: قیمت سوخت تاثیری در ایمنی جاده ها ندارد، البته مصرف بهینه و مدیریت سوخت باید در دستور کار قرار گیرد، اما تنها راه مدیریت مصرف سوخت افزایش قیمت آن نیست، بلکه راه آن فرهنگ سازی برای کاهش تردد با وسایل شخصی و گسترش وسایل نقلیه عمومی است.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: بخشی از آمار بالای تصادف های جاده ای که ۲۰ تا ۳۰ هزار کشته در سال است، ناشی از ایمن نبودن جاده هاست، از این رو مسائل جاده ای باید مدیریت شود تا آمار تصادفات کاهش یابد.وی با اشاره به این که در برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز قیمت بنزین لیتری هزار تومان است، تصریح کرد: افزایش دادن قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ معقول و منطقی نیست.

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی:
اولویت ورود سرمایه خارجی به کشور در طرح های انرژی و صادرات است

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اولویت ورود منابع مالی خارجی به کشور، جذب سرمایه در طرح های انرژی، اشتغال  و صادرات محور است.
محمد خزاعی در نشست معرفی فرصت های اقتصادی و جذب سرمایه در ایران، گفت: پس از توافق هسته ای با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هر روز بیشتر از گذشته، شاهد پیشنهادها، مذاکرات و قراردادهای مالی خارجی هستیم و دولت و بخش خصوصی ایران آماده تضمین و استقبال از این سرمایه هاست.رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران با شاره به ثروت های غنی و منابع سرشار انرژی در ایران و همچنین وجود نیروی انسانی زبده در کشور افزود: ایران کشوری ثروتمند است، اما در همه جای دنیا ازجمله کشورهای ثروتمند جهان نیز، استفاده از سرمایه های خارجی در کنار ثروت ملی مرسوم و این رویه ای عادی و طبیعی است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که افزون بر بانک های ایرانی که آماده صدور ضمانت نامه های بانکی و تضامین لازم هستند، دولت نیز این آمادگی را دارد، تصریح کرد: بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، همه پیشنهادهایی که از خارج کشور برای جذب سرمایه  به وزارت اقتصاد و دارایی برسد در کمیته ای مرکب از نمایندگان وزارت امورخارجه، سازمان سرمایه گذاری، بانک مرکزی، اتاق های بازرگانی و تعاون و سازمان برنامه و بودجه بررسی می شود و در صورت تصویب و تایید این طرح در کمیته سرمایه گذاری، دولت طرح را به صورت کامل تایید و گارانتی و حمایت می کند.
خزاعی گفت: اولویت ورود منابع مالی خارجی به کشور، جذب سرمایه در طرح های انرژی، اشتغال  و صادرات محور ایران است.

 

پیام وزیر نفت به مناسبت برگزاری المپیادورزشی بانوان
 وزیر نفت در پیامی به المپیادورزشی بانوان وزارت نفت، برای همه بانوان صنعت نفت آرزوی سربلندی و موفقیت کرد.
در متن پیام بیژن زنگنه آمده است:
 «نقش بی بدیل بانوان در شکل گیری الگوهای مثبت در خانواده، به ویژه تلاش آنان در گسترش فعالیت های ورزشی، کاهش فقر حرکتی و کنترل بیماری های غیر واگیر ناشی از آن، از اهمیتی بالا برخوردار است. به همین جهت تدوین و اجرای برنامه های فرهنگی و انگیزشی در سطح صنعت نفت برای حرکت بانوان به سمت اهداف موردنظر در راهبردهای ابلاغی وزارت نفت در ورزش تنها با مشارکت حداکثری ایشان اعم از بانوان شاغل، همسران و دختران محقق خواهدشد.  برگزاری سالانه رویدادهایی همچون المپیادهای ورزشی سراسری وزارت نفت در رده های سنی مختلف بانوان در کنار گسترش برنامه های مستمر آموزشی  و تمرینی سلامت محور، در طول سال، مسیر دستیابی به موضوع فوق را هموارتر ساخته و ضمن تقویت دلبستگی کارکنان و خانواده ایشان به صنعت نفت، زمینه را برای بهبودوضعیت سلامت از طریق گرایش به ورزش و نهادینه کردن آن فراهم می کند.  در کنار موفقیت بانوان ورزشکار صنعت نفت در رشته های مختلف، آنچه در اولویت قرار داردسلامتی، شادابی و روحیه ورزشی در بین کارکنان است که به لطف خداوندمنان و تلاش همکاران در بخش های مختلف ورزشی تاکنون به نحو مطلوب انجام شده که امیدوارم این روند، همچنان ادامه یابد.  در خاتمه ضمن تشکر از همه دست اندرکاران و برگزارکنندگان المپیادورزشی وزارت نفت، برای تمامی بانوان گرانقدر  صنعت نفت موفقیت و سربلندی آرزو دارم»

