آثار مثبت يک تمرين ساده

چسباندن پا به دیوار

افراد زيادي هستند که در طول روز تحرک ندارند و در وضعيت ثابتي کارهايشان را انجام مي دهند. وضعيتي که به مرور زمان مي تواند تهديدي براي سلامت باشد.همان طور که گفتيم، بي تحرکي براي سلامت بدن مضر است و باعث ايجاد مشکلات زيادي مي شود؛ به همين دليل انجام برخي تمرينات ساده مي تواند مشکلات بي تحرکي را از بين ببرد و به سلامتي و رفع خستگي منجر شود.

بالا نگه داشتن پاها

یکی از تمرینات ساده ای که می تواند تاثیر زیادی بر سلامت داشته باشد، بالا نگه داشتن پاهاست. انجام این کار به مدت ۲۰ دقیقه در روز برای بدن بسیار مفید است. برای این کار کافی است دراز بکشید و پاها را به صورت عمود و کاملا مماس به دیوار قرار دهید و بالا نگه دارید. این کار شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما تاثیرات مثبت آن شگفت زده تان می کند. انجام این تمرین ساده باعث ایجاد آرامش ذهنی و بهبود کیفیت زندگی می شود.بسیاری از افراد از تمرینات موثر که به تلاش و وقت زیادی نیاز ندارد، استقبال می کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید و می خواهید خستگی تان در کوتاه ترین زمان ممکن از بین برود، 20 دقیقه وقت بگذارید و این تمرین اثربخش را انجام دهید تا اثرات مثبت آن را ببینید.

از بین بردن ورم پا

احساس تورم و سنگینی در پاها گردش خون ضعیف را به دنبال دارد. از دلایل دیگر نیز می توان به مشکلات کلیوی، قلبی، وزن بیش از حد یا رژیم غذایی ناسالم اشاره کرد. بالا نگه داشتن پاها باعث تحریک جریان مایعات بدن می شود و به گردش خون کمک می کند. گاهی ایستادن های طولانی مدت باعث ایجاد ورم در پاها می شود. برای رفع این مشکل کافیست پاها را به دیوار بچسبانید و عمود کنید تا نتیجه مثبت این حرکت را ببینید.

کاهش خستگی پاها

قرار دادن پاها روی دیوار و بالا نگه داشتن آنها، یکی از بهترین تمرین هایی است که می توان برای تسکین و کاهش فشار ایجاد شده روی پاها انجام داد. با انجام این کار وضعیت قرارگیری بدن تغییر می کند و فشارهای ایجاد شده روی پاها کاهش می یابد و باعث تسکین آنها شود.

بهبود عملکرد گوارش

بالا نگه داشتن پا یک تمرین مناسب برای تغییر وضعیت همیشگی بدن است. این حالت به بهبود عملکرد گوارشی کمک می کند. علاوه بر این باعث تحرک بیشتر روده ها می شود. به این ترتیب کار جذب مواد مغذی بهتر انجام می شود و می توانید با این تمرین مشکلات گوارشی خود را برطرف کنید.

پاها را به درستی بلند کنید

موقعیتی راحت را در نزدیکی یک دیوار انتخاب کنید. یک بالش نرم را زیر کمر خود بگذارید. پاهایتان را بلند کنید و آنها را در امتداد دیوار بکشید. 15 تا 20 دقیقه در این حالت بمانید. این تمرین شبیه یوگا و بسیار آرامش بخش است و باعث افزایش گردش خون می شود.

افزایش کیفیت خواب

یکی از دلایل بی خوابی، احساس درد در پاهاست. بالا بردن پا کمک می کند از شر این علائم خلاص شوید. همچنین مغز از طریق تنفس مناسب و گردش خون بهتر، اکسیژن بیشتری دریافت می کند، در نتیجه خواب شما عمیق تر و بهتر می شود.

