مقام و مسئولیت ها فرصت تکامل و خدمت است
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی گفت:نگاه و نگرش به مقام و مسئولیت ها باید درجهت کسب تجربه شخصی و ارتقای دانش و توانایی و در راس آن استفاده از داشته ها در جهت خدمت به منافع سازمان و افزایش بهره وری اقتصاد کشور باشد.
رامین حاتمی در آیین معارفه وتکریم مدیران تولید و امور مالی و رئیس حسابرسی داخلی این شرکت با اشاره به اهمیت گردش نخبه ها و فرصت حضور نیروهای تازه نفس ومجرب به یک مجموعه سازمان، این مهم را نماد پویایی وچالاکی یک سازمان برشمرد که با ضعف و نقصان فاصله زیادی دارد. وی اظهارکرد: سازمان هایی به موفقیت و بهره دهی بالا می رسند که خود را با فرایندها و تجارب جهانی همسو کنند و از نیروهای خلاق و تیم های پیشرو، برنامه ریزی سازمانی، تقسیم قدرت تصمیم گیری و اجرا در تمام سطوح برخوردار باشند.مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی افزود: بازبینی و به روز رسانی مداوم سیاست ها و برنامه ریزی ها موجب پویایی و قابلیت اجرایی این سیاست های خواهد شد.حاتمی همچنین با تبریک آغاز ولایت حضرت مهدی (عج) و هفته بسیج، تقارن این دو رویداد فرخنده را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد: فرهنگ امید، انتظار، همچنین کار بی وقفه وجهادی در جهت رضایت خالق و خدمت به خلق به عنوان یک الگوی شایسته در سازمان ها نهادینه شود.
 وی با تاکید برضرورت استفاده ازنگاه فرایندی سیستمی وهمگامی، همسو با تحولات جهانی در استفاده از منابع مالی برای اجرای طرح ها، اظهار کرد: نیاز دولت ها به انواع مختلف انرژی به ویژه منابع نفت و گاز برای رسیدن به اهداف توسعه ای و ایجاد نوعی برتری اقتصادی، سیاسی و... موجب شده که مسائل حوزه انرژی، محور بسیاری ازتعاملات و منازعات بین المللی در یک قرن اخیر باشد.
حاتمی همچنین درتوصیف کوتاهی ازخصوصیات اخلاقی و سابقه کاری غلامرضا نصیرایی به عنوان مدیرتولید گفت: وی با 29 سال سابقه فعالیت دربخش های مختلف سازمانی شرکت نفت مناطق مرکزی، فردی خوشنام وحضور وی موجب تکامل و بهبود فرآیند کارها است.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با قدردانی از تلاش های ترنج زرد، مدیرسابق تولید این شرکت نیز، وی را فردی پرتلاش و درمسئولیت های محوله خواند و از وی خواست که تمرکز خود را بر مدیریت تدارکات و عملیات کالا معطوف سازد.

 


توزیع مناسب سوخت در مناطق زلزله زده کرمانشاه
معاون فنی وعملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه از توزیع  مناسب سوخت درمناطق زلزله زده خبر داد. نعمت اله نجفی با اشاره به افت دما وبرودت هوا به ویژه درمناطق سردسیری ماننداستان کرمانشاه، اظهارکرد: تامین سوخت مناطق زلزله زده در اولویت قرار دارد و توزیع آن  با روند مطلوبی انجام می شود. وی گفت:دربازه زمانی 22 آبان تاسوم آذرماه، نزدیک به 17میلیون لیترموادسوختی شامل 6میلیون و 245 هزارلیتر بنزین، 6میلیون و 539 هزار لیترنفت سفید وسه میلیون و893 هزارلیتر نفت گازدرمناطق زلزله زده توزیع شده است. نجفی همچنین ازفعال کردن 23جایگاه سوخت وخدمت رسانی آنها به صورت شبانه روزی خبرداد و افزود: باهمکاری مناطق همجوار( لرستان، ایلام و همدان)واعزام کارشناسان سی ان جی آنها به مناطق زلزله زده، جایگاه های سی ان جی آسیب دیده از زلزله در شهرستان های سرپل ذهاب و قصرشیرین، فعالیت دوباره خود را از سرگرفته اند. وی با بیان این که شرکت های موزع گازمایع درشهرستان سرپل ذهاب از روز نخست حادثه فعال بوده اند، از توزیع حدود هفت هزار سیلندر گاز مایع در این مناطق خبر داد. معاون فنی وعملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه تاکید کرد: سوخت رسانی به نقاط مختلف استان کرمانشاه به ویژه نقاط آسیب دیده ای مانند ثلاث باباجانی، سرپل ذهاب، قصر شیرین، گیلانغرب، اسلام آباد غرب، همچنین روانسر وجوانرود به صورت مستمر پایش می شود تا کوچک ترین خللی در خدمت رسانی به مردم در این زمینه ایجاد نشود.