 


با مشارکت 15 وزارتخانه و سازمان
نشست «هم اندیشی پیشگیری از مرگ خاموش»  برگزار شد
نشست «هم اندیشی و تصمیم گیری در راستای مقابله و پیشگیری از نشت CO» با حضور نمایندگان بیش از 15 وزارتخانه و سازمان؛ همچنین نمایندگان دادستانی کل کشور و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برگزار شد.
این نشست، روز چهارشنبه (هشتم آذرماه) با هدف مشارکت بین بخشی تمام وزارتخانه ها و سازمان ها برای همکاری جدی، گسترده و موثر در برنامه های پیشگیری از حوادث در شرکت ملی گاز ایران برگزار شد.
همفکری و اعلام برنامه های هر وزارتخانه و سازمان مرتبط برای آموزش عمومی با استفاده از تمام ظرفیت های رسانه ای، نشست و سمینارهای آموزشی گسترده در سراسر کشور و حتی اجرا یا مشارکت در بازدیدو آموزش خانه به خانه در مناطق و محلات پرحادثه و... از اهداف کوتاه مدت برگزاری این نشست بود.
اجرای کامل و صحیح مقررات ملی ساختمان و استانداردها (طراحی، اجرا، نظارت)، اجرایی شدن مبحث 22، به روزآوری و ارتقای استانداردها و مقررات و... از اهداف دیگر این نشست بود.
گزارش تفصیلی این همایش در شماره بعدهفته نامه «مشعل» منتشر می شود.

 

 

مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامی وزارت نفت تمدیدشد
مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامی وزارت نفت تا ساعت ۲۴ روز جمعه، مورخ هفدهم آذرماه امسال تمدیدشد.
شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: به اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی شرکت های تابعه وزارت نفت می‎رساندکه مهلت ثبت نام در این آزمون یک هفته تمدیدشده است. بر این اساس، به منظور ایجادفرصت و مساعدت به داوطلبان مناطق زلزله‎زده غرب کشور، زمان ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت تا ساعت ۲۴ روز جمعه مورخ هفدهم آذرماه امسال تمدیدشده است.

 

اقدام دولت در محاسبه وکیوم باتوم با نرخ آزاد ستودنی است
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های خصوصی پالایش نفت گفت: اقدام مسئولان مربوطه در تصویب محاسبه محصول «وکیوم باتوم» بر اساس نرخ آزاد ستودنی است.
ناصر عاشوری با بیان اینکه شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار دو مرجع قانونی و حقوقی در زمینه تعیین نرخ کالا هستند، گفت: نهادهای یادشده در ماه گذشته طرحی را درباره سیاست های فروش محصول وکیوم باتوم (VB) مصوب کردند.
وی افزود: بر اساس این مصوبه از تاریخ ۰۱/۰۹/۱۳۹۶ محصول وکیوم باتوم بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه می شود که شرکت های پالایشی مکلفند آن را در بورس کالا عرضه کنند.
به گفته عاشوری، با توجه به نقش نفت در اقتصاد ملی کشور، همچنین محصولات و مشتقات آن و ضرورت شفافیت در نرخ گذاری و فروش آن که سال هاست مورد مطالبه استادان اقتصاد، صنعتگران و تولیدکنندگان کشور است، این اقدام قابل تشکر است.
وی با بیان اینکه به ظاهر فروش خارج از بورس به طور اکید ممنوع اعلام شده است، تصریح کرد: این مصوبه می تواند شفافیت در عرضه و جلوگیری از رانت را به همراه داشته باشد.
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های خصوصی پالایش نفت اظهار کرد: اجرای این مصوبه با اقبال شرکت های پالایش نفت نیز همراه بوده بوده است.

