واقعیت هایی که نمی دانیم

اتفاقات جالب و عجیب بدن

بيشتر مواقع اتفاق هايي در بدن رخ مي دهد که علت آن را نمي دانيم. رخدادهايي عجيب و جالب توجه که مطمئنا دلايل زيادي خواهند داشت، علت هايي که آگاهي از آنها شگفت زده مان مي کند. در اين مطلب قصد داريم برخي از عجيب ترين و جالب ترين اتفاقات بدن را به شما معرفي کنيم، پس اگر به دانستن موضوع هاي متفاوت علاقه مند هستيد، خواندن اين مطلب را از دست ندهيد.

پایین بودن دمای بدن

دماي بدن با فعاليت هيپوتالاموس تنظيم مي شود. آهن در گرمي و سردي بدن نقش موثري دارد. افرادي که دچار کم خوني هستند، سرما را بيشتر احساس مي کنند. همچنين گردش ضعيف خون در افرادي که فشار خون بالا دارند هم به سردي بدن منجر مي شود. تيروئيد کم کار نيز، متابوليسم افراد را پايين مي آورد و مانع توليد گرماي لازم مي شود. ژنتيک هم در سردي بدن بي تاثير نيست.

شنیدن صدای مفصل ها

بيشتر مفصل هاي بدن، مفاصل دوتايي متحرک مثل شانه ها و بند انگشتان هستند که دو استخوان را با پوششي به نام کپسول مفصلي به هم متصل کرده اند. درون اين پوشش مفصلي مايع زلال و لغزنده اي وجود دارد که مقداري گاز نامحلول هم در آن موجود است. زماني که شما مفصل ها را مي کشيد، در حقيقت به آنها و مايع بين شان فشار آورده ايد، اين فشار باعث رها شدن گاز نيتروژن محلول مي شود. آزاد شدن هوا بين پوشش مفصل ها همان صدايي است که موقع راه رفتن به گوش مي رسد.

رشد گوش ها

براساس مطالعات انجام شده، وقتي متولد مي شويم،  گوش ها متناسب با همان زمان رشد کرده است، اما هرچه بدن بزرگ تر مي شود، گوش ها هم برجسته تر و بزرگ تر مي شوند، تا 10 سالگي اين رشد ادامه دارد و پس از آن، سالانه 22/0 ميلي متر رشد مي کند. اين يعني لاله گوش به خودي خود در طول زندگي ما بزرگ مي شود.

پوست کندن پیاز و جاری شدن اشک

زماني که شما پياز پوست مي کنيد يا آن را قاچ مي کنيد، آنزيم هايي از پياز خارج مي شوند که گازي به نام پروپانتيل سولفکسيد توليد مي کنند. اين گاز باعث جاري شدن اشک مي شود. هرچه پياز بيشتري خرد کنيد، گاز بيشتري توليد مي شود و اشک بيشتري مي ريزيد. اين واکنش يک مکانيسم دفاعي است که بدن در برابر آسيب از خود بروز مي دهد.

برجستگی کوچک روی پوست

زماني که ترسيده ايم يا سردمان شده، برجستگي هايي روي پوستمان بروز مي کند. يک ماهيچه کوچک در پايه هر مو وجود دارد که منقبض مي شود و برجستگي کوچکي روي پوست ايجاد مي کند. اين واکنش باعث مي شود گرما در لابه لاي موها محسوس و دما حفظ شود. اين حالت در مواقعي که ما آماده واکنش هاي سريع هستيم هم اتفاق مي افتد.

گریه هنگام خندیدن

 با وجود پيشرفت علم، هنوز علت مشخصي براي گريه کردن هنگام خنديدن بيان نشده است. با اين حال به گفته روان شناسان، اين اتفاق زماني رخ مي دهد که احساسات فرد بيش از حد تحريک شده باشد. گريه معمولا با ناراحتي همراه است، اشک هم با احساسات مختلفي فرو مي ريزد از جمله، درد، ناراحتي و حتي خوشحالي بيش از حد. وقتي چنين اتفاقي مي افتد و گريه با خنديدن همراه مي شود، هورمون هاي کورتيزول و آدرنالين بي اثر مي شوند و استرس از بين مي رود، پس اگر موقع خنديدن گريه کرديد، بدانيد که شانس به شما رو آورده است!