 

تفاهمنامه همکاری با هدف افزایش مهارت اپراتورهای سی ان جی
مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه سبزوار از امضای تفاهمنامه همکاری میان این منطقه عملیاتی واداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی خبرداد. عیسی افتخاری هدف از امضای این تفاهمنامه همکاری را افزایش سطح مهارت فنی اپراتورهای جایگاه سی ان جی و ارائه آموزش هایی در این حوزه عنوان کرد. وی ارائه نزدیک به 2500 نفر- ساعت آموزش باحضورفراگیران، همراه با تامین تجهیزات ومواد مصرفی مورد نیازبراساس استاندارداپراتورهای جایگاه های سی ان جی را از مفاد تفاهمنامه امضا شده میان شرکت ملی پخش منطقه سبزوارواداره کل فنی–حرفه ای استان خراسان رضوی برشمرد. افتخاری تصریح کرد: تامین کلاس های آموزش استاندارد مختص دروس تئوری، برنامه ریزی و برگزاری دوره آموزش براساس استاندارد های آموزشی، همچنین برگزاری آزمون ارزشیابی مختص شرکت کنندگان دوره آموزشی و اعطای گواهینامه مهارت به قبول شدگان در آزمون های ارزشیابی را دیگر مفاد این تفاهمنامه عنوان کرد. افتخاری همچنین ازبرگزاری نشست مشترک شرکت های حمل ونقل فرآورده های نفتی منطقه سبزوار وشرکت های صاحب نشان( برند) در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه سبزوار خبر داد و افزود: این نشست با هدف همکاری بخش های یاد شده برگزار شد. وی با بیان ویژگی های اجرای طرح برندینگ اظهارکرد: این طرح همسو با سیاست های نظام است و با همدلی دراجرای آن که اجرای اصل 44 قانون اساسی است، در آینده پیامدهای مثبتی رقم خواهد خورد.

 


کمک رسانی به مناطق زلزله زده کرمانشاه اد  امه د  ارد  
مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان با تاکید برادامه سوخت رسانی به مناطق زلزله زده گفت: با توجه به شرایط جوی مناطق زلزله زده وافزایش برودت دما دراین مناطق سردسیر، 400 هزار لیتر نفت سفید به استان کرمانشاه ارسال شده است. فریدون یاسمی افزود: این میزان نفت سفید با بارگیری بیست دستگاه نفتکش از انبار شهید رحمانی سنندج به مناطق زلزله زده ارسال شده است.
 وی تصریح کرد: از آنجا که کردستان به عنوان استان معین بازسازی مناطق زلزله زده ثلاث باباجانی و روستاهای حومه آن انتخاب شده است، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان نیز برای تامین و توزیع سوخت مورد نیاز مناطق زلزله زده آمادگی کامل دارد. یاسمی افزود: با وقوع زلزله دراستان همجوار (کرمانشاه) کارکنان این شرکت نیزهمانند دیگرهمکاران خود در مناطق مختلف پخش فرآورده های نفتی، اقدام به کمک رسانی کردند و علاوه برفعالیت های سازمانی، بیش از 90 هزارلیتر نفت سفید و 160 کپسول گاز مایع 11 کیلویی را به صورت رایگان خریداری و در منطقه دشت ذهاب و روستاهای آن توزیع کردند. وی همچنین از جمع آوری کمک نقدی کارکنان این منطقه عملیاتی به مبلغ 400 میلیون ریال وخرید لوازم مورد نیازشامل پتو، شیرخشک، خرما، فرش، لوازم بهداشتی و آب معدنی، برای ارسال به منطقه ثلاث باباجانی خبرداد و افزود: این کمک ها درمنطقه توزیع شده است.