رسیدن به آرامش

با انجام این تمرین، آرامش بیشتری خواهید داشت. با قرار گرفتن در این وضعیت به تدریج دم و بازدم عمیق، آرام و منظم می شود. این کار تاثیر زیادی روی دستگاه عصبی دارد و باعث کاهش فشارهای عضلانی و روحی می شود و به بهبود سلامت بدن کمک می کند. با این تمرین بافت بدن اکسیژن بیشتری دریافت می کند، گردش خون بهبود می یابد و مواد مغذی کلیه اندام های داخلی بدن نیز تامین می شود.

دوری از افکار منفی

بهبود کیفیت خواب، آرامش را به دنبال خواهد داشت. این احساس خوشایند باعث دوری از افکار منفی می شود و مثبت اندیشی را به دنبال دارد. در واقع باید بگوییم که این تمرین ساده برای کسانی که فعالیت های فیزیکی و تنش زیادی دارند، بسیار مفید است.

نکته

تنها محدوديت اين تمرين، آسيب ديدگي پا يا ستون فقرات است. علاوه بر اين، ممکن است برخي افراد اشتباهات زير را انجام دهند: دراز کشيدن بيش از حد از نزديک يا دور از ديوار يا قرار دادن چيزي خيلي نرم در زير گردن. انجام اين اشتباهات اثرات مثبت اين تمرين مفيد را از بين مي برد!چنين اقداماتي مي تواند به تنش عضلات منجر شود و در تراز کردن ستون فقرات اختلال ايجاد کند. انجام دادن اين حرکت به طور مرتب تاثيرات مثبت زيادي روي شما خواهد داشت که به مرور زمان متوجه آنها مي شويد.

 

چرا باید لبخند بزنید؟

ضرب المثل معروفي وجود دارد که مي گويد: «خنده بر هر درد بي درمان دواست»، واقعا همين طور است، چون اين ضرب المثل از نظر علمي هم ثابت شده و محققان بر اين باورند که لبخند آثاري به دنبال دارد که اگر از آنها آگاهي داشته باشيد، هرگز لبخند زدن را فراموش نخواهيد کرد.

با لبخند جذاب مي شويد

همه ما افرادي را که لبخند مي زنند، دوست داريم و ناخودآگاه به سمت شان جذب مي شويم. لبخند يک کشش و جذبه فوري ايجاد مي کند.

حال و هوايتان تغيير مي کند

هر زمان احساس کرديد که ناراحت و بي حوصله هستيد، لبخند زدن را امتحان کنيد. تحقيقات نشان داده که لبخند حقه اي براي بدن و به آرامش رسيدن فرد است.

 لبخند مسري است

با لبخند زدن، شادي را مهمان لحظاتتان کنيد. علاوه بر اينکه لبخند حال و هواي بدتان را خوب مي کند، شادي را هم به محيط اطرافتان منتقل مي کند.

استرس را از بين ببريد

وقتي استرس داريد، لبخند بزنيد. با اين کار استرستان کم مي شود و شما مي توانيد در آرامش براي بهبود اوضاع دست به کار شويد.

 سيستم ايمني بدن را تقويت کنيد

وقتي عملکرد ايمني بدن تقويت مي شود که شما احساس آرامش داشته باشيد. لبخند مسکني قوي براي بهبود تمام دردها و بيماري هاست.

 فشار خونتان را پايين بياوريد

وقتي لبخند مي زنيد، فشارخون به طرز قابل توجهي پايين مي آيد. لبخند بزنيد و خودتان به وضوح اين حقيقت را دريابيد.

چهره تان را جوان تر نشان دهيد

عضلاتي که براي لبخند زدن استفاده مي شوند صورت را بالا مي کشند. پس وقتي زياد لبخند بزنيد ديگر نيازي به کشيدن پوست صورتتان نداريد.

اعتماد به نفس تان را زياد کنيد

به نظر مي رسد افرادي که لبخند مي زنند، اعتماد به نفس زيادي دارند و در کارشان مي توانند موفق باشند و بيشتر پيشرفت کنند.