وسوسه کله پاچه تمام نمی شود

مشعل به نظر نمي رسد در اين دوران يا تا سال ها بعد، غذايي هيجان انگيزتر جايگزين کله پاچه شود و ايرانيان بتوانند از اين غذا يا به عبارتي سرگرمي جذاب به اين راحتي ها بگذرند. در همه جاي دنيا غذاهاي عجيب و غريب زيادي وجود دارد؛ غذاهايي که خوردن شان معمول نيست يا به دليل برخي ديدگاه ها با مخالفاني رو به روست؛ غذاهايي همانند کله پاچه که دوستداران محيط زيست و گياهخواران ممکن است مخالف خوردن آن باشند. با اين وجود کله پاچه يا غذاهايي شبيه به آن در ايران و در برخي ديگر از کشورهاي آسيايي، معمول و حتي پرخوراک است. تعداد زياد طرفداران کله پاچه، بيانگر آماري عجيب درباره مصرف روزانه اين خوراکي محبوب است. مساله اينجاست که اين غذاي پرطرفدار و لذيذ چندان هم ارزان قيمت نيست و براي هر بار خوردن آن بايد مبلغي بين 150 تا 200 هزار تومان بابت قيمت اين روزهاي بازار کله پاچه بپردازيد. با وجود تغييرات قيمتي و حتي برخي اخبار درباره کيفيت و سلامت کله و پاچه اي که تهيه مي شود، اين غذا همچنان هواداران خود را دارد و کماکان همان نوستالژي و تفريح يا جاذبه غذايي براي گروه هاي سني مختلف خانم ها و آقايان باقي مانده است. آمارها نشان مي دهد، ايراني ها در هر روز نزديک به 15 هزار دست کله پاچه مي خورند. به نظر مي رسد که اين يک عدد ميانگين است که در روزهاي وسط هفته، پايان يا روزهاي تعطيل بالا و پايين زيادي دارد؛ اما گفته مي شود، اگر همين رقم را ملاک قرار دهيم، در طول سال نزديک به 5.5 ميليون دست کله پاچه در کشورمان مصرف مي شود.

کله پاچه، يکي از غذاهاي سنتي در کشورهاي آسيايي است که در آداب غذايي مردم، بيشتر در وعده صبحانه صرف مي شود و در وعده شام مي تواند، موجب بي خوابي و بروز ناراحتي هاي معده شود. بسياري از خانواده هاي ايراني هرچند وقت يک بار با قرباني کردن يک راس دام، هم گوشت مورد نياز خانواده خود را تامين و هم کله پاچه آن را طبخ و ميل مي کنند؛ اما همه خانواده ها اين شرايط را ندارند، به همين دليل خريد از مغازه هايي که کله پاچه هايي خوشمزه و سالم دارند، مورد توجه بسياري از خانواده هاست؛ البته وقتي مي گوييم يک دست کله پاچه که شامل بناگوش، زبان، مغز، چشم،  صورت و پاچه و البته سيرابي مي شود، به اين معنا نيست که طرفداران، تمام قسمت هاي آن را مي خورند؛ بلکه در بيشتر مواقع، بعضي قسمت ها از ميان اين بخش ها انتخاب يا اولويت بندي مي شوند.

اگرچه بارها تاکيد شده که کله پاچه، غذايي بسيار سنگين، پرانرژي و حاوي پروتيين، کلسترول و ويتامين بالاست و مي تواند تهديدي براي افراد مسن يا کساني که دچار بيماري هاي مرتبط با چاقي و کلسترول هستند، باشد؛ اما وسوسه خوردن کله پاچه موضوعي نيست که بسياري از افراد بتوانند در مقابل آن مقاومت کنند.