 

رکورد  106 درصدی تولید درپتروشیمی تندگویان
مدیرعامل شرکت پتروشیمی تندگویان بابیان این که این مجتمع به سوددهی قابل قبولی رسیده است، ازثبت رکورد 106درصدی تولید درآبان ماه امسال خبر داد. سیدحسن تقوی گنجی با اشاره به تحقق برنامه تولید مصوب ازسوی شرکت پتروشیمی خلیج فارس برای مجتمع پتروشیمی تندگویان اظهار کرد: شرایط تولید در تنها تولیدکننده PET و PTA درایران بسیار مطلوب است؛ به طوری که این مجتمع پس ازتأمین نیاز داخل، مازاد آن را صادر می کند. وی با بیان این که پتروشیمی تندگویان در مقایسه با سال گذشته20 درصد افزایش تولید داشته است، تصریح کرد: نزدیک به 80 درصد تولیدات پتروشیمی تندگویان در داخل کشور مصرف می شود. تقوی گنجی گفت: بیشترمحصولات تولیدی پتروشیمی تندگویان به کشورهای عراق، افغانستان، هند، تایلند، مصر، همچنین آسیای میانه و برخی کشورهای آفریقایی صادر می شود. وی با گفت: با توجه به این که نیاز بازار داخلی تقریبا ثابت است، این مهم موجب می شود که با رشد تولید در پتروشیمی تندگویان، صادرات افزایش  یابد. مدیرعامل پتروشیمی تندگویان افزود  : با توجه به روند رو به رشد تولید در این مجتمع، امسال حدود ۲۵ درصد از تولیدات پتروشیمی تندگویان صادر شده است. تقوی گنجی با اشاره به این که خوراک این مجتمع پس از حادثه پتروشیمی بوعلی سینا از پتروشیمی نوری تأمین می شود، گفت: برای تأمین خوراک لازم، شرکت های پتروشیمی نوری، تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، پایانه های نفتی ایران، پتروشیمی بندرامام وشرکت پتروشیمی خلیج فارس، همکاری مستمر و مداوم دارند. وی گفت: پتروشیمی تندگویان تا پارسال در مرز زیان دهی بود، اما با همکاری های میان مجتمعی و افزایش تولید، امسال این شرکت به سوددهی قابل قبولی رسیده است.

 


 106 کیلومترازشبکه شهری زاهدان گازدار شد  
مدیرعامل شرکت گازاستان سیستان وبلوچستان گفت: تزریق گاز 106 کیلومتر از شبکه گاز شهرزاهدان انجام شده است. محمد حسن طهرانی با اشاره به سرعت اجرای طرح های گازرسانی این منطقه عملیاتی در یک سال گذشته افزود: تاکنون 32کیلومترشبکه تغذیه و 240 کیلومترشبکه توزیع دراستان سیستان و بلوچستان اجرا شده است.   به گفته وی، با روشن شدن مشعل گاز دراستان سیستان و بلوچستان در اسفندماه سال گذشته، گاز در مناطق زیباشهر، خیابان های جمهوری، مهارن، همچنین دانشگاه، بلوارمعلم و بلوار بزرگمهرجریان دارد. طهرانی تصریح کرد: برای گازرسانی به مناطق یاد شده، 106 کیلومتر شبکه اجرا و نزدیک به چهارهزار انشعاب برای مشترکان بخش خانگی نصب شده است.  مدیرعامل شرکت گازاستان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: چهارنیروگاه 225 مگاواتی نیز دربازه زمانی اسفند ماه پارسال تاکنون، ازسوخت پاک بهره مند شده اند. قاسمی، مسئول پدافند غیرعامل ومدیریت بحران شرکت گاز استان سیستان وبلوچستان نیز از برگزاری دوره آموزش آمادگی درمقابل زلزله در برای کارکنان این شرکت خبر داد. وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع زلزله به عنوان یک رخداد طبیعی، دوره آموزشی باهمین مضمون به منظور ارتقای آمادگی و واکنش کارکنان در شرایط اضطرار برگزار شد. مسئول پدافند غیرعامل ومدیریت بحران شرکت گازاستان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در این دوره آموزشی شرکت کنندگان، نکات ایمنی مربوط به گاز و شیوه های مقابله باخطرهای ناشی ازگاز هنگام وقوع زلزله را فراگرفتند.

