مراقب طلاق عاطفی باشید

مشعل بسياري از ما فکر مي کنيم همه اتفاقات بد و ناگوار براي کساني بيرون از خانه و خانواده ما اتفاق رخ مي دهد. وقتي اعلام مي شود قرار است سيل بيايد و خانه هاي در مسير رودخانه مراقب باشند، وقتي يک بيماري مسري مي آيد و اعلام مي کنند که  در اماکن عمومي مراقب باشيد يا وقتي فرزند خانواده اي دچار اعتياد مي شود يا طلاق مي گيرد و... همه ما در اعماق ذهنمان تصور مي کنيم همه اين اتفاقات ناگوار ممکن نيست براي ما رخ بدهد؛ چرا که ما مراقبت هاي لازم را داريم و حواسمان جمع است و احتمال وقوع را به حداقل رسانده ايم. اما آيا اين مراقبت کامل بوده و همه راه هاي بروز اين اتفاقات را بسته ايم. در اين مورد بايد گفت که معمولا در زندگي از نقاطي بيشترين آسيب را مي خوريم که بيشترين اطمينان را به آن داريم و فکر مي کنيم در آن مورد قوي هستيم.به عنوان مثال در مورد تربيت فرزندان، بسياري از والدين، فرزندشان را از سنين پايين در انواع کلاس هاي آموزشي، کمک آموزشي، فوق برنامه و... ثبت نام مي کنند، اما يکباره با امتناع يا فرار فرزندشان از ادامه تحصيل يا بي توجهي و تنبلي او رو به رو مي شوند و حتي گاه ديده شده که فرزندان به سرکشي و امور خلاف گرايش پيدا مي کنند. نمونه چنين ناباوري را در مورد طلاق هايي که اين روزها در بسياري از خانواده ها رواج يافته، مي توان ديد. طلاق به عنوان رخدادي که همه خانواده ها، روزي از آن اجتناب و آن را «بد» قلمداد مي کردند، متاسفانه امروزه به گونه اي شده که در برخي موارد خانواده ها براحتي، زندگي خود يا فرزندشان را به اين سمت سوق مي دهند؛ اما هنوز هم اين حساسيت در ميان بسياري از خانواده ها وجود دارد و شايد لازم است اين بخش از خانواده ها بدانند اين پديده در کمين آنها هم نشسته و بايد با چنگ و دندان از زندگي خود و فرزندانشان حفاظت کنند و اينطور تصور نشود که مرغ همسايه غاز است و طلاق فقط براي ديگران است.

بيشترين طلاق ها در 5 سال اول زندگي رخ مي دهد و عموما نداشتن مشورت کافي، وجود مشکلات اقتصادي، اختلافات فرهنگي، تغييرات روحي و اجتماعي، جايگاه افراد و بسياري از عوامل ديگر به عنوان دلايل طلاق جوانان اعلام مي شود. از آنجا که عموم خانواده ها مي توانند در معرض اين عوامل قرار داشته باشند، لازم است که زمينه هاي شکل گيري يا تشديد اين عوامل را مورد ارزيابي قرار دهيم؛ اما نگراني ديگر اين است که زن و شوهر در هر دوره اي از زندگي مشترک به دليل شرايط فرهنگي، عرف اجتماعي و فشار خانواده، يا حتي شرايط اقتصادي و نگهداري فرزندان در شرايط طلاق سفيد يا طلاق عاطفي قرار مي گيرند و ممکن است خودشان ندانند که اين اتفاق رخ داده و از عوارض آن هم بي خبر باشند. در طلاق عاطفي، روابط عاطفي زن و مرد به سردي مي گرايد و به همخانه هايي که با هم تعامل دارند و گاه با هم حرف مي زنند، تبديل مي شوند. وجود اين مشکل در يک رابطه، باعث بي مهري و کم شدن انرژي مثبت در خانواده مي شود و زوج ها در بيگانگي دنياي يکديگر گم مي شوند. اين افراد با فاصله اي که از لحاظ روحي و جسمي با يکديگر گرفته اند، خط قرمزهايي را براي همديگر مشخص مي کنند و هرکدام در خلوت خود ديگري را متهم مي کند. اين اتفاق مي تواند به صورت يکطرفه و يا دو طرفه و به مرور زمان رخ دهد و دو طرف بتدريج متوجه شوند که جذابيت، کشش، علاقه و عاطفه مثبتي که نسبت به هم داشته اند، در بين آنها رنگ باخته است. به عبارتي حساسيت ها، کنجکاوي ها و نگراني هايي که آنها نسبت به هم نشان مي دادند، فروکش مي کند و اين احساس باعث مي شود که هميشه يک طرف نسبت به رفتارهاي ديگري شکايت داشته باشد. مواردي مانند درک نشدن، بي توجهي، اشتغال زياد، تکروي و بي توجهي به نيازها و خواسته هاي طرف مقابل که معمولا اين شکايت ها بيشتر از جانب زنان نسبت به مردان صورت مي گيرد، ضمن آنکه مردان نيز از انرژي و نشاط نداشتن همسر، بي علاقگي، فراموش کاري و بي دقتي در امور گلايه مند هستند، بخصوص آنکه مسائل استرس زا و اشتغال هاي فکري، فيزيکي و نبود آرامش در محيط زندگي و کار نيز باعث تشديد اين موضوع مي شود.

