رئيس جمهوري اعلام کرد:

آمادگي ايران براي توسعه همکاري هاي اکتشافي باآذربايجان

رئيس جمهوري گفت: ايران همواره آماده توسعه و گسترش همکاري هاي دريايي با جمهوري آذربايجان در حوزه خرز، عرصه هاي اکتشاف و همچنين محيط زيست است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، دکتر حسن روحاني که روز پنجشنبه (دوم آبان ماه) به منظور شرکت در هجدهمين نشست سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد به باکو سفر کرده است، در ديدار با الهام علي اف، رئيس جمهوري آذربايجان، با ابراز رضايت از نقش ارزنده کميسيون مشترک همکاري هاي اقتصادي دو کشور در توسعه بيش از پيش همکاري هاي تهران - باکو گفت: ايران همواره آماده توسعه و گسترش همکاري هاي دريايي با آذربايجان در حوزه خرز و در عرصه هاي اکتشاف و همچنين محيط زيست است و اميدوارم هرچه سريع تر توافق ها همسو با رفاه و توسعه دو ملت اجرايي شوند.

وي با اشاره به تقويت همکاري هاي سه جانبه در منطقه از جمله همکاري ايران، آذربايجان و روسيه افزود: تهران، باکو و مسکو بايد همکاري هاي سه جانبه و مشترک خود را گسترش دهند.

رئيس جمهوري آذربايجان نيز در اين ديدار گفت: رشد 70 درصدي مبادلات تجاري دو کشور در يک سال رکوردي درخور تحسين است، همکاري هاي دو کشور در چارچوب کميسيون مشترک اقتصادي، در حوزه هاي انرژي، بانکي، صنعتي و حمل ونقل به خوبي پيش مي رود و پيشرفت در پروژه کريدور شمال - جنوب نيز کاملا مشهود است.

علي اف عنوان کرد: در بخش همکاري هاي دريايي در حوزه خزر نيز آذربايجان همواره آماده توسعه همکاري ها با ايران از جمله در زمينه اکتشاف نفت است.

 

با حمايت وزارت نفت انجام شد:

اجراي نخستين مرحله طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني تهران

نخستين مرحله اجرايي طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني شهر تهران با واگذاري 100 دستگاه سمند گازسوز به تاکسيرانان اجرا شد؛ طرحي که با حمايت و همکاري وزارت نفت و در قالب ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير دنبال مي شود.

به گزارش شانا، آيين تحويل 100 دستگاه سمند پايه گازسوز در جهت اجراي طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني شهر تهران ديروز (30 مهرماه) برگزار شد.

شرکت بهينه سازي مصرف سوخت در اين زمينه اعلام کرده است: واگذاري مرحله نخست تاکسي هاي نو، پيرو سند همکاري سه جانبه نوسازي ناوگان تاکسيراني شهر تهران که ميان اين شرکت، اتحاديه تاکسيراني هاي شهري و شرکت پاکرو منعقد شده بود، آغاز شده است.

محسن دلاويز، مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت در اين آيين گفت: صنعت خودروسازي بايد با رويکرد افزايش دانش فني و توسعه توانمندي، رويکردهاي خود را اصلاح کند و در مسير توسعه قرار دهد.

وي آمار و ارقام مصرف انرژي در کشور را نگران کننده توصيف کرد و گفت: مصرف انرژي در ناوگان حمل ونقل کشور 1.5 تا 2 برابر ميانگين جهاني است و کاهش شدت مصرف انرژي در اين ناوگان با همکاري همه جانبه سازمان هاي ذي ربط و با اعمال تغييرات فني خودروهاي داخلي و اصلاح قيمت سوخت و همچنين فرهنگ سازي ممکن خواهد شد.

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت با انتقاد از بالا بودن مصرف سوخت خودروهاي ساخت داخل و عدم هدف گذاري صنعت خودرو براي اصلاح اين رويکرد اظهار کرد: سالانه 320 ميليون بشکه معادل نفت خام انرژي در سامانه حمل ونقل کشور مصرف مي شود.

دلاويز گفت: وزارت نفت با همه ظرفيت و توان خود براي توسعه ناوگان حمل ونقل عمومي کشور تلاش مي کند، اما براي رسيدن به نتيجه مطلوب مهم ترين گام تحول اساسي در صنعت خودروسازي کشور است.