 


فرآورش 8 درصد گاز  در شرقی ترین نقطه کشور
مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد گفت:این مجتمع گازی در شرقی ترین نقطه کشوربه عنوان تنها تامین کننده گاز شمال و شمال شرق کشور، تولید 8 درصد گاز کشور را به عهده دارد. سیدمجید منبتی درهمایش کارگروه انرژی خراسان رضوی با بیان این که درجنوب کشور، دیگر پالایشگاه ها به لحاظ تامین انرژی همپوشانی دارند، تصریح کرد: پالایشگاه گازشهید هاشمی نژاد تنها تامین گازطبیعی در شرق وشمال شرق کشور محسوب می شود؛ به همین دلیل ازجایگاه ویژه ای در کشور و صنعت نفت برخوردار است. وی افزود: واحدهای عملیاتی این مجتمع روزانه 50میلیون مترمکعب گاز فرآورش می کنند و واحد ذخیره سازی شوریجه نیز پشتیبان این مجتمع گاز است که از گازذخیره آن می توان در فصل زمستان استفاده کرد. منبتی تصریح کرد: هم اکنون 90 درصد گاز کشور در پالایشگاه های جنوب تامین وبه وسیله 36هزارکیلومترخط انتقال فشارقوی به مبادی مصرف ارسال می شود. مدیرعامل پالایشگاه هاشمی نژاد بامهم برشمردن موضع اقتصاد مقاومتی نیز اظهارکرد: اقتصاد مقاومتی موضوع نهادینه شده ای دراین پالایشگاه است، به طوری که هم اکنون 75درصد قطعات در بخش های مکانیک، ابزاردقیق وبرق این پالایشگاه با تکیه بر توان سازندگان داخلی تامین می شود.  وی همچنین بابیان این که 40 درصد مواد شیمیایی پالایشگاه گازشهید هاشمی نژاد نیز از داخل کشور تامین می شود، تصریح کرد: شرکت های متعددی درحوزه تامین قطعات مورد نیازصنعت نفت و گاز از طریق این این مجتمع گازی توانمند شده اند.

 

استقرارپایلوت سامانه جی آی اس در منطقه شمال شرق
استقرارنخستین سامانه جامع اطلاعات مكاني (GIS)شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران در منطقه شمال شرق کلید خورد. رئیس واحد خدمات مهندسي و طرح های شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت ایران گفت: اين سامانه به صورت پایلوت دراین منطقه عملیاتی ( خطوط لوله شمال شرق) پياده سازي و اجرا می شود. کامران یعسوبی با بیان احتمال وجود برخی ایرادها در نرم افزار این سامانه و شناسایی نشدن آنها تصریح کرد: به طورحتم این ایرادها به کمک نیروهای فنی منطقه شمال شرق شناسایی و برطرف خواهد شد. وی اشتیاق مدیریت وکارکنان این منطقه عملیاتی درمرحله ثبت اطلاعات طرح را یکی از عوامل تشویق پیاده سازی و استقرارسامانه جی ای اس (بصورت پایلوت) درمنطقه شمال شرق عنوان کرد و افزود: این اشتیاق در مرحله استقرار سامانه نیز به ما کمک شایانی خواهد کرد. وی گفت: استقرار این سامانه موجب دسترسی زودهنگام به پروفایل صحیح خطوط لوله با استفاده از اطلاعات توصيفي(طول وعرض جغرافيايي خطوط، نقشه هاي ماهوارها، گسل ها، مرزها و شهرها و...) می شود. یعسوبی درباره دیگرمزایای این سامانه اظهار کرد:مديريت هرگونه بحران درمسيرخطوط و مراكز انتقال علاوه براطلاعات مرجع خطوط، نيازمند اطلاعات جامعي از داده های شبكه راه ها، کاربري اراضي، نقشه هاي زمين شناسي و...است كه بايد جمع آوري و دريك بانك جامع ذخيره شود و سامانه جی آی اس، همان بانک اطلاعاتی است.

 