درد و گرفتگی پهلو

دو دليل معمول براي درد و گرفتگي پهلو مي توان بيان کرد؛ دويدن و خنده هاي مداوم. اين دو فعاليت وجه مشترکي دارند که فشار بر ديافراگم است. وقتي به شدت مي خنديد يا به سرعت مي دويد، هواي زيادي وارد ريه ها مي شود. اين هوا ماهيچه هاي شکمي را منقبض مي کند و به ديافراگم فشار مي آورد، نتيجه اين اتفاق درد و گرفتگي پهلو هاست.

پریدن پلک چشم

خيلي ها اين وضعيت را تجربه کرده اند. پريدن پلک در مواقعي که خسته يا عصبي هستيم، استرس داريم يا کافئين زياد مصرف کرده ايم، اتفاق مي افتد. تغذيه نامناسب، آلرژي و... در تشديد اين وضعيت ناراحت کننده نقش دارند.

 

ایده های خلاقانه دوستداران طبیعت

انسان و طبيعت، رابطه اي تنگاتنگ و تاثيرگذار دارند. پيوندي که نمي توان نسبت به آن بي توجه بود، همين توجه نيز باعث شده که اين رابطه از سوي انسان پذيرفته شود. در اين پيوند، راه آشتي با طبيعت باز گذاشته شده تا حسي توام با رضايت را تجربه کنيم و بدون آسيب به طبيعت بتوانيم کارمان را پيش ببريم و ايده هاي نوآورانه اي ارائه دهيم. امروزه، به دليل بي توجهي انسان ها، شاهد از بين رفتن سرمايه هاي فراواني هستيم، از جمله اين سرمايه ها بايد به طبيعت اشاره کرد که با ماشيني شدن زندگي، حالا بيشتر از هر زماني ديگر به کمک ما نياز دارد؛ به همين دليل با انجام کارهاي کوچک مي توان تغييرات بزرگي در زندگي ايجاد کرد. تغييراتي که بيش از همه، دوستداران طبيعت با طراحي هاي خاص گام هاي نخست آن را برداشته اند.  در دنيا معماري هايي وجود دارد که با استفاده از طرح هاي شگفت انگيز و بي نظير توانسته جلوي آسيب به طبيعت را بگيرد.

جزيره کريسمس استراليا پل ها و زيرگذرهاي زيادي دارد که اجازه مي دهد خرچنگ ها از آن براي رسيدن به ساحل استفاده کنند.

طراحي سطل هاي زباله اي که مي توانيد بطري ها و مواد بازيافتي خود را در قفسه بيرون آنها بگذاريد، هم در نوع خود بسيار جالب توجه است. در اين طراحي ديگر نيازي نيست زباله گردها براي جمع آوري آنها ميان زباله هاي بدبو و کثيف را جست و جو کنند.

در سنگاپور گذرگاه امن و سبزي طراحي شده که حيوانات مي توانند از آن عبور کنند.

دوستداران طبيعت و طراحان خوشفکر بدون اينکه درختي را قطع کنند، از آن به عنوان طرح داخلي يک رستوران استفاده کرده اند.

زير ريل هاي قطار در کشور ژاپن، محل هايي براي عبور لاک پشت ها در نظر گرفته شده که مرگ و مير آنها را به حداقل رسانده است.

طراحي يک آبخوري خاص و دارا بودن نمايشگري که هنگام آب خوردن، تعداد صرفه جويي در بطري هاي پلاستيکي را نشان مي دهد نيز ايده اي بسيار جالب توجه است.

اينها تنها نمونه هاي کوچکي بودند که دوستداران طبيعت براي حفظ آن طراحي کرده اند. پس مي توان با اندک تغيير در سبک زندگي و با کمک گرفتن از ايده هاي نوآورانه به حفظ گنجينه هاي ارزشمندي که با بي توجهي ما از دست مي روند، کمک کرد.