 

قدرداني رئيس دفتر رئيس جمهوري از حوزه وزارتي  وزارت نفت

رئيس دفتر رئيس جمهوري از حوزه وزارتي وزارت نفت به دليل پاسخگويي به موقع به مکاتبات اين دفتر قدرداني کرد.

در متن سپاسنامه سيدمحمود واعظي خطاب به کريم زماني، مشاور و مديرکل حوزه وزارتي وزارت نفت ارسال شده آمده است: «با توجه به رسيدگي به موقع و پاسخگويي مناسب به مکاتبات اين دفتر به ويژه پي نوشت ها و دستورات رئيس جمهوري، بدينوسيله از جنابعالي و همکاران محترمتان در وزارت نفت تقدير و تشکر مي نمايم.

اميد است با استعانت از درگاه الهي همواره در خدمت به اسلام و ملت شريف ايران موفق و مويد باشيد.»

 

 

افزايش روزهاي پاک در تهران

معاون نظارت و پايش محيط زيست استان تهران گفت: آمار و ارقام نشان مي دهد روزهاي پاک تهران در مقايسه با پارسال 15 روز بيشتر شده است.

به گزارش سازمان حفاظت محيط زيست، محمد رستگاري، با تشريح آمار کيفيت هواي تهران در مقايسه با پارسال گفت: بررسي آمار و اعداد ايستگاه هاي سنجش آلودگي هوا از ابتداي سال تا پايان مهرماه، بيانگر وضع کيفي مشابه هواي تهران نسبت به پارسال است.

وي افزود: تهران از ابتداي سال تا پايان مهرماه، 25 روز هواي پاک را تجربه کرده که اين شرايط در زمان مشابه پارسال 10 روز بوده است.

معاون نظارت و پايش محيط زيست استان تهران تصريح کرد: در هفت ماه امسال، هواي تهران، 164 روز قابل قبول و 27 روز ناسالم براي گروه هاي حساس بود که اين وضع در دوره مشابه پارسال، 180 روز قابل قبول و 27 روز ناسالم براي گروه هاي حساس بوده است.

رستگاري با بيان اينکه امسال يک روز ناسالم براي همه گروه ها در وضع کيفيت هواي تهران وجود داشت، افزود: آمار و ارقام بيانگر برابري تقريبي کيفيت هواي امسال با پارسال تاکنون است که البته در اين بين روزهاي پاک در مقايسه با پارسال 15 روز بيشتر شده است.

وي با اشاره به آغاز فصل سرما و پيش رو بودن شرايط وارونگي دما در تهران گفت: برنامه هاي پايشي مستمري براي اين ايام در نظر گرفته شده است و اميدواريم با همکاري مردم و تلاش مسئولان، شاهد آلودگي هواي کمتري در ايام باقي مانده امسال باشيم.

نيره پيروزبخت، رئيس سازمان ملي استاندارد ايران، چندي پيش در نشستي خبري با مقايسه تعداد روزهاي پاک و سالم در تهران نسبت به سال هاي گذشته عنوان کرد: در سال هاي گذشته اين سازمان خود يکي از شاکيان کيفيت بنزين بود، اما آزمايش ها نشان داده ميزان گوگرد در بنزين حتي پايين تر از حد استاندارد بوده و کاهش تعداد روزهاي ناسالم در تهران گواهي بر اين موضوع است.

 

پروژه نفتي قطب شمال نيازمند سرمايه 157 ميليارد دلاري

وزارت انرژي روسيه اعلام کرد که پروژه نفتي اين کشور در قطب شمال به رهبري شرکت روسنفت، به حدود 10 تريليون روبل (معادل 157 ميليارد دلار) سرمايه نياز دارد.به گزارش خبرگزاري رويترز از مسکو، پاول سوروکين، معاون وزير انرژي روسيه، اعلام کرد که پروژه نفتي يکسان سازي که پروژه اي مشترک بين شرکت روسنفت روسيه و شرکت اينديپندنت پتروليوم (آي پي سي) است، شامل چند ميدان نفتي در حال توليد و چند ميدان در آستانه توليد نيز خواهد شد.شرکت روسنفت اميدوار است سرمايه گذاران خارجي نيز در پروژه  يکسان سازي اويل سرمايه گذاري کنند. اين شرکت پيش بيني مي کند اين پروژه بتواند سالانه 100 ميليون تن نفت در سال (معادل دو ميليون بشکه در روز) نفت توليد کند.پيش از اين نيز يوري تروتنف، معاون نخست وزير روسيه، اعلام کرده بود که دولت اين کشور به طور کلي با اعطاي معافيت هاي جديد مالياتي براي توسعه توليد نفت در مناطق قطبي روسيه موافقت کرده است.

