رئيس امور ورزش شرکت ملي نفت تاکيد کرد:

کاهش هزينه هاي درمان  با طرح شناسنامه   ورزشي

مشعل-  ماده 3 سلامت و شناسنامه ورزشي و سلامت کارکنان، يکي ازاصلي ترين دغدغه هاي امور ورزش وتربيت بدني شرکت ملي نفت ايران است تا بتواند با اجراي اين طرح، گامي بلند در مسير بهبود سلامت کارکنان همراه با امر به ورزش برداشته باشد. امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران با توجه به ابلاغيه وزير نفت و همچنين تأكيد  مدير عامل شركت ملي نفت؛ رضا خليلي، معاون مدير عامل و ناصر مولايي، مدير توسعه منابع انساني در خصوص اجراي ماده 3 سلامت کارکنان و شناسنامه ورزشي سخت به دنبال سرعت دادن به اجراي طرح است و از هيچ کوششي در اين زمينه دريغ نمي کند. در اين باره امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران از پيشتازان در بين 4 شرکت اصلي وزارت نفت در زمينه اجراي ماده 3 سلامت است.  رضا قورچيان، رئيس امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران طي گپ وگفتي با اشاره به آخرين جلسه ارزيابي نتايج حاصل از طرح مداخلات كارفرمايي، به نتايج پربار اين طرح مي پردازد که با تداوم آن، اميدواريم بتوانيم به بهبود سلامت کارکنان شرکت و کاهش هزينه هاي درمان کمک کنيم. اين گفت و گو را با هم مي خوانيم.

    بحث شناسنامه ورزشي در امور ورزش شرکت ملي نفت ايران به کجا کشيد و چقدر عملياتي شد؟

امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران به عنوان مجري  طرح شناسنامه ورزشي پس از برگزاري جلسات متعدد با ساير بخش ها توانست اجراي آن را به نتيجه برساند و خوشبختانه با تلاش رئيس ورزش مناطق نفت خيز جنوب در ماه گذشته، اين موضوع در ستاد شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب نيز اجرايي شد که اميد مي رود طي هفته هاي آتي، شرکت نفت و گاز پارس، شركت نفت و گاز مسجد سليمان و شرکت نفت و گاز آغاجاري نيز اجراي آن را آغاز کنند.

 تا به حال چند نفر از کارکنان در اين طرح مورد آزمايش قرار گرفته اند؟

 از آنجا که اين موضوع را جدي گرفته ايم و مي خواهيم در تمام اداره هاي شرکت ملي نفت اجرايي شود، تا کنون با اجراي اين طرح، حدود 2 هزار نفر از کارکنان شرکت پايش شدند و انتظار مي رود که بيش از 5 هزار نفر ديگر نيز با ثبت نام هايي که صورت گرفته، براي تكميل شناسنامه ورزشي و انجام تست هاي مربوطه حضور يابند و بعد از تکميل فرمت ها، از ديگر افراد هم براي انجام دوره دعوت شود.

    آيا براي سهولت موضوع با شما همکاري شده است؟

طبق دستور مدير توسعه منابع انساني شرکت ملي نفت ايران، از اواخر دي سال گذشته با حضور 4 گروه از واحد هاي مديريت اچ اس اي، بهداشت و درمان، امور کارکنان و امور ورزش، جلسات كارشناسي متعددي برگزار شد.

 بر اساس اين جلسات که رياست آن به عهده رئيس امور کارکنان شرکت ملي نفت ايران بود، بنا شد موضوع درمان و سلامت کارکنان از سوي امور ورزش پيگيري شود.

    آيا کارمندان از اين طرح استقبال کردند و رضايت داشته اند؟

 بعد از آنکه آزمايش هاي اوليه از سوي سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت روي کارکنان صورت گرفت و حدود 60 نفر که رضايت مندي خود را اعلام كرده بودند، در طرح پايش شرکت کردند و 40 نفر در طرح مداخلات کارفرمايي فعال شدند، در نهايت 28 نفر، دوره 8 هفته اي را تکميل کردند که نتايج بسيار خوبي پس از پايان اين طرح مشاهده شد؛ البته اين افراد بر اساس داشتن حداقل 2 ريسک فاکتور سلامت انتخاب شدند که افراد منتخب براي حضور در دوره مداخلات کارفرمايي بايد دست کم به 2 فاكتور از بيماري هايي چون ديابت، فشار خون يا چربي خون مبتلا باشند.

