شلختگی از زاویه ای دیگر

مشعل نگاه به شلخته ها هميشه منفي  است؛ بخصوص اگر در ارتباطات مادر و فرزندي و امور مربوط به تميزي خانه و اتاقي باشد که به کسي سپرده شده است. پدرها و مادرها، بچه هاي شلخته را از اين رفتار نهي و به نظم و ترتيب و رعايت بهداشت و تميزي در امور روزانه شخصي و عمومي دعوت مي کنند؛ اما به نظر مي رسد که اين شلختگي علاوه بر معايبي که بيشتر به چشم مي آيد، مزايايي هم دارد که کمتر به آن پرداخته شده است. براي نمونه مي توان به افراد موفق زيادي اشاره کرد که لزوما افراد مرتب و بانظمي نبوده اند؛ اما به نتايج خوبي در زندگي شخصي و کاري رسيده اند. در مهمترين نتايج، کارشناسان و محققان به اين مهم دست يافته اند که زندگي، کار و... در يک اتاق يا فضاي کاري به هم ريخته و نامنظم، خلاقيت و فکر آزاد بيشتري به افراد مي دهد. ممکن است براي بسياري از افراد، يک اتاق يا خانه مرتب که کوچکترين لوازم آن هم در جاي خودشان قرار دارد، آرامش بخش باشد؛ اما همين نظم ممکن است به برخي ديگر استرس و نگراني فکري و دروني القا کند و نگذارد براحتي خودشان باشند و فکرشان را در همه امور آزاد کنند. اگرچه نمي توان يکي را بر ديگري ارجحيت داد و براي هر کدام بحث هاي درست و غلط بودن مطرح کرد؛ اما مي توان اينطور گفت که هر کدام از اين دو، مي تواند طرفداران خاص خود را داشته باشد.

درباره دلايل شلختگي و بي نظمي در ظاهر، اتاق، ميز کار يا خانه و هر جاي ديگر پرسش هاي مختلفي وجود دارد. اينکه آيا شلختگي به اين معناست که فرد، وقت ندارد و مشغله کاري و زندگي او نمي گذارد که به طور کامل به اين امور بپردازد يا اصولا آن فرد اهميت چنداني به نظم نمي دهد و هر زمان فرصت پيدا کند، به نظافت ظاهري خود و اطرافش مي پردازد؟ آيا عامل بيروني، تشويقي يا تنبيهي در بيرون از فرد وجود دارد تا در او الزامي براي ايجاد نظم و تميزي ايجاد کند؟ آيا در تربيت فرد، نظم و ترتيب شخصي و عمومي يکي از الزام ها بوده يا به عنوان کاري انتخابي تلقي شده تا اگر دوست داشت، آن را اجرايي کند؟ سوال ديگر اينکه آيا مي توان براي اين شلختگي و بي نظمي حد و مرزي قائل شد و گفت که اگر از حدي بالاتر بود، بد است و او، فردي شلخته محسوب مي شود؟

در واقع مي توان گفت که بسياري از افراد، روحيه بي نظمي و رها کردن امور براي مدت کوتاه يا بلند و نوعي شلختگي را درونشان دارند و در بسياري از افراد، يک رفتار دروني شده است؛ اما بيشتر آنها تلاش مي کنند اين عادت ها را از خودشان دور کنند يا آن را به حداقل برسانند. پس مي توان گفت که حدي از بي نظمي در زندگي روزانه عادي است و نشانه شلختگي هم محسوب نمي شود. اين پديده زماني مي تواند اثرات منفي خود را نشان دهد که شرايط زندگي خود يا اطرافيان از تعادل خارج و آزاردهنده شود. برخي مي گويند افرادي که در رفتار و محيط اطرافشان نوعي شلختگي و بي نظمي وجود دارد، نوعي بي خيالي و رها بودن و آرامش هم در رفتارشان  ديده مي شود و برخي ديگر اين بي نظمي و شلختگي را نشانه اي بر افسردگي و خلق و خوي تند مي دانند. ازنظر برخي، اتاق به هم ريخته، نشانه يک ذهن درهم ريخته است؛ البته کساني که اين فضا ها را ترجيح مي دهند، الزاما افراد نامنظمي نيستند. ميز کار آنها ممکن است پراز کاغذ هاي به هم ريخته و ظرف غذا باشد. در عين حال مي دانند هر وسيله اي جايش کجاست و هر زمان چيزي نياز دارند، بسادگي آن را پيدا مي کنند. به عبارتي در ذهن و اطراف اين افراد که به نظر نامنظم مي آيد، نوعي از نظم وجود دارد.