اگر شما هم از آن دسته افراد علاقه مند به کله پاچه هستيد که نمي توانيد در مقابل وسوسه خوردن آن مقاومت کنيد، پيشنهاد مي کنيم که به اين چند مورد توجه داشته باشيد؛ براي تهيه کله پاچه، ادويه خاصي تعريف نشده و متناسب با ذائقه ها متفاوت است؛ اما بهتر است در پخت آن از ادويه هاي مختلفي مانند زيره، رازيانه، زردچوبه، نعنا و گشنيز استفاده شود، چون اين ادويه هاي گياهي مي توانند تحريک کننده هضم در دستگاه گوارش باشند، تا حدودي مفيد بوده و ضدنفخ و ميکروب کش هستند. در عين حال براي هضم بهتر کله پاچه، استفاده از ادويه هاي گرم مانند دارچين مناسب تر است که انواع مزاج ها مي توانند از آن استفاده کنند. بسياري از افراد هم عادت دارند کله پاچه را با آبليموي تازه يا آبغوره ميل کنند. آبليموي تازه، ويتامين ث بالايي دارد و جذب آهن گوشت کله پاچه را افزايش مي دهد. برخي هم اعتقاد دارند که خوردن چاي و نبات و دارچين بعد از کله پاچه، چربي ها را در دستگاه گوارش از بين مي برد که البته اين يک باور عام است و آن حجم از چربي و کلسترول تا ساعت ها همراه شما خواهد بود. در عين حال فراموش نکنيد که خوب جويدن و به اندازه خوردن غذا، بخصوص اين غذاي خاص، اهميت زيادي دارد، ضمن اينکه براي خوردن اين غذاي پرطرفدار حتما به مغازه هاي معتبر و شناخته شده مراجعه کنيد؛ چراکه احتمال آلودگي و مسموميت در صورتي که کله پاچه خوب نگهداري يا پخته نشده باشد، وجود دارد.

 

اپلیکیشن های کاربردی اشتراک گذاری

Deep Fake

ديپ فيک يا جعل عميق، يک تکنيک است که به کمک دوربين، حالت هاي مختلف چهره يک نفر را در موقعيت هاي مختلف مانند حرف زدن، حرکت کردن و... تشخيص مي دهد و سپس با استفاده از هوش مصنوعي مي تواند آن حالت ها را روي چهره فرد ديگري کاملاً کپي کند. در نتيجه شما رفتارهايي را از کسي مي بينيد در حالي که آن فرد در واقعيت هيچ وقت آن چيزها را نگفته يا آن کارها را انجام نداده است. ديپ فيک، ترکيبي از دو واژه يادگيري عميق  (Deep) و جعل (Fake) است. اين فناوري مي تواند محتواي صوتي و تصويري را به دلخواه تغيير دهد و خطرناک هم باشد.

Photo Face Swap

اين اپليکيشن بيشتر جنبه خنده و سرگرمي دارد و همانند deep fake چهره را به طور کامل تغيير نمي دهد. با اين برنامه، افراد قادر به تغيير چهره در عکس ها مي شوند، ضمن اينکه مي توانند صورت خود يا هر شخص ديگري را در عکس به صورت فرد ديگري تبديل کنند. براي اين کار بايد دو عکس متفاوت را در اختيار داشته باشيد. برنامه Photo Face Swap رابط کاربري بسيار ساده اي را به همراه دارد و بدون ترديد شما از آن لذت خواهيد برد.

Face Swap Live

برنامه Face Swap Live يکي از بهترين برنامه هايي است که مي توانيد به منظور تغيير چهره يا تعويض چهره در عکس هايتان از آن استفاده کنيد. با اين اپليکيشن کاربردي در لحظه عکسبرداري قادر به تعويض صورت خود با فرد ديگر موجود در تصوير خواهيد بود. استفاده از اين برنامه هم بسيار ساده است. شما بايد آن را اجرا کنيد و دوربين دستگاه را در مقابل خود قرار دهيد. در اين شرايط برنامه Face Swap Live چهره شما را شناسايي مي کند و سريعا به تعويض چهره شما و فرد ديگر موجود در کادر مي پردازد.

 

داستان عکس

ديوارنگاره هاي جديد لانه جاسوسي 11 آبان با حضور سردار سلامي، فرمانده سپاه پاسداران رونمايي شد.

عکس: مجيد عسگري پور – مهر