مهم ترين نکته اي که توجه به آن مي تواند از بروز بسياري از جدايي هاي عاطفي پيشگيري کند، اين است که همسران در شناخت و برطرف کردن نيازهاي عاطفي يکديگر، ناموفق هستند. نيازهاي اساسي مردان شامل حمايت خانوادگي، تحسين، همراهي در تفريحات و در مقابل نيازهاي اساسي زنان نيز محبت، گفت وگو، صداقت و روراستي، حمايت مالي و تعهد خانوادگي تعريف شده است. با توجه به اينکه تفاوت زيادي در نيازهاي مردان و زنان ديده مي شود، از اين رو به وجود آمدن مشکل و سازگاري ميان آنها زياد تعجب آور نيست. به نظر مي رسد تقويت عوامل صميمانه و در ميان گذاشتن دروني ترين افکار خود با يکديگر و برنامه ريزي براي برآوردن خواسته ها در زمان مناسب، با در نظر گرفتن شرايط و ظرفيت هاي موجود مي تواند راهکاري براي پيشگيري از طلاق عاطفي باشد. همچنين تعديل واکنش در مقابل خشونت احساسي و آني، يکي ديگر از راهکارهاي جلوگيري از طلاق عاطفي است. در بعضي زندگي ها، گاه تعارض ها شدت زيادي مي يابد که در اين حالت بايد با رفتاري مدبرانه تلاش کرد تا جلوي واکنش هاي تند که گاه نيز خشن هستند، گرفته شود و زمينه براي آسيب پذيري بيشتر به وجود نيايد. ازدواج، يک رابطه صميمانه بين دو نفر براي مدتي طولاني است تا نيازهاي جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي هر دو طرف تامين شود، در اين مسير بايد چند مقوله مهم يعني احترام، آرامش، محبت و لذت در جريان باشد و هر دو طرف و حتي اطرافيان همواره مراقب باشند که اين مولفه ها در چه سطحي قرار دارند. در واقع لازم است همه جريانات زندگي را همچون کوه يخي در نظر بگيريم که به جز نوک بيرون زده از روي آب، بخش بزرگ و اصلي آن در زير آب پنهان است   که از آن بخش مهم نبايد غافل بمانيم تا يکباره با بحران طلاق مواجه نشويم.

 

داستان عکس

27 مهرماه مصادف با اربعين حسيني(ع) بود که در جاي جاي ايران عزاداران با مراسم   مختلف به عزاداري پرداختند. در بازار تاريخي تبريز نيز اين مراسم، باشکوه برگزار شد.

 عکس: رضا عادلي - تسنيم

 

اپلیکیشن کاربردی اشتراک گذاری

Fleksy

کيبورد Fleksy يکي از بهترين ابزار هاي اندرويد براي تايپ و چت کردن است که از سرعت و دقت تايپ بالايي نيز برخوردار است. تنها کافي است  ساعاتي را به استفاده از آن اختصاص دهيد تا متوجه شويد که چه جزيياتي در طراحي آن لحاظ شده است. قابليت هاي اختصاصي اين کيبورد که برنده جايزه سريع ترين کيبورد نيز شده است، به شما اين امکان را مي دهد که بدون نگاه کردن به صفحه کليد، تايپ کنيد! کيبورد Fleksy شکلک ها و ايموجي هاي بسياري را نيز پشتيباني مي کند.

SwiftKey Keyboard

اگر به دنبال خاص ترين کيبورد و صفحه کليد مجازي هستيد، پيشنهاد ما به شما SwiftKey Keyboard است. شما مي توانيد براحتي اين کيبورد را شخصي و سفارشي سازي کرده و مطابق با سليقه خود طراحي کنيد. يکي از ويژگي هاي جالب و جذاب کيبورد اندرويد SwiftKey Keyboard توانايي پيش بيني کلمات است که بدون شک مي تواند بسيار مفيد بوده و سرعت شما را دوچندان کند. فونت ها و فرمت هاي متنوعي را مي توانيد با استفاده از اين کيبورد حين تايپ کردن استفاده کنيد.

iOS7 Keyboard – iPhone Emoji

نرم افزار     شبيه ساز صفحه کليد IOS7 بوده که مي توانيد از آن استفاده کنيد. اين کيبورد به صورت کامل از زبان انگليسي پشتيباني کرده و کار کردن با آن بسيار آسان و لذت بخش است. اين برنامه حاوي شکلک هاي جذاب و زيبا ست که مي توانيد آنها را براي دوستان خود ارسال کنيد. دقت داشته باشيد که اين کيبورد به صورت خودکار کلمات را تصحيح مي کند. اين اپليکيشن به صورت کامل از زبان هاي عربي، کرواتي، چک، دانمارکي، هلندي، فنلاندي، فرانسوي و انگليسي پشتيباني مي کند.