کاربردهای اعضای ناشناخته بدن

بدن انسان يک جهان تمام عيار پيچيده است که شگفتي هايي منحصر به فرد دارد و همه اندام ها و اجزاي بدن نقشي مهم در عملکرد آن دارند. با اين حال بدن، اعضاي ناشناخته اي دارد که بيشتر ما از کاربردهاي تاثيرگذار آنها بي اطلاع هستيم. در ادامه شما را با اين اعضا آشنا مي کنيم.

کوتیکول های ناخن

کساني که اهميت زيادي به ناخن هايشان مي دهند و آنها را مانيکور مي کنند، بيش از ديگران با واژه کوتيکول آشنايي دارند. کوتيکول که در مرز ناخن و انگشت ديده مي شود، پوست سفتي اســـت که بيشتر افراد آن را مي زنند تا دستانشان ظاهري زيبا داشته باشد، در حالي که کوتيکول ها نقش مهمي دارند. آنها از دست ها در برابر باکتري ها  محافظت مي کنند. اگر هنگام کندن کوتيکول ها زخم کوچکي روي پوست ايجاد شود و باکتري وارد بدن مي شود، ديگر شستن دست ها فايده اي نخواهد داشت.

گلبلا

 

شايد شما هم تاکنون به فاصله اي که بين ابروهايتان وجود دارد، توجه نکرده باشيد، فاصله اي به نام گلبلا يا همان برآمدگي پيشاني ميان دو ابرو. اين قسمت کمتر شناخته شده هم يکي ديگر از قسمت هاي مهم بدن اســـت. گلبلا به ما کمک مي کند هر وقت که خواستيم، به راحتي بتوانيم درستي حرکات غيرارادي بدن را به راحتي بازبيني کنيم. براي درستي اين ادعا مي توانيد با انگشتتان چند بار به گلبلا ضربه بزنيد. در صورتي که واکنش غيرارادي بدنتان مشکلي نداشته باشد، در چشم هايتان فشار خفيفي حس مي کنيد و بدون اينکه دست خودتان باشد، پلک مي زنيد.

انگشت  شست پا

 

همه ما اين انگشت را مي شناسيم، اما شايد کمتر کسي باشد که بداند اين عضو کوچک يکي از مهم ترين وظايف بدن را به عهده دارد. انگشت شست به خاطر فرم خاصي که دارد باعث ايجاد تعادل ما در حالت ايستاده مي شود، ويژگي که مهم ترين تفاوت بين انسان و ديگر پستانداران اســـت.

 

فرورفتگی بالای لب ها

متخصصان معتقدند چاله بالاي لب ها مثل يک تقويت کننده کوچک بو عمل مي کند. البته اين نظريه مربوط به دوران گذشته است، چون امروز ما به چنين بويايي قوي نياز نداريم. با اين حال پزشکان مي توانند وضعيت سلامت کودک متولد نشده را از روي شکل اين قسمت از بدن او تشخيص دهند که گاهي غيرطبيعي بودن فرورفتگي بالاي لب نشانه اوتيسم يا بيماري هاي ديگري اســـت.

لوزه ها

افراد زيادي هستند که در دوران کودکي لوزه هايشان را با عمل جراحي برداشته اند. اتفاقي که اين تصور را ايجاد کرده که لوزه ها هم عضوي تکامل نيافته و بي مصرف هستند، در حالي که در واقعيت اين تصور به هيچ وجه درست نيست. لوزه ها اولين مانعي هستند که با پنهان کردن لنفوسيت ها (نوعي از گلبول هاي سفيد خون) درون خود، از ما در برابر باکتري ها و ويروس ها محافظت مي کنند. با ملتهب شدن لوزه ها، اولين چيزي که به ذهن مي رسد، برداشتن آنهاست. درست است که با وجود جراحي و برداشتن آنها بدن همچنان مکانيزم هاي دفاعي ديگري دارد و مي تواند از آنها استفاده کند، اما با وجود لوزه ها بدن امنيت بيشتري خواهد داشت.

انفیه دان تشریحی

 

با کشيدن انگشت شست، در پايين آن گودي مثلثي شکلي ظاهر مي شود که پزشکان به آن انفيه دان تشريحي مي گويند. افزون بر اين، از اين قسمت مي توان نبض سرخرگ راديال (در اين نقطه محافظ ديگري جز پوست و بافت همبند وجود ندارد) را حتي در شرايطي که ضربان قلب ضعيف است، احساس کرد.