 


مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد:
پایش کیفیت سوخت کشور به صورت هفتگی

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پایش هفتگی سوخت توزیعی در کشور گفت: با تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پایش سوخت به صورت هفتگی صورت می گیرد و افزون بر عوامل پیشین (بنزن و آروماتیک ها) گوگرد را نیز پایش می کنیم.
شینا انصاری به موضوع آلودگی هوای تهران اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۸۷ به بعد که پدیده گرد و غبار به مشکلات استان های غربی و جنوب غربی کشور افزوده شد، دستگاه های پایش کیفی هوا خریداری و در بیشتر مناطق نصب و راه اندازی شد؛ به طوری که هم اکنون ۱۹۰ ایستگاه سنجش کیفی هوا در ۳۱ استان کشور وجود دارد.مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست به سرمای هوا و بروز پدیده وارونگی دما در کلان شهرها اشاره و عنوان کرد: بحث پایش منابع ثابت مانند کارخانه ها و صنایع از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است که سعی می کنیم با نمونه گیری از دودکش های نیروگاه ها و صنایع، میزان آلایندگی  آنها را سنجیده و طی یک برنامه زمان بندی شده از آنها می خواهیم تا نسبت به کاهش مشکل آلایندگی اقدام کنند.
وی افزود: صنایع آلاینده و کارخانه ها موظفند در قالب برنامه زمان بندی اقدام های کنترلی را همسو با کاهش آلودگی ارائه دهند و در صورتی که در طول زمان یاد شده اقدام لازم را انجام ندهند، از سوی اداره کل محیط زیست همان استان برای آنها اخطاریه صادر و از طریق قوانین هوای پاک جرایم پیش بینی شده که اخیرا بازنگری شده اعمال می شود.
انصاری گفت: در سال های گذشته پایش سوخت توزیعی در کشور مورد بررسی و سنجش قرار می گرفت؛ امسال نیز با تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پایش سوخت به صورت هفتگی صورت می گیرد و علاوه بر پارامترهای قبلی (بنزن و آروماتیک ها) گوگرد را نیز پایش می کنیم.

 

شرکت ملی نفتکش امسال هم دانشجوی بورسیه جذب می کند
شرکت ملی نفتکش ایران همسو با سیاست جذب جوانان و افزایش شمار کارکنان ایرانی  خود امسال و برای ترم بهمن ماه، به دانشجویان بورس تحصیلی اعطا می کند.محمدعلی خبازی‎ نژاد در این باره گفت: در ادامه اجرای سیاست جذب دانشجوی بورسیه و تامین نیروی انسانی متخصص ایرانی مورد نیاز ناوگان و طبق هماهنگی انجام شده با سازمان سنجش و دانشگاه امام خمینی نوشهر، جلسه مصاحبه جذب دانشجویان متقاضی بورسیه در رشته های عرشه و موتور آبان‎ماه امسال در این شرکت برگزار شد.رئیس آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت ملی نفتکش ایران افزود: از ۵۵ نفر دانشجویی که در آزمون سراسری ۹۶ شرکت و ازسوی سازمان سنجش معرفی شده بودند، در نهایت ۳۰ نفر پس از مصاحبه و انجام آزمایش های اولیه پزشکی انتخاب و به گزینش نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران (نداجا) معرفی شدند که پس از گزینش این نیرو، دوباره برای طی مراحل نهایی پزشکی و روان شناسی به مراکز مربوطه اعزام شدند.وی با بیان این که سرانجام ۲۶ نفر آزمایش های پزشکی را با موفقیت طی کردند، تصریح کرد: اسامی این افراد در صورت قبولی در گزینش ‎نهایی، به سازمان سنجش معرفی می شود تا در ماه آینده در فهرست قبول ‎شدگان قرار گیرند و تحصیل خود را در دانشگاه امام خمینی نوشهر آغاز کنند.