 

اميدواري آمريکا به يکه تازي در توليد نفت شيل

وزير انرژي آمريکا اعلام کرد که جهان لبريز از نفت است، اما يکه تازي توليد نفت شيل در اين کشور، همچنان ادامه مي يابد.

به گزارش خبرگزاري بلومبرگ، ريک پري اعلام کرد که به لطف افزايش توليد نفت در اين کشور جهان سرشار از نفت است و اين افزايش توليد ادامه خواهد داشت.وي با اين ادعا که توليد نفت شيل در آمريکا جهان را متحول کرده است، افزود: بانک آمريکايي گلدمن ساکس که پيش بيني کرده است توليد اين کشور به زودي از رونق مي افتد، نادرست است.وزير انرژي آمريکا همچنين اعلام کرد که اين کشور سه سال گذشته 11 محموله گاز طبيعي مايع شده (ال ان جي) به امارات فروخته است و برنامه دارد فروش اين سوخت را به امارات و عربستان افزايش دهد.پري اعلام کرد که از دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، خواسته است براي فروش ال ان جي به اوکراين نيز تلاش کند، زيرا اين کار براي صادرات ال ان جي آمريکا مهم است و اوکراين را از وابستگي به گاز روسيه رها مي کند.

 

 

عبور قيمت سبد نفتي اوپک از مرز 62 دلار

قيمت سبدنفتي اوپک در هفته منتهي به 25 اکتبر (سوم آبان ماه) با ثبت رکورد جديد از مرز 62 دلار گذشت و بالاترين قيمت را از ابتداي اين ماه تاکنون ثبت کرد.

قيمت سبد نفتي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) که نخستين روز اين ماه را با قيمت 59 دلار و 68 سنت آغاز کرد، در آخرين معاملات هفته گذشته به 62 دلار و 16 سنت رسيد.

تحليلگران خوش بيني درباره کاهش کشمکش تجاري ميان آمريکا و چين را يکي از دلايل افزايش قيمت نفت در هفته منتهي به 25 اکتبر عنوان کردند، با اين حال معتقدند سايه کاهش رشد اقتصادي همچنان بر بازار نفت سنگيني مي کند و مانع افزايش بيشتر قيمت نفت است.

 

عرضه 50 هزار تن نفتاي پالايشگاه آبادان در رينگ بين الملل بورس انرژي

رينگ بين الملل بورس انرژي، روز شنبه(چهارم آبان) ميزبان عرضه 50 هزار تن نفتاي شرکت پالايش نفت آبادان بود.

به گزارش بورس انرژي، رينگ داخلي اين بورس، روز شنبه (چهارم آبان ماه) شاهد عرضه کالاهاي گاز بوتان صنعتي، گاز پروپان صنعتي، گاز مايع صنعتي و هگزان پتروشيمي بندر امام و ميعانات گازي پالايش گاز ايلام بود و برش سنگين حاصل از پالايشگاه نفت و پتروشيمي به جز بنزين و گازوييل و رافينت پتروشيمي بيستون، برش سنگين و رافينت شرکت پتروشيمي نوري و نفتاي شرکت پالايش نفت آبادان در رينگ بين الملل عرضه شد.

روز چهارشنبه (يکم آبان ماه) کالاهاي برش سنگين شرکت پتروشيمي اميرکبير و متانول پتروشيمي زاگرس در رينگ داخلي و گازوييل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران و نفتاي سنگين شرکت نفت ستاره خليج فارس در رينگ بين الملل بازار فيزيکي بورس انرژي ايران معامله شد.

در اين روز 24.100 تن فرآورده هيدروکربوري به ارزش بيش از 1.339 ميليارد و 592 ميليون ريال در بازار فيزيکي بورس انرژي ايران دادوستد شد.