تعمیرات اساسی 3واحد پالایشگاه بندرعباس آغاز شد
 مدیرعملیات شرکت پالایش نفت بندرعباس از آغاز تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس، هیدروژن وآمین این پالایشگاه باتاکید بر رعایت مقررات اچ اس ای خبرداد. رمضان پور گفت: تعمیرات اساسی این واحدها طبق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده، بر اساس دستورعمل  واحدهای عملیاتی و با هدف بررسی و بهینه سازی تجهیزات فرآیندی انجام می شود.
وی با اشاره به هماهنگی های انجام شده با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: برای انجام این تعمیرات 34روز زمان در نظر گرفته شده است که براساس استاندارد، موازین و قوانین بهداشت، ایمنی و محیط زیست انجام می شود. رمضان پور افزود: در این تعمیرات 1500 نفراز نیروها ومتخصصان داخلی پالایشگاه حضور دارند وحدود 1500 نفرنیز از نیروهای خارج از پالایشگاه برای انجام تعمیرات جذب شده اند. وی اظهارکرد:بیشترین حجم کارتعمیرات، روی کوره ها، مبدل های حرارتی، پمپ ها و کمپرسورهای این واحدها خواهد بود. مدیرعملیات شرکت پالایش نفت بندرعباس تصریح کرد: در این دوره از تعمیرات، کاتالیست های راکتورهای واحد آیزوماکس و هیدروژن تخلیه و تعویض می شود.  به گفته وی 16باندل فن هوایی واحد آیزوماکس نیز به طور کامل با فن های جدید جایگزین می شود. رمضان پور با بیان این که تعویض کاتالیست های واحد آیزوماکس پس از یک دوره پنج ساله انجام می شود، اظهارکرد: این یک رکورد در استفاده ازکاتالیست و نشانه راهبری مناسب، نظارت دقیق وکنترل شرایط عملیاتی از سوی همکاران در اداره های مهندسی و بهره بردار ی است. رمضان پور تاکید کرد: با توجه به ذخیره سازی فرآورده‎های تولیدی و هماهنگی های صورت گرفته با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، مشکلی درباره تامین فرآورده های نفتی مورد نیازکشور ایجاد نمی شود.

 


 ثبت بیش از 54 هزار فعالیت تعمیراتی درجهت تحقق اقتصاد مقاومتی   
مديرعامل شركت بهره برداري نفت وگازگچساران گفت:این شرکت با 54 هزار و 884 مورد فعالیت های تعمیراتی، اصلاحیه تعمیرکلی وغیر مترقبه درسال 95، درمسیر تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداشته است.
هوشنگ صيدالي درنهمین نمایشگاه تخصصی صنعت نفت خوزستان با بیان این که انجام كارهاي تعميراتي واصلاحيه ها، نقش مؤثري درمحقق شدن اهداف اقتصاد مقاومتي، توليد وحفظ محيط زيست پيرامون تأسيسات نفتي داشته است، افزود: دربازه زمانی یاد شده، 994 مورد اصلاحيه در واحدهاي مختلف انجام و263 مورد درخواست نیزبه وسیله نظام مشاركت و مهندسي سيستم ها و بهره وري به اين اداره ارجاع شده است. صيدالي افزود: امسال نیز ارتقای سيستم كنترل توربين TD نيروگاه برق گوره، ارتقای سيستم آنتي سرج توربين هاي رديف C-201,203 تقويت گازبي بي حكيمه 2 و توربو كمپرسورهاي 401و403 رگ سفيد 2همچنين ارتقای سيستم F&G تلمبه خانه گوره وتهيه يدكي سيستم مانيتورينگ توربين ها و نم زداي كارخانه گازمايع 900 پازنان 2 در دست اقدام قرار دارد.
 مديرعامل شركت بهره برداري نفت وگازگچساران گفت: تعميرات اساسي بهره برداري میدان نفتی نرگسي، تقويت گازبي بي حكيمه 1و2 و تقويت گاز رگ سفيد 2 و كارخانه گاز مايع 900 پازنان 2 دربخش هاي مختلف نظيربرق، ابزاردقيق، بخشي ازمكانيك رله هاي حفاظتي و تعميرات كلي مكانيك دراين شركت موجب جلوگيري ازخروج ارز و حمايت از صنايع شركت هاي ايراني شده است.
 صيدالي ساخت بيش از450قطعه مورد نيازتوربين هاي وركسپور، كلارك، سولار، رستون، رولزرويس شامل نشت بندهاي تفلوني، بوش و چرخ دنده ها را ازدیگر اقدام ها درجهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برشمرد.
وی اظهارکرد: در نیمه نخست امسال نیز 44هزار و 106مورد درخواست کارتعمیراتی اعم ازپيشگيرانه، اصلاحي، تعميركلي وغير مترقبه در اداره نگهداري وتعميرات شركت بهره بردار ي نفت وگازگچساران انجام شده است.
وي با قدردانی ازكاركنان شرکت بهره برداری نفت و گازگچساران، اظهار کرد: گام های برداشته شده درجهت اقتصاد مقاومتی دراین شرکت موجب تحقق 5/101 درصدی تولید شده است. مديرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران همچنین درباره برگزاری نهمین نمایشگاه تخصصی صنعت نفت خوزستان گفت: برگزاری این نمایشگاه، فرصت مناسبی برای آَشنایی و همکاری با شرکت های داخلی است و بدون تردید زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را نیز فراهم می کند.