     نتايج اين طرح چطور بود؟

 نتايج را خوب ارزيابي کرديم. کاهش وزن، کاهش چربي و فشار خون به طور محسوس در افرادي که طرح را به پايان رساندند، در ارزيابي هاي اوليه مشاهده مي شود، البته اين نتايج در کارگروه ايجاد شده مطرح مي شود ودر صورت تأييد کارگروه، افراد جديدي براي ادامه طرح معرفي مي شوند و با خروج طرح از مرحله پايلوت، شاهد تداوم آن براي ساير کارکنان خواهيم بود.

    پس اين طرح تداوم دارد؟

بله همينطور است و البته با سرعت بيشتر ادامه خواهد يافت.

تمام هدف ما بهبود سلامت کارکنان و داشتن شناسنامه ورزشي و سلامت است. در اين طرح افراد پس از کسب نتايج اوليه، براي اخذ برنامه و مشاوره تغذيه اي و ورزشي حاضر مي شوند.

    اگر حرف خاصي باقي مانده؟

من از تلاش همکاران امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران تشکر ويژه دارم. رضايت و حضور مستمر و پيگيري همکاران و خانواده هاي آنها به منظور ارتقاي سلامت جسمي در پرتو توسعه و گسترش ورزش، بهترين مشوق براي کارکنان اين امور است.

 

همکار نفتي منطقه «تنگ فني» نايب قهرمان کاراته کشور شد

همکار نفتي در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه لرستان در مسابقات قهرماني کاراته کشور به مدال نقره دست يافت.

مرتضي نورعليوند از کارکنان بهره بردار شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه لرستان، مرکز انتقال نفت شهداي تنگ فني در مسابقات کاراته قهرماني کشور سبک شيتوريو کوبه اوزاکا عنوان نايب قهرماني را کسب کرد. اين مسابقات با حضور 400 کاراته کا از 16 استان در شهر نجف آباد اصفهان برگزار شد و با درخشش نورعليوند، مدال نقره مسابقات به ورزشکار لرستاني رسيد.

مرتضي نورعليوند به عنوان بهره بردار در مرکز انتقال نفت شهداي تنگ فني خدمت مي کند و تاکنون نيز با همکاري مسؤولان منطقه لرستان در مسابقات مختلفي شرکت کرده و عناوين بسياري نيز به دست آورده است.

 

همايش پياده روي کارکنان خطوط لوله فارس

اولين همايش پياده روي محيط زيستي به مناسبت روز جهاني بدون خودرو در منطقه فارس برگزار شد.

به مناسبت روز جهاني بدون خودرو، کارکنان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه فارس در اولين همايش پياده روي محيط زيستي حضور يافتند.

محمد علي بردبار، سرپرست روابط عمومي منطقه با اعلام اين خبر افزود: به مناسبت روز جهاني بدون خودرو،کارکنان منطقه فارس، از منازل سازماني تا شرکت را پياده روي کردند.

وي درباره هدف برگزاري اين همايش گفت: اين طرح با هدف ايجاد نشاط و سلامت جسمي و روحي و توسعه فرهنگ پياده روي و دوچرخه سواري برگزار شد.

بعد از اين پياده روي، کارکنان در ابتداي ورود به شرکت، با تغذيه اي سالم پذيرايي شدند.

 

صعود انفرادي همکار نفتي به بام ايران

همکار نفتي در شرکت ملي نفت ايران موفق شد به صورت انفرادي به بام ايران صعود کند. منصور رشيدي از همکاران نفتي در واحد پشتيباني شرکت ملي نفت ايران که از اعضاي تيم کوهنوردي شرکت ملي نفت ايران هم به شمار مي رود، در آخرين روز تابستان موفق شد به صورت انفرادي و از مسير جبهه جنوبي طي دو روزبه قله 5671 متري دماوند صعود کند. منصور رشيدي بعدازاين صعود موفق به اخذ گواهي صعود به قله دماوند از فدراسيون کوهنوردي شد و اين فدراسيون، براي اين کوهنورد نفتي حکم قهرماني صادر کرد که طبق اساسنامه فدراسيون کوهنوردي جمهوري اسلامي ايران، اين صعود، معادل مقام سوم قهرماني کشور است.

 

مقام سوم فرزند نفتي در تنيس روي ميز کشور

فرزند همکار نفتي در شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب - اهواز مقام سوم مسابقات تنيس روي ميز قهرماني هوپس کشور را کسب کرد.

يکتا لرکيان، فرزند کارمند شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب - اهواز که در مسابقات قهرماني هوپس دختران کشور در قزوين به نمايندگي از استان خوزستان شرکت کرده بود، موفق شد در پايان اين رقابت ها با پشت سر گذاشتن رقبايش به مقام سوم اين مسابقات دست پيدا کند و صاحب گردن آويز و مدال برنز شود.