آشپزی هنر خاص ایرانی ها

مي گويند سبک آشپزي ايراني، يکي از عجايب هفت گانه دنياست؛ اين يعني ايراني ها، هميشه، همه جا و در همه چيز دستي بر آتش داشته اند.  آشپزي ايراني در طول تاريخ زبانزد عام و خاص بوده و امروزه هم ما آشپزي ايراني را در همه جاي دنيا مي بينيم، حتي در اروپا. شايد ندانيد که اين ايراني ها بودند که پخت گوشت در مخلوطي از سس هاي مختلف را به ديگران آموختند يا با انواع ميوه ها و سبزيجات غذاهاي خوشمزه و خورش هاي خوش عطر و طعم درست کردند. ايراني ها همان مردماني بودند که 500 سال پيش از ميوه بهشتي انار رب درست کردند و از يک گل کوچک به کشف زعفران رسيدند. اين ما ايراني ها بوديم که پاي اسفناج و کرفس را به آشپزخانه هاي دنيا باز کرديم، از مخلوط سبزي هاي مختلف و حبوبات توانستيم آش هاي خوشمزه درست کنيم و ساليان سال زرشک، يکي از اجزاي غذاهايمان است. علاوه بر اينها بهره گرفتن از انواع ميوه ها و سبزيجات خوشمزه در غذا ها نيز هنر ما را نشان مي دهد، هنري که جز ايران در هيچ جاي دنيا نمي توان آن را يافت. از خورش هاي ايراني هم نبايد گذشت، خورش هايي که با انواع و اقسام مواد از جمله ميوه ها و سبزيجات پخته مي شود و رنگ و لعاب دلپذيري دارد. 

در ادامه طرز تهيه خورش آلو بخارا   با کشمش را برايتان آورده ايم.

مواد لازم:

مرغ: 6 يا 7 تکه

پياز خلالي: يک عدد بزرگ

آلو بخارا: 300 گرم

کشمش پلويي: 200 يا 300 گرم

روغن: يک تا 2 قاشق غذا خوري

نمک، زردچوبه، دارچين يا چوب دارچين، پودر تخم گشنيز، فلفل سياه و پودر زنجبيل: به ميزان لازم

آب نارنج يا آبليمو: به ميزان لازم

زعفران دم کرده: به ميزان لازم

آب جوشيده: به مقدار لازم

طرزتهیه:

ابتدا مرغ را در مقدار خیلی کمی روغن تفت می دهیم، بعد از اینکه آبش گرفته شد، نمک می ریزیم و پیاز خلال  شده را رویش ریخته با هم خوب تفت می دهیم، سپس زردچوبه ،  فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز، پودر زنجبیل و کمی دارچین می ریزیم و بعد از تفت خوردن، آب جوشیده را به موادمان اضافه می کنیم تا روی مرغ ها را بپوشاند. منتظر می مانیم تا کمی بجوشد و یک سوم آب موادمان تبخیر شود. بعد از کم شدن یک سوم آب خورش، آب نارنج (آبلیمو) را اضافه می کنیم.  از قبل آلوبخارا و کشمش را بشویید و درون آبکش بریزید تا آبشان گرفته شود، بعد از اینکه آب مرغ کم شد، زعفران، آلوبخارا و کشمش را اضافه کنید. حالا با کم کردن حرارت اجازه دهید تا خورشان خوب جا بیفتد و آبش کم شود، وقتی خوب جا افتاد و لعاب کشمش و آلو درآمد، خورش آماده است.

کیک سورپرایز نارگیلی                                         

 

مواد لازم

تخم مرغ: 3 عدد

شکر: يک پنجم ليوان

شير: يک ليوان

روغن مايع: يک ليوان

بيکينگ پودر: 2 قاشق غذاخوري سرصاف

پودر کاکائو: 3 قاشق غداخوري سرصاف

آرد: 3 ليوان

وانيل: به مقدار لازم

مواد توپ نارگيلى

سفيده تخم مرغ: 2 عدد

پودر نارگيل: 2 ليوان

پودر قند: يک ليوان (البته بستگي به ذائقه تان دارد)

روش آماده کردن توپ نارگيلي

ابتدا سفيده تخم مرغ را با همزن مى زنيم تا پف كند، بعد پودر نارگيل و پودر قند را اضافه و خوب مخلوط مى كنيم. سپس از مواد به اندازه گردو جدا كرده و گرد مى كنيم. از اين مواد حدود 13 عدد توپک مي توان درست کرد. حالا توپک ها  را به مدت نيم ساعت داخل يخچال قرار مي دهيم تا استراحت کند.

آماده کردن کيک

سه عدد تخم مرغ را با شكر و وانيل درون همزن مى زنيم تا پف کند، بعد شير و روغن مايع را اضافه مى كنيم و يك دقيقه با همزن مى زنيم، سپس آرد و پودر كاكائو و بيکينگ پودر را با هم سه بار الک كرده و به مواد اضافه مى كنيم و آرام آرام هم مى زنيم تا خوب مخلوط شود. درون قالب را چرب مى كنيم و نصف مواد كيك را داخلش مي ريزيم و توپک هاي نارگيلى را روى كيك مي چينيم و نيمه بعدى مواد كيك را روى بقيه مواد ريخته و درون فر از قبل گرم شده (170 درجه) در طبقه وسط مي گذاريم. براي پخت کيک 45 دقيقه زمان نياز داريم.

 

 

رنگینک قالبی

 

 مواد لازم

آرد: يک ليوان

آرد نخودچي: يک دوم ليوان

کره: 100 گرم (از مارگارين يا کره گياهي استفاده نکنيد، چون آرد را منسجم و حالت خميري نمي کند)

روغن جامد به دلخواه: 2 قاشق

پودر قند: 80 گرم

گردو: به ميزان لازم

خرما: 150 گرم

 

طرز تهيه:

هر دو نوع آرد را با هم مخلوط و الک کنيد و يک ربع با دماي ملايم تفت دهيد. حالا کره و در صورت نياز روغن جامد آب کرده را اضافه کنيد. نيازي نيست خيلي تغيير رنگ بدهند. حالا شعله را خاموش و پودر قند را اضافه کنيد و خوب هم بزنيد. هسته خرماها(مي توانيد پوستشان را بگيريد تا نرم تر شوند) را درآوريد و وسطش گردو بگذاريد. قالب مورد نظرتان را برداريد (قالب من ناودوني بود)، داخلش کيسه فريزر پهن و چربش کنيد. براي اينکه کيسه بهتر به قالب بچسبد، قالب را خيس کنيد. حالا کف قالب خمير حلوا را پهن کرده و وسطش خرماها را بچينيد، مابقي خمير حلوا را رويش بريزيد، طوري که خرماها پيدا باشند. خميرتان را با پشت قاشق منسجم کنيد. مواد آماده شده را چند ساعت در يخچال قرار دهيد تا خوب ببندد. بعد از اينکه خوب بست، آن را برش بزنيد و در ظرف مورد نظر بچينيد. (اگر خوب سفت نشود، زمان برش خرد مي شود)

نکته: با توجه به نوع آردها قبل از اضافه کردن پودر قند ترکيب آرد و کره بايد حالت خميري داشته باشد، اگر حالت پودري بود و با همزدن حالت خميري پيدا نکرد يا مقدار کره را بيشتر کنيد يا قاشق قاشق روغن جامد بيفزاييد که خمير حلوا منسجم شود تا راحت تر بتوان آن را در قالب پهن کرد.