در بسياري از بررسي هاي علمي، افراد شلخته و بي نظم که در ذهنشان قاعده، چارچوب يا حساسيتي در مورد اشيا، روابط يا ضوابط نداشته اند، بهتر توانسته اند تغييرات را تحمل کنند يا در ذهنشان ايده هاي جايگزين قرار دهند. به همين دليل گفته شده که اين افراد، مي توانند در بروز نشانه هاي خلاقيت، امتياز بيشتري داشته باشند. براي اين گروه افراد، اسامي مختلفي هم مي گذارند؛ مثل بريز و بپاش ها يا انفجاري ها! اما موضوع مهم اين است که بسياري از اين افراد، در همين بي نظمي و بريز و بپاش ها نوعي نظم پنهاني دارند، يعني ممکن است شما به محض ورود به اتاقشان، ندانيد که جوراب ها کجا هستند؛ اما آنها خوب مي دانند که آخرين بار جوراب هايشان را کجا گذاشته است؛ يعني نوعي نظم در همين شلختگي پنهان است که آنها با آن احساس راحتي بيشتري دارند. 

البته قطعا زندگي مشترک يک فرد منظم با فردي شلخته مي تواند آزاردهنده باشد، يعني علاوه بر اينکه تيپ شخصيتي اين دو از هم متفاوت است، تغييرات و شرايط محيط زندگي و رفتار يکي از آنها مي تواند جريان زندگي نفر ديگر را تغيير دهد و به هم بريزد. در عين حال اگر بگوييم که بسياري از افراد معروف و محبوب سينماي جهان شلخته بودند، کمي موضوع تغيير مي کند و ممکن است نگاهتان را به شلخته ها عوض کند.

 

داستان عکس

زمين لرزه اي به بزرگي 5.9 ريشتر، بامداد جمعه 17 آبان 1398 حوالي ترک در استان آذربايجان شرقي را لرزاند. اين زلزله در عمق 8 کيلومتري زمين رخ داد. در اين حادثه علاوه بر خسارت هاي مالي و خرابي منازل، 5 نفر در روستاي ورنکش جانشان را از دست دادند.

عکس: معصومه فريبرزي - مهر

           

 

اپلیکیشن های کاربردی اشتراک گذاری

دونگ سفر

برنامه «دونگ سفر»، بدون ترديد يکي از بهترين برنامه هاي دنگ و دونگي اندرويد است که به صورت رايگان از کافه بازار قابل دانلود خواهد بود. اين برنامه رابط کاربري بسيار ساده اي دارد که منجر شده هر فردي با هر سن و سالي بتواند خيلي راحت از آن استفاده کند. با برنامه «دونگ سفر» مي توانيد همسفران خود را پيدا کرده و خيلي سريع براي هر يک از هزينه هايي که انجام داده ايد، مبلغ را تعيين و دونگ افراد را محاسبه کنيد. يکي از جالب ترين ويژگي هاي برنامه «دونگ سفر» آن است که امکان اضافه کردن هزينه يا دونگ با واحد پول کشورهاي ديگر مثلا دلار و... وجود دارد، بنابراين حتي مي توانيد از اين برنامه در سفرهاي خارج از کشور هم استفاده کنيد. اين برنامه حتي امکان اضافه کردن دونگ با مقادير مختلف را هم ارائه مي کند، يعني اگر به رستوراني برويد و يک فرد غذايي گران تر سفارش دهد، خيلي راحت مي توانيد دونگ اين فرد را به صورت اضافه تر در برنامه وارد کنيد.

دنگ و دونگ

يکي ديگر از بهترين برنامه هاي دنگ و دونگي موجود در بازار، برنامه« دنگ و دونگ» است که آن هم به صورت رايگان در اختيار همه قرار گرفته و قابليت هاي بسيار خوبي را براي مديريت دخل و خرج در سفرها ارائه مي کند. اين برنامه، رابط کاربري زيبايي دارد و سعي شده که در آن به سادگي رابط کاربري اهميت داده شود. در برنامه «دنگ و دونگ» مي توانيد افراد و سفرها را معرفي و به طور دقيق، دنگي را که هر فرد بايد به ازاي هر خرج صورت گرفته پرداخت کند، مشخص کنيد. برنامه «دنگ و دونگ» هم اين امکان را فراهم کرده تا در شرايط نياز بتوانيد دونگ هاي نامساوي را به افراد معرفي شده در اپليکيشن اضافه کنيد.

دونگی پال

برنامه دونگي پال (Dongi Pal) شايد رابط کاربري خيلي جالب و چشم نوازي نداشته باشد؛ اما کارايي خوبي را ارائه کرده و به همين دليل توانسته در ليست بهترين برنامه هاي دنگ و دونگي ما جاي داشته باشد. اين برنامه در قالب يک پيام رسان خدمات مالي و پرداخت را ارائه مي کند و خيلي از ويژگي هاي اپليکيشن هاي پيام رسان ديگر را دارد. اين موضوع، يکي از اصلي ترين وجه تمايزهاي برنامه «دونگي پال» در مقايسه با ساير اپليکيشن هاي مشابه خواهد بود. براي مثال با برنامه «دونگي پال» مي توانيد يک گروه ايجاد کنيد و در آن گروه به چت با اعضاي آن بپردازيد و حتي براي هر يک از اعضاي گروه پيام خصوصي ارسال کنيد!