تراگس و آنتی تراگس

 

برآمدگي هاي کوچک گوش، تراگس نام دارد. عضوي ناشناخته که به ما کمک مي کند صدا هايي را که از پشت مي آيند، بشنويم، آنها را تقويت کنيم و منبع صدا ها را تشخيص دهيم. آنتي تراگس هم دقيقا همين وظايف را به عهده دارد، اما مربوط به صدا هايي است که از جلو شنيده مي شوند.

 

بند زبان

 

تا حالا به اين فکر کرده ايد که چين خوردگي کوچک زير زبانتان چه وظيفه اي دارد؛ اين چين خوردگي زبان را در دهان نگه مي دارد و از انعطاف پذيري آن مي کاهد. اين ويژگي از بلع غيرارادي زبان جلوگيري مي کند و اهميت زيادي براي نوزدان دارد، چون آنها هنوز توانايي کنترل بدن خود را پيدا نکرده اند.

 

سوال هایی که همیشه از خود می پرسیدیم

اتفاقاتي در طول زندگي براي ما رخ داده است که هميشه به دنبال جواب آنها بوده ايم، جواب هايي که گاهي به آن رسيده ايم و گاهي نيز بدون گرفتن جواب آن را به فراموشي سپرده ايم. در اين قسمت مي توانيد جواب برخي سوال هايي را که هميشه از خودتان مي پرسيديد، بيابيد.

[Text Box: 1]   چرا مغز هنگام خوردن نوشيدني هاي سرد يخ مي زند؟

همه ما تجربه ناخوشايند «يخ زدن مغز» هنگام خوردن بستني يا نوشيدني بسيار سرد را داشته ايم و هميشه به دنبال چرايي آن بوده ايم!

وقتي يک خوراکي يا نوشيدني بسيار سرد، سقف دهان را لمس مي کند، مرکز عصبي که در آنجا قرار گرفته تمايل دارد واکنش شديدي نشان دهد، به همين دليل در تلاش است تا مغز را گرم کند. در اين شرايط عصب ها باعث مي شوند رگ هاي خوني سر متورم شوند، اتفاقي که احساس مي کنيم مغز منجمد شده يا در اصطلاح عاميانه يخ زده است.

[Text Box: 2]   چرا هنگام عطسه چشم ها بسته مي شود؟

دانشمندان بر اين باورند که اين اتفاق مي تواند يک پاسخ غريزي براي جلوگيري از ورود ميکروب هايي باشد که زمان عطسه کردن از دهان خارج مي شود. دليل ديگري که براي بسته شدن چشم ها آورده اند اين است که ماهيچه ها مخصوصا آنها که اطراف چشم ها هستند، هنگام عطسه کردن به طور غيرارادي منقبض مي شوند و اين اتفاق هم باعث بسته شدن چشم ها مي شود.

[Text Box: 3]   چرا وقتي خسته ايم، خميازه مي کشيم؟

تنفس مان زماني که احساس خستگي و خواب آلودگي داريم، کم مي شود و بدن ما اين اتفاق را دوست ندارد، چون خون بايد هميشه پر از اکسيژن باشد. کم بودن اکسيژن مورد نياز خون باعث ايجاد خميازه مي شود. در اين حالت ريه ها پر از هوا مي شود که اکسيژن را به خون برساند تا به سراسر بدن منتقل شود.

[Text Box: 4]   چرا پرندگان به شکل V پرواز مي کنند؟

پرندگاني که در رديف جلو پرواز مي کنند، جرياني از هوا را با بال هايشان به وجود مي آورند که پرندگاني که در رديف هاي عقب در حال پرواز هستند، بتوانند اين توده هاي هوا را بگيرند و انرژي کمتري را در پرواز مصرف کنند. همچنين اين شکل پرواز گروهي مي تواند به همه پرندگان کمک کند تا در لحظه رهبر گروه را ببينند.

[Text Box: 5]   چرا دزدان دريايي چشم بند مي زدند؟

شايد اين تصور را داريد که آنها به خاطر آسيب ديدن چشم شان، هميشه چشم بند مي بستند.  دزدان دريايي به اين دليل از چشم بند استفاده مي کردند که بتوانند در تاريکي بهتر ببينند. چشم انسان 25 دقيقه زمان مي برد تا بتواند از نور به تاريکي عادت کند. دزدان دريايي اين را به خوبي فهميده بودند، بنابراين هنگامي که نياز داشتند به زير عرشه کشتي، جايي که نور به شدت کم بود بروند، مي توانستند به راحتي چشم بند خود را بردارند و از اين چشم براي ديدن در تاريکي استفاده کنند. ترفندي بسيار جالب که دزدان دريايي به بهترين شکل ممکن از آن بهره مي بردند.